Tag Archives: Pranaav Jerry Chopra

Akshay and Pranav Flater In The Finals Of The Syed Modi International 2016

pranaav jerry Chopra  & akshay dewalkar. (Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

Pranaav jerry Chopra & Akshay dewalkar.
(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

Akshay and Pranaav continued their good run after the interval as they led 17-12. They moved into the game point with the Malaysian making an error. Pranaav hit one at the net before Akshay came up with a sizzling smash which the Malaysian didn’t have any answer to pocket the opening game.
The second game begun on an even-keel as both the parties moved neck to neck right from the start to 5-5 before the Malaysian managed to go 11-8 up at the break. However, the Indian quickly erased the deficit and grabbed a 14-11 lead when the Malaysian faltered at the net.

Akshay exploited the gaps well as they led 17-14. However, the Malaysians soon drew parity at 18-18 and went into the lead when Pranaav hit the net. Goh and Tan grabbed a game point when Akshay hit wide but the Indian saved one to make it 20-20.

At this stage, the Indian won a controversial point on their serve even as the Malaysian complained. With the advantage shifting too quickly, it was Goh and Tan who grabbed the final two points — one with a return that hit Akshay and another when the Indians hit wide.

After losing the second game, the Indians struggled in the decider as their wayward shots helped Malaysians to open up a 7-2 lead. More errors followed as the visitors led 11-5 at the break before capitulating without a fight.

Saina, Sindhu To Compete In 12th SAG

Mr. Akilesh Das Gupta.

Mr. Akilesh Das Gupta.

SHILLONG: World’s top-ranked players Saina Nehwal, P.V. Sindhu and a host of renowned shuttlers have been named to represent the country in the upcoming 12th SAG scheduled to be held here.

In a release by Dr. Akhilesh Das Gupta, President BAI and Chairman GTCC, listed the players, which includes Saina, Sindhu, Parupalli Kashyap, Kidambi Srikanth, HS Prannoy, Ajay Jayaram.

The team championship for men and women will be held on league basis on February 6 and 7. The semifinals and the finals will be held on February 8.

The individual events, men’s singles and doubles, women’s singles and doubles and mixed doubles will be held on February 9 and 10.

Eight men’s teams and seven women’s teams are participating in the team event.

The squad:
Mens singles: Parupalli Kashyap, Kidambi Srikanth, H.S. Prannoy, Ajay Jayaram.

Women’s singles: Saina Nehwal, P.V. Sindhu, Ruthvika Shivani, P.C. Thulasi.

Men’s doubles: Manu Atri and Sumeeth Reddy, Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar.

Women’s doubles: Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa, Sikki Reddy and K Maneesha.

Coaches: Tan Kim Her, Vijaydeep Singh, Amrish Shinde, Ravikanth Singla.

Syed Modi International Badminton Championships 2016, Lucknow – India

Syed Modi International 2016

Day6, 31-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth won against HUANG Yuxiang of China 21-13, 14-21, 21-14.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia 14-21, 24-22, 21-8.

Day5, 30-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K Srikanth won against Boonsak Ponsana of Thailand 21-14, 21-7.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR won against KIM Gi Jung [2]\KIM Sa Rang of Korea 25-23, 13-21, 21-17.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea 21-14, 21-16.

Day4, 29-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: www.zimbio.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: www.zimbio.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s GOH Soon Huat 21-17, 18-21, 24-22.
  2. PARUPALLI Kashyap [4] lost to HUANG Yuxiang of China 21-16, 18-21, 21-15.
  3. Harsheel DANI lost to SHI Yuqi of China 21-14, 21-11.

Men’s Doubles:

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar. (Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar.
(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING Denmark 22-20, 11-21, 23-21.
  2. Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR lost to Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia 21-17, 21-13.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI Thailand 23-21, 21-17.

Day3, 28-Jan-2016:

Men’s Singles:

kashyap

Harsheel Dani.

Harsheel Dani.

  1. Shreyansh JAISWAL lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 21-10, 21-18.
  2. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN 21-9, 21-12.
  3. PARUPALLI Kashyap [4] beat China’s ZHU Siyuan 21-19, 21-10.
  4. Harsheel DANI beat Korea’s LEE Dong Keun [7] 21-15, 21-10.

Women’s Doubles:

Ashwini & Jwala Gutta.(Image Courtesy: www.veethi.com).

Ashwini & Jwala Gutta.
(Image Courtesy: www.veethi.com).

  1. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT lost to Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK Netherlands 21-17, 21-17.
  2. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA won against Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI 21-9, 21-10.
  3. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand 21-11, 21-17.
  4. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL lost to Shizuka MATSUO [5]\Mami NAITO of Japan 21-9, 21-11.
  5. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING of Denmark 21-19, 21-6.

Men’s Doubles:

  1. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD lost to Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV 21-14, 21-7.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR India beat Indonesia’s Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI 21-13, 21-14.
  3. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth lost to Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN 21-7, 21-12.

Mixed Doubles:

  1. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India lost to SHIN Baek Cheol [3]\CHAE Yoo Jung of Korea 21-11, 21-9.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia 21-14, 21-17.
  3. Arun VISHNU\Aparna BALAN lost to Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia 21-13, 21-17.

Day2, 27-Jan-2016:

Men’s Singles:

Ajay Jayaram.(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Ajay Jayaram.
(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

sameer verma. (Image Courtesy: www.india.com).

sameer verma.
(Image Courtesy: www.india.com).

Sai Praneeth. (Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Anand Pawar.(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Anand Pawar.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI 21-4, 21-10.
  2. Joo Ven SOONG of Malaysia beat Chinese Taipei’s Tzu Wei WANG 21-18, 21-17.
  3. Misha ZILBERMANof Israel beat Indonesia’s Ginting ANTHONY [16] 23-21, 22-20.
  4. Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN of Malaysia beat R. M. V. Gurusaidutt 21-10, 21-17.
  5. Sho SASAKI [8] of Japan beat Utkarsh ARORA 21-11, 21-6.
  6. GOH Soon Huat of Malaysia beat Aditya PRAKASH 21-11, 21-12.
  7. JEON Hyeok Jin [10] of Korea beat Kaushal DHARMAMER 26-24, 18-21, 21-10.
  8. K. Ajay Kumar beat Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB 21-13, 21-18.
  9. SON Wan Ho [3] of Korea beat Siddharth JAKHAR 21-6, 21-12.
  10. Zulfadli ZULKIFFLI of Malaysia beat Indonesia’s Wibowo KHO HENRIKHO 21-9, 21-10.
  11. Giap Chin GOH Malaysia beat France’s Thomas ROUXEL 15-21, 21-9, 22-20.
  12. Aditya JOSHI beat Satinder MALIK also from India 21-10, 22-20.
  13. Ajay JAYARAM [6] beat India’s Rupinder SINGH 21-14, 21-13.
  14. Shreyansh JAISWAL beat India’s Talar LAA 21-18, 21-15.
  15. Boonsak PONSANA [11 of Thailand beat India’s Siril VERMA 21-8, 21-18.
  16. Pratul JOSHI beat Scotland’s Alistair CASEY 21-12, 19-21, 21-14.
  17. Christie JONATAN of Indonesia beat Sarang LAKHANEE 21-6, 21-16.
  18. HSU Jen Hao [9] of Chinese Taipei beat Subhankar DEY 21-13, 21-18.
  19. Sameer VERMA beat Thailand’s Pannawit THONGNUAM 21-14, 21-11.
  20. HUANG Yuxiang of China beat H. S. Prannoy [5] 21-12, 21-17.
  21. Anand PAWAR defeated Mohit KAMAT 21-10, 21-14.
  22. ZHU Siyuan of China defeated Japan’s Takuma UEDA [13] 21-14, 21-14.
  23. Zi Liang Derek WONG of Singapore defeated Ansal YADAV 21-18, 21-10.
  24. PARUPALLI Kashyap [4] defeated Oscar BANSAL 21-18, 21-11.
  25. Harsheel DANI beat Harshit AGGARWAL also from India 21-11, 21-9.
  26. B. Sai Praneeth [15] beat Iran’s Farzin KHANJANI 21-5, 21-7.
  27. Petr KOUKAL of Czech Republic beat Abhishek YELEGAR 21-13, 19-21, 21-19.
  28. LEE Dong Keun [7] of Korea beat Sachin RAWAT 21-7, 21-13.
  29. Wei Feng CHONG of Malaysia beat Kartik JINDAL 21-19, 21-17.
  30. Tanongsak SAENSOMBOONSUK [14]of Thailand beat Indonesia’s Wisnu Yuli PRASETYO 21-2, 21-15.
  31. SHI Yuqi of China beat Siddharath THAKUR 21-15, 21-4.
  32. Sourabh VARMA beat India’s Rahul Yadav CHITTABOINA 21-12, 21-15.
  33. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Joo Ven SOONG 21-18, 21-14.
  34. K. Ajay Kumar lost to JEON Hyeok Jin [10] of Korea 15-21, 21-13, 21-9.
  35. Shreyansh JAISWAL beat India’s Ajay JAYARAM [6] 21-18, 15-21, 21-15.
  36. Pratul JOSHI lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 11-21, 21-13, 21-16.
  37. PARUPALLI Kashyap [4] beat Singapore’s Zi Liang Derek WONG 21-14, 26-28, 21-17.
  38. Sameer VERMA lost to HUANG Yuxiang of China 19-21, 21-12, 21-17.
  39. Anand PAWAR of India lost to ZHU Siyuan of China 20-22, 21-12, 21-16.
  40. Harsheel DANI beat India’s B. Sai Praneeth [15] 14-21, 21-17, 21-16.
  41. Aditya JOSHI lost to Giap Chin GOH of Malaysia 17-21, 21-16, 21-17.

Women’s Singles:

Sindhu
1 .Natalia PERMINOVA Russia defeated Iran’s Negin AMIRIPOUR 21-10, 16-21, 21-11.
2. HE Bingjiao of China beat Singapore’s Xiaoyu LIANG 21-17, 21-15.
3. Porntip BURANAPRASERTSUK of Thailand defeated Malaysia’s Yen Mei HO 21-19, 21-14.
4. P. C. Thulasi lost to Busanan ONGBUMRUNGPHAN [7] of Thailand 21-14, 21-23, 21-19.
5. Tanvi LAD lost to SUNG Ji Hyun [2] of Korea 21-9, 21-6.
6. VENKATA SINDHU Sindhu [3] beat India’s Mukherjee RIYA 21-6, 21-7.

Men’s Doubles:

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  1. LEE Sheng Mu [8]\TSAI Chia Hsin of Chinese Taipei beat Alwin FRANCIS\KONA Tarun 21-10, 21-16.
  2. V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia defeated Japan’s Hirokatsu HASHIMOTO\Noriyasu HIRATA 21-14, 21-12.
  3. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD defeated Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI\Farzin KHANJANI 21-8, 21-17.
  4. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR defeated Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY 21-16, 21-19.
  5. Bodin ISSARA\Nipitphon PUANGPUAPECH of Thailand defeated Indonesia’s Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO 21-11, 21-13.
  6. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN India defeated U.S.A.’s Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT 21-9, 16-21, 21-9.
  7. Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN of Denmark defeated Thailand’s Puavaranukroh DECHAPOL\Kedren KITTINUPONG 21-13, 21-10.
  8. Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia defeated Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR 21-17, 21-13.
  9. Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI of Indonesia defeated Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB\Abdelrahman KASHKAL 21-7, 21-9.
  10. Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV of Russia beat Germany’s Michael FUCHS\Johannes SCHOETTLER 21-14, 21-16.
  11. KO Sung Hyun [4]\SHIN Baek Cheol of Korea beat Manu ATTRI\B. Sumeeth Reddy 21-18, 21-16.
  12. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth beat G. Gopi Raju\Arjun Kumar Reddy MALGARI 30-29, 14-21, 21-16.
  13. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN defeated Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT of U.S.A. 21-9, 16-21, 21-9.

Mixed Doubles:

Aparna & Arun.(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Aparna & Arun.
(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

  1. Ronald ALEXANDER [8]\Melati Daeva OKTAVIANI of Indonesia beat Aditya NAIR\Smriti NAGARKOTI 21-10, 21-6.
  2. Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia beat Korea’s KIM Gi Jung\SHIN Seung Chan 21-18, 21-14.
  3. Sudket PRAPAKAMOL\Saralee THOUNGTHONGKAM of Thailand beat Chinese Taipei hi-Lin WANG\Chia Hsin LEE 21-16, 21-12.
  4. Phillip CHEW\Jamie SUBANDHI of U.S.A. beat Dinesh CHAUDHRY\Lalita DAHIYA 21-7, 21-9.
  5. Solgyu CHOI [4]\EOM Hye Won of Korea beat Kamaldeep SINGH\Komal ANTIL 21-7, 21-10.
  6. Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia beat Bhaskar CHAKRABORTY\Rachita SAHDEV 21-18, 21-15.
  7. Rodion KARGAEV\Ekaterina BOLOTOVA of Russia beat Egypt’s Abdelrahman KASHKAL\Hadia HOSNY 21-13, 21-11.
  8. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat France’s Ronan LABAR\Emilie LEFEL 21-7, 18-21, 22-20.
  9. Arun VISHNU\Aparna BALAN beat India’s Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha 21-17, 21-18.
  10. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN lost to HE Jiting\DU Yue of China 21-10, 21-9.
  11. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy won against India’s Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani 21-3, 21-11.

Women’s Doubles:

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.(Image Courtesy: www.topnews.in).

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.
(Image Courtesy: www.topnews.in).

  1. CHANG Ye Na [1]\LEE So Hee Korea beat Pooja D.\Kuhoo GARG (Walkover).
  2. DU Yue\LI Yinhui of China beat Malaysia’s Amelia Alicia ANSCELLY\Fie Cho SOONG 21-13, 23-25, 21-18.
  3. Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK of Netherlands beat Sudha Kalyani\Juhi DEWANGAN 21-5, 21-11.
  4. Ekaterina BOLOTOVA\Evgeniya KOSETSKAYA of Russia beat Indonesia’s Della Destiara HARIS\Rosyita Eka PUTRI SARI 21-12, 17-21, 22-20.
  5. GO Ah Ra [7]\YOO Hae Won of Korea beat Gauri ASAJI\Saruni SHARMA 21-6, 21-6.
  6. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT beat Chinese Taipei’s HSU Ya Ching\PAI Yu Po 21-13, 13-21, 21-17.
  7. Jongkolphan KITITHARAKUL\Rawinda PRAJONGJAI of Thailand beat Bulgaria’s Gabriela STOEVA [8]\Stefani STOEVA 21-13, 21-8.
  8. Johanna GOLISZEWSKI\Carla NELTie of Germany beat Egypt’s Nadine ASHRAF\Menna ELTANANY 21-7, 21-5.
  9. JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea beat Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL 21-2, 21-2.
  10. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Sara NAQVI\Riya PILLAI 21-7, 21-11.
  11. Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand beat Malaysia’s Vivian Kah Mun HOO [4]\Khe Wei WOON 21-18, 16-21, 21-13.
  12. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA beat England’s Heather OLVER\Lauren SMITH 21-6, 21-14.
  13. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHi beat Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI 21-15, 21-10.
  14. Anggia Shitta AWANDA\Mahadewi Istirani NI KETUT of Indonesia beat Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA 21-7, 21-14.
  15. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL defeated Farha MATHER\Karishma WADKAR 21-9, 21-14.

Day 1, 26-Jan-2016 (Qualification Rounds):
Mixed Doubles:

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

1. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Utkarsh ARORA\Mohita SAHDEV 21-16, 21-17.
2. Satinder MALIK\Teenu DAHIYA beat Kashish SHARMA\Daksha GAUTAM 21-14, 21-15.
3. Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI beat Vishal THAKRAN\Seema PANCHAL 21-19, 21-14.
4. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Saurabh SHARMA\Pooja D. (Walkover).
5. HE Jiting\DU Yue of China beat Shlok RAMCHANDRAN\Kuhoo GARG 21-16, 21-13.
6. Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN beat Rushikesh MALI\Rucha NIKAM 21-12, 21-10.
7. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat VINAY KUMAR singh\Mukherjee RIYA 21-16, 21-15.
8. K. Nandagopal\J. Meghana beat B. Sumeeth Reddy\S. Poorvisha Ram 21-18, 21-13.
9.  Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
10. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
11. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
12. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.
13. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
14. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
15. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
16. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.

Men’s Doubles: 

Alwyn Francis & Tarun Kona. (Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

Alwyn Francis & Tarun Kona.
(Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

1. Arun GEORGE\Santosh RAVURI beat Abhinav PRAKASH\Ravinder SINGH 22-20, 22-24, 21-14.
2. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTObeat K. Dilshad\P. H. Suraj21-17, 21-18.
3. Mayank BEHAL\Tanveer GILL beat Harinder MALIK\Satinder MALIK21-16, 21-19.
4. HE Jiting\TAN Qiang beat Utkarsh ARORA\Vighnesh DEVLEKAR21-11, 22-20.
5. Arjun M.R.\Chirag SHETTY beat Chandrabhusan TRIPATHI\Brijesh YADAV21-15, 21-8.
6. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Rohan KAPOOR\Saurabh SHARMA22-20, 21-17.
7. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Dinesh CHAUDHRY\Rushikesh MALI21-6, 21-10.
8. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Arjun M.R.\Chirag SHETTY21-14, 21-11.
9. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO beat Mayank BEHAL\Tanveer GILL 21-18, 21-10.
10. HE Jiting\TAN Qiang beat Jishnu SANYAL [4]\Shivam SHARMA 21-18, 21-12.
11. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Arun GEORGE\Santosh RAVURI21-14, 21-19.

Women’s Doubles:

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.(Image Courtesy: www.thehindu.com).

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.
(Image Courtesy: www.thehindu.com).

1. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Komal ANTIL\Lalita DAHIYA 21-3, 21-13.
2. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI21-8, 22-20.
3. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL beat Prabhjyot KOUR\VADDEPALLY Pramada21-10, 21-7.

Women’s Singles:

Ruthvika. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

Ruthvika.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

  1. GADDE Ruthvika Shivani beat Rasika RAJE21-12, 21-5.
  2. Jin Wei GOHbe at Riya PILLAI21-10, 21-6.
  3. Mugdha AGREY beat Harika VELUDURTHI21-16, 21-19.
  4. Negin AMIRIPOUR beat Seema PANCHAL21-13, 21-6.
  5. Sara NAQVI beat Rucha NIKAM21-16, 21-14.
  6. Lekha SHEHANI beat Lalita DAHIYA21-13, 21-12.
  7. Mukherjee RIYA beat Teenu DAHIYA21-1, 21-7.
  8. Kuhoo GARG beat Komal ANTIL21-14, 21-7.
  9. Negin AMIRIPOUR beat Kuhoo GARG18-21, 21-18, 21-13.
  10. Mukherjee RIYA beat Mugdha AGREY21-17, 21-15.
  11. Lekha SHEHANI beat Sara NAQVI21-16, 21-9.

Men’s Singles:

Karan Rajan.(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

Karan Rajan.
(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

  1. Vipul SAINI beat Abhishek SINGH (Walkover).
  2. N. V. S. Vijetha beat Arun Kumar ASHOK KUMAR 21-14, 21-14.
  3. Ansal YADAV beat Ameya OAK (Walkover).
  4. Mayank BEHAL beat Jaswinder SINGH (Walkover).
  5. Rupinder SINGH beat Saurav KAPOOR 21-15, 21-18.
  6. Satinder MALIK beat Aman KUMAR (Walkover).
  7. Utkarsh ARORA beat Ahmad Faheem YARI (Walkover).
  8. Karan Rajan RAJARAJAN beat Siddharth PRATAP SINGH (Walkover).
  9. Siddharth JAKHAR beat Saurav AGRAWAL 21-8, 21-9.
  10. Kartik JINDAL beat Chirag SEN 26-24, 21-19.
  11. Sachin RAWAT beat Parteek MAHAJAN (Walkover).
  12. Ashish SHARMA beat Rajat JOON 21-9, 23-21.
  13. Abhyansh SINGH beat Manish GUPTA 21-19, 22-20.
  14. Ankit MALIK beat Siddhant SALAR 21-18, 22-20.
  15. Rupinder SINGH beat Karan Rajan RAJARAJAN 22-20, 21-18.
  16. Mohit KAMAT beat Vipul SAINI 21-10, 17-21, 21-16.
  17. Ansal YADAV beat N. V. S. Vijetha 19-21, 21-18, 21-18.
  18. Kartik JINDAL beat Abhyansh SINGH 21-16, 21-13.
  19. Satinder MALIK beat Ankit MALIK 21-16, 16-21, 21-16.
  20. Utkarsh ARORA beat Mayank BEHAL 3-2 (Retired).
  21. Sachin RAWAT beat Gurpartap Singh DHALIWAL 23-21, 21-14.
  22. Siddharth JAKHAR beat Ashish SHARMA 21-10, 21-9.
  23. Jin Wei GOHGADDE beat Ruthvika Shivani 21-14, 24-22.

List of Indian Participants:

Men Singles:

  1. Kidambi Srikanth (1).
  2. Parupalli Kashyap (4).
  3. H. S. Prannoy (5).
  4. Ajay Jayaram (6).
  5. B. Sai Praneeth (15).
  6. Harshit Agarwal.
  7. Saurav Agarwal.
  8. Utkarsh Arora.
  9. Oscar Bansal.
  10. Harsheel Dani.
  11. Subhanker Dey.
  12. Adithya Joshi.
  13. Pratul Joshi.
  14. Mohit kamat.
  15. Abishek Yelegar.
  16. Aazad Yadav.
  17. Ansal Yadav.
  18. Siril Verma.
  19. Sameer Verma.
  20. Sourab Verma.
  21. Siddharth Thakur.
  22. Rupinder Singh.
  23. Jaswinder Singh.
  24. Abyansh Singh.
  25. Abishek Singh.
  26. Abhimanyu Singh.
  27. Ashish Sharma.
  28. Chirag Sen.
  29. Siddhant Salar.
  30. Vipul Saini.
  31. Karan Rajan Rajarajan.
  32. Sachin Rawat.
  33. R. M. V. Gurusai Dutt.
  34. Aneet Kumar Repudi.
  35. Aditya Prakash.
  36. Anand Pawar.
  37. Shubham Prajapati.
  38. Ameya Oak.
  39. Arsalan Naqvi.
  40. N. V. S., Vijetha
  41. Kiran Kumar Mekala
  42. Satinder Malik.
  43. Prateek Mahajan.
  44. Ankit Malik.
  45. Talar Laa.
  46. Arun Kumar.
  47. Amar Kumar.
  48. Saurav Kapoor.

Women Singles:
1. Saina Nehwal (1).
2. P. V. Sindhu (3).
3. Mugdha Agrey.
4. Antil.Komal
5. Gauri Asaji.
6.Ruthvika Shivani Gadde.
7. Kuhoo Garg.
8.Vrushali Gummadi.
9.Vaishnavi Iyer.
10. Vaishnavi Kaari.
11.Reshma Karthik.
12.Preethi Konadam.
13.Prabhjyot Kour.
14. Sri Krishna Priya Kudaravalli.
15. Tanvi Lad (4).
16. Shruti Mundada.
17. Smriti Nagarkoti.
18. Sara Naqvi.
19. Rucha Nikam.
20. P. C.Thulasi
21. Seema Panchal.
22. Riya Pillai.
23. Anura Prabhudesai.
24. Rasika Raje.
25. Saili Rane.
26. Riya Mukherjee.
27. Ira Sharma.
28. Pardeshi Shreyanshi.
29. Amolika Sisodiya Singh .
30. Shraddha Srivastava.
31. Sraddha Tiwari.
32. Harika Veludurthi.
33. Karishma Wadkar.

Men Doubles:

  1. Utkarsh Arora\Vighnesh Devlekar.
    2. Manu Attri\B., Sumeeth Reddy.
    3. Mayank Behal\Tanveer Gill.
    4. Kapil Chaudhary\Vinay Kumar Singh (1).
    5. Dinesh Chaudhry\ Rushikesh Mali.
    6. Pranaav Jerry Chopra\Akshay Dewalkar.
    7. Guru Prasad D.\Adarsh Kumar.
    8. Alwin Francis\Tarun Kona.
    9. Gopi Raju G.\Arjun Kumar Reddy Malgari.
    10. Krishna Prasad Garaga\Satwiksairaj Rankireddy.
    11. Arun George\Santosh Ravuri.
    12. Manish Gupta\Pavan Malik.
    13. Dilshad K.\Suraj P. H.
    14. Nandagopal K.\Shlok Ramchandran.
    15. Rohan Kapoor\Saurabh Sharma.
    16. Anilkumar Raju M.\Venkat Gaurav Prasad.
    17. Arjun M.R.\Chirag Shetty.
    18. Harinder Malik\Satinder Malik.
    19. Vineeth S.Manuel\Sanjeeth (3).
    20. AbhinavPrakash\Ravinder Singh.
    21. Jishnu Sanyal\Shivam Sharma (4).
    22. Tushar Sharma\Harsh Singh.
    23. Kamaldeep Singh\Neeraj Vashist.
    24. Chandrabhusan Tripathi\Brijesh Yadav

Women Doubles:

  1. Jwala Gutta\Ashwini Ponappa (6).
  2. Komal ANTIL\Lalita DAHIYA
  3. Gauri ASAJI\Saruni SHARMA.
  4. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT.
  5. Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA.
  6. Pooja D.,\Kuhoo GARG.
  7. Sudha Kalyani D., \Juhi DEWANGAN.
  8. Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL.
  9. GHORPADE, Sanyogita\J., Meghana (1).
  10. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI.
  11. K., Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy.
  12. Prabhjyot KOUR\Pramada VADDEPALLY.
  13. Farha MATHER\Karishma WADKAR.
  14. Shruti MUNDADA\Anura PRABHUDESAI.
  15. Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI.
  16. Dhanya NAIR\Mohita SAHDEV.
  17. Sara NAQVI\Riya PILLAI (2).
  18. Poorvisha Ram S.,\Arathi Sara SUNIL .
  19. Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI.

Mixed Doubles:

  1. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN.
  2. Aditya NAIR [PFQ]\Smriti NAGARKOTI.
  3. Kamaldeep SINGH [PFQ]\Komal ANTIL.
  4. Manu ATTRI\Ashwini PONNAPPA.
  5. Bhaskar CHAKRABORTY [PFQ]\Rachita SAHDEV.
  6. Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani.
  7. Dinesh CHAUDHRY [PFQ]\Lalita DAHIYA.
  8. Arun VISHNU\Aparna BALAN.

Name of the Tournament: Syed Modi International Badminton Championships.

Tournament dates: 26-Jan-2016 to 31-Jan-2016.

Category: Grand Prix Gold.

Venue: BBD U.P. Badminton Academy.

City: Lucknow.

Country: India.

Prize Money: USD120,000/-.

Yonex-Sunrise Bangladesh Open International Badminton Challenge 2015, Dhaka – Bangladesh

Bangladesh Open

Day 5, 05-Dec-2015 (Finals):

Men’s Singles:

  1. B. Sai Praneeth [1] won against Sameer Verma [2] 21-14, 8-21, 21-17.

Women’s Singles:

  1. Ruthvika Shivani Gadde won against Iris Wang [1] of Malaysia 23-21, 19-21, 21-18.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry Chopra [1]/Akshay Dewalkar won against Chee Tean Tan/Wee Gieen Tan of Malaysia 21-16, 21-16.

Day 4, 04-Dec-2015 (Semi Finals):

Men’s Singles:

  1. B. Sai Praneeth [1] defeated Khosit Phetpradab [4] of Thailand 20-22, 21-9, 5-1 (Retired).
  2. Sameer Verma [2] defeated Joo Ven Soong [3] of Malaysia 21-15, 21-19.

Women’s Singles:

  1. Ruthvika Shivani Gadde defeated Nguyen Thuy Linh of Vietnam 21-16, 21-12.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry Chopra [1]/Akshay Dewalkar defeated K. Nandagopal/Shlok Ramchandran  24-22, 16-21, 21-12.
  2. Jishnu Sanyal/Shivam Sharma lost to Chee Tean Tan/Wee Gieen Tan of Malaysia 21-16, 21-8.

Women’s Doubles:

  1. Sanyogita Ghorpade/J. Meghana lost to Yin Loo Lim [2]/Meng Yean Lee of Malaysia 19-21,21-6, 21-11.

Mixed Doubles:

  1. Arun Vishnu [3]/Aparna Balan lost to Yong Kai Terry Hee [2]/Wei Han Tan of Singapore 21-15, 21-13.

Day 3, 03-Dec-2015 (Round Three/Quarter Finals):

Men’s Singles (Round Three):
1. B. Sai Praneeth [1] won against Malaysia’s Yee Han Chong 21-17 18-21 21-13.
2. Sarang Lakhanee lost to Lim Chi Wing [5] of Malaysia 21-13 21-11.
3. Harshit Aggarwal lost to Khosit Phetpradab [4] of Thailand 21-17 21-15.
4. Aditya Joshi defeated Singapore’s Ruisheng Jethro Tan 21-15 21-15.
5. Shreyansh Jaiswal defeated Singapore’s Jing Hung Ezekiel Ang 21-15 21-15.
6. Kaushal Dharmamer defeated Malaysia’s June Wei Cheam [7]21-18 21-16.
7. Sameer Verma [2] defeated Sourabh Varma of India 21-12 21-16.

Men’s Singles (Quarter Finals):

  1. B. Sai Praneeth [1] won against Lim Chi Wing [5] of Malaysia  15-21, 21-11, 21-16.
  2. Aditya Joshi lost to Khosit Phetpradab [4] of Thailand 20-22, 21-17, 21-15.
  3. Shreyansh Jaiswal lost to Joo Ven Soong [3] of Malaysia 21-16, 21-19.
  4. Sameer Verma defeated Kaushal Dharmamer of India 21-18, 21-15.

Women’s Singles (Round Three):
1. Rasika Raje lost to Lee Zii Yii of Malaysia 21-16 18-21 21-11.
2. Ruthvika Shivani defeated Nepal’s Sara Devi Tamang 21-7 21-8.
3. Juhi Dewangan lost to Nguyen Thuy Linh of Vietnam 21-13 21-9.

Women’s Singles (Quarter Finals):

  1. Ruthvika Shivani Gadde defeated Chiew Sien Lim [4] of Malaysia 21-17, 22-20.

Men’s Doubles (Round Three):
1. Pranaav Jerry Chopra [1]/Akshay Dewalkar defeated Bangladesh’s Md. Rahad Kabir Khaled/Saleh Ahmed Shamol 21-17 21-12.
2. Kamaldeep Singh/Neeraj Vashist lost to Darren Isaac Devadass [3]/Vountus Indra Mawan of Malaysia 21-16 19-21 21-13.
3. K. Nandagopal/Shlok Ramchandran defeated Songsit Pringpuangkaew/Noppanai Singrueang of Thailand 21-5 21-6.
4. M. Anilkumar Raju/Venkat Gaurav Prasad lost to Yong Kai Terry Hee [4]/Kean Hean Loh of Singapore 26-24 21-16.
5. Jishnu Sanyal/Shivam Sharma defeated Jing Hung Ezekiel Ang/Jin Kai Xu of Singapore 21-18 22-20.
6. T. Hema Nagendra Babu/V. Diju lost to Wannawat Ampunsuwan [2]/Tinn Isriyanate of Thailand 21-12 21-15.

Men’s Doubles (Quarter Finals):

  1. Pranaav Jerry Chopra [1]/Akshay Dewalkar defeated Xiao Yi Han/Ruisheng Jethro Tan of Singapore 21-14, 21-12.
  2.  K. Nandagopal/Shlok Ramchandran defeated Darren Isaac Devadass [3]/Vountus Indra Mawan of Malaysia 21-15, 21-10.
  3. Jishnu Sanyal/Shivam Sharma defeated Wannawat Ampunsuwan [2]/Tinn Isriyanate of Thailand 22-20, 13-21, 21-17.

Women’s Doubles (Round Three):
1. Komal Antil/Lalita Dahiya lost to Chaladchalam Chayanit [1]/Phataimas Muenwong of Thailand 21-12 21-15.
2. Dhanya Nair [3]/Mohita Sahdev lost to Yen Wei Peck/Shevon Jemie Lai of Malaysia 21-15 18-21 21-13.
3. Sanyogita Ghorpade/J. Meghana defeated Thailand’s Savitree Amitrapai [4]/Pacharapun Chochuwong 11-8 (Retired).
4. K. Maneesha/Nelakurihi Sikki Reddy lost to Yin Loo Lim [2]/Meng Yean Lee of Malaysia 21-19 21-11.

Women’s Doubles (Quarter Finals):

  1. Sanyogita Ghorpade/J. Meghana defeated Savitree Amitrapai [4]/Pacharapun Chochuwong of Thailand 11-8 (Retired).

Mixed Doubles (Round Three):
1. Dinesh Chaudhry/Lalita Dahiya lost to Aik Quan Tan/Yee See Cheah of Malaysia 21-4 21-4.
2. Venkat Gaurav Prasad [4]/Juhi Dewangan lost to Wee Gieen Tan/Shevon Jemie Lai of Malaysia 21-11 21-13.
3. Pranaav Jerry Chopra/Nelakurihi Sikki Reddy lost to Chee Tean Tan/Yen Wei Peck of Malaysia 11-21 21-16 21-16.
4. Arun Vishnu [3]/Aparna Balan defeated Tinn Isriyanate/Savitree Amitrapai of Thailand 21-18 21-17.
5. K. Nandagopal/J. Meghana lost to Yong Kai Terry Hee [2]/Wei Han Tan of Singapore 21-19 21-12.

Mixed Doubles (Quarter Finals):

  1. Arun Vishnu [3]/Aparna Balan defeated Chee Tean Tan/Yen Wei Peck of Malaysia 21-18, 21-17.

Day 2, 02-Dec-2015 (Round Two):

Men’s Singles:
1. B. Sai Praneeth [1] defeated Bangladesh Muhammad Asaduzzaman 21-9 21-8.
2. Venkat Gaurav Prasad lost to Lim Chi Wing [5] of Malaysia 21-10 21-10.
3. Chetan Anand lost to Khosit Phetpradab [4] of Thailand 21-10 (Retired).
4. Shreyansh Jaiswal defeated Malaysia’s Satheishtharan R.21-16 21-15.
5. Abhishek Yelegar lost to Joo Ven Soong [3] of Malaysia 21-12 21-15.
6. K. Ajay Kumar lost to Yee Han Chong of Malaysia 21-10 21-12.
7. Neeraj Vashist lost to Adulrach Namkul of Thailand 21-17 21-18.
8. Kaushal Dharmamer defeated Thailand’s Songsit Pringpuangkaew 21-7 21-17.
9. Sourabh Varma defeated Jin Kai Xu of Singapore 21-17 21-11.
10. Sarang Lakhanee defeated Xiao Yi Han2 of Singapore 4-22 21-9.
11. Harshit Aggarwal defeated Sajan Krishna Tamrakar of Nepal 21-10 21-11.
12. Sameer Verma [2] defeated Minhaz Mohammad of Bangladesh 21-8 21-7.

Women’s Singles:
1. Lalita Dahiya lost to Dulali Haldar of Bangladesh 23-21 23-21.
2. Mugdha Agrey lost to Yun Liang of Singapore 21-14 21-8.
3. Komal Antil lost to Ksenia Polikarpova [3] of Russia 21-16 21-4.
4. Rasika Raje defeated Achininimeshika Rathnasir Kapuru Mudiyanselage of Sri Lanka 21-8 21-12.
5. Ruthvika Shivani defeated Bangladesh’s Bristy Khatun 21-7 21-4.
6. Teenu Dahiya lost to Xi Qing Ong of Singapore (Walkover).
7. Juhi Dewangan defeated Nepal’s Sichhya Shrestha 21-23 21-9 21-8.

Men’s Doubles:
1. Pranaav Jerry Chopra India/Nelakurihi Sikki Reddy defeated Bangladesh’s Ahmed Md.Jamil/Bristy Khatun 21-5 21-7.
2. Kamaldeep Singh/Neeraj Vashist defeated Bangladesh’s Parash Md.Ahsun Habib/Ahmed Md.Jamil 21-19 21-17.
3. K. Nandagopal/Shlok Ramchandran defeated Bimo Adi Prakoso of Singapore Hendra Wijaya 21-8 21-12.
4. Chetan Anand/Raunaq Muradia lost to Chee Tean Tan/Wee Gieen Tan of Malaysia (Retired).
5. M. Anilkumar Raju/Venkat Gaurav Prasad defeated Amrullo Bakhshullaev/Artyom Savatyugin of Uzbekisthan 21-11 21-12.
T. Hema Nagendra Babu/V. Diju defeated Bangladesh’s Chand Lal/Uddin Saif of Bangladesh 21-9 21-17.

Women’s Doubles:
1. Komal Antil/Lalita Dahiya defeated Nepal’s Amita Giri/Sichhya Shrestha 21-11 21-16.
2. Dhanya Nair [3]/Mohita Sahdev defeated Aktar Shapla/Alina Sultana of Bangladesh 21-13 21-16.
3. Sanyogita Ghorpade/J. Meghana defeated Dulali Haldar/Bristy Khatun of Bangladesh 21-8 21-10.
4. K. Maneesha/Nelakurihi Sikki Reddy defeated Nepal’s Nangsal Tamang/Sara Devi Tamang 21-12 21-8.

Mixed Doubles:
1. K. Nandagopal/J. Meghana defeated Thailand Noppanai SingrueangThailand Kornkamon Sukklad 21-7 21-15.

Day 1, 01-Dec-2015 (Round One):
Men’s Singles:
1. Aditya Joshi defeated Arif Hossain Mohammad of Bangladesh 21-9 21-11.
2. Sarang Lakhanee defeated Noppanai Singrueang of Thailand 21-12 21-6.
3. Harshit Aggarwal defeated Tushar Krishna Roy of Bangladesh 21-11 21-9.
4. Shreyansh Jaiswal defeated Dipesh Dhami of Nepal 21-14 19-21 21-8.
5. Neeraj Vashist defeated Chand Lal of Bangladesh 21-5 21-12.
6. Abhishek Yelegar defeated Moajjam Hossain Ohidul of Bangladesh 21-16 21-16.
7. Kaushal Dharmamer defeated Bishnu Katwal of Nepal 21-13 21-8.
8. Sourabh Varma defeated Md Rais Uddin of Bangladesh 21-9 21-17.
9. Chetan Anand defeated Ayman Ibn Jaman of Bangladesh 21-10 21-16.
10. K. Ajay Kumar defeated Ratnajit Tamang of Nepal 14-21 21-18 21-12.
11. Venkat Gaurav Prasad defeated Khairul Islam Opu of Bangladesh 21-18 21-10.
12. Ankit Malik lost to Moajjam Hossain of Bangladesh (Walkover).
13. Satinder Malik lost to Md. Abdullah Al-Masrafi of Bangladesh (Walkover).

List of Participants:
Men Singles:
1. Harshit Aggarwal
2. Chetan Anand
3. B. Sai Praneeth (1)
4. Kaushal Dharmamer
5. Shreyansh Jaiswal
6. Aditya Joshi
7. K. Ajay Kumar
8. Sarang Lakhanee
9. Ankit
10. Satinder Malik
11. Venkat Prasad
12. Gaurav Thakur
13. Siddharath Varma
14. Sourabh Vashist
15. Neeraj
16. Sameer Verma (2)
17. Abhishek Yelegar

Women Singles:
1. Mugdha Agrey.
2. Komal Antil.
3. Lalita Dahiya.
4. Teenu Dahiya.
5. Juhi Dewangan.
6. Ruthvika Shivani Gadde.
7. Reshma Karthik.
8. P. C., Thulasi.
9. Rasika Raje.

Men Doubles:
1. Chetan Anand/Raunaq Muradia.
2. Pranaav Jerry Chopra/Akshay Dewalkar (1)
3. K., Nandagopal/Shlok Ramchandran
4. M., Anilkumar Raju/Venkat Gaurav Prasad
5. Vineeth Manuel/S., Sanjeeth
6. Jishnu Sanyal/Shivam Sharma
7. Kamaldeep Singh/Neeraj Vashist
8. T., Hema Nagendra Babu/V., Diju

Women Doubles:
1. Komal Antil/Lalita Dahiya
2. Sanyogita Ghorpade/J.Meghana
3. K.Maneesha/Nelakurihi Sikki Reddy
4. Dhanya Nair/Mohita Sahdev (3).

Mixed Doubles:
1. Dinesh Chaudhry/DahiyaLalita
2. Pranaav Jerry Chopra/NelakurihiSikki Reddy
3. K.Nandagopal/J.Meghana
4. Venkat Gaurav Prasad/Juhi Dewangan (4)
5. Arun Vishnu/Aparna Balan (3)

About The Tournament:

Tournament Name: Yonex-Sunrise Bangladesh Open International Badminton Challenge 2015.

Tournament Dates: 01-Dec-2015 to 05-Dec-2015.

Category: International Challenge.

Venue: Shahid Tajuddin Ahmed Indoor Stadium.

City: Dhaka.

Country: Bangladesh.

Events: MSWSMDWDXD.

Prize Money: $15,000.

 

R.M.V Dutt, Ajay in Quarters, Thulasi Out @ The Dutch Open 2015

Dutch Open 2015

Almere:

The Dutch Open here in Almere saw a see-saw battle for the Indian Contigents yesterday, as there was some impeccable loss to some of the indians even after a hard fought rally.

However the Men’s single’s players, Ajay Jayaram and R.M.V found it easy to move to the quarters except for P.C Thulasi who fought hard against Chloe Magee of Ireland 21-19, 21-23, 21-19. But she should have wrapped the first game, but missed it by a whisker, leading to her loss in the match and eventually the tournament.

In the Men’s doubles category, Mannu Attri and B. Sumeet Reddy rallied past and kept their nerves under control to pull a win against Mark Caljouw/Jelle Maas pair from Netherlands.

Akshay Dewalkar/Pranaav Jerry Chopra [8] pair lost to Martin Campbell/Patrick Machugh of Scotland 21-14 21-18 in straight games. However, in the first game, the indian pair found it hard to kepp the momentum and to adjust to the bird. In the second they missed some important rallies that could have won their second game and failed to capitalize on the same that eventually ended them for a loss in the tournament.

Resuls:

Men’s singles:

  1. Ajay Jayaram [3] of India won against Kasper Lehikoinen of Finland 21-14, 21-13.
  2. R. M. V. Gurusaidutt [9] won against Dmytro Zavadsky of Ukraine 21-12, 21-11.

Women’s Singles:

  1. P.C.Thulasi lost to Chloe Magee of Ireland 21-19, 12-23, 21-19.

Men’s Doubles:

  1. Manu Attri [2]/B. Sumeeth Reddy won against Mark Caljouw/Jelle Maas Netherlands 21-13, 19-21, 21-18.
  2. Akshay Dewalkar/Pranaav Jerry Chopra [8] pair lost to Martin Campbell/Patrick Machugh of Scotland 21-14, 21-18.

Ajay, R.M.V In Third Round, Thulasi in Second @ Dutch Open, Almere – Netherland

Dutch Open 2015

Almere: 

Dutch Open 2015

Defending champion Ajay Jayaram [3] on Wednesday came out fighting 19-21 21-17 21-18 over Netherlands’ Mark Caljouw in the opening round of the Dutch Open Grand Prix here. However, had a easy second round run against Fabian Roth of Germany 21-14 21-10.

Ajay will face Kasper Lehikoinen of Finland later today.

R.M.V. Gurusaidutt [9], had a easy run against Belgium’s Maxime Moreels 21-8 21-9 in the opening round, showcased brilliance once again by defeating Chun-Wei Chen of Chinese Taipei in straight games, 21-14 21-19.

R.M.V is up against Dmytro Zavadsky of Ukraine later today.

B. Sai Praneeth [4] won in his first round against Steffen Rasmussen of Denmark in straight sets, 21-15 21-11, however lost against Rasmus Fladberg of Denmark, 21-15 7-21 21-12 in his second round.

Anand Pawar lost against Iskandar Zulkarnain Zainuddin of Malaysia, 10-21 15-21 in his first round encounter.

In the women’s section, P.C. Thulasi won her first round encounter against a stiff challenger from Netherlands Gayle Mahulette in her first round encounter and won it in a three game affair, 20-22 21-15 21-16.

Thulasi will face Chloe Magee of Ireland in her second round encounter later today.

In the Mixed Doubles first round Tarun Kona/Sikki Reddy pair were shown the exit by Netherlands pair Jacco Arends [2]/Selena Piek in straight games, 21-16 21-15.

Akshay Dewalkar/Pranaav Jerry Chopra [8] will start their encounter today when they face Martin Campbell/Patrick Machugh pair from Scotland.

Li Ning BWF World Championships 2014 Indian Results

Li Ning BWF World Championships 2014 will be held at Ballerup Super Arena,Denmark from 25th August to 31st August 2014.

bwf-logo

Indian Badminton Players Results

Results on 31st August 2014

Semi Finals

  • PV Sindhu lost to Carolina Marin of Spain 21-17 21-15

Quarter Finals

P.V.Sindu

P.V.Sindu

  • PV Sindhu defeated Shixian Wang of China 19-21 21-19 21-15
  • Saina Nehwal lost to Xuerui Li of China 21-15 21-15

Pre-Quarter Finals

Men’s Singles

  • Srikanth K lost to Long Chen of China 21-12 21-10

Women’s Singles

Saina Nehwal

  • Saina Nehwal defeated Sayaka Takahashi of Japan 14-21 21-18 21-12
  • PV Sindhu defeated Yeon Ju Bae of Korea 19-21 22-20 25-23

Men’s Doubles

  • Manu Attri and Sumeeth Reddy lost to Yong Dae Lee and Yeon Seong Yoo of Korea 21-12 21-17

Round 2

Men’s Singles

K.srikanth

K.srikanth

  • Srikanth K defeated Rajiv Ouseph of England 21-18 21-13
  • Ajay Jayaram lost to Tanongsak Saensomboonsuk of Thailand 21-17 21-14

Women’s Singles

  • Saina Nehwal defeated Natalia Perminova of Russia 21-11 21-9
  • PV Sindhu defeated Olga Golovanova of Russia 21-12 21-17

Men’s Doubles

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Manu Attri and Sumeeth Reddy

  • Manu Attri and Sumeeth Reddy defeated Hirokatsu Hashimoto and Noriyasu Hirata of Japan  21-19 21-19
  • Pranav Cherry Chopra and Akshay Dewalkar lost to Ki Jung Kim and Sa Rang Kim of Korea 21-15 21-17

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponappa lost to Qing Tian and Yunlei Zhao of China 21-16 21-8

Mixed Doubles

  • Arun Vishnu and Aparna Balan lost to Michael Fuchs and Birgit Michels of Germany 21-14 21-11

Round 1

Men’s Singles

Ajay Jayaram

Ajay Jayaram

  • Kashyap Parupalli lost to Dieter Domke of Germany 26-24 13-21 21-18
  • Ajay Jayaram selected for Second Round
  • Srikanth K defeated  Iztok Utrosa of Slovenia 21-11 11-21 21-12

Women’s Singles

P.V.Sindhu

P.V.Sindhu

  • PV Sindhu has a bye in round one
  • Saina Nehwal has a bye in round one

Men’s Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  • Pranav Cherry Chopra and Akshay Dewalkar defeated Yun Lung Chan and Chun Hei Lee of Hong Kong  21-19 16-21 22-20
  • Manu Attri and Sumeeth Reddy defeated Nikita Khakimov and Vasily Kuznetsov of Russia 21-19 21-23 21-19

Women’s Doubles

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponappa Selected for Second Round

Mixed Doubles

Arun vishnu and Aparna balan

Arun vishnu and Aparna balan

  • Arun Vishnu and Aparna Balan defeated Hugo Arthuso and Fabiana Silva of Brazil 21-12 21-14
  • Tarun Kona and Ashwini Ponappa lost to Anders Kristiansen and Julie Houmann of Denmark 21-16 27-25

Badminton players Participated from India

Men’s Singles

  • Kashyap Parupalli
  • Srikanth K.
  • Ajay Jayram

Women’s Singles

  • PV Sindhu
  • Saina Nehwal

Men’s Doubles

  • Pranav Cherry Chopra and Akshay Dewalkar
  • Manu Attri and Sumeeth Reddy

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponappa
  • Prajakta Sawant and Arathi Sara Sunil

Mixed Doubles

  • Tarun Kona and Ashwini Ponnappa
  • Arun Vishnu and Aparna Balan

Indian Badminton Players Results in Commonwealth Games 2014

Commonwealth Games will be held in Glasgow,Scotland from 23nd July 2014 to 3rd August 2014. which has nine top badminton players from india

glasgow14-reuters-630

Indian Badminton Players Results

Results on 03rd August 2014

Individual Events for Mens and Womens

Gold Medal Match

Men’s Singles

Kashyap

  • P Kashyap defeated D.Wong of Singapore 21-14, 11-21, 21-19

Silver Medal

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa lost to V.K.M Hoo and K.W.Woon of Malaysia 17-21, 21-23

Bronze Medal Match

Men’s Singles

Gurusaidutt_AP

 

  • RMV Gurusaidutt defeated R.Ouseph of England 21-15, 14-21, 21-19

Women’s Singles

PV Sindu

  • PV Sindu defeated J.Y.Tee of Malaysia 23-21, 21-9

Semi Finals

Men’s Singles

  • RMV Gurusaidutt lost to D.Wong of Singapore 21-16, 19-21, 15-21
  • P Kashyap defeated R.Ouseph of England 18-21, 21-17, 21-18

Women’s Singles

  • PV Sindu lost to M.Li of Canada 20-22, 20-22

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa beat L.Y.Lim and L.Pei Jing of Malaysia 21-7, 21-12

Quarter Finals

Men’s Singles

Gurusaidutt

  • RMV Gurusaidutt defeated C.Wei Feng of Malaysia 21-15, 8-21, 21-17
  • K Srikanth lost to D.Wong of Singapore 10-21, 21-12, 12-21
  • P Kashyap defeated D.Liew of Malaysia 21-13, 21-14

Women’s Singles

P.V.Sindu

P.V.Sindu

  • PC Thulasi lost to J.Y.Tee of Malaysia  21-18, 19-21, 19-21
  • PV Sindu beats A.Rankin of New Zealand 21-10, 21-9

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa beat A. Rathnasiri and U. Weerasinghe of Sri Lanka 21-10, 21-9

Pre-quarterfinals

Men’s Singles

 

K.srikanth

K.srikanth

  • RMV Gurusaidutt defeated Andrew D’Souza of Canada 21-13, 21-9
  • P Kashyap defeated Dakeil Thorpe of Australia 21-7, 21-8
  • K Srikanth beats Niluka Karunaratne of Sri Lanka 20-22, 21-16

Women’s Singles

P.C.Thulasi

P.C.Thulasi

  • PC Thulasi defeated Canada’s Rachel Honderich 21-12, 21-7
  • PV Sindu beats Thilini Hendahewa of Sri Lanka 21-14, 21-14

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar lost to Wee Kiang Tan and Wei Sham Goh of Malaysia 13-21, 14-21

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa beat Hi Tian Tang and Renuga Veeran of Australia 18-21, 21-10, 21-6

Round of 32

Men’s Singles

  • P Kashyap defeated Dakiel Thorpe of Barbados 21-9, 21-5
  • K Srikanth beats Daniel Font of Wales 21-8, 21-13
  • RMV Gurusaidutt defeated Uganda’s Edwin Ekiring 21-13, 21-11

Women’s Singles

  • PC Thulasi defeated Sinead Chambers of Northern Ireland 21-10, 21-2
  • PV Sindhu beats Sandra Le Grange of South Africa 21-4, 21-6

Men’s Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  • Akshay Dewalkar and Pranaav Chopra defeated S.Dias and B.Dullewa of Sri Lanka 21-10 21-9

Round of 64

Men’s Singles

  • K Srikanth beats D. March of Saint Helena 21-3 21-4
  • RMV Gurusaidutt beats B.Li of Isle of Man 21-5 21-12

Result on 28th July 2014

Mixed Teams Bronze Medal Match

India vs Singapore

India lost to Singapore 3-2 in Mixed Team Bronze Medal Match

Men’s Singles

Parupalli Kashyap

Parupalli Kashyap

  • P Kashyap beats C.Huang 21-15 22-20

Women’s Singles

P.V.Sindu

P.V.Sindu

  • PV Sindhu beats X.Liang of Canada 24-22 21-13

Men’s Doubles

  • Akshay Dewalkar and Pranaav Chopra lost to D. Chrisnanta and C. Triyachart  12-21 16-21

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponappa lost to S.M. Sari and L. Yao 17-21 27-29

Mixed Doubles

  • RMV Gurusaidutt and Ashwini Ponappa lost to D. Chrisnanta and V. Neo 19-21 19-21

Result on 27th July 2014

India vs England

India lost to England 0-3 in Mixed Team Semi final

Men’s Singles

  • P Kashyap lost to R. Ouseph 16-21 19-21

Men’s Doubles

  • Akshay Dewalkar and Pranaav Chopra lost to C.Adcock and Ellis 21-12 13-21 16-21

Mixed Doubles

  • Akshay Dewalkar and Jwala Gutta lost to C.Adcock and G.Adcock  21-16 16-21 11-21

Result on 26th July 2014

India vs Canada

India win against Canada 3-1 in Mixed Team Quarter final

Men’s Singles

Parupalli Kashyap

Parupalli Kashyap

  • P Kashyap beat A.D’Souza 21-11 21-9

Women’s Singles

P.V.Sindu

P.V.Sindu

  • PV Sindhu beat M.Li of Canada 21-15 20-22

Men’s Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  • Akshay Dewalkar and Pranaav Chopra defeated A.Liu and D.Ng  21-15 19-21

Mixed Doubles

  • K Srikanth and Jwala Gutta lost to T.Ng and A.Bruce 21-19 17-21

India win against Kenya 5-0 in Mixed Team Group fixture

Result on 25th July 2014

India vs Kenya

India win against Kenya 5-0 in Mixed Team Group fixture

Men’s Singles

Parupalli Kashyap

Parupalli Kashyap

  • P Kashyap beat V.O. Munga 21-7 21-8

Women’s Singles

P.C.Thulasi

P.C.Thulasi

  • P C Thulasi defeated L.S. Martins 21-4 21-2

Men’s Doubles

RMV and Pranav

  • RMV Gurusaidutt and Pranaav Chopra beat J.M. Githitu & P.K. Mbogo 21-5 21-6

Women’s Doubles

Jwala and Sindu

  • Jwala Gutta and PV Sindhu beat L.S. Martins & M.M. Joseph 21-4 21-5

Mixed Doubles

Jwala and Srikanth

  • K Srikanth and Jwala Gutta won 21-8 21-8 against P.K. Mbogo and M.M. Joseph

Result on 24th July 2014

India Placed in Group B along with Ghana, Uganda and Kenya

India vs Uganda

India win against Uganda 5-0 in Mixed Team Group fixture

Men’s Singles

K.srikanth

K.srikanth

  • K Srikanth beat E Kiring 21-10 21-8

Women’s Singles

P.C.Thulasi

P.C.Thulasi

  • P C Thulasi defeated M Nankabirwa 21-3 21-1

Men’s Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  • Akshay Dewalkar and Pranaav Chopra beat E Ekiring and W Tukre 21-6 21-8

Women’s Doubles

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponappa beat M Nankabirwa and D Nakal Yango 21-4 21-8

Mixed Doubles

Sindu and RMV1

 

  • PV Sindhu and RMV Gurusaidutt won 21-4 21-6 against W Tukire and D Nakal Yango

India vs Ghana

India win against Ghana 5-0 in Mixed Team Group fixture

Men’s Singles

Parupalli Kashyap

Parupalli Kashyap

  • P Kashyap beat Ghana’s D Sam 21-6, 21-16

Women’s Singles

P.V.Sindu

P.V.Sindu

  • India’s PV Sindhu beat S Amasah of Ghana 21-7, 21-5

Men’s Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  • Akshay Dewalkar and Pranaav Chopra defeated Emmanuel Donkor and Abraham Ayittey 21-7 21-11

Women’s Doubles

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponappa defeated D.Archer and E.Botwe 21-4 21-10

Mixed Doubles

PC_Thulasi and Srikanth

  • P C Thulasi and K Srikanth also beat Sam and S.Amasah 21-5 21-9

The details of the badminton matches are given below:

24th July 2014

India vs Ghana (1.30pm IST)
India vs Uganda (Evening IST)

25th July 2014

India vs Kenya (6.30pm IST)

28th July 2014

Mixed Team Event (Gold and Bronze Medal Matches)

29th July 2014

Individual Events (Mens and Womens)

Badminton players Participated from India

Men

  • P. Kashyap
  • K Srikanth
  • RMV Gurusaidutt
  • Akshay Dewalkar
  • Pranaav Jerry Chopra

Women

  • PV Sindhu
  • PC Thulasi
  • Jwala Gutta
  • Ashwini Ponnappa

Canara Bank All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 Result

Canara Bank All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 will be conducted by Padukone Sports Management under the aegis of Karnataka Badminton Association (KBA) and Badminton Association of India (KBI).

The qualifying rounds will be held till February 5 and over 500 matches are scheduled in five categories to qualify for the eight slots in the singles and four slots in the doubles events.

Former All England champion Prakash Padukone told reporters that as many as 600 players from 22 states will be participating in the event.

BAI will consider the performance of the players in this event for selecting them for various international tournaments in the coming months” Prakash said.

BAI, for the first time, will contribute prize money of Rs 5 lakh for the tournamentPrakash said.

“Yonex, the top Badminton racket and apparel manufacturing company will be the official equipment supplier for the event” Prakash said.

Badminton Association of India

Badminton Association of India

Results updated as of  08-Feb-2014

Winners

Men’s Singles

Anup Sridhar

Anup Sridhar

  • Sourabh Varma(PET) lost to Anup Sridhar(KTK)  21-18 8-21 21-14

Women’s Singles

Tanvi Lad

Tanvi Lad

  • Tanvi Lad(AI) beats Rituparna Das(AP) 21-17 21-19

Men’s Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) 21-9 22-20

Women’s Doubles

  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) beat Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER)  21-19 21-19

Mixed Doubles

Tarun Kona and Ashwini Ponnappa

Tarun Kona and Ashwini Ponnappa

  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) lost to Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) 21-14 21-14

Finals

Men’s Singles

Sourabh Varma

Sourabh Varma

  • Sourabh Varma(PET) beats Sameer Verma(MP) 21-16 21-15
  • Anup Sridhar(KTK) beats A. S. S. Siril Varma(AP) 21-15 18-21 21-13

Women’s Singles

Rituparna Das

Rituparna Das

  • Tanvi Lad(AI) beats Arundhati Pantawane(MAH) 21-13 20-22 21-16
  • Rituparna Das(AP) beat Sayali Gokhale(AI) 21-17 22-20

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-16 21-17
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat  Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER) 21-10 21-11

Women’s Doubles

Arathi Sara Sunil and Prajakta Sawant

Arathi Sara Sunil and Prajakta Sawant

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) 21-11 21-12
  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) beat Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) 21-14 21-17

Mixed Doubles

  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK)  21-14 21-16
  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) 21-13 21-16

Semi Finals

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Subhankar Dey(MAH) 21-17 14-21 21-16
  • Moheet Kamat(RLY) lost to Sameer Verma(MP)   21-12 21-13
  • Arvind Bhat(KTK) lost to A. S. S. Siril Varma(AP) 23-21 21-18
  • Chetan Anand B.(PET) lost to Anup Sridhar(KTK) 21-16 21-11

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Mudra Dhainje(AI) 0-1 Retired
  • Tanvi Lad(AI) beats Neha Pandit(AAI) 22-20 21-14
  • Aditi Mutatkar(PET) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-12 22-20
  • Rituparna Das(AP) beats Rasika Raje(MAH) 21-7 21-18

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG) 21-10 21-13
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP) lost to Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-13 16-21 21-13
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI) 21-18 21-13
  • Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER) beat Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET) 21-17 21-17

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB) 21-8 21-8
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP) 21-13 17-21 21-14
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) lost to Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP)  21-12 21-11
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) beat Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK)  21-17 21-13

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat  Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP) 21-13 21-14
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) beat Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI) 13-21 21-13 21-14
  • Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK) beat Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER) 21-19 13-21 21-19
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)  21-8 21-11

Quarter Finals

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Ashish Sharma(DLI) 21-8 21-17
  • Subhankar Dey(MAH) beats Chirag Sen(AI) 19-21 21-13 21-11
  • Moheet Kamat(RLY) beats Srujan Nandaluri(AP) 21-16 21-11
  • Sameer Verma(MP) beats Aditya Prakash(KTK) 21-19 23-21
  • Shreyansh Jaiswal(CG) lost to Arvind Bhat(KTK) 15-21 21-12 21-13
  • A. S. S. Siril Varma(AP) beats Abhishek Yeligar(KTK) 21-23 21-19 21-6
  • Oscar Bansal(CHG) lost to Chetan Anand B.(PET) 21-14 21-9
  • Talar Laa(AI) lost to Anup Sridhar(KTK) 21-11 21-11

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Trupti Murgunde(PET) 21-11 17-6 Retired
  • Mudra Dhainje(AI) beats Kanthi Visalakshi P.(TN) 21-10 21-18
  • Tanvi Lad(AI) beats Anita Ohlan(RLY) 21-13 21-9
  • Neha Pandit(AAI) beats Vrushali G.(AP) 21-12 16-21 21-11
  • Aditi Mutatkar(PET) beats Shriyanshi Pardeshi(MP) 21-16 21-14
  • Reshma Karthik(AI) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-19 21-7
  • Rasika Raje(MAH) beats Saili Rane(AI) 21-19 21-15
  • Rituparna Das(AP) beats Karishma Wadkar(MAH) 21-9 21-8

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Adarsh Kumar(KTK) and Vineeth Manuel(KTK) 21-15 21-14
  • Gopi Raju G.(AP) and Shivam Sharma(UP) lost to Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG) 11-21 21-16 21-18
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP) beat Shlok Ramchandran(AI) and Sanyam Shukla(AI) 21-18 21-16
  • Sankeerth B. R.(KTK) and Sahil Sipani(KTK) lost to Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-10 21-10
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat Arjun M. R. (KER) and Chirag Shetty (MAH) 16-21 21-17 21-17
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Ram C. Vijay(KER) lost to Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI) 21-9 21-17
  • J. B. S. Vidyadhar(AP) and Srujan Nandaluri(AP) beat Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER)21-1715-2121-16
  • Guru Prasad D.(KTK) and Venkatesh Prasad S.(KTK) lost to Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET) 21-17 21-13

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Smirti Nagarkoti(UTR) and Saruni Sharma(UP) 22-20 21-9
  • Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB) beat Kristi Das(ASM) and Dimpal Hazarika(ASM) 21-11 21-6
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat Vaishnavi K.(AP) and Pooja M.(AP) 21-14 13-21 21-10
  • Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP) selected for semi finals
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) beat Rajni(DLI) and Shradha Srivastava(DLI) 21-7 21-15
  • Linymol P. S.(KER) and Sinymol P. S.(KER) lost to Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) 21-9 21-13
  • Nimmi Patel(GUJ) and Anjali Rawat(GUJ) lost to Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK) 21-14 25-27 21-9
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) beat Sanyogita Ghorpade(AI) and Maneesha K.(AP) 21-19 21-21 21-15

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat Saurabh Sharma(HAR) and Ningshi Block Hazarika(ASM) 20-12 Retired
  • Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP) beat Arjun Reddy P.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) 21-19 21-16
  • Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI) beat Abhinav Manota(PUJ) and Rachita Sahdev(PUJ) 21-14 22-20
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) beat Pranaav Jerry Chopra(PET) and Maneesha K.(AP)18-21 21-13 21-16
  • Shlok Ramchandran(AI) and Meghana J.(AP) lost to Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK) 22-20 21-14
  • Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Venket Gaurav Pradad(CG) and Juhi Dewangan(CG)21-10 21-11
  • Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat  Mohit Tiwari (UTR) and Swati Sharma (UTR) 14-21 21-9 21-12
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Gaurav Kalia(HAR) and Ekata Kalia(HAR) 21-16 21-17

Round 2

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Daniel Farid S.(KTK) 21-8 21-19
  • Ashish Sharma(DLI) beats Love Kumar(PNB) 23-21 15-21 21-17
  • Subhankar Dey(MAH) beats Hirak Jyoti Neog(ASM) 21-9 21-10
  • Prakash Jolly K.(KTK) lost to Chirag Sen(AI)  21-17 21-10
  • Rohan Castelino(KTK) lost to Moheet Kamat(RLY) 22-24 21-14 21-10
  • Srujan Nandaluri(AP) selected for Quarter finals
  • Sameer Verma(MP) beats Manish Gupta(CG)  21-7 21-10
  • Kanishq M.(AP) lost to Aditya Prakash(KTK) 21-15 21-16
  • Shreyansh Jaiswal(CG) beats Akshit Mahajan (HAR) 13-21 21-17 21-16
  • Arvind Bhat(KTK) selected for Quarter finals
  • Abhinav Manota(PNB) lost to A. S. S. Siril Varma(AP) 21-17 21-16
  • Abhishek Yeligar(KTK) beats Singh Abhimanyu(MP) 21-13 22-20
  • Oscar Bansal(CHG) beats Ketan Chahal(HAR) 22-20 21-15
  • Chetan Anand B.(PET) beats C. Rohit Yadav(AAI) 12-21 27-25 21-10
  • Arijeet Bose(MAH) beats Talar Laa(AI) 21-17 21-16
  • Siddharath Thakur(MAH) lost to Anup Sridhar(KTK)  21-9 21-16

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Ashwini Ponnappa(PET) 21-19 21-18
  • Shikha Gautam(KTK) lost to Trupti Murgunde(PET) 21-12 21-8
  • Mudra Dhainje(AI) beats Sampada Sahasrabuddhe(MAH)  21-8 21-19
  • Kanthi Visalakshi P.(TN) beats Sri Krishna Priya K.(AP) 21-19 17-21 21-17
  • Tanvi Lad(AI) beats Ruth Misha V.(KTK) 21-13 21-10
  • Anita Ohlan(RLY) selected for Quarter finals
  • Neha Pandit(AAI) beats Pooja D. (AP) 21-18 21-8
  • Vrushali G.(AP) beats Sonal More(MAH) 21-14 21-16
  • Sheshadri Sanyal(WB) lost to Aditi Mutatkar(PET) 21-12 21-12
  • Shriyanshi Pardeshi(MP) beats Riya Pillai(MAH)21-1321-16
  • Mahima Aggarwal(KTK) lost to Reshma Karthik(AI)  21-14 21-8
  • Sanchali Dasgupta(UP) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-821-14
  • Rasika Raje(MAH) beats Juhi Dewangan(CG) 21-14 21-7
  • Kunnath Jacqueline Rose(KTK) lost to Saili Rane(AI) 21-15 21-11
  • Karishma Wadkar(MAH) beats Mohita Sahdev(AAI) 21-1921-14
  • Ekata Kalia(HAR) lost to Rituparna Das(AP) 21-7 21-18

Members Qualified for First Round

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET)
  • Daniel Farid S.(KTK)
  •  Ashish Sharma(DLI)
  • Love Kumar(PNB)
  • Subhankar Dey(MAH)
  • Hirak Jyoti Neog(ASM)
  • Prakash Jolly K.(KTK)
  • Chirag Sen(AI)
  • Rohan Castelino(KTK)
  • Moheet Kamat(RLY)
  • Srujan Nandaluri(AP)
  • Saurav Kapoor(HAR)
  • Sameer Verma(MP)
  • Manish Gupta(CG)
  • Kanishq M.(AP)
  • Aditya Prakash(KTK)
  • Shreyansh Jaiswal(CG)
  • Akshit Mahajan (HAR)
  • Ajay Kumar K.(AP)
  • Arvind Bhat(KTK)
  • Abhinav Manota(PNB)
  • A. S. S. Siril Varma(AP)
  • Abhishek Yeligar(KTK)
  • Singh Abhimanyu(MP)
  • Oscar Bansal(CHG)
  • Ketan Chahal(HAR)
  • Chetan Anand B.(PET)
  • C. Rohit Yadav(AAI)
  • Arijeet Bose(MAH)
  • Talar Laa(AI)
  • Siddharath Thakur(MAH)
  • Anup Sridhar(KTK)

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH)
  • Ashwini Ponnappa(PET)
  • Shikha Gautam(KTK)
  • Trupti Murgunde(PET)
  • Mudra Dhainje(AI)
  • Sampada Sahasrabuddhe(MAH)
  • Kanthi Visalakshi P.(TN)
  • Sri Krishna Priya K.(AP)
  • Tanvi Lad(AI)
  • Ruth Misha V.(KTK)
  • Shruti Mundada(MAH)
  • Anita Ohlan(RLY)
  • Neha Pandit(AAI)
  • Pooja D. (AP)
  • Vrushali G.(AP)
  • Sonal More(MAH)
  • Sheshadri Sanyal(WB)
  • Aditi Mutatkar(PET)
  • Shriyanshi Pardeshi(MP)
  • Reshma Karthik(AI)
  • Riya Pillai(MAH)
  • Mahima Aggarwal(KTK)
  • Sanchali Dasgupta(UP)
  • Sayali Gokhale(AI)
  • Rasika Raje(MAH)
  • Juhi Dewangan(CG)
  • Kunnath Jacqueline Rose(KTK)
  • Saili Rane(AI)
  • Karishma Wadkar(MAH)
  • Mohita Sahdev(AAI)
  • Ekata Kalia(HAR)
  • Rituparna Das(AP)

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)
  • Adarsh Kumar(KTK) and Vineeth Manuel(KTK)
  • Gopi Raju G.(AP) and Shivam Sharma(UP)
  • Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG)
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP)
  • Shlok Ramchandran(AI) and Sanyam Shukla(AI)
  • Sankeerth B. R.(KTK) and Sahil Sipani(KTK)
  • Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER)
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP)
  • Arjun M. R. (KER) and Chirag Shetty (MAH)
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Ram C. Vijay(KER)
  • Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI)
  • J. B. S. Vidyadhar(AP) and Srujan Nandaluri(AP)
  • Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER)
  • Guru Prasad D.(KTK) and Venkatesh Prasad S.(KTK)
  • Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET)

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER)
  • Smirti Nagarkoti(UTR) and Saruni Sharma(UP)
  • Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB)
  • Kristi Das(ASM) and Dimpal Hazarika(ASM)
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)
  • Vaishnavi K.(AP) and Pooja M.(AP)
  • Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP)
  • Shruti Mundada(MAH) and Riya Pillai(MAH)
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP)
  •  Rajni(DLI) and Shradha Srivastava(DLI)
  • Linymol P. S.(KER) and Sinymol P. S.(KER)
  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP)
  • Nimmi Patel(GUJ) and Anjali Rawat(GUJ)
  • Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK)
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI)
  • Sanyogita Ghorpade(AI) and Maneesha K.(AP)

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET)
  • Saurabh Sharma(HAR) and Ningshi Block Hazarika(ASM)
  • Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP)
  • Arjun Reddy P.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP)
  • Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI)
  • Abhinav Manota(PUJ) and Rachita Sahdev(PUJ)
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET)
  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Maneesha K.(AP)
  • Shlok Ramchandran(AI) and Meghana J.(AP)
  • Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK)
  • Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER)
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Juhi Dewangan(CG)
  • Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)
  • Mohit Tiwari (UTR) and Swati Sharma (UTR)
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI)
  • Gaurav Kalia(HAR) and Ekata Kalia(HAR)

TATA Open International Challenge 2013 Indian Results

The Tata open badminton tournament was held from 11th december to 15th December at Mumbai. We bring you the latest Indian results.

bwf-logo

Winners

Men’s Singles

Sourabh Varma

Sourabh Varma

Winner : Sourabh Varma
Runner : Prannoy H. S
Semi Finalist : Gurusaidutt R.M.V
Semi Finalist : Sai Praneeth B.

Women’s Singles

Winner : Febby Angguni
Runner : Ana Rovita
Semi Finalist : Dinar Dyah Ayustine
Semi Finalist : Hsin Lee

Men’s Doubles

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Winner : Manu Attri and Sumeeth Reddy B.
Runner : Chieh Tien and hi-Lin Wang
Semi Finalist : Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar
Semi Finalist : Nandagopal K and Nagendra Babu T

Women’s Doubles

Winner : Pradnya Gadre and Siki Reddy N.
Runner : Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa
Semi Finalist : Sanyogita Ghorpad and Maneesha K.
Semi Finalist : Prajakta Sawant and Arathi Sara Sunil

Mixed Doubles

Winner : Akshay Dewalkar and Pradnya Gadre
Runner : Tarun Kona  and Ashwini Ponnappa
Semi Finalist : Pranaav Jerry Chopra and Maneesha K.
Semi Finalist : Arun Vishnu and Aparna Balan

Members Participated from India

Men’s Singles

  • Gurusaidutt R. M. V.
  • Prannoy H.S
  • Sourabh Varma
  • B.Sai Praneeth
  • Anup Sridhar
  •  Chetan Anand
  • Subhankar Dey

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane
  • Tanvi Lad
  • Thulasi p.c
  • Saili Rane
  • Trupti murgunde
  • Sayali Gokhle

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra
  • Akshay Dewalkar
  • Manu Attri
  • Sumeet Reddy B
  • Sanjeet
  • Jagadish Yadav

Women’s Doubles

  • Maneesha K,
  • Sanyogita Ghorpade

Mixed Doubles

  • Tarun Kona
  •  Ashwini Ponnappa,
  • Arun Vishnu
  • Aparna Balan
  • Akshay Dewalkar
  • Pradnya Gadre
  • Pranaav Jerry Chopra
  • Maneesha K