Tag Archives: Sanyogita Ghorpade

Yonex-Sunrise Bangladesh Open International Badminton Challenge 2015, Dhaka – Bangladesh

Bangladesh Open

Day 5, 05-Dec-2015 (Finals):

Men’s Singles:

  1. B. Sai Praneeth [1] won against Sameer Verma [2] 21-14, 8-21, 21-17.

Women’s Singles:

  1. Ruthvika Shivani Gadde won against Iris Wang [1] of Malaysia 23-21, 19-21, 21-18.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry Chopra [1]/Akshay Dewalkar won against Chee Tean Tan/Wee Gieen Tan of Malaysia 21-16, 21-16.

Day 4, 04-Dec-2015 (Semi Finals):

Men’s Singles:

  1. B. Sai Praneeth [1] defeated Khosit Phetpradab [4] of Thailand 20-22, 21-9, 5-1 (Retired).
  2. Sameer Verma [2] defeated Joo Ven Soong [3] of Malaysia 21-15, 21-19.

Women’s Singles:

  1. Ruthvika Shivani Gadde defeated Nguyen Thuy Linh of Vietnam 21-16, 21-12.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry Chopra [1]/Akshay Dewalkar defeated K. Nandagopal/Shlok Ramchandran  24-22, 16-21, 21-12.
  2. Jishnu Sanyal/Shivam Sharma lost to Chee Tean Tan/Wee Gieen Tan of Malaysia 21-16, 21-8.

Women’s Doubles:

  1. Sanyogita Ghorpade/J. Meghana lost to Yin Loo Lim [2]/Meng Yean Lee of Malaysia 19-21,21-6, 21-11.

Mixed Doubles:

  1. Arun Vishnu [3]/Aparna Balan lost to Yong Kai Terry Hee [2]/Wei Han Tan of Singapore 21-15, 21-13.

Day 3, 03-Dec-2015 (Round Three/Quarter Finals):

Men’s Singles (Round Three):
1. B. Sai Praneeth [1] won against Malaysia’s Yee Han Chong 21-17 18-21 21-13.
2. Sarang Lakhanee lost to Lim Chi Wing [5] of Malaysia 21-13 21-11.
3. Harshit Aggarwal lost to Khosit Phetpradab [4] of Thailand 21-17 21-15.
4. Aditya Joshi defeated Singapore’s Ruisheng Jethro Tan 21-15 21-15.
5. Shreyansh Jaiswal defeated Singapore’s Jing Hung Ezekiel Ang 21-15 21-15.
6. Kaushal Dharmamer defeated Malaysia’s June Wei Cheam [7]21-18 21-16.
7. Sameer Verma [2] defeated Sourabh Varma of India 21-12 21-16.

Men’s Singles (Quarter Finals):

  1. B. Sai Praneeth [1] won against Lim Chi Wing [5] of Malaysia  15-21, 21-11, 21-16.
  2. Aditya Joshi lost to Khosit Phetpradab [4] of Thailand 20-22, 21-17, 21-15.
  3. Shreyansh Jaiswal lost to Joo Ven Soong [3] of Malaysia 21-16, 21-19.
  4. Sameer Verma defeated Kaushal Dharmamer of India 21-18, 21-15.

Women’s Singles (Round Three):
1. Rasika Raje lost to Lee Zii Yii of Malaysia 21-16 18-21 21-11.
2. Ruthvika Shivani defeated Nepal’s Sara Devi Tamang 21-7 21-8.
3. Juhi Dewangan lost to Nguyen Thuy Linh of Vietnam 21-13 21-9.

Women’s Singles (Quarter Finals):

  1. Ruthvika Shivani Gadde defeated Chiew Sien Lim [4] of Malaysia 21-17, 22-20.

Men’s Doubles (Round Three):
1. Pranaav Jerry Chopra [1]/Akshay Dewalkar defeated Bangladesh’s Md. Rahad Kabir Khaled/Saleh Ahmed Shamol 21-17 21-12.
2. Kamaldeep Singh/Neeraj Vashist lost to Darren Isaac Devadass [3]/Vountus Indra Mawan of Malaysia 21-16 19-21 21-13.
3. K. Nandagopal/Shlok Ramchandran defeated Songsit Pringpuangkaew/Noppanai Singrueang of Thailand 21-5 21-6.
4. M. Anilkumar Raju/Venkat Gaurav Prasad lost to Yong Kai Terry Hee [4]/Kean Hean Loh of Singapore 26-24 21-16.
5. Jishnu Sanyal/Shivam Sharma defeated Jing Hung Ezekiel Ang/Jin Kai Xu of Singapore 21-18 22-20.
6. T. Hema Nagendra Babu/V. Diju lost to Wannawat Ampunsuwan [2]/Tinn Isriyanate of Thailand 21-12 21-15.

Men’s Doubles (Quarter Finals):

  1. Pranaav Jerry Chopra [1]/Akshay Dewalkar defeated Xiao Yi Han/Ruisheng Jethro Tan of Singapore 21-14, 21-12.
  2.  K. Nandagopal/Shlok Ramchandran defeated Darren Isaac Devadass [3]/Vountus Indra Mawan of Malaysia 21-15, 21-10.
  3. Jishnu Sanyal/Shivam Sharma defeated Wannawat Ampunsuwan [2]/Tinn Isriyanate of Thailand 22-20, 13-21, 21-17.

Women’s Doubles (Round Three):
1. Komal Antil/Lalita Dahiya lost to Chaladchalam Chayanit [1]/Phataimas Muenwong of Thailand 21-12 21-15.
2. Dhanya Nair [3]/Mohita Sahdev lost to Yen Wei Peck/Shevon Jemie Lai of Malaysia 21-15 18-21 21-13.
3. Sanyogita Ghorpade/J. Meghana defeated Thailand’s Savitree Amitrapai [4]/Pacharapun Chochuwong 11-8 (Retired).
4. K. Maneesha/Nelakurihi Sikki Reddy lost to Yin Loo Lim [2]/Meng Yean Lee of Malaysia 21-19 21-11.

Women’s Doubles (Quarter Finals):

  1. Sanyogita Ghorpade/J. Meghana defeated Savitree Amitrapai [4]/Pacharapun Chochuwong of Thailand 11-8 (Retired).

Mixed Doubles (Round Three):
1. Dinesh Chaudhry/Lalita Dahiya lost to Aik Quan Tan/Yee See Cheah of Malaysia 21-4 21-4.
2. Venkat Gaurav Prasad [4]/Juhi Dewangan lost to Wee Gieen Tan/Shevon Jemie Lai of Malaysia 21-11 21-13.
3. Pranaav Jerry Chopra/Nelakurihi Sikki Reddy lost to Chee Tean Tan/Yen Wei Peck of Malaysia 11-21 21-16 21-16.
4. Arun Vishnu [3]/Aparna Balan defeated Tinn Isriyanate/Savitree Amitrapai of Thailand 21-18 21-17.
5. K. Nandagopal/J. Meghana lost to Yong Kai Terry Hee [2]/Wei Han Tan of Singapore 21-19 21-12.

Mixed Doubles (Quarter Finals):

  1. Arun Vishnu [3]/Aparna Balan defeated Chee Tean Tan/Yen Wei Peck of Malaysia 21-18, 21-17.

Day 2, 02-Dec-2015 (Round Two):

Men’s Singles:
1. B. Sai Praneeth [1] defeated Bangladesh Muhammad Asaduzzaman 21-9 21-8.
2. Venkat Gaurav Prasad lost to Lim Chi Wing [5] of Malaysia 21-10 21-10.
3. Chetan Anand lost to Khosit Phetpradab [4] of Thailand 21-10 (Retired).
4. Shreyansh Jaiswal defeated Malaysia’s Satheishtharan R.21-16 21-15.
5. Abhishek Yelegar lost to Joo Ven Soong [3] of Malaysia 21-12 21-15.
6. K. Ajay Kumar lost to Yee Han Chong of Malaysia 21-10 21-12.
7. Neeraj Vashist lost to Adulrach Namkul of Thailand 21-17 21-18.
8. Kaushal Dharmamer defeated Thailand’s Songsit Pringpuangkaew 21-7 21-17.
9. Sourabh Varma defeated Jin Kai Xu of Singapore 21-17 21-11.
10. Sarang Lakhanee defeated Xiao Yi Han2 of Singapore 4-22 21-9.
11. Harshit Aggarwal defeated Sajan Krishna Tamrakar of Nepal 21-10 21-11.
12. Sameer Verma [2] defeated Minhaz Mohammad of Bangladesh 21-8 21-7.

Women’s Singles:
1. Lalita Dahiya lost to Dulali Haldar of Bangladesh 23-21 23-21.
2. Mugdha Agrey lost to Yun Liang of Singapore 21-14 21-8.
3. Komal Antil lost to Ksenia Polikarpova [3] of Russia 21-16 21-4.
4. Rasika Raje defeated Achininimeshika Rathnasir Kapuru Mudiyanselage of Sri Lanka 21-8 21-12.
5. Ruthvika Shivani defeated Bangladesh’s Bristy Khatun 21-7 21-4.
6. Teenu Dahiya lost to Xi Qing Ong of Singapore (Walkover).
7. Juhi Dewangan defeated Nepal’s Sichhya Shrestha 21-23 21-9 21-8.

Men’s Doubles:
1. Pranaav Jerry Chopra India/Nelakurihi Sikki Reddy defeated Bangladesh’s Ahmed Md.Jamil/Bristy Khatun 21-5 21-7.
2. Kamaldeep Singh/Neeraj Vashist defeated Bangladesh’s Parash Md.Ahsun Habib/Ahmed Md.Jamil 21-19 21-17.
3. K. Nandagopal/Shlok Ramchandran defeated Bimo Adi Prakoso of Singapore Hendra Wijaya 21-8 21-12.
4. Chetan Anand/Raunaq Muradia lost to Chee Tean Tan/Wee Gieen Tan of Malaysia (Retired).
5. M. Anilkumar Raju/Venkat Gaurav Prasad defeated Amrullo Bakhshullaev/Artyom Savatyugin of Uzbekisthan 21-11 21-12.
T. Hema Nagendra Babu/V. Diju defeated Bangladesh’s Chand Lal/Uddin Saif of Bangladesh 21-9 21-17.

Women’s Doubles:
1. Komal Antil/Lalita Dahiya defeated Nepal’s Amita Giri/Sichhya Shrestha 21-11 21-16.
2. Dhanya Nair [3]/Mohita Sahdev defeated Aktar Shapla/Alina Sultana of Bangladesh 21-13 21-16.
3. Sanyogita Ghorpade/J. Meghana defeated Dulali Haldar/Bristy Khatun of Bangladesh 21-8 21-10.
4. K. Maneesha/Nelakurihi Sikki Reddy defeated Nepal’s Nangsal Tamang/Sara Devi Tamang 21-12 21-8.

Mixed Doubles:
1. K. Nandagopal/J. Meghana defeated Thailand Noppanai SingrueangThailand Kornkamon Sukklad 21-7 21-15.

Day 1, 01-Dec-2015 (Round One):
Men’s Singles:
1. Aditya Joshi defeated Arif Hossain Mohammad of Bangladesh 21-9 21-11.
2. Sarang Lakhanee defeated Noppanai Singrueang of Thailand 21-12 21-6.
3. Harshit Aggarwal defeated Tushar Krishna Roy of Bangladesh 21-11 21-9.
4. Shreyansh Jaiswal defeated Dipesh Dhami of Nepal 21-14 19-21 21-8.
5. Neeraj Vashist defeated Chand Lal of Bangladesh 21-5 21-12.
6. Abhishek Yelegar defeated Moajjam Hossain Ohidul of Bangladesh 21-16 21-16.
7. Kaushal Dharmamer defeated Bishnu Katwal of Nepal 21-13 21-8.
8. Sourabh Varma defeated Md Rais Uddin of Bangladesh 21-9 21-17.
9. Chetan Anand defeated Ayman Ibn Jaman of Bangladesh 21-10 21-16.
10. K. Ajay Kumar defeated Ratnajit Tamang of Nepal 14-21 21-18 21-12.
11. Venkat Gaurav Prasad defeated Khairul Islam Opu of Bangladesh 21-18 21-10.
12. Ankit Malik lost to Moajjam Hossain of Bangladesh (Walkover).
13. Satinder Malik lost to Md. Abdullah Al-Masrafi of Bangladesh (Walkover).

List of Participants:
Men Singles:
1. Harshit Aggarwal
2. Chetan Anand
3. B. Sai Praneeth (1)
4. Kaushal Dharmamer
5. Shreyansh Jaiswal
6. Aditya Joshi
7. K. Ajay Kumar
8. Sarang Lakhanee
9. Ankit
10. Satinder Malik
11. Venkat Prasad
12. Gaurav Thakur
13. Siddharath Varma
14. Sourabh Vashist
15. Neeraj
16. Sameer Verma (2)
17. Abhishek Yelegar

Women Singles:
1. Mugdha Agrey.
2. Komal Antil.
3. Lalita Dahiya.
4. Teenu Dahiya.
5. Juhi Dewangan.
6. Ruthvika Shivani Gadde.
7. Reshma Karthik.
8. P. C., Thulasi.
9. Rasika Raje.

Men Doubles:
1. Chetan Anand/Raunaq Muradia.
2. Pranaav Jerry Chopra/Akshay Dewalkar (1)
3. K., Nandagopal/Shlok Ramchandran
4. M., Anilkumar Raju/Venkat Gaurav Prasad
5. Vineeth Manuel/S., Sanjeeth
6. Jishnu Sanyal/Shivam Sharma
7. Kamaldeep Singh/Neeraj Vashist
8. T., Hema Nagendra Babu/V., Diju

Women Doubles:
1. Komal Antil/Lalita Dahiya
2. Sanyogita Ghorpade/J.Meghana
3. K.Maneesha/Nelakurihi Sikki Reddy
4. Dhanya Nair/Mohita Sahdev (3).

Mixed Doubles:
1. Dinesh Chaudhry/DahiyaLalita
2. Pranaav Jerry Chopra/NelakurihiSikki Reddy
3. K.Nandagopal/J.Meghana
4. Venkat Gaurav Prasad/Juhi Dewangan (4)
5. Arun Vishnu/Aparna Balan (3)

About The Tournament:

Tournament Name: Yonex-Sunrise Bangladesh Open International Badminton Challenge 2015.

Tournament Dates: 01-Dec-2015 to 05-Dec-2015.

Category: International Challenge.

Venue: Shahid Tajuddin Ahmed Indoor Stadium.

City: Dhaka.

Country: Bangladesh.

Events: MSWSMDWDXD.

Prize Money: $15,000.

 

V. V. Natu Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament, Pune – Maharashtra

Maharastra Badminton Association

Day 5, 25-October-2015 (Finals):

Results to be updated…

Day 4, 24-October-2015 (Semi Finals):

Results to be updated…

Day 3, 23-October-2015 (Main Draw):

Results to be updated…

Day 2, 22-October-2015 (Qualification Round):

Results to be updated…

Day 1, 21-October-2015 (Qualification Round):

Results to be updated…

Men Singles:

Chetan Anand.(Image Courtesy: www.junglekey.in).

Chetan Anand.
(Image Courtesy: www.junglekey.in).

(Image Courtesy: www.deccanherald.com).

Abhishek Yeligar.
(Image Courtesy: www.deccanherald.com).

  1. Shreyansh Jaiswal
  2. Abhimanyu Singh
  3. Subhankar Dey
  4. Abhishek Yeligar
  5. Rohit Yadav
  6. Ketan Chahal
  7. Aditya Joshi
  8. Kaushal Dharmamer
  9. Neeraj Vashisth
  10. Siddharath Thakur
  11. Ajay Kumar
  12. Rahul Yadav
  13. Pratul Joshi
  14. Kanishq M.
  15. Talar Laa
  16. Srujan Nandaluri
  17. Daniel Farid
  18. Chetan Anand
  19. Sachin Rawat
  20. Harshit Aggarwal
  21. Arshalan Naqvi
  22. Harsheel Dani
  23. Bhaskar Chakraborty
  24. Ansal Yadav
  25. Oscar Bansal
  26. Aazad Yadav
  27. Nigel D’Sa
  28. Vikas Harsha
  29. Ashish Sharma
  30. Rajat Rathore
  31. Amit Sharma
  32. Moheet Kamat
  33. Prateek Mahajan
  34. Shubham Prajapati
  35. Deepak Khatri
  36. Rupinder Singh
  37. Kabir Kanzarkar
  38. Abhishek Sadanand
  39. Utkarsh Arora
  40. Arun Kumar
  41. Velavan V.
  42. Sudhanshu Medsikar
  43. Ameya Oak
  44. Rishabh Deshpande
  45. Arya Bhivpathaki

Men Doubles:

Akshay Dewalkar__1

Sanave Thomas.

Sanave Thomas.

  1. Nanda Gopal K./Shlok Ramchandran
  2. Arjun Kumar Reddy/Hemanagendra Babu
  3. Anil Kumar Raju/Venket Gaurav Prasad
  4. Akshay Dewalkar/Sanave Thomas
  5. Eshan Naqvi/Akshay Raut
  6. Gopi Raju G./Shivam Sharma
  7. Vineeth Manuel/Sanjeeth S.
  8. Dilshad K./Suraj P.
  9. Chaitanya Reddy K./Kabir Kanzarkar
  10. Mohamed Rehan R./Velavan V.
  11. Guru Prasad D./Adarsh Kumar
  12. Arun George/Jishnu Sanyal
  13. Utkarsh Arora/Vighnesh Devlekar
  14. Manikandan M. R./Karan Rajan
  15. Satinder Malik/Anand Tiwari
  16. Pranav S./Sunjith S.
  17. Venkatesh B./Santosh Ravuri
  18. Gaurav Deswal/Abhinav Prakash
  19. Venkatesh Prasad S./Jagdish Yadav
  20. Neeraj Rehman/Kamaldeep Singh
  21. Sameer Bhagwat/Varun Khanwalkar
  22. Nishad Dravid/Abhishek Sanjay Kulkarni

Womes Singles:

Riya Pillai.(ImageCourtesy:www.mid-day.com).

Riya Pillai.
(ImageCourtesy:www.mid-day.com).

Arundhati Pantawane.

Arundhati Pantawane.

Neha pandit.(ImageCourtesy: mybadmintonbook.blogspot.com).

Neha pandit.
(ImageCourtesy: mybadmintonbook.blogspot.com).

Tanvi Lad.(ImageCourtesy: indiaatsports.in).

Tanvi Lad.
(ImageCourtesy: indiaatsports.in).

Saili Rane.(ImageCourtesy: www.mid-day.com).

Saili Rane.
(ImageCourtesy: www.mid-day.com).

  1. Neha Pandit
  2. Tanvi Lad
  3. Saili Rane
  4. Reshma Karthik
  5. Arundhati Pantawane
  6. Sri Krishna Priya
  7. Rasika Raje
  8. Riya Pillai
  9. Revati Devasthale
  10. Mudra Dhainje
  11. Sai Uttejitha Rao
  12. Anura Prabhudesai
  13. Khushboo Patel
  14. Shenan Christian
  15. Kanika Kanwal
  16. Vaishnavi Bhale
  17. Vaishnavi K.
  18. Riya Gajjar
  19. Shruti Mundada
  20. Lalita Dahiya
  21. Purva Barve
  22. Vaishnavi Iyer
  23. Riya Mookerjee

Women Doubles:

  1. Dhanya Nair/Mohita Sahdev
  2. Sanyogita Ghorpade/Meghana J.
  3. Shruti Mundada/Anura Prabhudesai
  4. Shenan Christian/Riya Gajjar
  5. Sruthi K. P./Haritha M. H.
  6. Poorvisha S./Arathi Sara Sunil
  7. Parssa Naqvi/Saruni Sharma
  8. Isha Dash/Farha Mather
  9. Agna Anto/Sneha Santhilal
  10. Sara Naqvi/Riya Pillai
  11. Manasi Gadgil/Vaishnavi Iyer

Mixed Doubles:

Anup Sridhar.(Image Courtesy: www.rediff.com).

Anup Sridhar.
(Image Courtesy: www.rediff.com).

Arathi Sara Sunil.(Image Courtesy: www.thehindu.com)

Arathi Sara Sunil.
(Image Courtesy: www.thehindu.com)

  1. Nanda Gopal K./Meghana J.
  2. Hemanagendra Babu T./Poorvisha S. Ram
  3. Utkarsh Arora/Mohita Sahdev F
  4. Vighnesh Devlekar/Revati Devasthale F
  5. Venket Gaurav Prasad/Juhi Dewangan
  6. Sunjith S./Sruthi K. P.
  7. Gopi Raju G./Harika V.
  8. Vinay Kumar Singh/Riya Mookerjee
  9. Dinesh Choudhary/Jagriti Nashier
  10. Akshay Dewalka /Prajakta Sawant
  11. Anup Sridhar/Arathi Sara Sunil
  12. Dilshad K./Smirti Nagarkoti
  13. Kamaldeep Singh/Lalita Dahiya
  14. Vikranth Kumar K./Saruni Sharma
  15. Neeraj Rehman/Sinymol P. S.
  16. Pranav S./Agna Anto
  17. Rajat Joon/Seema Panchal
  18. M. Manikandan R./Parssa Naqvi
  19. Hardik Makkar/Ningshi Block Hazarika
  20. Ravinder Kumar/Daksha Gautam
  21. Nishad Dravid/Manasi Gadgil

Day 2, 21-October-2015. (Qualifiying Rounds):

To be updated after the match results…

Day 1, 20-October-2015. (Qualifying Rounds):

Men Singles:

Anup Sridhar.(Image Courtesy: www.rediff.com).

Anup Sridhar.
(Image Courtesy: www.rediff.com).

  1. Aman Kumar
  2. Venket Gaurav Prasad
  3. Prem Singh Chouhan
  4. Aswin Paul
  5. Saarang Lakhanee
  6. Kartik Jindal
  7. Kiran Kumar M.
  8. Munawer Mohammed
  9. Aneeth Kumar R.
  10. Arun Kumar
  11. Himanshu Kharbanda
  12. Gurpartap Singh
  13. Gaurav Parmar
  14. Sahil Sipani
  15. Siddharth Pratap Singh
  16. Karan Rajan Bodhit Joshi
  17. Sumit Sharma
  18. Kartikey Gulshan Kumar
  19. Satish Naidu J.
  20. Satinder Malik
  21. Sandeep Kumar T.
  22. Orijit Chaliha
  23. Priyanshu Agarwal
  24. Shubham Kumar
  25. Ujjwal Prakash
  26. Sonu Kumar Sah
  27. Gaurav Sidharth
  28. Hemantkumar Korru
  29. Abhishek Kumar Singh
  30. Mukul Pandey
  31. Juggal Patel
  32. Sai Naga Koteswara
  33. Priyam Singh
  34. Rajiv Singh
  35. Upendra C.
  36. Sujey Tamboli
  37. Himanshu Verma
  38. Yash Yogi
  39. Tushar Badechha
  40. Akshay Jasrotiya
  41. Kawaldeep Singh
  42. Jayank Ahuja
  43. Bharat Bajaj
  44. Gaurav Deswal
  45. Nishant Dua
  46. Suresh Ch.
  47. Jha Gunjan
  48. Shubham Gusain
  49. Vaibhav Jadhav
  50. Narender G.
  51. Dhruv Kumar
  52. Parth Nagpal
  53. Parikshit Parmar
  54. Akshit Pathela
  55. Deepanshu Kumar Sharma
  56. Mayank Ahuja
  57. Rohit Bhaker
  58. Sudhish Venkant G.
  59. Rajat Joon
  60. Khushank Khurana
  61. Sree Avinash K.
  62. Jagadeesh K.
  63. Ravinder Kumar
  64. Gaurav Malhan
  65. Harinder Malik
  66. Vikranth Kumar K.
  67. Ankit Mallik
  68. Randeep Kumar
  69. Divyansh Sangwan
  70. Siddharth M
  71. Karan Choudhary
  72. Anurag M
  73. Anuj Kumar Baraik
  74. Satish Mohanta
  75. Dilshad K.
  76. Mohit M.
  77. Arun Kumar P.
  78. Aswin Satheeshan S.
  79. Ninaad Achalkar
  80. Abilash B.
  81. Vinay Badiger
  82. Manjesh C. S.
  83. Sachin C.
  84. Rohan Somanna C.A.
  85. Balraj Kajla
  86. Zakriya Mohammed
  87. Aniruddha Pai
  88. Rahul Prasad
  89. Kamaldeep Singh
  90. Jaya Jawahar P.
  91. Anup Sridhar
  92. Sameer Subhedar
  93. Siddlingesh Tensinkai
  94. Vicky Rahul
  95. Hrutvik Ambekar
  96. Siddhesh Aroskar
  97. Purushottam Awate
  98. Hargurjeet Singh Babrah
  99. Harshad Bhagwat
  100. Pratik Bode
  101. Abhishek Borate
  102. Arijeet Bose
  103. Vaibhav Chatare
  104. Ankit Damle
  105. Vinayak Dandavate
  106. Ruturaj Deshpande
  107. Shubhanan Deshpande
  108. Siddharth Deshpande
  109. Tushar Dhakad
  110. Aman Farogh Sanjay
  111. Dhiraj Kumar Gaurav
  112. Hrishikesh Gharpure
  113. Aditya Ghongade
  114. Mayank Gole
  115. Chandan Jadhav
  116. Harsh Jagdhane
  117. Satyajeet Jagdhane
  118. Apoorva Javadekar
  119. Amey Joshi
  120. Akshay Kadam
  121. Ninad Kamat
  122. Vineet Kamble
  123. Keith Kate
  124. Sarang Kate
  125. Anjesh Kawle
  126. Amit Khadgi
  127. Tahsin Khan
  128. Jasraj Kripalani
  129. Sachin Kshatriya
  130. Malhar Kulkarni
  131. Shripad Kulkarni
  132. Ajeet Kumbhar
  133. Viplav Kuvale
  134. Sandeep P.
  135. Pranav Lokhande
  136. Sahil Lokhande
  137. Ganesh Mahalle
  138. Chetan Mane
  139. Akshay Manwadkar
  140. Ajay Marathe
  141. Aniruddha Mayekar
  142. Ankush Morey
  143. Firoj Mulani
  144. Soham Navandar
  145. Devashish Navdikar
  146. Raju Ovhal
  147. Shripad Pardeshi
  148. Rishikesh Pathak
  149. Akshat Patil
  150. Narendra Patil
  151. Rohan Patwardhan
  152. Nihar Kumar Pradhan
  153. Akshay Raut
  154. Gaurav Rege
  155. Wasim Shaikh
  156. Uttkarsh Shilwant
  157. Aditya Shirsat
  158. Lokesh Sonawane
  159. Sudarshan Sourot
  160. Rahul Tiwadi
  161. Sudeep Tupakul
  162. Swapnil Ujgaonkar
  163. Advait Vanarse
  164. Siddharth Wagh
  165. Yash Wagh
  166. Akash Chauhan
  167. Rohit Gupta
  168. Atul Jain Palash Jain
  169. Ravi Kushwaha
  170. Alap Mishra
  171. Amrendra Kumar Pandey
  172. Pramesh Patidar
  173. Aman Raikwar
  174. Yash Raikwar
  175. Robin Rajpal
  176. Shivashish Rathore
  177. Jairaj Singh Shaktawat
  178. Arjun Singh
  179. Nipender Singh
  180. Prabhat Sirsat
  181. Anurag Thakkar
  182. Sanjay Thakur
  183. Arpit Verma
  184. Ankur Sangpang Rai
  185. Nihar Ranjan Das
  186. Sushanta Rout
  187. Kashish M
  188. Ribya Jokom
  189. Dileep Kumar Reddivary
  190. Anand Tiwari
  191. Mahendra Varman M.
  192. Ankit Arora
  193. Lekhraj Biloniya
  194. Pradeep Biloniya
  195. Kandarp Chaubey
  196. Drishtant Chaudhary
  197. Vikramaditya Chaufla
  198. Vikrant Chawat
  199. Faiz Ahamed S.
  200. Devang Dalal
  201. Nikhil Jangid
  202. Ankush Joshi
  203. Nazish Khan
  204. Zishan Khan
  205. Mahesh Kumar Khoiwal
  206. Ajay Meena
  207. Piyush Meena
  208. Shailendra Singh Meena
  209. Prateek Saxena
  210. Prashant Sen
  211. Raj Ravi Sharma
  212. Rahul Sukhwal
  213. Rajesh Verma
  214. Apparao S.
  215. Mohamed Roshan Zameer
  216. Navaneeth Bakka
  217. Sayam Bothra
  218. Gopalakrishna Reddy D.
  219. Surya Nikhil S.
  220. Akhileshwar Reddy K.
  221. Gourav Kumar Sharma
  222. Nikhil Reddy M.
  223. Qadeer Moinuddin Mohammed
  224. Vijetha N. V.
  225. Lauhit P.
  226. Vishnuvardhan Goud P.
  227. Santosh Padala
  228. Sri Krishna Sai
  229. Santosh Ravuri
  230. Bharghava Reddy S.
  231. Sagar T.
  232. Sufyan Ansari
  233. Shivansh Goswami
  234. Satyendra Jais
  235. Anuj Kapoor
  236. Vivek Kumar
  237. Ravi Pratap Anand
  238. Anubhav Saxena
  239. Rahul Shah
  240. Jitendra Sharma
  241. Abhishek Singh
  242. Akash Singh
  243. Prateek Singh
  244. Sri Dattathreya Reddy
  245. Umang Kaushik
  246. Jigyashu Pant
  247. Chirag Singh
  248. Himanshu Tiwari
  249. Mohit Tiwari

Men Doubles:

  1. Chetan Anand B. /Raunaq Muradia
  2. Sankar Gopan /Sanjay V. J.
  3. Karthikey K. /Rushikesh Mali
  4. Ketan Chahal /Harinder Malik
  5. Naresh A. /Jayan James
  6. Manish Gupta /Pawan Malik
  7. Vinay Kumar Singh /Brijesh Yadav
  8. Bhaskar Chkraborty Kiran Kumar B.
  9. Himanshu Kharbanda M Kapil Chaudhry
  10. Vinay Kumar Reddy P. /Mohamed Roshan Zameer M
  11. Chandrabhushan Tripathi M /Shiva Kumar M.
  12. Yuvaraj M /Kiran Kumar
  13. Upendra C. /Nikhil Kolhatkar
  14. Mahesh Kumar D. /Siddharath Thakur
  15. Amey Joshi Qual 16/Mahendra Varman M.
  16. Abhishek Singh /Mohit Tiwari
  17. Sudarsan A. K. /Nishant Dua
  18. Rohit Raturi /Mithun M.
  19. Jayank Ahuja /Naveen Kumar S.
  20. Bodhit Joshi Qu/Akshit Pathela
  21. Ravi Raj D. DLI/Jairaj Singh Shaktawat
  22. Shubham Gusain /Khushank Khurana
  23. Parikshit Parmar /Siddharth
  24. Mayank Ahuja /Faiz Ahamed S. A.
  25. Rohit Bhaker Qual/Hardik Makkar M
  26. Narender G. /Arun
  27. Kartik Jindal Qu/Ravi Kushwaha
  28. Rajat Joon /Anuj Kumar Baraik
  29. Ravinder Kumar Jawahar P.
  30. Anurag M Qua/Rahul Prasad
  31. Sree Avinash K. /Siddlingesh Tensinkai
  32. Abilash B. Qual/Gangadhara Rao V.
  33. Vinay Badiger /Sandeep Kumar T. D.
  34. Srujan Nandaluri Qual /Vaibhaav
  35. Sandeep P. /Sudhanshu Medsikar
  36. Prakash Raj S. Qual/Shrishail Mitkari
  37. Hrutvik Ambekar /Akshay Manwadkar
  38. Abdul Bari Ansari Qual/Prashant Bahatre
  39. Siddhesh Aroskar /Apoorva Javadekar
  40. Purushottam Awate /Pranav Lokhande
  41. Harshad Bhagwat Qua/Aniruddha Mayekar
  42. Pratik Bode /Nihar Kumar Pradhan
  43. Abhishek Borate /Malhar Kulkarni
  44. Ankit Damle MAH/Siddharth Deshpande
  45. Ruturaj Deshpande Qua/Ganesh Mahalle
  46. Shubhanan Deshpande /Dileep Kumar Reddivary
  47. Aman Farogh Sanjay MAH/Rohan Patwardhan M
  48. Aditya Gaikwad Qual/Ninad Kamat
  49. Nandan Gajendragadkar /Chetan Mane
  50. Dhiraj Kumar Gaurav /Shripad Kulkarni
  51. Aditya Ghongade /Nihar Kelkar
  52. Chandan Jadhav /Gourav Kumar Sharma
  53. Harsh Jagdhane /Vineet Kamble
  54. Amrendra Kumar Pandey Qual/Narendra Patil
  55. Akshay Kadam /Govind Sahasrabuddhe
  56. Ajeet Kumbhar Qual/Lokesh Sonawane
  57. Gaurav Rege /Rahul Tiwadi
  58. Wasim Shaikh /Yash Wagh
  59. Uttkarsh Shilwant /Prabhat Sirsat
  60. Siddharth Wagh Qual/Nipender Singh
  61. Alap Mishra /Shubham Kumar
  62. Gaurav Parmar /Sai Pavan Karri
  63. Aditya Chandra Qual/Gaurav Sidharth
  64. Dhruv Kapila Qual/Piyush Meena
  65. Ujjwal Prakash /Rajesh Verma
  66. Lekhraj Biloniya /Nikhil Jangid
  67. Pradeep Biloniya /Raj Ravi Sharma
  68. Kandarp Chaubey /Prem Singh Chouhan
  69. Vikramaditya Chaufla /Prateek Saxena
  70. Vikrant Chawat /Gaurav Pratap Singh
  71. Ankush Joshi /Abhimayu Naruka
  72. Nazish Khan /Balu Mahendra S.
  73. Ajay Meena /Sudam Ingole
  74. Radha Krishna B. /Rohit Yadav C.
  75. Aditya Nair / /Balraj Kajla
  76. Sree Bharath B. /Santosh Padala
  77. Rahul Yadav C. /Sri Dattathreya Reddy
  78. Gopalakrishna Reddy D. /Jitendra Sharma
  79. Kiran Kumar M. /Himanshu Verma
  80. Lauhit P. /Vivek Kumar
  81. Sufyan Ansari /Rishabh Shukla
  82. Mukul Pandey Qual /Akash Singh
  83. Anuj Kapoor /Priyam Singh
  84. Gaurav Mishra /Sumit Sharma
  85. Ravi Pratap Anand /Himanshu Tiwari
  86. Juggal Patel /Rupinder Singh
  87. Tushar Badechha /Chirag Singh
  88. Jeevan Bora
  89. Kawaldeep Singh /Apparao S.
  90. Umang Kaushik
  91. Jigyashu Pant /Prashant Suresh Ch.

Women Singles:

  1. Poornima Ch.
  2. Bhakti Dahasahasra
  3. Sara Naqvi
  4. Shikha Gautam
  5. Riya Pawar
  6. Bhavya Rishi
  7. Prashi Joshi
  8. Tanishq M.
  9. Mahima Aggarwal
  10. Seema Panchal
  11. Rachita Sahdev
  12. Rohini Bilawar
  13. Ruth Misha V.
  14. Isha Dash
  15. Prabhjyot Kour
  16. Jyoti Nashier
  17. Ira Sharma
  18. Ayushi Singh
  19. Rupal Anand
  20. Deepali Gupta
  21. Agna Anto
  22. Sinymol P. S.
  23. Ashna Roy
  24. Aswathi S.
  25. Sneha Santhilal
  26. Ruby Singh
  27. Komal Singh Dewan
  28. Harshala Dinkar
  29. Nisha Karamchand
  30. Navya Kadekar
  31. Meghana Kulkarni
  32. Shruthi Keerthi
  33. Navya Rao M
  34. Leena Dhapre
  35. Riya Arolkar
  36. Radhini Bhamre
  37. Vaidehi Choudhari
  38. Pranjal Prabhu Chimulkar
  39. Rucha Nikam
  40. Himanshi Pandey
  41. Varsha Pardeshi
  42. Priyana Patel
  43. Jyot Kaur Rekhi
  44. Charuta Vaidya
  45. Karishma Wadkar
  46. Anjali Rawat
  47. Ruchika Jharbade
  48. Sazia Khan
  49. Anusha Nayak
  50. Aastha Sharma
  51. Pranjali Suresh
  52. Damanpreet Kaur Pahwa
  53. Teenu Dahiya F
  54. Amrin Mubarak G.
  55. Supraja S.
  56. Archana B.
  57. Daksha Gautam
  58. Deepthi T.
  59. Preethi K.
  60. Pranali Karani
  61. Pooja M.
  62. Poorvi Singh
  63. Pramada V.
  64. Juhi Dewangan
  65. Pragya Rai
  66. Bhavana Singh
  67. Saumya Singh
  68. Sheetal Kargeti
  69. Smirti Nagarkoti

Women Doubles:

  1. Sinymol P. S. /Ashna Roy
  2. Lalita Dahiya /Jagriti Nashier
  3. Ningshi Block Hazarika /Harika V.
  4. Nimmi Patel /Anjali Rawat
  5. Daksha Gautam /Rachita Sahdev
  6. Sheetal Kargeti /Jyoti Nashier
  7. Juhi Dewangan /Smirti Nagarkoti
  8. Mahima Aggarwal /Shikha Gautam
  9. Vaishnavi Bhale /Khushboo Patel
  10. Bhakti Dahasahasra /Seema Panchal
  11. Anoushka Parikh /Sanjana Santosh
  12. Navya Rao M /Sheetal Mohandas V.
  13. Harshala Dinkar /Meghana Kulkarni
  14. Deepali Gupta /Pragya Rai
  15. Teenu Dahiya /Meenu Singh
  16. Himanshi Pandey /Jyot Kaur Rekhi
  17. Rohini Bilawar /Anusha Nayak
  18. Najma Khan /Sazia Khan
  19. Damanpreet Kaur Pahwa /Bhavana Singh
  20. Amrin Mubarak G. /Anees Kowser J.
  21. Poornima Ch. /Pooja M.
  22. Preethi K. /Vaishnavi K.
  23. Pranali Karani /Pramada V.
  24. Akanshi Baliyan /Ankita Gupta
  25. Pranjal Prabhu Chimulkar /Saumya Singh

Mixed Doubles:

  1. Jitendra Kumar /Shivangi Verma
  2. Harinder Malik /Meenu Singh
  3. Santosh Ravuri /Haritha M. H.
  4. Bharat Bajaj /Rachita Sahdev
  5. Sahil Sipani /Anoushka Parikh
  6. Chandrabhushan Tripathi 6/Akanshi Baliyan
  7. Vikas Harsha P. 7/Sheetal Mohandas V.
  8. Mohamed Rehan R. /Anees Kowser J.
  9. Kiran Kumar G. /Pranjal Prabhu Chimulkar
  10. Akshit Pathela /Isha Dash
  11. Govind Sahasrabuddhe /Vaishnavi Bhale
  12. Talar Laa /Ankita Gupta
  13. Siddharth M /Shradha Srivastava
  14. Harshit Aggarwal /Mahima Aggarwal
  15. Rohan Somanna C.A. /Shruthi Keerthi
  16. Aditya Nair /Pragya Rai
  17. Karthikey K. /Pramada V.
  18. Zakriya Mohammed /Komal Singh Dewan
  19. Tushar Badechha /Nisha Karamchand
  20. Aman Farogh Sanjay /Riya Arolkar
  21. Akshay Kadam /Himanshi Pandey
  22. Nihar Kelkar Qual/Saumya Singh
  23. Abhishek Sanjay Kulkarni /Saili Rane
  24. Rushikesh Mali /Bhakti Dahasahasra
  25. Narender G. /Deepthi T.
  26. Jairaj Singh Shaktawat /Riya Pawar
  27. Yuvaraj M /Supraja S.
  28. Ravi Raj D. /Shaleni Y.
  29. Mohamed Roshan Zameer /Amrin Mubarak
  30. Gaurav Malhan /Teenu Dahiya
  31. Ankit (Ii) Kumar /Rupal Anand
  32. Ankit Mallik /Prabhjyot Kour
  33. Mohit Tiwari

Name of Tournament: V.V. Natu Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament 2015.

Organized By: Poona District & Metropolitan Badminton Association under the auspices of BAI and MBA.

Dates: 21st to 25th October 2015.

Venue: PE Society’s Modern PDMBA Sports Complex, Off JM Road, Modern High School Compound, Shivaji Nagar, Pune, Maharastra.

Prize Money: Rs. 5 Lakhs (Rupees Three Lakhs only).

Radhey Shyam Gupta Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 Results

Radhey Shyam Gupta Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 will be held at Sports Stadium in Bareilly from 10th to 14th January 2014.

Badminton Association of India

BAI

Results updated as of 15-Jan-2014

Tournament Result

Men’s Singles

Winner : Sameer Verma
Runner : Sourabh Varma
Semi Finalist : Oscar Bansal
Semi Finalist : Aditya Prakash

Women’s Singles

Winner : Thulasi P. C
Runner : Arundhati Pantawane
Semi Finalist : Saili Rane
Semi Finalist : Tanvi Lad

Men’s Doubles

Winner : Nanda Gopal K. and Hemanagendra Babu T.
Runner : Shlok Ramchandran and Sanyam Shukla
Semi Finalist : Alwin Francis and Arun Vishnu
Semi Finalist : Bennet Antony and Suraj P. H.

Women’s Doubles

Winner : Sanyogita Ghorpade and Aparna Balan
Runner : Rituparna Das and Meghana J
Semi Finalist : Thulasi P. C. and Arundhati Pantawane
Semi Finalist : Dhanya Nair and Mohita Sahdev

Mixed Doubles

Winner : Arun Vishnu and Aparna Balan
Runner : Nanda Gopal K. and Meghana J.
Semi Finalist : Venket Gaurav Pradad and Juhi Dewangan
Semi Finalist : Sanyam Shukla and Sanyogita Ghorpade

TATA Open International Challenge 2013 Indian Results

The Tata open badminton tournament was held from 11th december to 15th December at Mumbai. We bring you the latest Indian results.

bwf-logo

Winners

Men’s Singles

Sourabh Varma

Sourabh Varma

Winner : Sourabh Varma
Runner : Prannoy H. S
Semi Finalist : Gurusaidutt R.M.V
Semi Finalist : Sai Praneeth B.

Women’s Singles

Winner : Febby Angguni
Runner : Ana Rovita
Semi Finalist : Dinar Dyah Ayustine
Semi Finalist : Hsin Lee

Men’s Doubles

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Winner : Manu Attri and Sumeeth Reddy B.
Runner : Chieh Tien and hi-Lin Wang
Semi Finalist : Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar
Semi Finalist : Nandagopal K and Nagendra Babu T

Women’s Doubles

Winner : Pradnya Gadre and Siki Reddy N.
Runner : Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa
Semi Finalist : Sanyogita Ghorpad and Maneesha K.
Semi Finalist : Prajakta Sawant and Arathi Sara Sunil

Mixed Doubles

Winner : Akshay Dewalkar and Pradnya Gadre
Runner : Tarun Kona  and Ashwini Ponnappa
Semi Finalist : Pranaav Jerry Chopra and Maneesha K.
Semi Finalist : Arun Vishnu and Aparna Balan

Members Participated from India

Men’s Singles

  • Gurusaidutt R. M. V.
  • Prannoy H.S
  • Sourabh Varma
  • B.Sai Praneeth
  • Anup Sridhar
  •  Chetan Anand
  • Subhankar Dey

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane
  • Tanvi Lad
  • Thulasi p.c
  • Saili Rane
  • Trupti murgunde
  • Sayali Gokhle

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra
  • Akshay Dewalkar
  • Manu Attri
  • Sumeet Reddy B
  • Sanjeet
  • Jagadish Yadav

Women’s Doubles

  • Maneesha K,
  • Sanyogita Ghorpade

Mixed Doubles

  • Tarun Kona
  •  Ashwini Ponnappa,
  • Arun Vishnu
  • Aparna Balan
  • Akshay Dewalkar
  • Pradnya Gadre
  • Pranaav Jerry Chopra
  • Maneesha K

Swiss International 2013 Indian Results

Swiss International 2013 is conducted by Swiss Badminton Association in Yverdon-les-Bains, Switzerland from 17th to 20th of October 2013.

Swiss international

Swiss Badminton Association

Finals

Women’s Single :

  • Tanvi Lad lost to Beiwen Zhang of USA  21-1221-12

Semi Finals

Women’s Single :

Tanvi Lad

Tanvi Lad

  • Tanvi Lad defeated Yuka Kusunose of Japan 16-2121-1421-19

Men’s Doubles :

  • Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar lost to Lucas Corvee and Brice Leverdez of France 21-18 21-16

Mixed Doubles:

  • Pranaav Jerry Chopra and Maneesha.K  Lost to Vitalij Durkin and Nina Vislova of France 21-15 21-11

Quarter Finals :

Women’s Singles :

  • Tanvi Lad defeated Lianne Tan of Belgium 21-14 21-1

Men’s Doubles :

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action

  • Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar defeated Saputra Albert and Siswanto of Indonesia 20-22 21-15 21-10

Mixed Doubles :

  • Pranaav Jerry Chopra and Maneesha.K defeated Baptiste Careme and Anne Tran of France 21-17 21-18

Round 2

Women’s Single :

  • Tanvi Lad defeated Nanna Vainio of Finland 22-20 21-15.

Men’s Doubles :

  • Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar defeated Yoann Freysinger and Marco Fux of  Switzerland  21-1421-1.

Mixed Doubles :

  • Pranaav Jerry Chopra and Maneesha.K defeated Laurent Constantin and Laura Choinet of France 21-13 21-17

Round 1

Men’s single :

  • Arvind Bhat lost to Luka Wraber of Austria 15-21 21-9 21-16.

Women’s Single :

  • Tanvi Lad defeated Nicole Perroud of Switzerland 21-12 21-4.

Men’s Doubles :

  • Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar selected for next round.

Mixed Doubles :

  • Pranaav Jerry Chopra and Maneesha K. selected for next round.

Members Participated from India

Men’s single :

  • Arvind Bhat

Women’s Single :

  • Tanvi Lad

Men’s Doubles :

  • Pranaav Jerry Chopra
  • Akshay Dewalkar

Women’s Doubles :

  • Sanyogita Ghorpade

Mixed Doubles :

  • Pranaav Jerry Chopra
  • Kristi Das
  • Sanyogita Ghorpade
  • Maneesha K.

Indian Badminton Players National Rankings as of 1st of August 2013

We are starting a new series here to track the rankings and the progress of Indian Badminton players at the national level. This series will be published in parallel with the Indian Badminton Players World Ranking that is published weekly.

Badminton Association of India

Badminton Association of India

Here is a quick look at the rankings within Top 50 players in badminton national rankings

  • Mens Singles: Andhra Pradesh and Maharashtra have the most number of players (Nine each) in the Mens Singles rankings.
  • Mens Doubles: Andhra Pradesh has the most number of Mens Doubles ranking players in top 50 with 14 players from AP. Kerala is a close second with 13 players ranked within top 50 in Mens Doubles.
  • Women’s Singles: Andhra Pradesh leads the pack way ahead with 21 players in top 50 in Womens Singles. Maharashtra is at a distant second place with 11 players in top 50 in this category
  • Womens Doubles: Andhra Pradesh has the most number of Womens Doubles players also, with 25 players in the top 50 in this category. Maharashtra has  16 players each in the Womens Doubles in the top 50.
  • Mixed Doubles: Andhra Pradesh leads the pack again with 14 players in top 50. Kerala and Karnataka share the second place with 10 players each in the Mixed Doubles category within top 50.

The star of this week is the Andhra Pradesh team for producing the maximum number of players within top 50 rankings in India in all the categories.

Mens Singles

K.Srikanth

K.Srikanth

Srikanth K. continues to top the Mens Singles rankings in India.

  • 1: Srikanth remains unchanged on 1st position
  • 2: Sai Praneeth remains unchanged on  2nd position.
  • 3: Guru Sai Dutt R.M.V remains unchanged on 3rd position
  • 4: Parupalli Kashyap remains unchanged on 4th position
  • 5: Abhimanyu Singh of Madhya Pradesh remains unchanged on 5th position

Womens Singles

Arundhati Pantawane continues to top the Womens Singles rankings in India.

Arundhati Pantawane
Arundhati Pantawane
  • 2: Sayali Gokhale remains unchanged on 2nd position
  • 3: Tanvi Lad remains unchanged on 3rd position.
  • 4: Sindhu remains unchanged on 4th position.
  • 5: Thulasi P.C. remains unchanged on 5th position

Mens Doubles

Akshay Dewalkar and Pranaav Jerry Chopra continue to retain their top rankings in Mens Doubles at the National level.

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action

  • 2: Sumeeth Reddy and Manu Attri are on 2nd position.
  • 3: Diju V and Alwin Francis remains unchanged third position this time.
  • 4: Arun Vishnu and Tarun Kona are on 4th position in this week.
  • 5: Guru Prasad and Vineeth Manuel of Karnataka also remains unchanged on 5th position.

Womens Doubles

Pradnya Gadre

Pradnya Gadre

Pradnya Gadre continue to retain her top rankings in Women’s Doubles at the National level.

  • 2: Sikki Reddy from AAI and Aparna Balan share the second position this time.
  • 3: Varsha Belawadi remains unchanged on 3rd position.
  • 4: Nischitha G.M from Karnataka remains unchanged on fourth position.
  • 5: Maneesha K. and Sanyogita Ghorpade share the fifth position this time.

Mixed Doubles 

Arun Vishnu and Aparna Balan are the top ranking players in Mixed Doubles in India. They continue to retain their top position.

  • 2: Pradnya Gadre and Akshay Dewalkar are now ranked second in India in mixed doubles.
  • 3: Tarun Kona and Ashwini Ponnappa remains unchanged on 3rd position.
  • 4: Maneesha K. and Pranav Jerry Chopra are on 4th position.
  • 5: Nanda Gopal is in the fifth position this time.

Congratulations to all the players and best wishes to do well in future.

For full details of all rankings please visit Badminton Association of India website

Pune – V V Natu Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament 2013 – Latest Results

Poona District Badminton Association, under the auspicious of Maharashtra Badminton Association and Badminton Association of India is conducting the V V Natu Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament in Pune from 17th to 21st of July.

V.V.Natu Memorial All India Senior Badminton Tournament 2013

V.V.Natu Memorial All India Senior Badminton Tournament 2013

21-July-2013 Results (All Finals)

Prandya Gadre made it into a memorable double by winning the womens doubles and mixed doubles.

Pradnya Gadre

Pradnya Gadre

  • Mens Singles: Top seeded Sai Praneeth of Petroleum Board defeated Srikanth K of Andhra Pradesh 21-17, 21-18.
  • Womens Singles: Third seeded P.C.Thulasi of Kerala defeated Sayali Gokhale of Air India 5-1 (Sayali retired when the scores were 5-1 in the first set).
  • Mens Doubles: Third seeded Manu Attri and Sumeeth Reddy of AAI defeated second seeded Tarun Kona and Arun Vishnu 21-12, 21-14.
  • Womens Doubles: Seventh seeded Pradnya Gadre of AAI and Ashwini Ponnappa of Petroleum Board defeated third seeded Siki Reddy of AAI and Aparna Balan of Petroleum Board 21-9, 13-21, 21-17.
  • Mixed Doubles: Fifth seeded Akshay Dewalkar of Air India and Pradnya Gadre of  AAI defeated third seeded Tarun Kona and Ashwini Ponnappa of Petroleum Board 9-21, 21-18, 21-14.

20-July-2013 Results

Mens Singles (Quarter Finals)

  • Top seeded Sai Praneeth defeated fifth seeded Abhimanyu Singh 21-16, 21-6.
  • H.S.Prannoy defeated Anand Pawar in a hard fought three setter 13-21, 21-15, 23-21.
  • Third seeded Gurusaidutt defeated sixth seeded Anup Sridhar 21-13, 21-9.
  • Second seeded Srikanth K. defeated eight seeded Sourabh Varma 22-20, 13-21, 21-17.

Womens Singles (Quarter Finals)

Aditi Mutatkar

Aditi Mutatkar

  • Qualifier Aditi Mutatkar caused the biggest upset of the day by defeating top seeded Arundhati Pantawane in a closely contested three setter, 20-22, 21-16, 21-12.
  • Fourth seeded Sayali Gokhale defeated eight seeded Trupti Murgande 29-30, 21-12, 21-16.
  • Third seeded P.C.Thulasi defeated sixth seeded Riya Pillai 21-18, 21-7
  • Second seeded Tanvi Lad defeated fifth seeded Neha Pandit 16-21, 21-15, 23-21.

Mens Doubles (Semi Finals)

  • Third seeded Manu Attri and Sumeeth B Reddy of AAI defeated Nanda Gopal K of AAI and Hemanagendra Babu of Andhra Pradesh 21-10, 21-18.
  • Second seeded Tarun Kona and Arun Vishnu of Petroleum Board defeated sixth seeded Gopi Raju G of Andhra Pradesh and Shivam Sharma of Uttar Pradesh 21-12, 21-16.

Womens Doubles (Semi Finals)

  • Third seeded Aparna Balan of Petroleum Board and Sikki Reddy of AAI defeated fifth seeded Saili Rane of Air India and Arathi Sara Sunil of Kerala 21-14, 21-6.
  • Seventh seeded Ashwini Ponnappa of Petroleum Board and Pradnya Gadre of AAI defeated fourth seeded Riya Pillai of Maharashtra and Prajakta Sawant of Petroleum Board 21-17, 21-13.

Mixed Doubles (Semi Finals)

  • Fifth seeded Akshay Dewalkar of Air India and Pradnya Gadre of AAI upset top seeded Arun Vishnu and Aparna Balan from Petroleum Board 19-21, 21-11, 21-11.
  • Third seeded Tarun Kona and Ashwini Ponnappa of Petroleum Board defeated sixth seeded Nanda Gopal K of AAI and Meghana of Andhra Pradesh 21-11, 22-20.

Round 2 Upsets

The following are the updates on the matches lost by seeded players in the second round.

Mens Singles

Harsheel Dani

Harsheel Dani

  • Harsheel Dani from Air India defeated 11th seeded Aditya Prakash 21-15, 18-21, 22-20. Harsheel Dani is the player to watch out for – as many agree he is one of the budding future stars for Indian Badminton.
  • Mohit Kamat from Railways defeated 12th seeded Suraj R N from Karnataka 21-12, 21-11
  • Anand Pawar from Air India defeated 7th seeded Subhankar Dey from Maharashtra 21-10, 21-16

Mens Doubles

  • Pranav S and Ram C Vijay from Kerala defeated 7th seeded Manish Gupta and Venket Gaurav Pradad from Chandigarh 21-13, 15-21, 26-24.

Round 1 Upsets

The following are the updates on the matches lost by seeded players in the first round.

Mens Singles

Rahul Yadav

Rahul Yadav

  • Rahul Yadav C. of Andhra Pradesh defeated fourth seeded Shreyansh Jaiswal of Chandigarh 22-20 21-19 in a tough match.
  • Ketan Chahal of Haryana defeated 9th seeded Chetan Anand of Petroleum Board 21-14, 16-21, 21-16.

Womens Singles

  • Aditi Mutatkar of Petroleum Board defeated 7th seeded Saili Rane of Air India 21-12, 21-12.
  • Jacqueline Rose Kunnath of Karnataka defeated 12th seeded Anita Ohlan of Railways 21-17, 21-13.
  • Karishma Wadkar of Maharashtra defeated 16th seeded Nischitha G.M. of Karnataka 21-12, 18-21, 21-8

Mens Doubles

  • Qualifiers Chaitanya Reddy and Santosh Ravuri from Andhra Pradesh defeated fifth seeded Deepak Khatri from Railways and Surendar Rathee from Delhi 21-13, 18-21, 21-14.

Womens Doubles

  • Santoshi Hasini R. and Saleni Y. from Andhra Pradesh defeated 8th seeded Pramada V. from Andhra Pradesh and Garima Yadav of Madhya Pradesh 17-21, 21-18, 21-8.

Mixed Doubles

  • Manikandan M.R. and Suneri of Tamil Nadu upset the 2nd seeded Ram.C.Vijay of Kerala and Nischitha G.M of Karnataka 11-21, 21-14, 21-17.
  • Satinder Malik and Ekata Kalia of Haryana defeated 8th seeded Abhishek Ahlawat and Sanskriti Chhabra of New Delhi 21-18, 16-21, 21-18.

Qualification Rounds

18th July, 2013: The qualifying rounds were completed today. The following are list of players who have qualified for the main draw by winning their qualifying round matches.

Continue reading