Tag Archives: Sourabh Varma

Yonex Japan Open MetLife BWF World Superseries 2014 Indian Results

Yonex Japan Open MetLife BWF World Superseries 2014 will be held in Tokyo Metropolitan Gymnasium from 10th June to 15th June 2014 which was organized by Nippon Badminton Association.
japan-2014

Round 2

Men’s Singles

  • Sourabh Varma lost to Kenichi Tago of Japan 21-9 21-6

Women’s Singles

  • Tanvi Lad lost to Xin Liu of China 21-18 21-12

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa lost to Kyung Eun Jung and Ha Na Kim of Korea 21-12 21-23 21-19

Round 1

Men’s Singles

Sourabh Varma

Sourabh Varma

  • Srikanth K. lost to Marc Zwiebler of Germany 18-21 21-13 21-8
  • Sourabh Varma defeated Nan Wei of Hong Kong 19-21 21-14 22-20
  • Kashyap Parupalli lost to Riichi Takeshita of Japan 15-21 25-23 21-18
  • Gurusaidutt R. M. V. lost to Takuma Ueda of Japan 21-10 15-21 21-13

Women’s Singles

Tanvi Lad

Tanvi Lad

  • Tanvi Lad defeated Kirsty Gilmour of Scotland 13-21 21-11 21-17

Women’s Doubles

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa defeated Ayane Kurihara and Naru Shinoya of Japan 21-18 21-16

Mixed Doubles

Tarun Kona and Ashwini Ponnappa

Tarun Kona and Ashwini Ponnappa

  • Tarun Kona and Ashwini Ponnappa defeated Peter Kaesbauer and Isabel Herttrich of Germany 18-21 21-18 21-17

Members Participated from India

Men’s Singles

  • Srikanth K.
  • Sourabh Varma
  • Kashyap Parupalli
  • Gurusaidutt R. M. V.

Women’s Singles

  • Tanvi Lad

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa

Mixed Doubles

  • Tarun Kona and Ashwini Ponnappa

Li Ning BWF Thomas & Uber Cups 2014 Indian Results

The Li Ning BWF Thomas & Uber Cups 2014 will be held in Siri Fort Sports Complex from 18th May 2014 to 25th May 2014.

Li Ning BWF Thomas and Uber cubs 2014

Li Ning BWF Thomas and Uber cubs 2014

Saina will lead charge in the Uber Cup competition and Srikanth will be shouldering the responsibility in the Thomas Cup as India went with five singles and five doubles players in both the squads, selected on the basis of world rankings.

Team Match on 23rd May 2014

INDIA WOMEN TEAM Vs JAPAN WOMEN TEAM

India 2 : Japan 3

India Women Team

Points – 0
Won – 0
Draws – 0
Lost – 1
Matches 2-3
Games 5-7
Points  212-234

Team Match on 22nd May 2014

INDIA WOMEN TEAM Vs INDONESIA WOMEN TEAM

India 3 : Indonesia 0

India Women Team

Points – 2
Won – 1
Draws – 0
Lost – 0
Matches 3-0
Games 6-1
Points  140-123

Team Match on 21st May 2014

INDIA MEN TEAM Vs GERMANY MEN TEAM

India 3 : Germany 2

R.M.V. Gurusaidutt

R.M.V. Gurusaidutt

India Men Team

Points – 2
Won – 1
Draws – 0
Lost – 0
Matches 3-2
Games 7-7
Points  252-265

Team Match on 20th May 2014

INDIA WOMEN TEAM Vs THAILAND WOMEN TEAM

India 3 : Thailand 2

India Women Team

Points – 2
Won – 1
Draws – 0
Lost – 0
Matches 3-2
Games 7-4
Points  200-198

Team Match on 19th May 2014

KOREA MEN TEAM Vs INDIA MEN TEAM

India lost a chance to win the Thomas cup after this team match

Korea 3 : 2 India

India Men Team

Points – 0
Won – 0
Draws – 0
Lost – 1
Matches 2-3
Games 5-6
Points  205-209

INDIA WOMEN TEAM Vs HONG KONG CHINA WOMEN TEAM

India 4 : Hong Kong 1

Ashwini-Jawla

Ashwini Ponnappa and Jwala Gutta

India Women Team

Points – 2
Won – 1
Draws – 0
Lost – 0
Matches 4-1
Games 8-3
Points  212-153

Team Match on 18th May 2014

MALAYSIA MEN TEAM Vs INDIA MEN TEAM

Malaysia 4 : 1 India

India Men Team

Points – 0
Won – 0
Draws – 0
Lost – 1
Matches 1-4
Games 3-9
Points  187-235

INDIA WOMEN TEAM Vs CANADA WOMEN TEAM

India 5 : Canada 0

Saina

India Women Team

Points – 2
Won – 1
Draws – 0
Lost – 0
Matches 5-0
Games 10-1
Points  230-138

Members Participated from India

Men’s Singles

  • K Srikanth
  • Parupalli Kashyap
  • R M V Guru Sai Dutt
  • Sourabh Varma
  • B Sai Praneeth

Women’s Singles

  • Saina
  • P V Sindhu
  • Arundhati Pantawane
  • Tanvi Laad
  • P C Thulasi

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra
  • Akshay Dewalkar
  • Manu Attri
  • Arun Vishnu
  • B Sumeeth Reddy

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta
  • Ashwini Ponnappa
  • Aparna Balan
  • N Sikki Reddy
  • Pradnya Gadre

SkyCity New Zealand Open 2014 Indian Results

The SkyCity New Zealand Badminton Open 2014 is the highest category BWF event to take place in New Zealand at North Shore Events Centre, Silverfield & Argus Place Entrances, Auckland on Tuesday.

SkyCity New Zealand Open 2014

SkyCity New Zealand Open 2014

Semi Finals

Men’s Singles

  • Arvind Bhat lost to Jen Hao Hsu of Chinese Taipei 21-14 21-9

Quarter Finals

Men’s Singles

Arvind Bhat

Arvind Bhat

  • Arvind Bhat defeated Chun Seang Tan of Malaysia  22-20 9-21 21-18

Round 3

Men’s Singles

  • Arvind Bhat defeated Tang Jie Chen of Malaysia  21-8 21-14
  • Sourabh Varma lost to Kuei Chun Shih of Chinese Taipei 21-18 21-15

Round 2

Men’s Singles

Sourabh Varma

Sourabh Varma

  • Arvind Bhat defeated Hsu Jui Ting of Chinese Taipei 21-17 25-23
  • Sourabh Varma defeated Dylan Henton of New Zealand 21-11 21-12

Round 1

Men’s Singles

  • Arvind Bhat defeated Zhen Ting Lim of Malaysia 21-9 14-21 21-7
  • Sourabh Varma defeated James Eunson of New Zealand 21-16 21-14

Members Participated from India

Men’s Singles

  • Arvind Bhat
  • Sourabh Varma

Men’s Doubles

  • Arjun Reddy Pochana
  • Vineeth Manuel

Canara Bank All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 Result

Canara Bank All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 will be conducted by Padukone Sports Management under the aegis of Karnataka Badminton Association (KBA) and Badminton Association of India (KBI).

The qualifying rounds will be held till February 5 and over 500 matches are scheduled in five categories to qualify for the eight slots in the singles and four slots in the doubles events.

Former All England champion Prakash Padukone told reporters that as many as 600 players from 22 states will be participating in the event.

BAI will consider the performance of the players in this event for selecting them for various international tournaments in the coming months” Prakash said.

BAI, for the first time, will contribute prize money of Rs 5 lakh for the tournamentPrakash said.

“Yonex, the top Badminton racket and apparel manufacturing company will be the official equipment supplier for the event” Prakash said.

Badminton Association of India

Badminton Association of India

Results updated as of  08-Feb-2014

Winners

Men’s Singles

Anup Sridhar

Anup Sridhar

  • Sourabh Varma(PET) lost to Anup Sridhar(KTK)  21-18 8-21 21-14

Women’s Singles

Tanvi Lad

Tanvi Lad

  • Tanvi Lad(AI) beats Rituparna Das(AP) 21-17 21-19

Men’s Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) 21-9 22-20

Women’s Doubles

  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) beat Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER)  21-19 21-19

Mixed Doubles

Tarun Kona and Ashwini Ponnappa

Tarun Kona and Ashwini Ponnappa

  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) lost to Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) 21-14 21-14

Finals

Men’s Singles

Sourabh Varma

Sourabh Varma

  • Sourabh Varma(PET) beats Sameer Verma(MP) 21-16 21-15
  • Anup Sridhar(KTK) beats A. S. S. Siril Varma(AP) 21-15 18-21 21-13

Women’s Singles

Rituparna Das

Rituparna Das

  • Tanvi Lad(AI) beats Arundhati Pantawane(MAH) 21-13 20-22 21-16
  • Rituparna Das(AP) beat Sayali Gokhale(AI) 21-17 22-20

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-16 21-17
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat  Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER) 21-10 21-11

Women’s Doubles

Arathi Sara Sunil and Prajakta Sawant

Arathi Sara Sunil and Prajakta Sawant

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) 21-11 21-12
  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) beat Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) 21-14 21-17

Mixed Doubles

  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK)  21-14 21-16
  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) 21-13 21-16

Semi Finals

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Subhankar Dey(MAH) 21-17 14-21 21-16
  • Moheet Kamat(RLY) lost to Sameer Verma(MP)   21-12 21-13
  • Arvind Bhat(KTK) lost to A. S. S. Siril Varma(AP) 23-21 21-18
  • Chetan Anand B.(PET) lost to Anup Sridhar(KTK) 21-16 21-11

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Mudra Dhainje(AI) 0-1 Retired
  • Tanvi Lad(AI) beats Neha Pandit(AAI) 22-20 21-14
  • Aditi Mutatkar(PET) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-12 22-20
  • Rituparna Das(AP) beats Rasika Raje(MAH) 21-7 21-18

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG) 21-10 21-13
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP) lost to Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-13 16-21 21-13
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI) 21-18 21-13
  • Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER) beat Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET) 21-17 21-17

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB) 21-8 21-8
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP) 21-13 17-21 21-14
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) lost to Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP)  21-12 21-11
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) beat Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK)  21-17 21-13

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat  Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP) 21-13 21-14
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) beat Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI) 13-21 21-13 21-14
  • Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK) beat Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER) 21-19 13-21 21-19
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)  21-8 21-11

Quarter Finals

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Ashish Sharma(DLI) 21-8 21-17
  • Subhankar Dey(MAH) beats Chirag Sen(AI) 19-21 21-13 21-11
  • Moheet Kamat(RLY) beats Srujan Nandaluri(AP) 21-16 21-11
  • Sameer Verma(MP) beats Aditya Prakash(KTK) 21-19 23-21
  • Shreyansh Jaiswal(CG) lost to Arvind Bhat(KTK) 15-21 21-12 21-13
  • A. S. S. Siril Varma(AP) beats Abhishek Yeligar(KTK) 21-23 21-19 21-6
  • Oscar Bansal(CHG) lost to Chetan Anand B.(PET) 21-14 21-9
  • Talar Laa(AI) lost to Anup Sridhar(KTK) 21-11 21-11

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Trupti Murgunde(PET) 21-11 17-6 Retired
  • Mudra Dhainje(AI) beats Kanthi Visalakshi P.(TN) 21-10 21-18
  • Tanvi Lad(AI) beats Anita Ohlan(RLY) 21-13 21-9
  • Neha Pandit(AAI) beats Vrushali G.(AP) 21-12 16-21 21-11
  • Aditi Mutatkar(PET) beats Shriyanshi Pardeshi(MP) 21-16 21-14
  • Reshma Karthik(AI) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-19 21-7
  • Rasika Raje(MAH) beats Saili Rane(AI) 21-19 21-15
  • Rituparna Das(AP) beats Karishma Wadkar(MAH) 21-9 21-8

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Adarsh Kumar(KTK) and Vineeth Manuel(KTK) 21-15 21-14
  • Gopi Raju G.(AP) and Shivam Sharma(UP) lost to Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG) 11-21 21-16 21-18
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP) beat Shlok Ramchandran(AI) and Sanyam Shukla(AI) 21-18 21-16
  • Sankeerth B. R.(KTK) and Sahil Sipani(KTK) lost to Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-10 21-10
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat Arjun M. R. (KER) and Chirag Shetty (MAH) 16-21 21-17 21-17
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Ram C. Vijay(KER) lost to Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI) 21-9 21-17
  • J. B. S. Vidyadhar(AP) and Srujan Nandaluri(AP) beat Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER)21-1715-2121-16
  • Guru Prasad D.(KTK) and Venkatesh Prasad S.(KTK) lost to Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET) 21-17 21-13

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Smirti Nagarkoti(UTR) and Saruni Sharma(UP) 22-20 21-9
  • Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB) beat Kristi Das(ASM) and Dimpal Hazarika(ASM) 21-11 21-6
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat Vaishnavi K.(AP) and Pooja M.(AP) 21-14 13-21 21-10
  • Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP) selected for semi finals
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) beat Rajni(DLI) and Shradha Srivastava(DLI) 21-7 21-15
  • Linymol P. S.(KER) and Sinymol P. S.(KER) lost to Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) 21-9 21-13
  • Nimmi Patel(GUJ) and Anjali Rawat(GUJ) lost to Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK) 21-14 25-27 21-9
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) beat Sanyogita Ghorpade(AI) and Maneesha K.(AP) 21-19 21-21 21-15

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat Saurabh Sharma(HAR) and Ningshi Block Hazarika(ASM) 20-12 Retired
  • Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP) beat Arjun Reddy P.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) 21-19 21-16
  • Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI) beat Abhinav Manota(PUJ) and Rachita Sahdev(PUJ) 21-14 22-20
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) beat Pranaav Jerry Chopra(PET) and Maneesha K.(AP)18-21 21-13 21-16
  • Shlok Ramchandran(AI) and Meghana J.(AP) lost to Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK) 22-20 21-14
  • Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Venket Gaurav Pradad(CG) and Juhi Dewangan(CG)21-10 21-11
  • Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat  Mohit Tiwari (UTR) and Swati Sharma (UTR) 14-21 21-9 21-12
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Gaurav Kalia(HAR) and Ekata Kalia(HAR) 21-16 21-17

Round 2

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Daniel Farid S.(KTK) 21-8 21-19
  • Ashish Sharma(DLI) beats Love Kumar(PNB) 23-21 15-21 21-17
  • Subhankar Dey(MAH) beats Hirak Jyoti Neog(ASM) 21-9 21-10
  • Prakash Jolly K.(KTK) lost to Chirag Sen(AI)  21-17 21-10
  • Rohan Castelino(KTK) lost to Moheet Kamat(RLY) 22-24 21-14 21-10
  • Srujan Nandaluri(AP) selected for Quarter finals
  • Sameer Verma(MP) beats Manish Gupta(CG)  21-7 21-10
  • Kanishq M.(AP) lost to Aditya Prakash(KTK) 21-15 21-16
  • Shreyansh Jaiswal(CG) beats Akshit Mahajan (HAR) 13-21 21-17 21-16
  • Arvind Bhat(KTK) selected for Quarter finals
  • Abhinav Manota(PNB) lost to A. S. S. Siril Varma(AP) 21-17 21-16
  • Abhishek Yeligar(KTK) beats Singh Abhimanyu(MP) 21-13 22-20
  • Oscar Bansal(CHG) beats Ketan Chahal(HAR) 22-20 21-15
  • Chetan Anand B.(PET) beats C. Rohit Yadav(AAI) 12-21 27-25 21-10
  • Arijeet Bose(MAH) beats Talar Laa(AI) 21-17 21-16
  • Siddharath Thakur(MAH) lost to Anup Sridhar(KTK)  21-9 21-16

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Ashwini Ponnappa(PET) 21-19 21-18
  • Shikha Gautam(KTK) lost to Trupti Murgunde(PET) 21-12 21-8
  • Mudra Dhainje(AI) beats Sampada Sahasrabuddhe(MAH)  21-8 21-19
  • Kanthi Visalakshi P.(TN) beats Sri Krishna Priya K.(AP) 21-19 17-21 21-17
  • Tanvi Lad(AI) beats Ruth Misha V.(KTK) 21-13 21-10
  • Anita Ohlan(RLY) selected for Quarter finals
  • Neha Pandit(AAI) beats Pooja D. (AP) 21-18 21-8
  • Vrushali G.(AP) beats Sonal More(MAH) 21-14 21-16
  • Sheshadri Sanyal(WB) lost to Aditi Mutatkar(PET) 21-12 21-12
  • Shriyanshi Pardeshi(MP) beats Riya Pillai(MAH)21-1321-16
  • Mahima Aggarwal(KTK) lost to Reshma Karthik(AI)  21-14 21-8
  • Sanchali Dasgupta(UP) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-821-14
  • Rasika Raje(MAH) beats Juhi Dewangan(CG) 21-14 21-7
  • Kunnath Jacqueline Rose(KTK) lost to Saili Rane(AI) 21-15 21-11
  • Karishma Wadkar(MAH) beats Mohita Sahdev(AAI) 21-1921-14
  • Ekata Kalia(HAR) lost to Rituparna Das(AP) 21-7 21-18

Members Qualified for First Round

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET)
  • Daniel Farid S.(KTK)
  •  Ashish Sharma(DLI)
  • Love Kumar(PNB)
  • Subhankar Dey(MAH)
  • Hirak Jyoti Neog(ASM)
  • Prakash Jolly K.(KTK)
  • Chirag Sen(AI)
  • Rohan Castelino(KTK)
  • Moheet Kamat(RLY)
  • Srujan Nandaluri(AP)
  • Saurav Kapoor(HAR)
  • Sameer Verma(MP)
  • Manish Gupta(CG)
  • Kanishq M.(AP)
  • Aditya Prakash(KTK)
  • Shreyansh Jaiswal(CG)
  • Akshit Mahajan (HAR)
  • Ajay Kumar K.(AP)
  • Arvind Bhat(KTK)
  • Abhinav Manota(PNB)
  • A. S. S. Siril Varma(AP)
  • Abhishek Yeligar(KTK)
  • Singh Abhimanyu(MP)
  • Oscar Bansal(CHG)
  • Ketan Chahal(HAR)
  • Chetan Anand B.(PET)
  • C. Rohit Yadav(AAI)
  • Arijeet Bose(MAH)
  • Talar Laa(AI)
  • Siddharath Thakur(MAH)
  • Anup Sridhar(KTK)

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH)
  • Ashwini Ponnappa(PET)
  • Shikha Gautam(KTK)
  • Trupti Murgunde(PET)
  • Mudra Dhainje(AI)
  • Sampada Sahasrabuddhe(MAH)
  • Kanthi Visalakshi P.(TN)
  • Sri Krishna Priya K.(AP)
  • Tanvi Lad(AI)
  • Ruth Misha V.(KTK)
  • Shruti Mundada(MAH)
  • Anita Ohlan(RLY)
  • Neha Pandit(AAI)
  • Pooja D. (AP)
  • Vrushali G.(AP)
  • Sonal More(MAH)
  • Sheshadri Sanyal(WB)
  • Aditi Mutatkar(PET)
  • Shriyanshi Pardeshi(MP)
  • Reshma Karthik(AI)
  • Riya Pillai(MAH)
  • Mahima Aggarwal(KTK)
  • Sanchali Dasgupta(UP)
  • Sayali Gokhale(AI)
  • Rasika Raje(MAH)
  • Juhi Dewangan(CG)
  • Kunnath Jacqueline Rose(KTK)
  • Saili Rane(AI)
  • Karishma Wadkar(MAH)
  • Mohita Sahdev(AAI)
  • Ekata Kalia(HAR)
  • Rituparna Das(AP)

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)
  • Adarsh Kumar(KTK) and Vineeth Manuel(KTK)
  • Gopi Raju G.(AP) and Shivam Sharma(UP)
  • Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG)
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP)
  • Shlok Ramchandran(AI) and Sanyam Shukla(AI)
  • Sankeerth B. R.(KTK) and Sahil Sipani(KTK)
  • Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER)
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP)
  • Arjun M. R. (KER) and Chirag Shetty (MAH)
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Ram C. Vijay(KER)
  • Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI)
  • J. B. S. Vidyadhar(AP) and Srujan Nandaluri(AP)
  • Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER)
  • Guru Prasad D.(KTK) and Venkatesh Prasad S.(KTK)
  • Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET)

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER)
  • Smirti Nagarkoti(UTR) and Saruni Sharma(UP)
  • Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB)
  • Kristi Das(ASM) and Dimpal Hazarika(ASM)
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)
  • Vaishnavi K.(AP) and Pooja M.(AP)
  • Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP)
  • Shruti Mundada(MAH) and Riya Pillai(MAH)
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP)
  •  Rajni(DLI) and Shradha Srivastava(DLI)
  • Linymol P. S.(KER) and Sinymol P. S.(KER)
  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP)
  • Nimmi Patel(GUJ) and Anjali Rawat(GUJ)
  • Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK)
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI)
  • Sanyogita Ghorpade(AI) and Maneesha K.(AP)

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET)
  • Saurabh Sharma(HAR) and Ningshi Block Hazarika(ASM)
  • Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP)
  • Arjun Reddy P.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP)
  • Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI)
  • Abhinav Manota(PUJ) and Rachita Sahdev(PUJ)
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET)
  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Maneesha K.(AP)
  • Shlok Ramchandran(AI) and Meghana J.(AP)
  • Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK)
  • Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER)
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Juhi Dewangan(CG)
  • Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)
  • Mohit Tiwari (UTR) and Swati Sharma (UTR)
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI)
  • Gaurav Kalia(HAR) and Ekata Kalia(HAR)

India Grand Prix Gold 2014 Indian Results

India Grand Prix Gold 2014 is conducted by Badminton Association of India from 21st to 26th of January 2014.

INGPGIndian Results

Finals

Men’s Singles

  • Srikanth K lost to Xue Song of China 16-21 21-19 21-13

Women’s Singles

Saina-Nehwal

Saina Nehwal and P.V Sindhu

  • Saina Nehwal defeated Sindhu P. V. of India 21-14 21-17

Semi Finals

Men’s Singles

K.srikanth

K.srikanth

  • Srikanth K defeated Prannoy H. S of India 21-18 22-20
  • Aditya Prakash lost to Xue Song of China 21-10 21-7

Women’s Singles

P.V.Sindu

P.V.Sindu

  • Saina Nehwal defeated  Xuan Deng  of China 21-14 17-21 21-19
  • Sindhu P. V. defeated  Lindaweni Fanetri of Indonesia 21-6 12-21 21-17

Men’s Doubles

  • Akshay Dewalkar and Pranaav Jerry Chopra lost to Li Junhui and Liu Yuchen of China 21-18 21-15

Quarter Finals

Men’s Singles

Prannoy H.S.

Prannoy H.S.

Aditya Prakash

Aditya Prakash

  • Prannoy H. S defeated Zulfadli Zulkiffli of Malaysia 21-19 21-14
  • Srikanth K defeated  Sai Praneeth of India B.21-18 20-22 21-12
  • Aditya Prakash defeated Iskandar Zulkarnain Zainuddin of Malaysia 21-19 18-21 21-16
  • Subhankar Dey lost to Xue Song of China 21-18 21-15

Women’s Singles

Saina Nehwal

Saina Nehwal

P.V.Sindu

P.V.Sindu

  • Saina Nehwal defeated Bellaetrix Manuputty of Indonesia 21-15 21-15
  • Arundhati Pantawane lost to Lindaweni Fanetri of Indonesia 21-10 21-7
  • Sindhu P. V. defeated Hera Desi of  Indonesia  21-14 21-17

Men’s Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  • Tarun Kona and Jishnu Sanyal lost to Songphon Anugritayawon and Pakkawat Vilailak of India 21-14 21-14
  • Manu Attri and Sumeeth Reddy B. lost to Kaixiang Huang and Si Wei Zheng of China 21-17 21-13
  • Akshay Dewalkar and Pranaav Jerry Chopra defeated Andrei Adistia and Hendra Aprida Gunawan of Indonesia 21-16 21-12.

Women’s Doubles

  • Sanskriti Chhabra and Ekta Kalia  lost to Vivian Kah Mun Hoo and Khe Wei Woon of Malaysia 21-11 21-6
  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa lost to Phataimas Muenwong and Kilasu Ostermeyer Thailand 21-14 21-11

Mixed Doubles

  • Arun Vishnu and Aparna Balan lost to Yilv Wang and Huang Yaqiong  of China 21-14 21-12

Round 3

Men’s Singles

Sai Praneeth

Sai Praneeth

  • Kashyap Parupalli lost to Zulfadli Zulkiffli of Malaysia 21-16 21-12
  • Prannoy H. S defeated Chetan Anand of India 21-14 21-10
  • Sai Praneeth B. defeated  Gurusaidutt R. M. V. 15-21 21-9 21-16
  • Srikanth K defeated  Arvind Bhat  19-21 23-21 24-22
  • Aditya Prakash defeated Soon Huat Goh of Malaysia 21-19 14-21 21-13
  • Anand Pawar lost to Iskandar Zulkarnain Zainuddin of Malaysia 22-20 21-11
  • Sourabh Varma lost to Xue Song of China 21-13 14-21 21-17
  • Ajay Jayaram lost to Subhankar Dey  of India 21-19 21-17

Round 2

Men’s Singles

  • Kashyap Parupalli defeated Yee Han Chong of Malaysia 21-10 21-12
  • Vijetha N. V. S. lost to Zulfadli Zulkiffli of Malaysia 21-17 21-16
  • Prannoy H. S defeated Nur Mohd Azriyn Ayub of Malaysia 21-16 19-21 21-9
  • Chetan Anand defeated Srujan Nandaluri of India 21-9 21-7
  • Gurusaidutt R. M. V. defeated Vipul Saini  21-11 21-11
  • Sai Praneeth B. defeated  Saurav Kapoor  21-10 21-9
  • Srikanth K defeated  Kian Meng Tan 21-16 22-20
  • Arvind Bhat defeated Joo Ven Soong of Malaysia 21-14 19-21 21-14
  • Aditya Prakash defeated Misha Zilberman of Malaysia 21-1020-13 Retired
  • Soon Huat Goh  of Malaysia defeated Brice Leverdez of France 21-17 21-18
  • Sachin Rawat lost to  Iskandar Zulkarnain Zainuddin of Malaysia 21-11 21-11
  • Anand Pawar defeated  Ashish Sharma of India 21-7 21-8
  • Aditya Joshi defeated Xue Song of China  21-9 21-12
  • Abhishek Yelegar defeated by Sourabh Varma 21-15 21-11
  • Subhankar Dey defeated Kaushal Dharmamer of India 21-14 9-21 21-9
  • Ajay Jayaram defeated Teck Zhi Soo of Malaysia 27-25 21-15

Women’s Singles

Arundhati Pantawane

Arundhati Pantawane

  • Saina Nehwal defeated Natalia Perminova of Russia 21-5 21-10
  • Dhanya Nair lost to Bellaetrix Manuputty of Indonesia 21-17 21-14
  • Tanvi Lad lost to Jing Yi Tee of Malaysia 21-15 21-17
  • Saili Rane lost to Xuan Deng of China  21-8 21-13
  • Arundhati Pantawane defeated Natcha Saengchote of Thailand 21-13 21-11
  • Sayali Gokhale lost to Lindaweni Fanetri of Indonesia  21-11 21-16
  • Santoshi Hasini R lost to Hera Desi of  Indonesia  21-15 21-9
  • Sindhu P. V. defeated Sabrina Jaquet of Switzerland 21-19 21-5

Men’s Doubles

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Manu Attri and Sumeeth Reddy

  • Anilkumar Raju M.and Kamaldeep Singh lost to Kaixiang Huang and Si Wei Zheng of China 21-9 21-9
  • Sanjeeth S.and Jagadish Yadav lost to Andrei Adistia and Hendra Aprida Gunawan of Indonesia 21-16 21-16
  • Tarun Kona and Jishnu Sanyal defeated Nandagopal K. and Hema Nagendra Babu T.   of India 18-21 21-12 21-18
  • Manu Attri and Sumeeth Reddy B.defeated   Bennet Antony and Suraj P. H of India 21-13 21-12
  • Anilkumar Raju M.and Kamaldeep Singh lost to Kaixiang Huang and Si Wei Zheng of China 21-9 21-9
  • Guru Prasad D.and Venkatesh Prasad lost to Fran Kurniawan and Bona Septano of Indonesia 25-27 21-17 21-17
  • Mayank Behal and Varun Khanwalkar lost to Li Junhui and Liu Yuchen of China 21-8 21-9
  • Sanjeeth S.and Jagadish Yadav lost to Andrei Adistia and Hendra Aprida Gunawan of Indonesia 21-16 21-16.
  • Akshay Dewalkar and Pranaav Jerry Chopra defeated Darren Isaac Devadass and Yew Sin Ong of Malaysia 21-12 21-9

Women’s Doubles

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa defeated Amelia Alicia Anscelly and Fie Cho Soong of Malaysia 21-19 15-21 21-19
  • Jagriti Nashier and Jyoti Nashier lost to Vivian Kah Mun Hoo and Khe Wei Woon of Malaysia 21-4  21-9
  • Sanskriti Chhabra and Ekta Kalia  defeated Pooja Antil and Meenu Singh  of  India 21-5 21-5
  • Dhanya Nair and Mohita Sahdev lost to Phataimas Muenwong and Kilasu Ostermeyer Thailand 21-18 21-10

Mixed Doubles

Arun vishnu and Aparna balan

Arun vishnu and Aparna balan

  • Arun Vishnu and Aparna Balan have selected for Quarter finals.
  • Gaurav Venkat and Juhi Dewangan lost to Songphon Anugritayawon Chaladchalam Chayanit of Thailand 21-7 21-7
  • Abhishek Ahlawat and Sanskriti Chhabra lost to Mohd Lutfi Zaim Abdul Khalid and Fie Cho Soong of Malaysia 21-8 21-4
  • Tarun Kona and Ashwini Ponnappa lost to Si Wei Zheng and Yi Fan Jia of China 16-21 21-13 22-20
  • Nandagopal K.and Siki Reddy N. lost to Aik Quan Tan and Pei Jing Lai  of  Malaysia 21-17 21-14

Round 1

Men’s Singles

  • Kashyap Parupalli defeated Anup Sridhar of India 21-14 21-16
  • Gaurav Venkat lost to Yee Han Chong of Malaysia 21-12 21-14
  • Harsheel Dani lost to  Zulfadli Zulkiffli of Malaysia 21-18 21-17
  • Saurav Agrawal lost to Vijetha N. V. S. of India  21-6 21-10
  • Prannoy H. S defeated Mohit Kamat of India 21-17 21-12
  • Prem Singh Chouhan lost to Nur Mohd Azriyn Ayub of Malaysia 21-16 21-13
  • Chetan Anand defeated Muhammad Adib Haiqal Nurizwan of Malaysia 21-921-11
  • Srujan Nandaluri defeated Zulhelmi Zulkiffli of Malaysia 21-1521-13
  • Gurusaidutt R. M. V.defeated Velavan Vasudevan of India 21-10 21-10
  • Vipul Saini defeated  Kay Ee Yeoh of Malaysia 21-1616-2121-12
  • Sai Praneeth B. defeated  Abhinav Prakash of India 21-7 21-4
  • Srikanth K. defeated Mayank Behal of India 21-15 21-15
  • Manish Gupta lost to Kian Meng Tan of Malaysia 21-12 21-11
  • Arvind Bhat defeated Ansal Yadav of India 21-18 21-16
  • Prakash Jollylost to  Joo Ven Soong of Malaysia 21-2 Retired
  • Aditya Prakash defeated Wei Jian Ai  of India 21-15 21-1
  • Ajay Kumar K. lost to Misha Zilberman of Malaysia 21-11 21-11
  • Rohit Yadav C. lost to Soon Huat Goh  of Malaysia 23-21 21-17
  • Ketan Chahal lost to Brice Leverdez of France  21-10 18-21 21-17
  • Sachin Rawat defeated Abhinav Manota  of India 16-21 21-18 21-19
  • Nigel D’Sa lost to Iskandar Zulkarnain Zainuddin of Malaysia 21-14 21-10
  • Aditya Joshi defeated Pavan Malik of India  21-13 21-11
  • Kiran Kumar B.lost to  Xue Song of China 21-821-10
  • Abhishek Yelegar defeated Dilshad K. of India  21-1121-15
  • Sourabh Varma defeated Suraj Rayadurga of India 21-1421-11
  • Kaushal Dharmamer defeated Oscar Bansal of India 21-1121-17
  • Subhankar Dey defeated Abhimanyu Singh of India 18-21 21-12 21-19
  • Deepak Khatri lost to Teck Zhi Soo of Malaysia 21-13 21-18
  • Ajay Jayaram defeated Vinay Kumar Reddy P.  of India 21-1221-12

Women’s Singles

  • Saina Nehwal defeated Matilda Petersen of Sweden 21-7 21-9
  • Jacqueline Rose Kunnath lost to Natalia Perminova of Russia 21-13 21-19
  • Riya Pillai lost to Bellaetrix Manuputty of Indonesia 21-14 21-6
  • Dhanya Nair defeated Rachita Sachdev of India  21-1121-9
  • Ruthvika Shivani G. lost to Jing Yi Tee of Malaysia 21-17 21-15
  • Tanvi Lad defeated Sannatasah Saniru of Malaysia 21-5 16-21 21-15
  • Shruti Mundada lost to Xuan Deng of China  21-3 21-5
  • Saili Rane defeated Sanchali Dasgupta of India 21-1521-15
  • Mohita Sahdev lost to Natcha Saengchote of Thailand 21-1321-6
  • Arundhati Pantawane defeated Sanskriti Chhabra of India  21-721-16
  • Sayali Gokhale defeated Mudra Dhainje of India 21-1721-18
  • Arathi Sara Sunil lost to Lindaweni Fanetri of Indonesia  21-11 21-10
  • Santoshi Hasini R defeated Juhi Dewangan of India 21-16 16-21 21-18
  • Thulasi P. C. lost to Hera Desi of  Indonesia  21-17 21-7
  • Trupti Murgunde lost to Sabrina Jaquet of Switzerland 21-17 21-14
  • Sindhu P. V. defeated Li Lian Yang  of  Malaysia l21-19 24-22

Men’s Doubles

  • Raunaq Muradia and Singh Vinay Kumar lost to Nandagopal K. and Hema Nagendra Babu T.   of India 21-13 21-17
  • Tarun Kona and Jishnu Sanyal defeated Manikandan M. R. and Velavan Vasudevan of India 21-1021-14
  • Kiran Kumar B.and Vinay Kumar Reddy P. lost to Kah Ming Chooi and Ee Yi Teo of Malaysia 21-10 21-15
  • Manish Gupta and Gaurav Venkat lost to Songphon Anugritayawon and Pakkawat Vilailak of India 21-16 24-22
  • Manu Attri and Sumeeth Reddy B.defeated  Abhishek Ahlawat and Bhaskar Chakraborty of India 21-10 21-15
  •  Bennet Antony and Suraj P. H. defeated Vidyadhar J. B. S.and Srujan Nandaluri of India 21-17 21-17
  • Surender Rathee and Neeraj Vashist lost to Kaixiang Huang and Si Wei Zheng of China 21-10 21-6
  • Anilkumar Raju M.and Kamaldeep Singh defeated Prashant Bahatre and Abhishek Kulkarni of India 22-20 21-15
  • Guru Prasad D.and Venkatesh Prasad defeated Vikrant Chawat and Prem Singh Chouhan of India 16-21 21-11 21-14
  • Mallik Jalal and Vijay Anand R. lost to Fran Kurniawan and Bona Septano of Indonesia 1-2 Retired
  • Mayank Behal and Varun Khanwalkar are qualified to second round
  • Alwin Francis and Arun Vishnu lost to Li Junhui and Liu Yuchen of China 21-1921-19
  • Sanjeeth S.and Jagadish Yadav defeated Venkatesh B and Arjun Kumar Reddy Malgari
    of India 15-21 21-19 21-17
  • Ketan Chahal and Deepak Khatri lost to Andrei Adistia and Hendra Aprida Gunawan of Indonesia 22-20 21-16.
  • Gopi Raju G.and Shivam Sharma lost to Darren Isaac Devadass and Yew Sin Ong of Malaysia 21-1521-12
  • Akshay Dewalkar and Pranaav Jerry Chopra defeated Dilshad K. and Sunjith (Jr) S. of India  21-16 21-14

Women’s Doubles – Qualified for 2nd Round

  • Kristi Das and Juhi Dewangan
  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa
  • Dhanya Nair and Mohita Sahdev
  • Pradnya Gadre and Siki Reddy N.
  • Prajakta Sawant and Arathi Sara Sunil
  • Pooja Antil and Meenu Singh
  • Sanskriti Chhabra and Ekta Kalia
  • Jagriti Nashier and Jyoti Nashier

Mixed Doubles

  • Arun Vishnu and Aparna Balan are qualified to second round
  • Upendra Chakali and Pooja Mudaliar lost to Yilv Wang and Huang Yaqiong of China 21-3 21-6
  • Abhinav Prakash and Kristi Das lost to Muhammad Adib Haiqal Nurizwan and Sannatasah Saniru of Malaysia 21-16 21-5
  • Abhijeet Naimpally and Trupti Murgunde lost to Liu Yuchen and Yu Xiaohan of China 21-14 21-16
  • Gaurav Venkat and Juhi Dewangan defeated Varun Sharma and yoti Nashier of India 21-15 21-15
  • Sanyam Shukla and Sanyogita Ghorpade lost to Songphon Anugritayawon Chaladchalam Chayanit of Thailand 19-21 21-19 21-11
  • Abhishek Ahlawat and Sanskriti Chhabra are qualified to second round
  • Jishnu Sanyal and Jwala Gutta lost to Mohd Lutfi Zaim Abdul Khalid and Fie Cho Soong of Malaysia 17-21 22-20 21-14
  • Shivam Sharma and Saruni Sharma lost to Si Wei Zheng and Yi Fan Jia of China 21-12 21-9
  • Tarun Kona and Ashwini Ponnappa defeated Singh Vinay Kumar and Gauri Asaji of India 21-105-3 Retired
  • Harinder Malik and Ekta Kalia lost to Pakkawat Vilailak and Phataimas Muenwong of Thailand 21-6 21-13
  • Kiran Kumar B. and Santoshi Hasini R lost to Kaixiang Huang and Qingchen Chen of China 21-11 21-4
  • Satinder Malik and Chitralekha lost to Nandagopal K.and Siki Reddy N. of  India  21-1021-14

Indian Badminton Players World Rankings as of 16th January 2014

Let us see how our Indian players ranked overall in the World Badminton Federation (BWF) rankings this week.

Here is a quick look at the rankings within Top 50 players in badminton world rankings

  • Seven Indians in Men’s Singles
  • Three Indians in Women’s Singles
  • One Indian team in Men’s Doubles
  • One Indian team in Women’s Doubles
  • Two Indian teams in Mixed Doubles

Men’s Singles

We have seven Indians in the top 50 Men’s Singles players in the world this week.

Parupalli Kashyap
Parupalli Kashyap
  • 20: Parupalli Kashyap has dropped by four positions from 16th on 20th position.
  • 22: Ajay Jayaram has moved up two positions from 24th to 22nd position.
  • 27: R.M.V.Gurusaidutt has moved up one position from 28th to 27th position.
  • 32: Anand Pawar has remained unchanged on 32nd position.
  • 38: K.Srikanth has moved up nine positions from 47th to 38th position.
  • 49: H.S Prannoy has remained unchanged 49th position.
  • 50: Sourabh Varma also has remained unchanged on 50th position.

Women’s Singles

We have three ladies now in the top fifty women players in the world this week.

P.V.Sindhu
P.V.Sindhu
  • 8: Saina Nehwal has remained unchanged on 8th position.
  • 11: P.V.Sindhu has remained unchanged on 11th position.
  • 49: Arundhati Pantawane have moved by one position from 50th to 49th position.

Men’s Doubles

We have one men’s doubles team from India in the top fifty men’s doubles players in the world this week.

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action
Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action
  • 39: Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar have moved by one position from 40th to 39th position.

Women’s Doubles

We have one Women’s Doubles team from India in the top fifty Women’s Doubles players in the world this week.

Ashwini and Pradnya
Ashwini and Pradnya
  • 42: Ashwini Ponnappa and Pradnya Gadre have dropped by one position from 41st to 42th position

Mixed Doubles

We have two Indian teams in Mixed Doubles from India in the top 50.

Tarun Kona and Ashwini Ponnappa
Tarun Kona and Ashwini Ponnappa
  • 34: Tarun Kona and Ashwini Ponnappa have move up three position from 37th to 34th position.
  • 51: Arun Vishnu and Aparna Balan have move up one position from 51th to 50th position.

Lets hope we see more Indians in the top 50 in the future weeks.

Radhey Shyam Gupta Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 Results

Radhey Shyam Gupta Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 will be held at Sports Stadium in Bareilly from 10th to 14th January 2014.

Badminton Association of India

BAI

Results updated as of 15-Jan-2014

Tournament Result

Men’s Singles

Winner : Sameer Verma
Runner : Sourabh Varma
Semi Finalist : Oscar Bansal
Semi Finalist : Aditya Prakash

Women’s Singles

Winner : Thulasi P. C
Runner : Arundhati Pantawane
Semi Finalist : Saili Rane
Semi Finalist : Tanvi Lad

Men’s Doubles

Winner : Nanda Gopal K. and Hemanagendra Babu T.
Runner : Shlok Ramchandran and Sanyam Shukla
Semi Finalist : Alwin Francis and Arun Vishnu
Semi Finalist : Bennet Antony and Suraj P. H.

Women’s Doubles

Winner : Sanyogita Ghorpade and Aparna Balan
Runner : Rituparna Das and Meghana J
Semi Finalist : Thulasi P. C. and Arundhati Pantawane
Semi Finalist : Dhanya Nair and Mohita Sahdev

Mixed Doubles

Winner : Arun Vishnu and Aparna Balan
Runner : Nanda Gopal K. and Meghana J.
Semi Finalist : Venket Gaurav Pradad and Juhi Dewangan
Semi Finalist : Sanyam Shukla and Sanyogita Ghorpade

Latest World Rankings of Indian Badminton Players 26-December-2013

Let us see how our Indian players ranked overall in the World Badminton Federation (BWF) rankings of 26th December 2013.

bwf-logo

Here is a quick look at the rankings within Top 50 players in badminton world rankings

  • Seven Indians in Men’s Singles
  • Three indians in Women’s Singles
  • Two Indian teams in Men’s Doubles
  • One indian team in Women:s Doubles
  • One indian team in Mixed Doubles

Mens Singles

We have seven Indians in the top 50 Mens Singles players in the world this week.

Parupalli Kashyap

Parupalli Kashyap

  • 16: Parupalli Kashyap had dropped by two positions from 14th to 16th position
  • 24: Ajay Jayaram remains unchanged from 24th Position
  • 28:R.M.V.Gurusaidutt has dropped by two position from 26th to 28th position
  • 32 Anand Pawar has moved up one position from 33rd to 32nd position
  • 47:K.Srikhanth has dropped by ten positions from 37th position
  • 49:H.S Pranoy has dropped by nine positions from 40th position to 49th position
  • 50: Sourabh Varma has moved up one position from 51st to 50th position

Women’s Singles

We have three ladies now in the top fifty women players in the world this week

Saina Nehwal

Saina Nehwal

  • 8: Saina Nehwal has unchanged on 8th position
  • 11:P.V.Sindhu has unchanged on 11th position
  • 50:Arundhati Pantawane has dropped by one position from 49th  to 50th position

Men’s Doubles

We have two men’ s doubles teams from India in the top fifty men’ s doubles players in the world this week

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action

  • 40:Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar has unchanged on 40th position
  • 50:Manu Attri and b. Sumeet Reddy has dropped by two positions from 48th to 50th position

Women’s Doubles

We have one Women’s Doubles team from India in the top fifty Women’s Doubles players in the world this week.

  • 41:Ashwini Ponnappa and Pradnya Gadre has unchanged by 41st position

Mixed Doubles

We have one mixed doubles teams from India in the top fifty men’s doubles players in the world this week.

  • 37:Tarun Kona and Ashwini Ponnappa has unchanged from 37th position
  • Lets hope we see more Indians in the top 50 in the future weeks.

Latest World Rankings of Indian Badminton Players 19-December-2013

Let us see how our Indian players ranked overall in the World Badminton Federation (BWF) rankings of 19th December 2013.

bwf-logo

Here is a quick look at the rankings within Top 50 players in badminton world rankings

  • Seven Indians in Men’s Singles
  • Three indians in Women’s Singles
  • Two Indian teams in Men’s Doubles
  • One indian team in Women:s Doubles
  • Two Indian teams in Mixed Doubles

Mens Singles

We have seven Indians in the top 50 Mens Singles players in the world this week.

Parupalli Kashyap

Parupalli Kashyap

  • 14: Parupalli Kashyap remains unchanged on 14th Position
  • 24: Ajay Jayaram moved one position up from 25th to 24th position
  • 26:R.M.V.Gurusaidutt has dropped by four position from 22ns position to 26th position
  • 33 Anand Pawar remains unchanged from 33rd position
  • 37: K.Srikhanth has dropped by three positions from 34th position
  • 40:H.S Pranoy has moved up one position from 41st to 40th position
  • 49.Sai Praneeth. B has dropped by two positions from 47th to 49th position

Women’s Singles

We have three ladies now in the top fifty women players in the world this week

Saina

Saina

  • 8: Saina Nehwal has dropped by two position from 6th to 8th position
  • 11:P.V.Sindhu has unchanged on 11th position
  • 49:Arundhati Pantawane has dropped by three position from 46th position

Men’s Doubles

We have two men’ s doubles teams from India in the top fifty men’ s doubles players in the world this week

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action

  • 40:Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar has moved up two position from 42nd position
  • 48:Manu Attri and b. Sumeet Reddy has moved up four position from 52nd position

Women’s Doubles

We have one Women’s Doubles team from India in the top fifty Women’s Doubles players in the world this week.

  • 41:Ashwini Ponnappa and Pradnya Gadre has dropped by one position from 42nd to 41st position

Mixed Doubles

We have two mixed doubles teams from India in the top fifty men’s doubles players in the world this week.

  • 37:Tarun Kona and Ashwini Ponnappa has unchanged from 37th position
  • 47:Arun Vishnu and Aparna Balan has unchanged on 47th position

Lets hope we see more Indians in the top 50 in the future weeks.

TATA Open International Challenge 2013 Indian Results

The Tata open badminton tournament was held from 11th december to 15th December at Mumbai. We bring you the latest Indian results.

bwf-logo

Winners

Men’s Singles

Sourabh Varma

Sourabh Varma

Winner : Sourabh Varma
Runner : Prannoy H. S
Semi Finalist : Gurusaidutt R.M.V
Semi Finalist : Sai Praneeth B.

Women’s Singles

Winner : Febby Angguni
Runner : Ana Rovita
Semi Finalist : Dinar Dyah Ayustine
Semi Finalist : Hsin Lee

Men’s Doubles

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Winner : Manu Attri and Sumeeth Reddy B.
Runner : Chieh Tien and hi-Lin Wang
Semi Finalist : Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar
Semi Finalist : Nandagopal K and Nagendra Babu T

Women’s Doubles

Winner : Pradnya Gadre and Siki Reddy N.
Runner : Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa
Semi Finalist : Sanyogita Ghorpad and Maneesha K.
Semi Finalist : Prajakta Sawant and Arathi Sara Sunil

Mixed Doubles

Winner : Akshay Dewalkar and Pradnya Gadre
Runner : Tarun Kona  and Ashwini Ponnappa
Semi Finalist : Pranaav Jerry Chopra and Maneesha K.
Semi Finalist : Arun Vishnu and Aparna Balan

Members Participated from India

Men’s Singles

  • Gurusaidutt R. M. V.
  • Prannoy H.S
  • Sourabh Varma
  • B.Sai Praneeth
  • Anup Sridhar
  •  Chetan Anand
  • Subhankar Dey

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane
  • Tanvi Lad
  • Thulasi p.c
  • Saili Rane
  • Trupti murgunde
  • Sayali Gokhle

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra
  • Akshay Dewalkar
  • Manu Attri
  • Sumeet Reddy B
  • Sanjeet
  • Jagadish Yadav

Women’s Doubles

  • Maneesha K,
  • Sanyogita Ghorpade

Mixed Doubles

  • Tarun Kona
  •  Ashwini Ponnappa,
  • Arun Vishnu
  • Aparna Balan
  • Akshay Dewalkar
  • Pradnya Gadre
  • Pranaav Jerry Chopra
  • Maneesha K