Tag Archives: Sayali Gokhale

Badminton Player Arundhati Ties knot With Arun Vishnu

Arundhati Pantawane Weds Arun Vishnu.(ImageCourtesy: www.nagpurtoday.in).

Arundhati Pantawane Weds Arun Vishnu.
(Image Courtesy: www.nagpurtoday.in).

NAGPUR: India’s top international shuttlers Arundhati Pantawane and Arun Vishnu got married by tying the nuptial knot at the VCA Jamtha Club House on Saturday.

Ranchi National Games gold medallist Arundhati of Nagpur and Kerala’s multiple-time national doubles champion Arun were engaged at Calicut last year. Arundhati and Arun have been training together at the Gopichand Badminton Academy for nearly a decade now. They were going steady for the last several years before they decided to form a permanent ‘doubles pair’.

The Arundhati-Arun wedding took place in the morning, while reception was held in the evening. Several badminton players including national champion Rituparna Das, Tanvi Lad, Aditya Joshi, Shlok Ramchandran, Arun’s men’s doubles partner Alwyn Francis, Poorvisha Ram and many trainees of Gopichand Academy attended the wedding.

The wedding clashed with the opening of Premier Badminton League (PBL) which forced other Indian stars to miss their friend’s big day. Mentor of new couple and chief national coach Gopichand had come to Nagpur on Thursday but he had to leave for Mumbai on Friday for the PBL. Gopichand along with H.S. Prannoy, Sameer Verma, Kidambi Nandagopal, Sourabh Verma, K Maneesha and other top shuttlers wished Arundhati-Arun by flying to Nagpur but left next day to participate in the PBL.

The newly wed couple will settle in Hyderabad and will continue to play competitive badminton for the next three-four years.

In India, there are already several examples of badminton players getting married to their practice partners. Pullela Gopichand married to former national champion P.V.V Laxmi, Uday Pawar to Sujatha, Madhumita Bisht to Vikram Singh, Sagar Chopda to Sayali Gokhale, Trupti Murgunde to Abhijeet Naimpally, to name the few.

Canara Bank All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 Result

Canara Bank All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 will be conducted by Padukone Sports Management under the aegis of Karnataka Badminton Association (KBA) and Badminton Association of India (KBI).

The qualifying rounds will be held till February 5 and over 500 matches are scheduled in five categories to qualify for the eight slots in the singles and four slots in the doubles events.

Former All England champion Prakash Padukone told reporters that as many as 600 players from 22 states will be participating in the event.

BAI will consider the performance of the players in this event for selecting them for various international tournaments in the coming months” Prakash said.

BAI, for the first time, will contribute prize money of Rs 5 lakh for the tournamentPrakash said.

“Yonex, the top Badminton racket and apparel manufacturing company will be the official equipment supplier for the event” Prakash said.

Badminton Association of India

Badminton Association of India

Results updated as of  08-Feb-2014

Winners

Men’s Singles

Anup Sridhar

Anup Sridhar

  • Sourabh Varma(PET) lost to Anup Sridhar(KTK)  21-18 8-21 21-14

Women’s Singles

Tanvi Lad

Tanvi Lad

  • Tanvi Lad(AI) beats Rituparna Das(AP) 21-17 21-19

Men’s Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) 21-9 22-20

Women’s Doubles

  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) beat Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER)  21-19 21-19

Mixed Doubles

Tarun Kona and Ashwini Ponnappa

Tarun Kona and Ashwini Ponnappa

  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) lost to Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) 21-14 21-14

Finals

Men’s Singles

Sourabh Varma

Sourabh Varma

  • Sourabh Varma(PET) beats Sameer Verma(MP) 21-16 21-15
  • Anup Sridhar(KTK) beats A. S. S. Siril Varma(AP) 21-15 18-21 21-13

Women’s Singles

Rituparna Das

Rituparna Das

  • Tanvi Lad(AI) beats Arundhati Pantawane(MAH) 21-13 20-22 21-16
  • Rituparna Das(AP) beat Sayali Gokhale(AI) 21-17 22-20

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-16 21-17
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat  Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER) 21-10 21-11

Women’s Doubles

Arathi Sara Sunil and Prajakta Sawant

Arathi Sara Sunil and Prajakta Sawant

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) 21-11 21-12
  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) beat Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) 21-14 21-17

Mixed Doubles

  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK)  21-14 21-16
  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) 21-13 21-16

Semi Finals

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Subhankar Dey(MAH) 21-17 14-21 21-16
  • Moheet Kamat(RLY) lost to Sameer Verma(MP)   21-12 21-13
  • Arvind Bhat(KTK) lost to A. S. S. Siril Varma(AP) 23-21 21-18
  • Chetan Anand B.(PET) lost to Anup Sridhar(KTK) 21-16 21-11

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Mudra Dhainje(AI) 0-1 Retired
  • Tanvi Lad(AI) beats Neha Pandit(AAI) 22-20 21-14
  • Aditi Mutatkar(PET) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-12 22-20
  • Rituparna Das(AP) beats Rasika Raje(MAH) 21-7 21-18

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG) 21-10 21-13
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP) lost to Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-13 16-21 21-13
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI) 21-18 21-13
  • Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER) beat Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET) 21-17 21-17

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB) 21-8 21-8
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP) 21-13 17-21 21-14
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) lost to Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP)  21-12 21-11
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) beat Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK)  21-17 21-13

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat  Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP) 21-13 21-14
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) beat Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI) 13-21 21-13 21-14
  • Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK) beat Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER) 21-19 13-21 21-19
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)  21-8 21-11

Quarter Finals

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Ashish Sharma(DLI) 21-8 21-17
  • Subhankar Dey(MAH) beats Chirag Sen(AI) 19-21 21-13 21-11
  • Moheet Kamat(RLY) beats Srujan Nandaluri(AP) 21-16 21-11
  • Sameer Verma(MP) beats Aditya Prakash(KTK) 21-19 23-21
  • Shreyansh Jaiswal(CG) lost to Arvind Bhat(KTK) 15-21 21-12 21-13
  • A. S. S. Siril Varma(AP) beats Abhishek Yeligar(KTK) 21-23 21-19 21-6
  • Oscar Bansal(CHG) lost to Chetan Anand B.(PET) 21-14 21-9
  • Talar Laa(AI) lost to Anup Sridhar(KTK) 21-11 21-11

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Trupti Murgunde(PET) 21-11 17-6 Retired
  • Mudra Dhainje(AI) beats Kanthi Visalakshi P.(TN) 21-10 21-18
  • Tanvi Lad(AI) beats Anita Ohlan(RLY) 21-13 21-9
  • Neha Pandit(AAI) beats Vrushali G.(AP) 21-12 16-21 21-11
  • Aditi Mutatkar(PET) beats Shriyanshi Pardeshi(MP) 21-16 21-14
  • Reshma Karthik(AI) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-19 21-7
  • Rasika Raje(MAH) beats Saili Rane(AI) 21-19 21-15
  • Rituparna Das(AP) beats Karishma Wadkar(MAH) 21-9 21-8

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Adarsh Kumar(KTK) and Vineeth Manuel(KTK) 21-15 21-14
  • Gopi Raju G.(AP) and Shivam Sharma(UP) lost to Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG) 11-21 21-16 21-18
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP) beat Shlok Ramchandran(AI) and Sanyam Shukla(AI) 21-18 21-16
  • Sankeerth B. R.(KTK) and Sahil Sipani(KTK) lost to Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-10 21-10
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat Arjun M. R. (KER) and Chirag Shetty (MAH) 16-21 21-17 21-17
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Ram C. Vijay(KER) lost to Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI) 21-9 21-17
  • J. B. S. Vidyadhar(AP) and Srujan Nandaluri(AP) beat Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER)21-1715-2121-16
  • Guru Prasad D.(KTK) and Venkatesh Prasad S.(KTK) lost to Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET) 21-17 21-13

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Smirti Nagarkoti(UTR) and Saruni Sharma(UP) 22-20 21-9
  • Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB) beat Kristi Das(ASM) and Dimpal Hazarika(ASM) 21-11 21-6
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat Vaishnavi K.(AP) and Pooja M.(AP) 21-14 13-21 21-10
  • Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP) selected for semi finals
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) beat Rajni(DLI) and Shradha Srivastava(DLI) 21-7 21-15
  • Linymol P. S.(KER) and Sinymol P. S.(KER) lost to Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) 21-9 21-13
  • Nimmi Patel(GUJ) and Anjali Rawat(GUJ) lost to Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK) 21-14 25-27 21-9
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) beat Sanyogita Ghorpade(AI) and Maneesha K.(AP) 21-19 21-21 21-15

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat Saurabh Sharma(HAR) and Ningshi Block Hazarika(ASM) 20-12 Retired
  • Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP) beat Arjun Reddy P.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) 21-19 21-16
  • Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI) beat Abhinav Manota(PUJ) and Rachita Sahdev(PUJ) 21-14 22-20
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) beat Pranaav Jerry Chopra(PET) and Maneesha K.(AP)18-21 21-13 21-16
  • Shlok Ramchandran(AI) and Meghana J.(AP) lost to Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK) 22-20 21-14
  • Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Venket Gaurav Pradad(CG) and Juhi Dewangan(CG)21-10 21-11
  • Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat  Mohit Tiwari (UTR) and Swati Sharma (UTR) 14-21 21-9 21-12
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Gaurav Kalia(HAR) and Ekata Kalia(HAR) 21-16 21-17

Round 2

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Daniel Farid S.(KTK) 21-8 21-19
  • Ashish Sharma(DLI) beats Love Kumar(PNB) 23-21 15-21 21-17
  • Subhankar Dey(MAH) beats Hirak Jyoti Neog(ASM) 21-9 21-10
  • Prakash Jolly K.(KTK) lost to Chirag Sen(AI)  21-17 21-10
  • Rohan Castelino(KTK) lost to Moheet Kamat(RLY) 22-24 21-14 21-10
  • Srujan Nandaluri(AP) selected for Quarter finals
  • Sameer Verma(MP) beats Manish Gupta(CG)  21-7 21-10
  • Kanishq M.(AP) lost to Aditya Prakash(KTK) 21-15 21-16
  • Shreyansh Jaiswal(CG) beats Akshit Mahajan (HAR) 13-21 21-17 21-16
  • Arvind Bhat(KTK) selected for Quarter finals
  • Abhinav Manota(PNB) lost to A. S. S. Siril Varma(AP) 21-17 21-16
  • Abhishek Yeligar(KTK) beats Singh Abhimanyu(MP) 21-13 22-20
  • Oscar Bansal(CHG) beats Ketan Chahal(HAR) 22-20 21-15
  • Chetan Anand B.(PET) beats C. Rohit Yadav(AAI) 12-21 27-25 21-10
  • Arijeet Bose(MAH) beats Talar Laa(AI) 21-17 21-16
  • Siddharath Thakur(MAH) lost to Anup Sridhar(KTK)  21-9 21-16

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Ashwini Ponnappa(PET) 21-19 21-18
  • Shikha Gautam(KTK) lost to Trupti Murgunde(PET) 21-12 21-8
  • Mudra Dhainje(AI) beats Sampada Sahasrabuddhe(MAH)  21-8 21-19
  • Kanthi Visalakshi P.(TN) beats Sri Krishna Priya K.(AP) 21-19 17-21 21-17
  • Tanvi Lad(AI) beats Ruth Misha V.(KTK) 21-13 21-10
  • Anita Ohlan(RLY) selected for Quarter finals
  • Neha Pandit(AAI) beats Pooja D. (AP) 21-18 21-8
  • Vrushali G.(AP) beats Sonal More(MAH) 21-14 21-16
  • Sheshadri Sanyal(WB) lost to Aditi Mutatkar(PET) 21-12 21-12
  • Shriyanshi Pardeshi(MP) beats Riya Pillai(MAH)21-1321-16
  • Mahima Aggarwal(KTK) lost to Reshma Karthik(AI)  21-14 21-8
  • Sanchali Dasgupta(UP) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-821-14
  • Rasika Raje(MAH) beats Juhi Dewangan(CG) 21-14 21-7
  • Kunnath Jacqueline Rose(KTK) lost to Saili Rane(AI) 21-15 21-11
  • Karishma Wadkar(MAH) beats Mohita Sahdev(AAI) 21-1921-14
  • Ekata Kalia(HAR) lost to Rituparna Das(AP) 21-7 21-18

Members Qualified for First Round

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET)
  • Daniel Farid S.(KTK)
  •  Ashish Sharma(DLI)
  • Love Kumar(PNB)
  • Subhankar Dey(MAH)
  • Hirak Jyoti Neog(ASM)
  • Prakash Jolly K.(KTK)
  • Chirag Sen(AI)
  • Rohan Castelino(KTK)
  • Moheet Kamat(RLY)
  • Srujan Nandaluri(AP)
  • Saurav Kapoor(HAR)
  • Sameer Verma(MP)
  • Manish Gupta(CG)
  • Kanishq M.(AP)
  • Aditya Prakash(KTK)
  • Shreyansh Jaiswal(CG)
  • Akshit Mahajan (HAR)
  • Ajay Kumar K.(AP)
  • Arvind Bhat(KTK)
  • Abhinav Manota(PNB)
  • A. S. S. Siril Varma(AP)
  • Abhishek Yeligar(KTK)
  • Singh Abhimanyu(MP)
  • Oscar Bansal(CHG)
  • Ketan Chahal(HAR)
  • Chetan Anand B.(PET)
  • C. Rohit Yadav(AAI)
  • Arijeet Bose(MAH)
  • Talar Laa(AI)
  • Siddharath Thakur(MAH)
  • Anup Sridhar(KTK)

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH)
  • Ashwini Ponnappa(PET)
  • Shikha Gautam(KTK)
  • Trupti Murgunde(PET)
  • Mudra Dhainje(AI)
  • Sampada Sahasrabuddhe(MAH)
  • Kanthi Visalakshi P.(TN)
  • Sri Krishna Priya K.(AP)
  • Tanvi Lad(AI)
  • Ruth Misha V.(KTK)
  • Shruti Mundada(MAH)
  • Anita Ohlan(RLY)
  • Neha Pandit(AAI)
  • Pooja D. (AP)
  • Vrushali G.(AP)
  • Sonal More(MAH)
  • Sheshadri Sanyal(WB)
  • Aditi Mutatkar(PET)
  • Shriyanshi Pardeshi(MP)
  • Reshma Karthik(AI)
  • Riya Pillai(MAH)
  • Mahima Aggarwal(KTK)
  • Sanchali Dasgupta(UP)
  • Sayali Gokhale(AI)
  • Rasika Raje(MAH)
  • Juhi Dewangan(CG)
  • Kunnath Jacqueline Rose(KTK)
  • Saili Rane(AI)
  • Karishma Wadkar(MAH)
  • Mohita Sahdev(AAI)
  • Ekata Kalia(HAR)
  • Rituparna Das(AP)

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)
  • Adarsh Kumar(KTK) and Vineeth Manuel(KTK)
  • Gopi Raju G.(AP) and Shivam Sharma(UP)
  • Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG)
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP)
  • Shlok Ramchandran(AI) and Sanyam Shukla(AI)
  • Sankeerth B. R.(KTK) and Sahil Sipani(KTK)
  • Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER)
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP)
  • Arjun M. R. (KER) and Chirag Shetty (MAH)
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Ram C. Vijay(KER)
  • Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI)
  • J. B. S. Vidyadhar(AP) and Srujan Nandaluri(AP)
  • Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER)
  • Guru Prasad D.(KTK) and Venkatesh Prasad S.(KTK)
  • Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET)

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER)
  • Smirti Nagarkoti(UTR) and Saruni Sharma(UP)
  • Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB)
  • Kristi Das(ASM) and Dimpal Hazarika(ASM)
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)
  • Vaishnavi K.(AP) and Pooja M.(AP)
  • Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP)
  • Shruti Mundada(MAH) and Riya Pillai(MAH)
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP)
  •  Rajni(DLI) and Shradha Srivastava(DLI)
  • Linymol P. S.(KER) and Sinymol P. S.(KER)
  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP)
  • Nimmi Patel(GUJ) and Anjali Rawat(GUJ)
  • Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK)
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI)
  • Sanyogita Ghorpade(AI) and Maneesha K.(AP)

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET)
  • Saurabh Sharma(HAR) and Ningshi Block Hazarika(ASM)
  • Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP)
  • Arjun Reddy P.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP)
  • Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI)
  • Abhinav Manota(PUJ) and Rachita Sahdev(PUJ)
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET)
  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Maneesha K.(AP)
  • Shlok Ramchandran(AI) and Meghana J.(AP)
  • Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK)
  • Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER)
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Juhi Dewangan(CG)
  • Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)
  • Mohit Tiwari (UTR) and Swati Sharma (UTR)
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI)
  • Gaurav Kalia(HAR) and Ekata Kalia(HAR)

Kumpoo Macau Open Badminton Grand Prix Gold- 2013 Indian Results

The Kumpoo Macau open badminton tournament was held from 26th November to 1st December at Macau. We bring you the latest Indian results.

Machu open-2013

Machu open-2013

Finals

Women’s Singles

P.V.Sindu

P.V.Sindu

  • Sindhu P. V defeated Li Michelle of Canada 21-15,  21-12

 Semi Finals

Women’s Singles

  • Sindhu P. V defeated Qin Jinjing of China 21-13, 18-21, 21-19

Quarter Finals

Women’s Singles

  • Sindhu P. V defeated Tsz Ka Chan of Hong Kong 21-17, 21-12

Round 2

Men’s Singles

  • Sourabh Varma lost to Jen Hao Hsu of Chinese Taipei 21-16, 21-13
  • Prannoy H. S lost to Chun Hei Tam of Hong Kong 21-13, 21-18

Women’s Singles

  • Sindhu P. V defeated Salakjit Ponsana of  Thailand 18-21, 21-8,  21-14
  • Thulasi P. C lost to Di Suo of China 21-15,  21-7
  • Sayali Gokhale lost to Chochuwong Pornpawee of Thailand 21-19,  10-21,  21-15

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa lost to Pei Rong Wang and Kuo Yu Wen of
    Chinese Taipei 2-0 Retired.

Round 1

Men’s Singles

Sourabh Varma

Sourabh Varma

  • Sourabh Varma defeated  Hok Man Lou of Macau  21-5. 21-7
  • Prannoy H.S defeated Andre Marteen of Indonesia 21-10, 21-23, 21-10
  • B.Sai Praneeth lost to Sol Kyu Choi of Korea 21-19, 21-17

Women’s Singles

sayali-gokhale

sayali-gokhale

  • Sayali Gokhale defeated Chi Ya Cheng of Chinese Taipei  24-22, 21-15
  • Thulasi P. C defeated Nichaon Jindapon of Thailand  22-20, 21-19
  • Sindhu P. V. defeated to Soo Jin Kim of Korea 15-21,  21-12,  21-9

Mixed Doubles

  • Tarun Kona  and Ashwini Ponnappa  lost to Nipitphon Puangpuapech and Puttita Supajirakul of Thailand  21-10, 17-21, 21-13

Members Participated from India

Men’s Singles

  • B.Sai Praneeth
  • Anand Pawar
  • Prannoy H.S
  • Gurusaidutt R. M. V.
  • Sourabh Varma
  • Rohit Yadav .C
  • Srikanth K.

Women’s Singles

  • Sindhu P. V
  • Tanve Lad
  • P.C .Thulasi
  • Sayali Gokhale

Men’s Doubles

  • Prannav Jerry Chopra
  • Akshay Dewalkar

Women’s Doubles

  • Pradnya Gadre
  • Jwala Gatta
  • Ashwini ponnappa
  • Siki Reddy. N

Mixed Doubles

  • Ashwini ponnappa
  • Tarun Kona
  • Siki Reddy. N
  • Diju.V

Indian Badminton Players National Rankings as of 1st of August 2013

We are starting a new series here to track the rankings and the progress of Indian Badminton players at the national level. This series will be published in parallel with the Indian Badminton Players World Ranking that is published weekly.

Badminton Association of India

Badminton Association of India

Here is a quick look at the rankings within Top 50 players in badminton national rankings

  • Mens Singles: Andhra Pradesh and Maharashtra have the most number of players (Nine each) in the Mens Singles rankings.
  • Mens Doubles: Andhra Pradesh has the most number of Mens Doubles ranking players in top 50 with 14 players from AP. Kerala is a close second with 13 players ranked within top 50 in Mens Doubles.
  • Women’s Singles: Andhra Pradesh leads the pack way ahead with 21 players in top 50 in Womens Singles. Maharashtra is at a distant second place with 11 players in top 50 in this category
  • Womens Doubles: Andhra Pradesh has the most number of Womens Doubles players also, with 25 players in the top 50 in this category. Maharashtra has  16 players each in the Womens Doubles in the top 50.
  • Mixed Doubles: Andhra Pradesh leads the pack again with 14 players in top 50. Kerala and Karnataka share the second place with 10 players each in the Mixed Doubles category within top 50.

The star of this week is the Andhra Pradesh team for producing the maximum number of players within top 50 rankings in India in all the categories.

Mens Singles

K.Srikanth

K.Srikanth

Srikanth K. continues to top the Mens Singles rankings in India.

  • 1: Srikanth remains unchanged on 1st position
  • 2: Sai Praneeth remains unchanged on  2nd position.
  • 3: Guru Sai Dutt R.M.V remains unchanged on 3rd position
  • 4: Parupalli Kashyap remains unchanged on 4th position
  • 5: Abhimanyu Singh of Madhya Pradesh remains unchanged on 5th position

Womens Singles

Arundhati Pantawane continues to top the Womens Singles rankings in India.

Arundhati Pantawane
Arundhati Pantawane
  • 2: Sayali Gokhale remains unchanged on 2nd position
  • 3: Tanvi Lad remains unchanged on 3rd position.
  • 4: Sindhu remains unchanged on 4th position.
  • 5: Thulasi P.C. remains unchanged on 5th position

Mens Doubles

Akshay Dewalkar and Pranaav Jerry Chopra continue to retain their top rankings in Mens Doubles at the National level.

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action

  • 2: Sumeeth Reddy and Manu Attri are on 2nd position.
  • 3: Diju V and Alwin Francis remains unchanged third position this time.
  • 4: Arun Vishnu and Tarun Kona are on 4th position in this week.
  • 5: Guru Prasad and Vineeth Manuel of Karnataka also remains unchanged on 5th position.

Womens Doubles

Pradnya Gadre

Pradnya Gadre

Pradnya Gadre continue to retain her top rankings in Women’s Doubles at the National level.

  • 2: Sikki Reddy from AAI and Aparna Balan share the second position this time.
  • 3: Varsha Belawadi remains unchanged on 3rd position.
  • 4: Nischitha G.M from Karnataka remains unchanged on fourth position.
  • 5: Maneesha K. and Sanyogita Ghorpade share the fifth position this time.

Mixed Doubles 

Arun Vishnu and Aparna Balan are the top ranking players in Mixed Doubles in India. They continue to retain their top position.

  • 2: Pradnya Gadre and Akshay Dewalkar are now ranked second in India in mixed doubles.
  • 3: Tarun Kona and Ashwini Ponnappa remains unchanged on 3rd position.
  • 4: Maneesha K. and Pranav Jerry Chopra are on 4th position.
  • 5: Nanda Gopal is in the fifth position this time.

Congratulations to all the players and best wishes to do well in future.

For full details of all rankings please visit Badminton Association of India website