Tag Archives: September 2013

Yonex Open Badminton Tournament Japan 2013 – Indian Results

Yonex Open 2013 is conducted by Nippon Badminton Association in Tokyo, Japan from 17th to 22nd of September 2013.

Nippon Badminton Association, Tokyo, Japan

Nippon Badminton Association, Tokyo, Japan

We bring you the latest Indian results.

Round 3

Men Singles

  • H.S.Prannoy lost to Huan Gao of China 21-11 20-22 21-13.
  • Srikanth K. lost to Kazuteru Kozai of Japan 21-18 21-9.
  • Ajay Jayaram lost to Tien Minh Nguyen of Vietnam 21-18 21-13.

Round 2

Men Singles

Prannoy H.S.

Prannoy H.S.

Ajay Jayaram

Ajay Jayaram

K.Srikanth

K.Srikanth

  • H.S.Prannoy defeated Jan O Jorgensen of Denmark 21-14 13-21 21-17.
  • Srikanth K. defeated Kazuteru Kozai of Japan 21-12 21-16.
  • Ajay Jayaram defeated Yuichi Ikeda of Japan 21-13 11-21 21-18.
  • Anand Pawar lost to Chong Wei Lee of Malaysia 21-12 21-16.

Women’s Singles

  • P.V.Sindhu lost to Akane Yamaguchi of Japan 21-6 21-17

Mens Doubles

  • Manu Attri and Sumeeth Reddy lost to Xiaolong Liu and Zihan Qiu of Japan 21-17 21-16.

Round 1

Mens Singles 

anand-pawar-stroke

  • Anand Pawar defeated  Indonesian Sony Dwi Kuncoro 21-17 7-21 21-18
  • Sai Praneeth lost to eighth seeded Yun Hu of Hong Kong 23-21 21-18
  • Sourabh Varma lost to  Jun Takemura of Japan  22-24 21-19 21-14
  • Ajay Jayaram defeated Tien Chen Chou of Taipei 21-11 21-18
  • H.S.Prannoy defeated Wing Ki Wong of Hong Kong 15-21 21-17 24-22
  • Srikanth K. defeated  Sho Sasaki of Japan 22-20 22-24 21-18

Women’s Singles

P.V.Sindhu

P.V.Sindhu

  • P.V.Sindhu defeated Yukino Nakai of Japan 21-12 21-13
  • Tanvi Lad lost to  Sayaka Takahashi of Japan 21-15 21-10

Mens Doubles

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Manu Attri and Sumeeth Reddy

  • Manu Attri and Sumeeth Reddy defeated  Hiroyuki Saeki and Ryota Taohata of Japan 21-17 21-15.

Good luck to all Indians playing in this tournament.

Yonex Belgian International 2013 – Indian Results

Yonex Belgian International 2013 was held from 11th September 2013 to 14th September 2013 at Belgium. We bring you the latest Indian results.

yonex-belgiam

Results updated as of 12-Sep-2013

Round 3

Mens Singles

  • Anup Sridhar  lost to Andre Kurniawan Tedjono of Indonesia 21-18 21-5.

Round 2

Mens Singles

anup-sridhar

  • Anup Sridhar  defeated  Ville Lang of Finland 21-10 21-11

Round 1

Mens Singles

  • Anup Sridhar  defeated Thomas Rouxel of France 21-17 21-17

BWF World Senior Championships 2013 at Turkey Results

BWF World Senior Championships 2013 was held at Ankara, Turkey from 9th September 2013 to 14th September 2013. We bring to you all the Indian results.

Results updated as of 12-Sep-2013

Final Result

  • Mayur Tawade lost to Bo Sorensen of Denmark 12-21 19-21

Semi Finals

Men Singles 45

mayur-tawade

  • Mayur Tawade defeated Vladislav Tikhomirov of Russia 21-11 21-15

ROUND 4

Womens Singles 55

  • Vandana Deogirikar lost to Christine Black of Scotland 13-21 8-21

Men Singles 45

  • Mayur Tawade defeated Heikki Vaisanen of Finland 21-17 21-16.
  • Lingeswara Rao B. V. S. K. lost to Bo Sorensen of Denmark 21-17 21-9

Men Singles 35

  • Cm Shashidhar lost to Vadim Itckov of Russia 21-18 14-21 20-22.

ROUND 3

Men Singles 65

  • Vidya Bhushan Arora lost to Torben Hansen of Denmark 21-7 21-17

Men Singles 60

  • Hubert Miranda lost to Johan Croukamp of South Africa 21-17 21-9

Men Singles 45

  • Lingeswara Rao B. V. S. K. defeated Uwe Pawelek of Germany 21-8 21-15
  • Mayur Tawade defeated Nils Carlsson of Sweden 21-11 21-19

Mens Singles 40

  • Vijay Sharma lost to Kempo Tsuchiya of Japan 21-16 21-13
  • Sanjay Mishra lost to Loesch Carsten of Denmark 23-21 22-20

Mens Singles 35

c.m.shashidhar

  • Cm Shashidhar defeated Fabrice Bernabe of France 21-13 21-16.
  • Joy T. Antony lost to Konstantin Myakishev of Russia 21-17 15-21 21-11.

Womens Singles 55

  • Vandana Deogirikar defeated Ursula Heale of England 10-21 21-18 21-18
  • Sucheta Chitre defeated Roswitha Ben Ahmed of Austria 18-21 21-16 21-11

Womens Singles 40

  • Poonam Tatwawadi lost to Csilla Gondane Forian of Hungary 21-11 21-18

Womens Singles 35

  • Nisha Springett lost to Rita Yuan Gao of Scotland 21-9 21-3

Mens Doubles 70

  • Ramamurthy Naidu Manickam and Kota Vaikunta Pai lost to Fritz Runge and Wolfgang Schuch of Germany 21-13 21-10

Mens Doubles 60

  • Hubert Miranda and Shirish Nadkarni lost to Peter Emptage and Graham Michael Robinson of England 21-15 21-16

Mens Doubles 50

  • Milind Ghate and Amod Tilak lost to Bobby Ertanto and Simbarsono Sutanto of Indonesia 21-10 21-23 21-17

Mens Doubles 40

  • Murali Vardhana Rao Meka and Venkata Murali Krishna Mukala lost to Stefan Edvardsson and Joacim Fellenius of Sweden 21-12 21-16

Mens Doubles 45

  • Venkataraju Akula and Lingeswara Rao B. V. S. K defeated  Matthias Kleibel and Miroslaw Stefan Schrader of Germany 21-15 21-16

Mens Doubles 40

  • Rajesh Sekhar Rajasekharan and Rakesh Sekhar Rajasekharan lost to Loesch Carsten and Aarup Morten of Denmark 21-18 21-15
  • Murali Vardhana Rao Meka and Venkata Murali Krishna Mukala  lost to Stefan Edvardsson and Joacim Fellenius of Sweden 21-12 21-16

Womens Doubles 50

  • Rajashree Shirish Bhave and Manjusha Sudhir Sahasrabudhe lost to Heidi Bender of Germany  and Helle Sjorring of Denmark 21-14 21-5

Womens Doubles 35

  • Deanne Rodrigues and Nisha Springett lost to Rebecca Pantaney and Lynne Swan of England 11-21 17-21

Mixed Doubles 60

  • Sushil Kumar Patet and Punita Nagalia  defeated Peter Emptage and Betty Bartlett of England 21-10 18-21 21-6

Mixed Doubles 35

  • E.Raghavan Ethirajan and Suzanne Venglet lost to Andre Bertko and Silke Schneider of Germany 13-21 21-11 21-14

ROUND 2

Mens Singles 70

  • Alfred Christian Motilal lost to Harry Shadwick of England 21-12 21-11

Mens Singles 65

  • Jaya Prakash Ramappa lost to John David Eddy of England 21-18 19-21 21-13
  • Vidya Bhushan Arora defeated  Steve Ramsbottom of England 21-10 21-8

Mens Singles 60

  • Hubert Miranda defeated Steven Sellick of England 21-11 21-5
  • Zokima F lost to Terje Dag Osthassel of Norway 21-17 21-13

Men Singles 55

  • Bendangnukshi Jamir lost to Uun Setiawan Santosa of Netherlands 21-12 21-6

Mens Singles 50

  • Rudra Narayan Sarkar lost to Loke Poh Wong of Australia 21-11 21-12
  • Kumar Ravi lost to Geir Olve Storvik of Norway 21-5 21-9
  • Ram Lakhan lost to Martin Qvist Olesen of Denmark 21-14 21-15

Mens Singles 45

  • Mayur Tawade  got a bye in this round after Vahur Kivistik withdrew from the tournament.
  • Lingeswara Rao B. V. S. K.defeated Jean-Pierre Gregori of France 21-13 22-20

Mens Singles 40

  • Sanjay Mishra defeated Romain Haug of France 21-7 21-9
  • Vijay Sharma defeated Tommy Helander of Norway 21-16 21-14
  • Vilas Kuvale lost to Takuya Yamamoto of Japan 22-24 21-12 21-10

Mens Singles 35

  • C. M. Shashidhar defeated Sergey Makin of Russia 21-14 21-16
  • Joy T. Antony defeated Fredrik Bohlin of Sweden 14-21 21-17 21-14
  • Vikram Bhasin lost to Naruenart Chuaymak of Thailand 9-21, 6-21.
  • Jayendra Dhole lost to Andreas Schluter of Germany 11-21, 15-21.

Womens Singles 60

  • Sunita Dsouza Lost to Betty Bartlett of England 21-13 21-14

Womens Singles 55

  • Sucheta Chitre defeated Brigitte Avril of France 21-18 23-21
  • Vandana Deogirikar defeated Liudmila Zdanovich of Russia 21-13 21-9

Womens Singles 50

  • Manjusha Sudhir Sahasrabudhe lost to Pamela Peard of Ireland 21-17 21-13

Womens Singles 40

  • Naheed Divecha lost to Kazumi Kimura of Japan 21-14 21-7
  • Poonam Tatwawadi defeated Susanne Flur  of Germany 22-20 21-12

Mens Doubles 70

  • Ramamurthy Naidu Manickam and Kota Vaikunta Pai lost to Viacheslav Iakovlev and Vladimir Stukach of Russia 21-14 5-21 11-21

Mens Doubles 60

  • Bendangnukshi Jamir and Kelhousithie Kire lost to Per Dabelsteen from Denmark and Terje Dag Osthassel of Norway 21-18 21-9
  • Hubert Miranda and Shirish Nadkarni defeated Delcho Kolev and Hristo Mihalev of Bulgaria 18-21 21-19 21-12.

Mens Doubles 50

  • K.P. Vasanth Kumar Kelsang and Kumar Ravi lost to Wan Seong Chan and Kim Long Chang of Malaysia 17-21 21-15 21-12
  • Sunil Desai and Basant Kumar Soni lost to Jan Bertram Petersen and Jesper Kritter Tolman of Denmark 21-16 21-11
  • Milind Ghate and Amod Tilak defeated Klaus Buschbeck and Michael Huber of Germany 21-18 21-12

Mens Doubles 45

  • Venkataraju Akula and Lingeswara Rao B. V. S. K defeated  Mariusz Michniewicz  and Miroslaw Mordasiewicz of France  21-7 21-13
  • Amol Shah and Mayur Tawade lost to Hendry Sapurta Ho and Effendy Widjaya of Indonesia 21-19 21-17
  • A.V.S. Murthy and Maran Thangavelu lost to Milan Duvsund and Erik Soderberg of Sweden 21-14 21-13

Mens Doubles 40

  • Murali Vardhana Rao Meka and Venkata Murali Krishna Mukala from India defeated Alexander Antipov and Sergey Melnikov of Russia 21-13 20-22 21-16
  • Rajesh Sekhar Rajasekharan and Rakesh Sekhar Rajasekharan defeated  Romain Haug and Cyril Turcat of France 21-13 21-18

Womens Doubles 65

  • Anjali Lagu and Shaila Sardesai lost to Susan Awcock andKathleen Jenner of England 21-8 21-3

Womens Doubles 50

  • Rajashree Shirish Bhave and Manjusha Sudhir Sahasrabudhe defeated Heike Bunn and Erika Heichel-Ott of Germany 21-6 21-18

Womens Doubles 35

  • Deanne Rodrigues and Nisha Springett defeated Petra Schluter and Simone Weisbarth of Germany 21-14 21-12

Mixed Doubles 60

  • Sushil Kumar Patet and Punita Nagalia  defeated William Metcalfe and Sanne Dryborough of Canada 21-19 8-21 21-17

Mixed Doubles 40

  • Kiran Vinayakrao Makode and Vaishali Agashe lost to Kei Hamaji and Reiko Nagaharu of Japan 21-11 21-13

Mixed Doubles 35

  • Vikram Bhasin and Amrit Versha Kohli lost to Alexander Monastyrev and Elena Tatarinova of Russia 21-8 21-8
  • E.Raghavan Ethirajan  and  Suzanne Venglet defeated Eric Wasylyk and Tatiana Verge of France 21-14 21-11
  • Vilas Kuvale and Deanne Rodrigues lost to Thomas Blondeau and Helene Bretillon of France 21-12 21-13

ROUND 1

Mens Singles 70

  • Alfred Christian Motilal defeated Jorgen Jaeger of Denmark  22-20 17-21 21-14
  • Kripa Shanker lost to Pertti Pekkonen of Finland 21-18 21-13

Mens Singles 65

  • Harendra Kumar Singh lost to Hiroshi Yoshida of Japan 21-10 21-15
  • Pradeep Dilip Sirkar lost to Michael John Cox of England 21-17 13-21 21-17
  • Vidya Bhushan Arora defeated  Anthony Clarke of Ireland 21-6 21-3
  • Jaya Prakash Ramappa defeated Selcuk Oztoprak of Turkey 21-14 21-8

Mens Singles 60

  • Anil Mehrotra lost to Vladimir Ilyenko of Russia 22-20 21-17
  • Hubert Miranda defeated Vladimir Prudnikov of Russia 21-15 21-12
  • Zokima F defeated Yury Pustyakov of Russia 21-17 21-9

Mens Singles 55

  • Bendangnukshi Jamir defeated Necati Buyruk of Turkey 21-5 21-7
  • Kelhousithie Kire lost to Bjorn Wigardt of Sweden 22-20 21-13
  • Sekhar Chandra Biswas lost to Johan Widoff of Sweden 21-7 21-12

Mens Singles 50

  • Kumar Ravi defeated Waldemar Wolanski of Poland 21-15 22-20
  • Rudra Narayan Sarkar defeated Baha Tekin of Turkey 21-10 21-12
  • Ram Lakhan defeated Kenroy Harrison of England 21-12 21-11

Mens Singles 45

  • Mayur Tawade defeated Ahmet Bozdemir of Turkey 21-4 21-7
  • Venkataraju Akula lost to Bertrand Megie of France 21-16 6-21 21-13
  • Lakshman Kosaraju lost to Jon Austin of England 21-5 21-11
  • Lingeswara Rao B. V. S. K.defeated Stefan Grahn of Sweden 21-16 21-23 21-12

Mens Singles 40

  • Vijay Sharma defeated Tarek El-Dabbagh of Austria 21-16 21-13
  • Sanjay Mishra defeated  Yu Hin Siu of Belgium 21-16 21-3
  • Vilas Kuvale defeated Lakshman Homer of Sri Lanka 24-22 17-21 21-14
  • Srikant Bakshi lost to Ulf Svensson of Sweden 21-6 21-12

Mens Singles 35

  • Cm Shashidhar defeated Frank Johannsen of Denmark 21-15 21-10
  • Vikram Bhasin defeated Mitko Chavdarov of Bulgaria 21-13 21-14
  • Joy T Antony defeated Jan-Lennard Hay of Germany 21-10 21-19
  • Jayendra Dhole defeated  Jonny Nilsson of Sweden 21-6 21-7

Womens Singles 65

  • Anjali Lagu lost to Pamela Firth of England 21-10 21-14
  • Shaila Sardesai lost to Kathleen Jenner of England 21-10 21-14
  • Gowramma Veeralinga lost to Valerie Ann O’Neill of England 21-11 21-19

Womens Singles 60

  • Pankendra Goyal lost to Ulla Roinela of Poland 21-6 21-5
  • Sunita Dsouza defeated Annie Depierreux of France 21-10 21-15
  • Punita Nagalia lost to Jessy, Magda Havelaar of Netherlands 21-12 21-4

Womens Singles 55

  • Vandana Deogirikar defeated Chantal Kielbasa of France 22-20 21-13
  • Sucheta Chitre lost to Flera Dayanova of Russia 21-10 21-14

Womens Singles 50

  • Manjusha Sudhir Sahasrabudhe defeated Selma Salman of Turkey 21-3 21-6
  • Nagamma Muddaiah lost to Fabianne Pichard of France 22-20 21-17
  • Rama Singh lost to Cathy Bargh of England 21-3 21-2
  • Sukesha Saggi lost to Linda Pearcy of England 21-18 19-21 22-20

Womens Singles 45

  • Sangeeta Rajgopalan lost to Kerstin Wenk of Germany 21-13 19-21 21-19
  • Kavita Dixit lost to Mei-Ying Feng of Chinese Taipei 21-12 21-7

Womens Singles 40

  • Tanuja Kolla lost to Reiko Nagaharu of Japan 21-7 21-6
  • Naheed Divecha defeated Serpil Sarper of Turkey 21-12 21-5
  • Poonam Tatwawadi defeated Louise Culyer  of England 24-22 23-21
  • Ulka Sangore lost to Caroline Perrin  of France 21-15 21-5

Womens Singles 35

  • Nisha Springett defeated Dominique Bossert of France 21-18 20-22 21-18
  • Wrishalee Patil lost to Simone Weisbarth of Germany 21-15 21-4
  • Usha Sree Peddisetty lost to Nilofar Mosavar Rahmani of Sweden 21-10 21-4
  • Uma Rani Palit lost to Sara Rehnstrom Fandriks of Sweden 23-21 21-12

Mens Doubles 70

  • Alfred Christian Motilal and Kripa Shanker lost to Alexey Makarov and Viktor Musikhin of Russia 21-11 21-19
  • Ramamurthy Naidu Manickam and Kota Vaikunta Pai lost to Osmo Perkinen and Rene Wikgren of Finland 21-8 21-15

Mens Doubles 65

  • Harendra Kumar Singh and Harendra Kumar Singh lost to Roger Baldwin and John Whalebone of England 21-11 19-21 21-15
  • Raj Pal Kapoor and Ramakant Sharma lost to Fumio Hori and Yutaka Nogawa of Japan 21-5 21-8
  • Murali Mandayam Devasikhamani and Mallikarjuna Rao Parvathareddy lost to Yoshio Terasaki   and Toshihiko Yamamoto of Japan 21-5 21-14
  • Vidya Bhushan Arora and Rajendra Pal defeated Jaroslav Kozak of Slovakia and Heikki Vilske of Finland 21-13 21-13

Mens Doubles 60

  • Raja Bose and Jairaj George Janakiraman lost to Katsuhiro Miyamoto and Hideo Yamamoto of Japan 21-14 21-6
  • Bendangnukshi Jamir and Kelhousithie Kire defeated John Rohan Upali De Silva and Kingsley Devamanoharan Nallathamby of Sri Lanka 21-11 21-9
  • Hubert Miranda and Shirish Nadkarni defeated Oleg Chernik and Yury Pustyakov of Russia 21-12 21-11
  • Arvind Joshi and Darayas Surti lost to Henrik Fahrenholz and Jeppe Skov Jespen of Denmark 21-11 21-11

Mens Doubles 55 

  • Gautam Ashra and Sanjay Sharma defeated Michel Chanteur and Olivier Kirsch of France 21-14 21-8
  • Mahalingappa Kuragodi and Shashikanth Seelin defeated Andrzej Kaftanski and Andrzej Struensee of Poland 20-22 21-13 21-17
  • Premananda Roy Chanamthabam and Kumar Leishangthem lost to Jean Yves Breard and Benoit Jouvelet of France 21-14 21-16

Mens Doubles 50

  • K.P. Vasanth Kumar Kelsang and Kumar Ravi defeated Ali Demirci and  Melih N Salman of Turkey 21-7 21-6
  • Sekhar Chandra Biswas and Sanjiv Kapoor lost to Thomas Bunn and Michael Schneider of Germany 21-15 21-7
  • Sunil Desai and Basant Kumar Soni defeated Maksim Anuchin and Ildar Suleymanov of Russia 21-14 13-21 21-19
  • Milind Ghate and Amod Tilak defeated Toshiyuki Kamiya and Toshiyuki Kamiya of Japan 16-21 21-19 27-25

Mens Doubles 45 

  • Venkataraju Akula and Lingeswara Rao B. V. S. K defeated  Jean-Pierre Gregori of France and Shu Yuen Wong of Hong Kong 21-9 21-9
  • Amol Shah and Mayur Tawade defeated Pavan Kumar Karikandara Venugopal and George Kattapuram Oommen of Qatar 21-14 21-13
  • A.V.S. Murthy and Maran Thangavelu defeated Alexander Kurochkin and Vladislav Tikhomirov of Russia 21-16 22-20

Mens Doubles 40

  • Murali Vardhana Rao Meka and Venkata Murali Krishna Mukala from India defeated Mikkel Drescher and Wahlstroem Henrik Hansen of Denmark 17-21 21-9 21-17
  • Rajesh Kumar Choudhary and Sanjay Ray Lost to Kei Hamaji and Kempo Tsuchiya of Japan 18-21 21-12 21-18
  • Rajesh Sekhar Rajasekharan and Rakesh Sekhar Rajasekharan defeated  Lakshman Homer and Ajith Upendra Perera Jaya Samarakoon Miriyagodage of Sri Lanka 21-19 21-18

Mens Doubles 35

  •  Samir Abbasi and Srikant Bakshi  Lost to Khieng Khauv and David Perret of Switzerland 21-18 21-16
  • Joy T Antony and Alfred Augustine Puthenparampil Lost to Johan Clausen of Sweden and Frank Johannsen of Denmark 21-17 21-8
  • E.Raghavan Ethirajan and Ajit Haridas Lost to Maurice Niesner of Germany and Joakim Nordgren of Sweden 11-21 25-23 21-16

Womens Doubles 65

  • Anjali Lagu and Shaila Sardesai lost to Dagmar Pigola and Dee Wawer of Germany 21-9 21-11

Womens Doubles 60

  • Sunita Dsouza and Punita Nagalia lost to Kiyoko Furuhashi and Akiko Nikaido of Japan 21-7 21-17
  • Sunita Dsouza and Punita Nagalia lost to Viviane Bonnay and Michele Bontemps of France 24-22 21-18

Womens Doubles 55

  • Sucheta Chitre and Vandana Deogirikar lost to Flera Dayanova and Tamara Kotliar of Russia 21-9 21-12
  • Sucheta Chitre and Vandana Deogirikar lost to Christine Black of Scotland and Marjan Ridder of Netherlands 21-17 21-10

Womens Doubles 50

  • Sukesha Saggi and Rama Singh lost to Catherine Ferrantin and Lene Schelbert of Switzerland 21-12 21-9
  • Rajashree Shirish Bhave and Manjusha Sudhir Sahasrabudhe defeated Junko Higashi and Noriko Yamamoto of Japan 18-21 21-15 21-18
  • Neera Pasricha and Gangotri Tolia lost to Pamela Peard and Sian Williams of ireland 21-5 21-3

Womens Doubles 45

  • Vijaya Ahluwalia and Monica Bhonwal lost to Cathy Bargh and Kay Vickers of England 21-7 21-5
  • Kavita Dixit and Sangeeta Rajgopalan lost to Joanne Gillette and Susan Rogers of Canada 21-16 21-15
  • Yelan Gutta and Gurpreet Sandhu lost to Elena Golubeva and Elena Solodukhina of Russia 21-14 21-18
  • Dilnaz Anklesaria and Ulka Sangore lost to  Ewa Golanska and Dorota Grzejdak of Poland 21-2 21-5

Womens Doubles 40

  • Tatwadi Poonam and Agashe Vaishali lost to Csilla Gondane Forian of Hungary and Kristin Thomt of Norway 21-19, 15-21, 14-21.
  • Naheed Divecha and Supriya Devgun lost to Olga Byrant of England and Cornelia Ern-Joachim of Germany 16-21, 10-21.
  • Hemin Baghe and Manjiri Moktali lost to Ruchi Anand-Monrocq and Sylvaine Le Pimpec of France 6-21, 7-21 in the first round.
  • Savita Patwardhan and K.Tanuja got a bye in the first round.
  • Tanuja Kolla and Savita Patwardhan lost to Susanne Flur and  Heike Voigt of Germany 21-10 21-7

Womens Doubles 35

  • Swetha Krishnamurthy and Suzanne Venglet lost to Renu Chandrika Hettiarachchige and Sriyani Deepika Peiris Widanalge of Sri Lanka 21-19 21-13
  • Deanne Rodrigues and Nisha Springett defeated Maria Jesus Almagro of Spain and Eva Maria Lindqvist of Sweden 21-14 21-17
  • Sreedevi Gadhili and Usha Sree Peddisetty lost to Rita Yuan Gao of Scotland and Claudia Vogelgsang of Germany 21-4 21-3
  • Wrishalee Patil and Chetana Shah lost to Lynn Fry of South Africa and Nataliia Golovkina of Ukraine 21-7 21-13

Mixed Doubles 65

  • Ramakant Sharma and  Shaila Sardesai Lost to Knut Sverre Liland of Norway and Lisbeth Bengtsson of Sweden 21-11 21-5
  • Mallikarjuna Rao Parvathareddy and Gowramma Veeralinga Lost to James Garrett and Kathleen Jenner of England 21-2 21-9

Mixed Doubles 60

  • Sushil Kumar Patet and Punita Nagalia  defeated Dieter Prax and Brigitte Prax of Germany 18-16 Retired
  • Darayas Surti and Sunita Dandekar Lost to Graham Holt and Margo Jane Witty of England
    21-9 21-3
  • Vishwas Pandurag Deswandikar and Sunita Dsouza Lost to Toshihiko Yamamoto and Mieko Yamamoto of Japan 21-14 21-10
  • Surendra Singh Pundir and Pankendra Goyal Lost to Roy Bartlett and Brenda Creasey of England 21-9 21-3

Mixed Double 55

  • Sukhpal Singh Gill and Vandana Deogirikar Lost to Igor Ponomarev and Flera Dayanova of Russia 21-13 21-12
  • Ashwin Khanolkar and Sucheta Chitre lost to Johann Molodet of Germany and Roswitha Ben Ahmed of Austria 21-11 21-15

Mixed Doubles 50

  • K.P. Vasanth Kumar Kelsang and Kumar Ravi lost to Thierry Brunel and Jean-Luc Fournier of France 21-15 21-7
  • Sunil Desai and Basant Kumar Soni defeated Halit Olgun and Samil Poc of Turkey 21-7 21-11
  • Sunil Sukdeo Rokade and Rama Singh lost to Torbjorn Andersson of Sweden and Liudmila Postnova of Russia 21-17 21-17
  • Akhil Kumar Dhagat and Neera Pasricha lost to Michael Huber of Germany and Martine Kortlandt of Netherlands 21-15 21-7
  • Vivek Saraf and Manjusha Sudhir Sahasrabudhe Lost to John Bowker and Christine Summers of England 21-10 21-12
  • Dhirendra Kumar Sen and Shakuran Begum Lost to Morten Christensen and Jeanette Koldsoe of Denmark 21-15 21-10

Mixed Doubles 45

  • Anand Khare and Vijaya Ahluwalia Lost to Patrick Perrault and Cecilia Brun of France 21-9 21-9
  • Venkata Satyanarayana Akula and Kavita Dixit Lost to Paul Carr and Kay Vickers of England 21-18 13-21 21-17
  • Jithender Reddy Mula and Savithri Kotha Lost to Takashi Kimura and Yoshiko Takano of Japan 21-5 21-11
  • Maran Thangavelu and Rajshree Nitin Bhave Lost to Jan Bertram Petersen and Helle Blomsterberg of Denmark 21-9 21-13

Mixed Doubles 40

  • Rajesh Kumar Choudhary  and Sanjay Ray defeated Sven Agardh of Sweden and Falko Spork of Germany 21-11 21-16
  • Sanjay Mishra and Sanjay Bhansali lost to Olivier Aymard and Eric Sieca of France 21-11 21-17
  • Rajesh Sekhar Rajasekharan and Rakesh Sekhar Rajasekharan defeated Lakshman Homer and Ajith Upendra Perera Jaya Samarakoon Miriyagodage of Sri Lanka 21-19 21-18
  • Ashok Kumar and Alaknanda Ashok Lost to Olivier Aymard and Karline Gesrel of France 21-2 21-10
  • Sanjay Mishra and Sangeeta Rajgopalan Lost to Nick Ponting and Julie Bradbury of England 21-14 21-9
  • Kiran Vinayakrao Makode and Vaishali Agashe defeated Mikael Tornemo and Ulla Jark of Sweden 21-18 21-12
  • Srikant Bakshi and Tanuja Kolla lost to Sven Landwehr and Susanne Flur of Germany 21-13 21-12

Mixed Doubles 35

  • Mohankumar Ponnusamy and Mutharasu Swaminathan lost to Thomas Blondeau and Eric Wasylyk os France 21-5 21-11
  • Vikram Bhasin and Amrit Versha Kohli defeated Ahmet Yilmaz and Nuriye Gunay of Turkey 21-7 21-6
  • E.Raghavan Ethirajan  and  Suzanne Venglet defeated Alexander Antipov and Irina Grigoryeva of Russia 21-17 21-16
  • Raja Kumar Gattupalli and Usha Sree Peddisetty lost to Takuya Yamamoto and Yasuyo Yamasaki of Japan 21-18 21-18
  • Vilas Kuvale and Deanne Rodrigues defeated Yuksel Basaran and Serpil Beyenal Babacan of Turkey 21-14 21-16

Members Representing India at the World Senior Championships 2013

Mens Singles 35

  • C. M. Shashidhar AP
  • Jayendra Dhole MAH
  • Ajay Rathi MAH
  • E. Raghavan TN

Mens Doubles 35

  • E. Raghavan TN
  • Haridas Ajit
  • Srikant Bakshi DLI
  • Sameer Abbasi GUJ
  • P.Mohan Kumar TN
  • Sangameswaran TN
  • P.A.Alfred KER
  • Antony Joy T. KER

Womens Singles 35

  • Palit Uma Rani JAR
  • Panchale Preeti MAH
  • Nisha Springett MAH
  • Kusum Yadav MAH

Womens Doubles 35

  • Rodrigues Deanne MAH
  • Springett Nisha MAH
  • Chauhan Barkha UP
  • Gadili Shridevi KTK
  • Jupudi Madhuri AP
  • Singarapu Saritha AP
  • K.Swetha Shri TN
  • Venglet Suzanne TN

Mixed Doubles 35

  • E. Raghavan TN
  • Venglet Suzanne TN
  • Kuvale Vilas MAH
  • Rodrigues Deanne MAH
  • Ajeet Singh UP
  • Barkha Chauhan UP
  • Anil Badami MAH
  • Nisha Springett MAH

Mens Singles 40

  • Sanjay Mishra CG
  • Shrikant Bakshi DLI
  • Vilas Kuvale MAH
  • Vijay Sharma DLI

Mens Doubles 40

  • M. Murali Verdhana Rao AP
  • M.Murali Krishna AP
  • Rajesh Sekhar KER
  • Rakesh Sekhar KER
  • Sanjay Bhansali CG
  • Sanjay Mishra CG
  • Rajesh Chaudhari JAR
  • Sanjay Ray WB

Womens Singles 40

  • Poonam Tatwadi MP
  • K.Tanuja AP
  • Ulka Sangore MP
  • Divecha Naheed MAH

Womens Doubles 40

  • Tatwadi Poonam MP
  • Agashe Vaishali MAH
  • Naheed Divecha MAH
  • Supriya Devgun MAH
  • Hemin Baghe CG
  • Manjiri Moktali KTK
  • Savita Patwardhan MAH
  • K.Tanuja AP

Mixed Doubles 40

  • Shrikant Bakshi DLI
  • K. Tanuja AP
  • Sanjay Mishra CG
  • Sangeeta RajagopalanCG
  • Kiran Makode MAH
  • Vaishali Agashe MAH
  • Kapila Ashis MAH
  • Neelam Chhabra MAH

Mens Singles 45

  • B. V. S. K. Lingeswara Rao AP
  • K. Prabhu Naik Naidu AP
  • Mayur Tawade MAH
  • Shiv Yogi CG

Mens Doubles 45

  • Amol Shah MAH
  • Mayur Tawade MAH
  • A. V. S. Murthy AP
  • K. Prabhu Naik Naidu AP
  • A.Firozshah KER
  • R.Sekhar Rajeev KER
  • B. V. S. K. Lingeswara Rao AP
  • A.Venkata Raju AP

Womens Singles 45

  • Sangeeta Rajgopalan CG
  • Kavita Dixit LIC
  • Joseph Tessy TN
  • Sapra Balvinder Kaur MAH

Womens Doubles 45

  • Dixit Kavita LIC
  • Sangeeta Rajgopalan CG
  • Kunte Anjali MAH
  • Nair Prathibha MAH
  • Dilnaz Anklesaria MP
  • Ulka Sangore MP
  • Gurpreet Sandhu AP
  • Gutta Yelan AP

Mixed Doubles 45

  • Biniwale Atul MAH
  • Bhave Rajashree MAH
  • Thomas George PSPB
  • Bhonwal Monica UP
  • A.V.S.Murthy AP
  • Kavita Dixit LIC
  • Vasantkumar KTK
  • Tomy Elza KTK

Mens Singles 50

  • Ram Lakhan PNB
  • Sarkar R.N. UP
  • Ravi Kumar KTK
  • Jayarama Pai KTK

Mens Doubles 50

  • Tilak Amod MAH
  • Ghate Milind MAH
  • Pai Jayarama KTK
  • Vasantkumar KTK
  • Basant Kumar Soni MP
  • Sunil Desai MP
  • M.Sreenivasa Rao AP
  • P.Subrahmanya Sastry AP

Womens Singles 50

  • Sahasrabuddhe Manjusha MAH
  • Saggi Sukesha UP
  • Paranjpe Manik MAH
  • Muddaiah Nagamma KTK

Womens Doubles 50

  • R. Bhave MAH
  • S. Manjusha MAH
  • Paranjpe Manik MAH
  • Desai Padmini MAH
  • Gangotri Tolia UTR
  • Kusum Hindwan UTR
  • Jayasri Prabhu TN
  • Sunita Swaminathan TN

Mixed Doubles 50

  • S. Dhirendra kumar
  • Shakuran Begum
  • Saraf Vivek MAH
  • Sahasrabuddhe Manjusha MAH
  • Milind Ghate MAH
  • Paranjpe Manik MAH
  • Sunil Rokade MAH
  • Rama Singh MAH

Mens Singles 55

  • Pardeshi Shyamlal GUJ
  • Bahadur Khadak SinghCG
  • Barua Bablu WB
  • S.K.B.Naidu KTK

Mens Doubles 55

  • Ashra Gautam MAH
  • Sanjay Sharma MAH
  • D’Sa Leroy MAH
  • Achuthan Siddharth MAH
  • MahalingappKuragodia KTK
  • S.N. Shashikanth KTK
  • L.Kumar Singh MNP
  • Ch.Premananda Roy MNP

Womens Singles 55

  • Deogirikar Vandana MP
  • Chitre Sucheta MAH
  • Sharada Navuduri KTK
  • Prabhu Jayasri TN

Womens Doubles 55

  • Veeralinga Gowramma KTK
  • Navuduri Sharada KTK
  • Nagalia Punita UTR
  • Deogirikar Vandana MP
  • Chitre Sucheta MAH
  • D’Souza Sunita MAH

Mixed Doubles 55

  • Ashra Gautam MAH
  • Desai Padmini MAH
  • Kulkarni Anil MAH
  • Bedekar Jayshree MAH
  • Jaiswar Ashok MP
  • Vandana Deogirikar MP
  • Siddharth Achuthan MAH
  • Madhuri Gogte MAH

Mens Singles 60

  • Miranda Hubert. Alan. Francis MAH
  • F.Zokima MIZ
  • Sushil Kumar Patet UTR
  • Anil Mehrotra UP

Mens Doubles 60

  • M. Hubert. Alan. Francis MAH
  • N. Shirish MAH
  • G.Jairaj KTK
  • Bose Raja KTK
  • Arvind Joshi GUJ
  • Darayasi Surti GUJ
  • Prakash Samadhanam AP
  • K.Vidya Sagar AP

Womens Singles 60

  • Nagalia Punita URT
  • Sardesai Shaila MAH
  • D’Souza Sunita MAH
  • Anjali Lagu MAH

Womens Doubles 60

  • Lagu Anjali MAH
  • Sardesai Shaila MAH

Mixed Doubles 60

  • Johar Awtar Singh UTR
  • Goyal Pankendra UTR
  • Surti Darayas GUJ
  • Dandekar Sunita GUJ
  • Patet Sushil Kumar UTR
  • Nagalia Punita UTR
  • Deswandikar Vishwas MAH
  • D’Souza Sunita MAH

Mens Singles 65

  • Singh Harendra Kumar MAH
  • Sirkar Pradeep MAH
  • Arora Vidya Bhushan UTR
  • R.J.Prakash AP

Mens Doubles 65

  • Singh Harendra Kumar MAH
  • Sirkar Pradeep MAH
  • P.Mallikarjuna Rao KTK
  • M.D. Murali KTK
  • Rajender Pal UTR
  • Arora Vidya Bhushan UTR
  • Alfred Christian GUJ
  • Bharatsingh Thakore GUJ

Womens Singles 65

  • Veeralinga Gowramma KTK
  • Bhaiji Mehrunnisa GUJ

Mixed Doubles 65

  • P. Mallikarujuna Rao KTK
  • Veeralinga Gowramma KTK
  • Sharma Rama Kant UTR
  • Sardesai Shaila MAH

Mens Singles 70

  • D. Hegde Suresh KTK
  • Chauhan surendra sing MAH
  • Alfred Christian GUJ
  • P.C.S.Rao AP

Mens Doubles 70

  • M. Ramamurthy KTK
  • Pai Vaikunta KTK
  • P. C. S. Rao AP
  • Kohli Satish Chander PNB
  • T. Sankarayya KTK
  • D. Hegde Suresh KTK

Adidas China Masters Badminton Tournament 2013 – Indian Results

The Chinese Badminton Association is conducting Adidas China Masters 2013 Badminton Tournament at Changzhou, Jiangsu in China.

Chinese Badminton Association

Chinese Badminton Association

We bring you the latest Indian results.

Round Two

  • Anand Pawar lost to Sho Sasaki of Japan 12-21 21-14 21-16.

Round One

Mens Singles

  • Anand Pawar got a bye in the first round after top seeded Chen Long withdrew from the tournament.
  • Ajay Jayaram was defeated by Yuekun Chen of China 14-21, 21-23.

South Central Railway – Job Opening for Badminton Players – September 2013

South Central Railway has come up with openings for Badminton Players in their advertisement in September 2013. Details given below.

Indian Railway
Indian Railway

Employer: South Central Railway

Contact Details: Provided in the advertisement link below.

Job Type: Permanent

Details:

  • Guntakal Division: Shuttle Badminton (Men) – Singles: 1 Position
  • Guntur Division: Shuttle Badminton (Men) – Singles: 1 Position

Last Date for application: 23-September-2013

Original Advertisement Link: Advertisement on Indian Railway Website can be downloaded by clicking here

32nd Puducherry State Shuttle Badminton Championship 2013

The Pondicherry Badminton Association conducted the 32nd Puducherry State Badminton (Shuttle) Championship – 2013-14 II-Phase at Puducherry from 30th August, 2013 to 1st  September 2013.

Tournament Results (All Finals)

Under 15

Girls Singles: Nivedha Srinivasan defeated T. Kirthana 21-921-12 to win the Girls Single event.
Girls Doubles: B. Haripriya and S. Suvedha defeated S. Kavipriya and S.Agnus Swapna 21-12 , 21-7 to win the Girls Doubles event.

Under 19

Nivedha Srinivasan had a happy by winning her singles,doubles and mixed double titles in Girls category respectively in the Under 19 section.

Girls Singles: Nivedha Srinivasan defeated B. Bhuvaneswari 21-9,21-12 to win the Girls Singles title.
Girls Doubles: B. Bhuvaneswari and Nivedha Srinivasan defeated S. Kavipriya and S. Suvedha 21-12, 21-8.
Mixed Doubles: D.Sanjay Srivatsa and Nivedha Srinivasan defeated D.Adarsh Srivatsa and B. Bhuvaneswari 20-22,21-18,22-20 to win the Mixed Doubles event.

Men Singles 35: R. Rajesh defeated Pankaj Gupta 20-22 26-24 21-16 to win the Men Single 35 event.

P. Ragoubady had a happy by winning her singles,doubles titles in Men category respectively in the Men 45 section.

Men Single 45: S. Kumar defeated P. Ragoubady 21-17 21-23 21-17 to win the Men Single 45 event.
Men Double 45: K. Rajkumar and P. Ragoubady defeated G. Selvaraj and R. Sankar 21-9  21-14 to win the Men Double 45 event.

Congratulations to all the winners and runners in this tournament.

Yonex Chinese Taipei Open 2013 – Indian Results

The Yonex Chinese Taipei Badminton Open 2013 was held from 3rd September 2013 to 8th September 2013 at New Taipei City in Chinese Taipei. We bring you the latest Indian results.

yonex-chinese-taipei-badminton-open-2013

Round 2

Mens Singles

  • Anand Pawar lost to Shao Wen Hsu of Taipei 21-16, 12-21, 11-21.

Round 1

Mens Singles

anand-pawar-stroke

  • Anand Pawar defeated Taipei’s Yu Hsien Lin 21-14, 21-15.

Womens Singles

  • Tanvi Lad lost to fifth seeded Sapssiree Taerattanachai of Thailand 18-21, 18-21.

Mixed Doubles

  • Kristi Das of India partnered with Mohd. Rafiz Abdul Latif of Malaysia and lost to Singapore’s Terry Hee and Lee Yao 12-21, 13-21.

Dharmapuri – Tamil Nadu State Badminton Championships 2013 – Latest Results

The Tamil Nadu State Badminton Championships are currently held at Dharmapuri, Tamil Nadu.

Tamil Nadu Badminton Association

Tamil Nadu Badminton Association

Latest Results (Finals Only)

  • Mens Singles: Velavan Vasudevan defeated Aditya Elango 22-20, 14-21, 21-10.
  • Womens Singles: Aditi Anand defeated Yogithaa to win the Womens Singles title.
  • Mens Doubles: Velavan Vasudevan and M.R.Manikandan defeated Vijay Aloysius and E.Raghavan in the finals
  • Womens Doubles: Keshma and Yogithaa dfeated Aditi Anand and Anushwarya to win the Womens Doubles title.
  • Mixed Doubles: Vijay Anand and Anees Kowsar defeated Vijay Aloysius and Suneri

Congratulations to all the winners.

Pune – PDMBA is looking for Badminton Line Judges – September 2013

Pune District Metropolitan Badminton Association is looking for Line Judges for the upcoming Late Sushant Chipalkatti Memorial Junior India International Tournament to be held in September 2013. Details given below.

Pune District Metropolitan Badminton Association

Pune District Metropolitan Badminton Association

Employer: Pune District Metropolitan Badminton Association

Contact Details: Anirudha Joshi (Phone: 9890671662)

Job Type: Contract

Details: Wanted badminton players who can work as ‘Line Judges’ for Late. Sushant Chipalkatti Memorial Junior India International Tournament to be held from 4th to 8th September 2013 at PDMBA, Shivaji Nagar, Pune.

Badminton Tournaments in September 2013

A list of all badminton tournaments in September 2013 are given below:

Tamil Nadu: Tamil Nadu Veteran State Badminton Championship to be held at Erode.

Pune, Maharashtra: Sushant Chaipalkatti Memorial India Junior International Badminton Tournament (for Juniors only): 4th September to 8th September 2013.

Cudappah, Andhra Pradesh: All India Sub Junior Ranking Badminton Tournament ( Under 13 and Under 15) from 9th September to 15th September 2013 (Qualifying on 9th, 10th and 11th September, 2013)

Bhilwara, Rajasthan: All India Junior Ranking Badminton Tournament (Under 17 and Under 19) from 16th September to 22nd September (Qualifying on 16th, 17th and 18th September, 2013)

Mumbai, Maharashtra: Gautham Thakkar Memorial All India Junior Ranking (U-17 & U-19) Badminton Tournament from 23rd September to 28th September, 2013 (Qualifying on 23rd and 24th September, 2013)

 

A list of all badminton tournaments in India in 2013 is available here