Tag Archives: Sumeeth Reddy B.

Li Ning BWF World Championships 2014 Indian Results

Li Ning BWF World Championships 2014 will be held at Ballerup Super Arena,Denmark from 25th August to 31st August 2014.

bwf-logo

Indian Badminton Players Results

Results on 31st August 2014

Semi Finals

  • PV Sindhu lost to Carolina Marin of Spain 21-17 21-15

Quarter Finals

P.V.Sindu

P.V.Sindu

  • PV Sindhu defeated Shixian Wang of China 19-21 21-19 21-15
  • Saina Nehwal lost to Xuerui Li of China 21-15 21-15

Pre-Quarter Finals

Men’s Singles

  • Srikanth K lost to Long Chen of China 21-12 21-10

Women’s Singles

Saina Nehwal

  • Saina Nehwal defeated Sayaka Takahashi of Japan 14-21 21-18 21-12
  • PV Sindhu defeated Yeon Ju Bae of Korea 19-21 22-20 25-23

Men’s Doubles

  • Manu Attri and Sumeeth Reddy lost to Yong Dae Lee and Yeon Seong Yoo of Korea 21-12 21-17

Round 2

Men’s Singles

K.srikanth

K.srikanth

  • Srikanth K defeated Rajiv Ouseph of England 21-18 21-13
  • Ajay Jayaram lost to Tanongsak Saensomboonsuk of Thailand 21-17 21-14

Women’s Singles

  • Saina Nehwal defeated Natalia Perminova of Russia 21-11 21-9
  • PV Sindhu defeated Olga Golovanova of Russia 21-12 21-17

Men’s Doubles

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Manu Attri and Sumeeth Reddy

  • Manu Attri and Sumeeth Reddy defeated Hirokatsu Hashimoto and Noriyasu Hirata of Japan  21-19 21-19
  • Pranav Cherry Chopra and Akshay Dewalkar lost to Ki Jung Kim and Sa Rang Kim of Korea 21-15 21-17

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponappa lost to Qing Tian and Yunlei Zhao of China 21-16 21-8

Mixed Doubles

  • Arun Vishnu and Aparna Balan lost to Michael Fuchs and Birgit Michels of Germany 21-14 21-11

Round 1

Men’s Singles

Ajay Jayaram

Ajay Jayaram

  • Kashyap Parupalli lost to Dieter Domke of Germany 26-24 13-21 21-18
  • Ajay Jayaram selected for Second Round
  • Srikanth K defeated  Iztok Utrosa of Slovenia 21-11 11-21 21-12

Women’s Singles

P.V.Sindhu

P.V.Sindhu

  • PV Sindhu has a bye in round one
  • Saina Nehwal has a bye in round one

Men’s Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  • Pranav Cherry Chopra and Akshay Dewalkar defeated Yun Lung Chan and Chun Hei Lee of Hong Kong  21-19 16-21 22-20
  • Manu Attri and Sumeeth Reddy defeated Nikita Khakimov and Vasily Kuznetsov of Russia 21-19 21-23 21-19

Women’s Doubles

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponappa Selected for Second Round

Mixed Doubles

Arun vishnu and Aparna balan

Arun vishnu and Aparna balan

  • Arun Vishnu and Aparna Balan defeated Hugo Arthuso and Fabiana Silva of Brazil 21-12 21-14
  • Tarun Kona and Ashwini Ponappa lost to Anders Kristiansen and Julie Houmann of Denmark 21-16 27-25

Badminton players Participated from India

Men’s Singles

  • Kashyap Parupalli
  • Srikanth K.
  • Ajay Jayram

Women’s Singles

  • PV Sindhu
  • Saina Nehwal

Men’s Doubles

  • Pranav Cherry Chopra and Akshay Dewalkar
  • Manu Attri and Sumeeth Reddy

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponappa
  • Prajakta Sawant and Arathi Sara Sunil

Mixed Doubles

  • Tarun Kona and Ashwini Ponnappa
  • Arun Vishnu and Aparna Balan

OUE Singapore Open 2014

OUE Singapore Open 2014 will take place at the Singapore Indoor Stadium from April 8 to 13,2014.Total prize money for this year’s tournament has risen to US$300,000 from US$250,000 last year.

OUE-singapore-open-2014

Semi Finals 

Men’s Singles

  • Srikanth K. lost to Chong Wei Lee of Malaysia  21-19 21-18

Quarter Finals 

Men’s Singles

K.Srikanth

K.Srikanth

  • Srikanth K. defeated Yun HU of Hong Kong 17-21 21-14 21-19
  • Sai Praneeth B. lost to Pengyu Du of China 21-15 21-15

Women’s Singles

  • Sindhu P. V. lost to Yihan Wang of China 21-19 21-15

Second Round

Men’s Singles

Sai Praneeth

Sai Praneeth

  • Srikanth K. defeated Tien Minh Nguyen of Vietnam 18-21 21-15 21-8
  • Sai Praneeth B. defeated Zi Liang Derek Wong of Singapore  24-22 21-19
  • H.S Prannoy lost to Pengyu Du of China 21-17 18-21 21-12

Women’s Singles

P.V.Sindu

P.V.Sindu

  • Sindhu P. V. defeated Shizuka Uchida of Japan 21-17 17-21 21-16
  • Thulasi P. C. lost to Yihan Wang of China 21-19 21-7

Men’s Doubles

  • Alwin Francis and Arun Vishnu lost to Mohammad Ahsan and Hendra Setiawan of Indonesia  21-17 24-22

First Round

Men’s Singles

Prannoy H.S.

Prannoy H.S.

  • Sai Praneeth B.defeated Mohamad Arif Abdul Latif of Malaysia 21-13 21-15
  • Srikanth K. defeated Takuma Ueda of Japan 23-21 21-15
  • H.S Prannoy defeated Thammasin Sitthikom of Thailand 21-17 14-21 21-11
  • Kashyap Parupalli  lost to Dong Keun Lee of Korea 16-21 21-15 22-20
  • Anand Pawar lost to Dionysius Hayom Rumbaka of Indonesia 21-10 21-15

Women’s Singles

  • Thulasi P. C. defeated Anna Rankin of New Zealand 21-13 21-16
  • Sindhu P. V. defeated Shizuka Uchida of Japan 21-17 17-21 21-16
  • Saina Nehwal lost to Eriko Hirose of Japan 16-21 21-15 21-11
  • Arundhati Pantawane lost to Shizuka Uchida of Japan 16-21 21-11 21-15

Men’s Doubles

  • Alwin Francis and Arun Vishnu defeated Jui Wei Liang and Kuan Hao Liao of Chinese Taipei  21-15 16-21 22-20

Women’s Doubles

  • Ashwini Ponnappa and Jwala Gutta lost to Ying Luo and Yu Luo of China 21-15 21-16

Mixed Doubles

  • Arun Vishnu and Aparna Balan lost to Danny Bawa Chrisnanta and Yu Yan Vanessa Neo  21-15 21-10
  • Tarun Kona and Ashwini Ponnappa lost to Danny Bawa Chrisnanta and Yu Yan Vanessa Neo of Singapore 23-21 21-17

Members Participated from India

Men’s Singles

  • Gurusaidutt R. M. V.
  • Anand Pawar
  • Kashyap Parupalli
  • Srikanth K.
  • Prannoy H. S.
  • Mayank Behal
  • Sai Praneeth B.

Women’s Singles

  • Saina Nehwal
  • Arundhati Pantawane
  • Thulasi P. C.
  • Sindhu P. V.
  • Arundhati Pantawane
  • Tanvi Lad

Men’s Doubles

  • Alwin Francis and Arun Vishnu
  • Mayank Behal and Gaurav Venkat
  • Guru Prasad D. and Venkatesh Prasad
  • Sumeeth Reddy B. and Manu Attri

Women’s Doubles

  • Ashwini Ponnappa and Jwala Gutta

Mixed Doubles

  • Arun Vishnu and Aparna Balan
  • Tarun Kona and Ashwini Ponnappa
  • Jishnu Sanyal and Jwala Gutta

Canara Bank All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 Result

Canara Bank All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 will be conducted by Padukone Sports Management under the aegis of Karnataka Badminton Association (KBA) and Badminton Association of India (KBI).

The qualifying rounds will be held till February 5 and over 500 matches are scheduled in five categories to qualify for the eight slots in the singles and four slots in the doubles events.

Former All England champion Prakash Padukone told reporters that as many as 600 players from 22 states will be participating in the event.

BAI will consider the performance of the players in this event for selecting them for various international tournaments in the coming months” Prakash said.

BAI, for the first time, will contribute prize money of Rs 5 lakh for the tournamentPrakash said.

“Yonex, the top Badminton racket and apparel manufacturing company will be the official equipment supplier for the event” Prakash said.

Badminton Association of India

Badminton Association of India

Results updated as of  08-Feb-2014

Winners

Men’s Singles

Anup Sridhar

Anup Sridhar

  • Sourabh Varma(PET) lost to Anup Sridhar(KTK)  21-18 8-21 21-14

Women’s Singles

Tanvi Lad

Tanvi Lad

  • Tanvi Lad(AI) beats Rituparna Das(AP) 21-17 21-19

Men’s Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) 21-9 22-20

Women’s Doubles

  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) beat Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER)  21-19 21-19

Mixed Doubles

Tarun Kona and Ashwini Ponnappa

Tarun Kona and Ashwini Ponnappa

  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) lost to Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) 21-14 21-14

Finals

Men’s Singles

Sourabh Varma

Sourabh Varma

  • Sourabh Varma(PET) beats Sameer Verma(MP) 21-16 21-15
  • Anup Sridhar(KTK) beats A. S. S. Siril Varma(AP) 21-15 18-21 21-13

Women’s Singles

Rituparna Das

Rituparna Das

  • Tanvi Lad(AI) beats Arundhati Pantawane(MAH) 21-13 20-22 21-16
  • Rituparna Das(AP) beat Sayali Gokhale(AI) 21-17 22-20

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-16 21-17
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat  Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER) 21-10 21-11

Women’s Doubles

Arathi Sara Sunil and Prajakta Sawant

Arathi Sara Sunil and Prajakta Sawant

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) 21-11 21-12
  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) beat Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) 21-14 21-17

Mixed Doubles

  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK)  21-14 21-16
  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) 21-13 21-16

Semi Finals

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Subhankar Dey(MAH) 21-17 14-21 21-16
  • Moheet Kamat(RLY) lost to Sameer Verma(MP)   21-12 21-13
  • Arvind Bhat(KTK) lost to A. S. S. Siril Varma(AP) 23-21 21-18
  • Chetan Anand B.(PET) lost to Anup Sridhar(KTK) 21-16 21-11

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Mudra Dhainje(AI) 0-1 Retired
  • Tanvi Lad(AI) beats Neha Pandit(AAI) 22-20 21-14
  • Aditi Mutatkar(PET) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-12 22-20
  • Rituparna Das(AP) beats Rasika Raje(MAH) 21-7 21-18

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG) 21-10 21-13
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP) lost to Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-13 16-21 21-13
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI) 21-18 21-13
  • Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER) beat Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET) 21-17 21-17

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB) 21-8 21-8
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP) 21-13 17-21 21-14
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) lost to Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP)  21-12 21-11
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) beat Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK)  21-17 21-13

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat  Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP) 21-13 21-14
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) beat Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI) 13-21 21-13 21-14
  • Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK) beat Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER) 21-19 13-21 21-19
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)  21-8 21-11

Quarter Finals

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Ashish Sharma(DLI) 21-8 21-17
  • Subhankar Dey(MAH) beats Chirag Sen(AI) 19-21 21-13 21-11
  • Moheet Kamat(RLY) beats Srujan Nandaluri(AP) 21-16 21-11
  • Sameer Verma(MP) beats Aditya Prakash(KTK) 21-19 23-21
  • Shreyansh Jaiswal(CG) lost to Arvind Bhat(KTK) 15-21 21-12 21-13
  • A. S. S. Siril Varma(AP) beats Abhishek Yeligar(KTK) 21-23 21-19 21-6
  • Oscar Bansal(CHG) lost to Chetan Anand B.(PET) 21-14 21-9
  • Talar Laa(AI) lost to Anup Sridhar(KTK) 21-11 21-11

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Trupti Murgunde(PET) 21-11 17-6 Retired
  • Mudra Dhainje(AI) beats Kanthi Visalakshi P.(TN) 21-10 21-18
  • Tanvi Lad(AI) beats Anita Ohlan(RLY) 21-13 21-9
  • Neha Pandit(AAI) beats Vrushali G.(AP) 21-12 16-21 21-11
  • Aditi Mutatkar(PET) beats Shriyanshi Pardeshi(MP) 21-16 21-14
  • Reshma Karthik(AI) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-19 21-7
  • Rasika Raje(MAH) beats Saili Rane(AI) 21-19 21-15
  • Rituparna Das(AP) beats Karishma Wadkar(MAH) 21-9 21-8

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Adarsh Kumar(KTK) and Vineeth Manuel(KTK) 21-15 21-14
  • Gopi Raju G.(AP) and Shivam Sharma(UP) lost to Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG) 11-21 21-16 21-18
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP) beat Shlok Ramchandran(AI) and Sanyam Shukla(AI) 21-18 21-16
  • Sankeerth B. R.(KTK) and Sahil Sipani(KTK) lost to Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-10 21-10
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat Arjun M. R. (KER) and Chirag Shetty (MAH) 16-21 21-17 21-17
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Ram C. Vijay(KER) lost to Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI) 21-9 21-17
  • J. B. S. Vidyadhar(AP) and Srujan Nandaluri(AP) beat Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER)21-1715-2121-16
  • Guru Prasad D.(KTK) and Venkatesh Prasad S.(KTK) lost to Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET) 21-17 21-13

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Smirti Nagarkoti(UTR) and Saruni Sharma(UP) 22-20 21-9
  • Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB) beat Kristi Das(ASM) and Dimpal Hazarika(ASM) 21-11 21-6
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat Vaishnavi K.(AP) and Pooja M.(AP) 21-14 13-21 21-10
  • Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP) selected for semi finals
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) beat Rajni(DLI) and Shradha Srivastava(DLI) 21-7 21-15
  • Linymol P. S.(KER) and Sinymol P. S.(KER) lost to Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) 21-9 21-13
  • Nimmi Patel(GUJ) and Anjali Rawat(GUJ) lost to Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK) 21-14 25-27 21-9
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) beat Sanyogita Ghorpade(AI) and Maneesha K.(AP) 21-19 21-21 21-15

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat Saurabh Sharma(HAR) and Ningshi Block Hazarika(ASM) 20-12 Retired
  • Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP) beat Arjun Reddy P.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) 21-19 21-16
  • Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI) beat Abhinav Manota(PUJ) and Rachita Sahdev(PUJ) 21-14 22-20
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) beat Pranaav Jerry Chopra(PET) and Maneesha K.(AP)18-21 21-13 21-16
  • Shlok Ramchandran(AI) and Meghana J.(AP) lost to Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK) 22-20 21-14
  • Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Venket Gaurav Pradad(CG) and Juhi Dewangan(CG)21-10 21-11
  • Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat  Mohit Tiwari (UTR) and Swati Sharma (UTR) 14-21 21-9 21-12
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Gaurav Kalia(HAR) and Ekata Kalia(HAR) 21-16 21-17

Round 2

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Daniel Farid S.(KTK) 21-8 21-19
  • Ashish Sharma(DLI) beats Love Kumar(PNB) 23-21 15-21 21-17
  • Subhankar Dey(MAH) beats Hirak Jyoti Neog(ASM) 21-9 21-10
  • Prakash Jolly K.(KTK) lost to Chirag Sen(AI)  21-17 21-10
  • Rohan Castelino(KTK) lost to Moheet Kamat(RLY) 22-24 21-14 21-10
  • Srujan Nandaluri(AP) selected for Quarter finals
  • Sameer Verma(MP) beats Manish Gupta(CG)  21-7 21-10
  • Kanishq M.(AP) lost to Aditya Prakash(KTK) 21-15 21-16
  • Shreyansh Jaiswal(CG) beats Akshit Mahajan (HAR) 13-21 21-17 21-16
  • Arvind Bhat(KTK) selected for Quarter finals
  • Abhinav Manota(PNB) lost to A. S. S. Siril Varma(AP) 21-17 21-16
  • Abhishek Yeligar(KTK) beats Singh Abhimanyu(MP) 21-13 22-20
  • Oscar Bansal(CHG) beats Ketan Chahal(HAR) 22-20 21-15
  • Chetan Anand B.(PET) beats C. Rohit Yadav(AAI) 12-21 27-25 21-10
  • Arijeet Bose(MAH) beats Talar Laa(AI) 21-17 21-16
  • Siddharath Thakur(MAH) lost to Anup Sridhar(KTK)  21-9 21-16

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Ashwini Ponnappa(PET) 21-19 21-18
  • Shikha Gautam(KTK) lost to Trupti Murgunde(PET) 21-12 21-8
  • Mudra Dhainje(AI) beats Sampada Sahasrabuddhe(MAH)  21-8 21-19
  • Kanthi Visalakshi P.(TN) beats Sri Krishna Priya K.(AP) 21-19 17-21 21-17
  • Tanvi Lad(AI) beats Ruth Misha V.(KTK) 21-13 21-10
  • Anita Ohlan(RLY) selected for Quarter finals
  • Neha Pandit(AAI) beats Pooja D. (AP) 21-18 21-8
  • Vrushali G.(AP) beats Sonal More(MAH) 21-14 21-16
  • Sheshadri Sanyal(WB) lost to Aditi Mutatkar(PET) 21-12 21-12
  • Shriyanshi Pardeshi(MP) beats Riya Pillai(MAH)21-1321-16
  • Mahima Aggarwal(KTK) lost to Reshma Karthik(AI)  21-14 21-8
  • Sanchali Dasgupta(UP) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-821-14
  • Rasika Raje(MAH) beats Juhi Dewangan(CG) 21-14 21-7
  • Kunnath Jacqueline Rose(KTK) lost to Saili Rane(AI) 21-15 21-11
  • Karishma Wadkar(MAH) beats Mohita Sahdev(AAI) 21-1921-14
  • Ekata Kalia(HAR) lost to Rituparna Das(AP) 21-7 21-18

Members Qualified for First Round

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET)
  • Daniel Farid S.(KTK)
  •  Ashish Sharma(DLI)
  • Love Kumar(PNB)
  • Subhankar Dey(MAH)
  • Hirak Jyoti Neog(ASM)
  • Prakash Jolly K.(KTK)
  • Chirag Sen(AI)
  • Rohan Castelino(KTK)
  • Moheet Kamat(RLY)
  • Srujan Nandaluri(AP)
  • Saurav Kapoor(HAR)
  • Sameer Verma(MP)
  • Manish Gupta(CG)
  • Kanishq M.(AP)
  • Aditya Prakash(KTK)
  • Shreyansh Jaiswal(CG)
  • Akshit Mahajan (HAR)
  • Ajay Kumar K.(AP)
  • Arvind Bhat(KTK)
  • Abhinav Manota(PNB)
  • A. S. S. Siril Varma(AP)
  • Abhishek Yeligar(KTK)
  • Singh Abhimanyu(MP)
  • Oscar Bansal(CHG)
  • Ketan Chahal(HAR)
  • Chetan Anand B.(PET)
  • C. Rohit Yadav(AAI)
  • Arijeet Bose(MAH)
  • Talar Laa(AI)
  • Siddharath Thakur(MAH)
  • Anup Sridhar(KTK)

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH)
  • Ashwini Ponnappa(PET)
  • Shikha Gautam(KTK)
  • Trupti Murgunde(PET)
  • Mudra Dhainje(AI)
  • Sampada Sahasrabuddhe(MAH)
  • Kanthi Visalakshi P.(TN)
  • Sri Krishna Priya K.(AP)
  • Tanvi Lad(AI)
  • Ruth Misha V.(KTK)
  • Shruti Mundada(MAH)
  • Anita Ohlan(RLY)
  • Neha Pandit(AAI)
  • Pooja D. (AP)
  • Vrushali G.(AP)
  • Sonal More(MAH)
  • Sheshadri Sanyal(WB)
  • Aditi Mutatkar(PET)
  • Shriyanshi Pardeshi(MP)
  • Reshma Karthik(AI)
  • Riya Pillai(MAH)
  • Mahima Aggarwal(KTK)
  • Sanchali Dasgupta(UP)
  • Sayali Gokhale(AI)
  • Rasika Raje(MAH)
  • Juhi Dewangan(CG)
  • Kunnath Jacqueline Rose(KTK)
  • Saili Rane(AI)
  • Karishma Wadkar(MAH)
  • Mohita Sahdev(AAI)
  • Ekata Kalia(HAR)
  • Rituparna Das(AP)

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)
  • Adarsh Kumar(KTK) and Vineeth Manuel(KTK)
  • Gopi Raju G.(AP) and Shivam Sharma(UP)
  • Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG)
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP)
  • Shlok Ramchandran(AI) and Sanyam Shukla(AI)
  • Sankeerth B. R.(KTK) and Sahil Sipani(KTK)
  • Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER)
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP)
  • Arjun M. R. (KER) and Chirag Shetty (MAH)
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Ram C. Vijay(KER)
  • Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI)
  • J. B. S. Vidyadhar(AP) and Srujan Nandaluri(AP)
  • Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER)
  • Guru Prasad D.(KTK) and Venkatesh Prasad S.(KTK)
  • Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET)

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER)
  • Smirti Nagarkoti(UTR) and Saruni Sharma(UP)
  • Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB)
  • Kristi Das(ASM) and Dimpal Hazarika(ASM)
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)
  • Vaishnavi K.(AP) and Pooja M.(AP)
  • Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP)
  • Shruti Mundada(MAH) and Riya Pillai(MAH)
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP)
  •  Rajni(DLI) and Shradha Srivastava(DLI)
  • Linymol P. S.(KER) and Sinymol P. S.(KER)
  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP)
  • Nimmi Patel(GUJ) and Anjali Rawat(GUJ)
  • Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK)
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI)
  • Sanyogita Ghorpade(AI) and Maneesha K.(AP)

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET)
  • Saurabh Sharma(HAR) and Ningshi Block Hazarika(ASM)
  • Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP)
  • Arjun Reddy P.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP)
  • Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI)
  • Abhinav Manota(PUJ) and Rachita Sahdev(PUJ)
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET)
  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Maneesha K.(AP)
  • Shlok Ramchandran(AI) and Meghana J.(AP)
  • Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK)
  • Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER)
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Juhi Dewangan(CG)
  • Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)
  • Mohit Tiwari (UTR) and Swati Sharma (UTR)
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI)
  • Gaurav Kalia(HAR) and Ekata Kalia(HAR)

TATA Open International Challenge 2013 Indian Results

The Tata open badminton tournament was held from 11th december to 15th December at Mumbai. We bring you the latest Indian results.

bwf-logo

Winners

Men’s Singles

Sourabh Varma

Sourabh Varma

Winner : Sourabh Varma
Runner : Prannoy H. S
Semi Finalist : Gurusaidutt R.M.V
Semi Finalist : Sai Praneeth B.

Women’s Singles

Winner : Febby Angguni
Runner : Ana Rovita
Semi Finalist : Dinar Dyah Ayustine
Semi Finalist : Hsin Lee

Men’s Doubles

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Winner : Manu Attri and Sumeeth Reddy B.
Runner : Chieh Tien and hi-Lin Wang
Semi Finalist : Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar
Semi Finalist : Nandagopal K and Nagendra Babu T

Women’s Doubles

Winner : Pradnya Gadre and Siki Reddy N.
Runner : Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa
Semi Finalist : Sanyogita Ghorpad and Maneesha K.
Semi Finalist : Prajakta Sawant and Arathi Sara Sunil

Mixed Doubles

Winner : Akshay Dewalkar and Pradnya Gadre
Runner : Tarun Kona  and Ashwini Ponnappa
Semi Finalist : Pranaav Jerry Chopra and Maneesha K.
Semi Finalist : Arun Vishnu and Aparna Balan

Members Participated from India

Men’s Singles

  • Gurusaidutt R. M. V.
  • Prannoy H.S
  • Sourabh Varma
  • B.Sai Praneeth
  • Anup Sridhar
  •  Chetan Anand
  • Subhankar Dey

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane
  • Tanvi Lad
  • Thulasi p.c
  • Saili Rane
  • Trupti murgunde
  • Sayali Gokhle

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra
  • Akshay Dewalkar
  • Manu Attri
  • Sumeet Reddy B
  • Sanjeet
  • Jagadish Yadav

Women’s Doubles

  • Maneesha K,
  • Sanyogita Ghorpade

Mixed Doubles

  • Tarun Kona
  •  Ashwini Ponnappa,
  • Arun Vishnu
  • Aparna Balan
  • Akshay Dewalkar
  • Pradnya Gadre
  • Pranaav Jerry Chopra
  • Maneesha K

Yonex Hong Kong Open 2013 Indian Results

The Hong Kong open series 2013 conducted by Hong Kong Badminton Association in Kowloon from 19th to 24th November 2013.

Hong kong open 2013

Hong kong open 2013

 Tournament Results

Men’s Singles

Winner : Chong Wei Lee of Malaysia
Runner : Sony Dwi Kuncoro of Indonesia
Semi Finalist : Boonsak Ponsana of Thailand
Semi Finalist : Tommy Sugiarto Indonesia

Women’s Singles

Winner : Yihan Wang  of China
Runner : Shixian Wang of China
Semi Finalist : Porntip Buranaprasertsuk of Thailank
Semi Finalist : Minatsu Mitani of Japan

Men’s Doubles

Winner : Yong Dae Lee and  Yeon Seong Yoo of Korea
Runner : Ki Jung Kim and Sa Rang Kim of Korea
Semi Finalist : Mohammad Ahsan  and Hendra Setiawan of Indonesia
Semi Finalist : Chris Adcock and Andrew Ellis of England

Women’s Doubles

Winner : Yixin Bao and Jinhua Tang of China
Runner : Dongni Ou and Yuanting Tang of China
Semi Finalist : Misaki Matsutomo and Ayaka Takahashi
Semi Finalist : Christinna Pedersen  and Kamilla Rytter Juhl of Denmark

Mixed Doubles

Winner : Chris Adcock and Gabrielle White of England
Runner : Cheng Liu and Yixin Bao of China
Semi Finalist : Nan Zhang and Yunlei Zhao of China
Semi Finalist : Chun Hei Lee and Hoi Wah Chau of Hong Kong

Round 2

Men’s Singles

  • Ajay Jayaram lost to Sony Dwi Kuncoro of Indonesia 21-18, 21-12

Women’s Singles

  • Saina Nehwal lost to Porntip Buranaprasertsuk of Thailand 21-17, 9-21, 21-15

Round 1

Men’s Singles

Ajay Jayaram

Ajay Jayaram

  • Kashyap Parupalli lost to Zhengming Wang of China 21-14, 21-10
  • Anand Pawar lost to Nan Wei of Hong Kong 18-21, 21-13, 21-13
  • Srikanth K. lost to Chong Wei Lee of  Malaysia 21-18, 21-14
  • Ajay Jayaram defeated to Tien Minh Nguyen of Vietnam 21-7,21-12

Women’s Singles

Saina Nehwal

Saina Nehwal

  • Saina Nehwal defeated Bellaetrix Manuputty of Indonesia 21-14 ,21-16
  • Sindhu P. V. lost to Ratchanok Intanon of Thailand 21-16, 21-17

Men’s Doubles

  • Manu Attri and Sumeeth Reddy B. lost to Vladimir Ivanov and Ivan Sozonov of Russia 21-9, 21-15
  • Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar lost to Mohammad Ahsan and Hendra Setiawan of Indonesia 21-18, 21-19

Mixed Doubles

  • Tarun Kona and Ashwini Ponnappa Lost to Praveen Jordan and Vita Marissa of Indonesia 21-19, 19-21, 21-17

Members Participated from India

Men’s Singles

  • B.Sai Praneeth
  • Prannoy H.S
  • Ajay Jayaram
  • Gurusaidutt R. M. V.
  • Sourabh Varma
  • Anand Pawar
  • Kashyap Parupalli
  • Srikanth K.

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane
  • Saina Nehwal
  • Sindhu P. V

Men’s Doubles

  • Manu Attri
  • B.Sumeeth Reddy
  • Pranaav Jerry Chopra
  • Akshay Dewalkar

Women’s Doubles

  • Pradnya Gadre
  • Siki Reddy.N
  • Ashwini Ponnappa
  • Jwala Gutta

Mixed Doubles

  • Ashwini Ponnappa
  • Siki Reddy.N
  • Diju.VT
  • Tarun Kona

China Open 2013 Indian Results

The China open series 2013 from 12th November to 17th November. This tournament will be held at Shangai, China.

bwf-world-championships

bwf-world-championships

 Final Results

Men’s Singles

Winner : Long Chen of China
Runner : Zhengming Wang of China
Semi Finalist : Kento Momota of Japan
Semi Finalist : Wei Feng Chong of Malaysia

Women’s Singles

Winner : Xuerui Li of China
Runner : Shixian Wang of China
Semi Finalist : Li Han of China
Semi Finalist : Porntip Buranaprasertsuk of Thailand

Men:s Doubles

Winner : Yong Dae Lee and Yeon Seong Yoo of Korea
Runner : Thien How Hoon and Wee Kiong Tan of Malaysia
Semi Finalist : Hiroyuki Endo and Kenichi Hayakawa of Japan
Semi Finalist : Yun Cai and Biao Chai of China

Women:s Doubles

Winner : Xiaoli Wang and Yang  Yu of China
Runner : Yixin Bao and Qianxin Zhong of China
Semi Finalist : Qing Tian and Yunlei Zhao of China
Semi Finalist : Duanganong Aroonkesorn and Kunchala Voravichitchaikul of Thailand

Mixed Doubles

Winner : Tontowi Ahmad and Liliyana Natsir of Thailand
Runner : Joachim Fischer Nielsen and Christinna Pedersen of Denmark
Semi Finalist : Nan Zhang and Yunlei Zhao of China
Semi Finalist : Ki Jung Kim and So Young Kim of Korea

Round 2

Men’s Singles

  • Kashyap Parupalli lost to  Kento Momota of Japan 21-11,21-12

Women’s Singles

  • Saina Nehwal lost to Sun Yu  of Chinna 16-21, 21-15, 21-17
  • Arundhati Pantawane lost to Yihan Wang of China 21-13, 21-10

Round 1

Men’s Singles

Parupalli Kashyap

Parupalli Kashyap

  • Kashyap Parupalli defeated Boonsak Ponsana of Thailand 22-20, 21-15
  • Anand Pawar lost to Takuma Ueda of Japan 18-21 ,21-10, 21-11
  • Kashyap Parupalli lost to TKento Momota of Japan 21-11, 21-12
  • Ajay Jayaram lost to Wan Ho Son of Koria 21-18, 21-19

Women’s Singles

Saina Nehwal

Saina Nehwal

  • Saina Nehwal defeated Nozomi Okuhara of Japan 21-14 ,21-19
  • Arundhati Pantawane defeated to Eriko Hirose of Japan 21-14, 21-18

Men’s Doubles

  • Manu Attri and Sumeeth Reddy B. lost to Vladimir Ivanov and Ivan Sozonov of Japan  21-14, 21-6

Members Participated from India

Men’s Singles

  • B.Sai Praneeth
  • Prannoy H.S
  • Ajay Jayaram
  • Srikanth K.
  • Kashyap Parupall
  • Anand Pawar
  • Gurusaidutt R. M. V.
  • Sourabh Varma

Women’s Singles

  • Saina Nehwal
  • Sindhu P. V
  • Arundhati Pantawane

Men’s Doubles

  • Manu Attri
  • B.Sumeeth Reddy
  • Prannav Jerry Chopra
  • Akshay Dewalkar

Mixed Doubles

  • Tarun Kona
  • Ashwini Ponnappa

Girl’s Singles

Bitburger Open GPG 2013 Indian Results

The Bitburger Open GPG 2013 from 29th October 2013 to 03rd November 2013. This Tournament will be held at Saarbrucken, Germany.

Bitburger Open GPG 2013

Bitburger Open GPG 2013

Round 3

Men’s Singles

  • Anand Pawar lost to Scott Evans of Ireland 16-21 21-17 21-6

Round 2

Men’s Singles

anand-pawar

anand-pawar

  • Anand Pawar defeated Erik Meijs of Netherlands 21-1321-19

Women’s Doubles

  • Ashwini Ponnappa and Jwala Gutta lost to Hui Ern Ng and Hui Lin Ng of Malaysia 15-21 16-21

Round 1

Men’s Singles

  • Anand Pawar defeated Kyrylo Leonov of Ukraine 21-1221-13
  • Arvind Bhat lost to Rajiv Ouseph of England 21-1221-17

Women’s Singles

  • P.C.Thulasi lost to Sashina Vignes Waran of France 21-18 14-21 14-21

Women’s Doubles

Ashwini Ponnappa and Jwala Gutta

Ashwini Ponnappa and Jwala Gutta

  • Ashwini Ponnappa and Jwala Gutta defeated Anika Dörr and Annika Horbach of Germany 14-21 11-21

Mixed Doubles

  • Tarun Kona and Ashwini Ponnappa lost to Nico Ruponen and Amanda Hogstrom of Sweden 15-21 21-19 21-17

Members Qualified for first Round

Men’s Singles

  • Anand Pawar
  • Arvind Bhat

Women’s Singles

  • P.C.Thulasi

Women’s Doubles

  • Ashwini Ponnappa
  • Jwala Gutta

Mixed Doubles

  • Tarun Kona
  • Ashwini Ponnappa

Members Participated from India

Men’s Singles

  • Manu Attri
  • B.Sai Praneeth
  • Arvind Bhat
  • Prannoy H.S
  • Anand Pawar

Women’s Singles

  • P.C.Thulasi

Men’s Doubles

  • Manu Attri
  • B.Sumeeth Reddy

Women’s Doubles

  • Ashwini Ponnappa
  • Jwala Gutta

Mixed Doubles

  • Tarun Kona
  • Ashwini Ponnappa

Yonex French Open 2013 Indian Results

Yonex French Open 2013 is conducted by French Badminton Association in Paris from 22nd to 27th of October 2013.

french open 2013

French open 2013

Round 2

Men’s Singles

  • Ajay Jayaram lost to Chong Wei Lee of Malaysia 21-1821-18
  • Anand Pawar lost to Tanongsak Saensomboonsuk of Thailand 22-20 21-18
  • Srikanth K lost to Boonsak Ponsana of Thailand 15-21 21-18 21-15

Women’s Singles

  • Sindhu P. V.lost to Kirsty Gilmour of Scotland 10-21 21-19 21-16
  • Saina Nehwal lost to Yeon Ju Bae of Korea 20-22 21-15 22-20

Round 1

Men’s Singles

Ajay Jayaram

Ajay Jayaram

anand-pawar

anand-pawar

K.Srikanth

K.Srikanth

  • Anand Pawar defeated Thomas Rouxel of France 9-21 22-24
  • Srikanth K. defeated Wing Ki wong Evans of Hong Kong 19-21 15-21
  • Sai Praneeth B. lost to Hans-Kristian Vittinghus of Denmark 21-18 Retired
  • Ajay Jayaram defeated Kazumasa Sakai of Japan 16-21 11-21
  • Gurusaidutt R. M. V. lost to Chen Yuekun of China 21-9 21-14
  • Kashyap Parupalli lost to Chong Wei Lee of Malaysia 22-2021-12

Women’s Singles

P.V.-Sindhu

P.V.-Sindhu

Saina Nehwal

Saina Nehwal

  • Arundhati Pantawane Lost to Porntip Buranaprasertsuk of Thailand 17-21 21-16 14-21
  • Sindhu P. V.defeated Ji Hyun Sung of Korea 21-8 21-12
  • Saina Nehwal defeated Nichaon Jindapon  of Thailand 21-12 16-21 13-21

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa lost to Gebby Ristiyani Imawan and Tiara Rosalia Nuraidah of Indonesa 18-21 21-13 17-21

Mixed doubles

  • Tarun Kona and Aswini Ponnappa lost to Robert Blair and Imogen Bankier of Scotland 17-21 21-19 12-21
  • Manu Attri and Jwala Gutta lost to Jacco Arends and Selena Piek of Netherlands 21-13 21-16

Members Participated from India

Men’s Singles

  • B.Sai Praneeth
  • Prannoy H.S
  • Ajay Jayaram
  • Srikanth K.
  • Gurusaidutt R. M. V.
  • Kashyap Parupalli
  • Anand Pawar
  • Sourabh Varma

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane
  • Sindhu P. V
  • Saina Nehwal

Men’s Doubles

  • Manu Attri
  • B.Sumeeth Reddy

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta
  • Ashwini Ponnappa

Mixed Doubles

  • Tarun Kona
  • Ashwini Ponnappa
  • Manu Attri
  • Kristi Das
  • Jwala Gutta

Yonex Denmark Open 2013 Indian Results

The Yonex Denmark open 2013 from 15th October 2013 to 20th October 2013.This Tournament will be held at Odense V, Denmark.

yonex denmark Open- 2013

yonex denmark Open- 2013

Round 3

Men’s Singles

  • Anand Pawar lost to Long Chen of China 21-11 21-6
  • Gurusaidutt R.M.V. lost to Pengyu Du of China 21-11 21-19

Women’s Singles

  • Saina Nehwal lost to Ji Hyun Sung Korea 1-13 18-21 19-21

Round 2

Men’s Singles

anand-pawar-stroke

Anand Pawar

R.M.V. Gurusaidutt

R.M.V. Gurusaidutt

  • Anand Pawar defeated Dieter Domke of Germany 21-7 21-1
  • Srikanth K lost to Kento Momota of Japan 21-19 10-21 21-17
  • Gurusaidutt R. M. V. defeated Ajay Jayaram 21-15 21-16
  • Kashyap Parupalli lost to Jan O Jorgensen of Denmark 21-11 21-15

Women’s Singles

Saina Nehwal

Saina Nehwal

  • Saina Nehwal defeated Kirsty Gilmour of Scotland 21-12 21-7

Round 1

Men’s Singles

K.Srikanth

K.Srikanth

  • Sourabh Varma Lost to Raul Must of Estonia 21-13 6-21 21-18
  • Anand Pawar defeated Flemming of Quach of 26-24 21-15
  • Srikanth K. defeated Christian Lind Thomsen of Denmark 21-13 21-8
  • Prannoy H. S. Lost to  Kento Momota of Japan 21-14 21-19
  • Gurusaidutt R. M. V. defeated Yun Hu of Hong Kong 21-17 21-14
  • Kashyap Parupalli defeated Daren Liew of Malaysia 11-4 Retired
  • Ajay Jayaram defeated Boonsak Ponsana of Thailand 21-11 21-14

Women Singles

  • Arundhati Pantawane lost to Xuerui Li of China 21-17 21-15
  • Sindhu P. V. lost to Eriko Hirose of Japan 21-19 22-20
  • Saina Nehwal defeated Stefani Stoeva of Bulgaria 21-16 21-12

Men’s Doubles

  • Manu Attri and Sumeeth Reddy B. lost to Michael Fuchs and Johannes Schoettler of Germany 21-14 21-14

Mixed doubles

  • Tarun Kona and Aswini Ponnappa Lost to Yong Dae Lee and Seung Chan Shin of Korea 21-14 21-13

Members Participated from India

Men’s Singles

  • B.Sai Praneeth
  • Srikanth K.
  • Prannoy H.S
  • Ajay Jayaram
  • Kashyap Parupalli
  • Gurusaidutt R. M. V.
  • Anand Pawar
  • Sourabh Varma

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane
  • Sindhu P. V

Men’s Doubles

  • Manu Attri
  • B.Sumeeth Reddy

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta
  • Ashwini Ponnappa

Mixed Doubles

  • Tarun Kona
  • Ashwini Ponnappa

Yonex Open Badminton Tournament Japan 2013 – Indian Results

Yonex Open 2013 is conducted by Nippon Badminton Association in Tokyo, Japan from 17th to 22nd of September 2013.

Nippon Badminton Association, Tokyo, Japan

Nippon Badminton Association, Tokyo, Japan

We bring you the latest Indian results.

Round 3

Men Singles

  • H.S.Prannoy lost to Huan Gao of China 21-11 20-22 21-13.
  • Srikanth K. lost to Kazuteru Kozai of Japan 21-18 21-9.
  • Ajay Jayaram lost to Tien Minh Nguyen of Vietnam 21-18 21-13.

Round 2

Men Singles

Prannoy H.S.

Prannoy H.S.

Ajay Jayaram

Ajay Jayaram

K.Srikanth

K.Srikanth

  • H.S.Prannoy defeated Jan O Jorgensen of Denmark 21-14 13-21 21-17.
  • Srikanth K. defeated Kazuteru Kozai of Japan 21-12 21-16.
  • Ajay Jayaram defeated Yuichi Ikeda of Japan 21-13 11-21 21-18.
  • Anand Pawar lost to Chong Wei Lee of Malaysia 21-12 21-16.

Women’s Singles

  • P.V.Sindhu lost to Akane Yamaguchi of Japan 21-6 21-17

Mens Doubles

  • Manu Attri and Sumeeth Reddy lost to Xiaolong Liu and Zihan Qiu of Japan 21-17 21-16.

Round 1

Mens Singles 

anand-pawar-stroke

  • Anand Pawar defeated  Indonesian Sony Dwi Kuncoro 21-17 7-21 21-18
  • Sai Praneeth lost to eighth seeded Yun Hu of Hong Kong 23-21 21-18
  • Sourabh Varma lost to  Jun Takemura of Japan  22-24 21-19 21-14
  • Ajay Jayaram defeated Tien Chen Chou of Taipei 21-11 21-18
  • H.S.Prannoy defeated Wing Ki Wong of Hong Kong 15-21 21-17 24-22
  • Srikanth K. defeated  Sho Sasaki of Japan 22-20 22-24 21-18

Women’s Singles

P.V.Sindhu

P.V.Sindhu

  • P.V.Sindhu defeated Yukino Nakai of Japan 21-12 21-13
  • Tanvi Lad lost to  Sayaka Takahashi of Japan 21-15 21-10

Mens Doubles

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Manu Attri and Sumeeth Reddy

  • Manu Attri and Sumeeth Reddy defeated  Hiroyuki Saeki and Ryota Taohata of Japan 21-17 21-15.

Good luck to all Indians playing in this tournament.