Tag Archives: Ningshi Block Hazarika

Syed Modi International Badminton Championships 2016, Lucknow – India

Syed Modi International 2016

Day6, 31-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth won against HUANG Yuxiang of China 21-13, 14-21, 21-14.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia 14-21, 24-22, 21-8.

Day5, 30-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K Srikanth won against Boonsak Ponsana of Thailand 21-14, 21-7.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR won against KIM Gi Jung [2]\KIM Sa Rang of Korea 25-23, 13-21, 21-17.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea 21-14, 21-16.

Day4, 29-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: www.zimbio.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: www.zimbio.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s GOH Soon Huat 21-17, 18-21, 24-22.
  2. PARUPALLI Kashyap [4] lost to HUANG Yuxiang of China 21-16, 18-21, 21-15.
  3. Harsheel DANI lost to SHI Yuqi of China 21-14, 21-11.

Men’s Doubles:

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar. (Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar.
(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING Denmark 22-20, 11-21, 23-21.
  2. Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR lost to Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia 21-17, 21-13.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI Thailand 23-21, 21-17.

Day3, 28-Jan-2016:

Men’s Singles:

kashyap

Harsheel Dani.

Harsheel Dani.

  1. Shreyansh JAISWAL lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 21-10, 21-18.
  2. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN 21-9, 21-12.
  3. PARUPALLI Kashyap [4] beat China’s ZHU Siyuan 21-19, 21-10.
  4. Harsheel DANI beat Korea’s LEE Dong Keun [7] 21-15, 21-10.

Women’s Doubles:

Ashwini & Jwala Gutta.(Image Courtesy: www.veethi.com).

Ashwini & Jwala Gutta.
(Image Courtesy: www.veethi.com).

  1. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT lost to Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK Netherlands 21-17, 21-17.
  2. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA won against Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI 21-9, 21-10.
  3. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand 21-11, 21-17.
  4. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL lost to Shizuka MATSUO [5]\Mami NAITO of Japan 21-9, 21-11.
  5. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING of Denmark 21-19, 21-6.

Men’s Doubles:

  1. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD lost to Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV 21-14, 21-7.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR India beat Indonesia’s Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI 21-13, 21-14.
  3. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth lost to Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN 21-7, 21-12.

Mixed Doubles:

  1. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India lost to SHIN Baek Cheol [3]\CHAE Yoo Jung of Korea 21-11, 21-9.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia 21-14, 21-17.
  3. Arun VISHNU\Aparna BALAN lost to Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia 21-13, 21-17.

Day2, 27-Jan-2016:

Men’s Singles:

Ajay Jayaram.(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Ajay Jayaram.
(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

sameer verma. (Image Courtesy: www.india.com).

sameer verma.
(Image Courtesy: www.india.com).

Sai Praneeth. (Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Anand Pawar.(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Anand Pawar.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI 21-4, 21-10.
  2. Joo Ven SOONG of Malaysia beat Chinese Taipei’s Tzu Wei WANG 21-18, 21-17.
  3. Misha ZILBERMANof Israel beat Indonesia’s Ginting ANTHONY [16] 23-21, 22-20.
  4. Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN of Malaysia beat R. M. V. Gurusaidutt 21-10, 21-17.
  5. Sho SASAKI [8] of Japan beat Utkarsh ARORA 21-11, 21-6.
  6. GOH Soon Huat of Malaysia beat Aditya PRAKASH 21-11, 21-12.
  7. JEON Hyeok Jin [10] of Korea beat Kaushal DHARMAMER 26-24, 18-21, 21-10.
  8. K. Ajay Kumar beat Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB 21-13, 21-18.
  9. SON Wan Ho [3] of Korea beat Siddharth JAKHAR 21-6, 21-12.
  10. Zulfadli ZULKIFFLI of Malaysia beat Indonesia’s Wibowo KHO HENRIKHO 21-9, 21-10.
  11. Giap Chin GOH Malaysia beat France’s Thomas ROUXEL 15-21, 21-9, 22-20.
  12. Aditya JOSHI beat Satinder MALIK also from India 21-10, 22-20.
  13. Ajay JAYARAM [6] beat India’s Rupinder SINGH 21-14, 21-13.
  14. Shreyansh JAISWAL beat India’s Talar LAA 21-18, 21-15.
  15. Boonsak PONSANA [11 of Thailand beat India’s Siril VERMA 21-8, 21-18.
  16. Pratul JOSHI beat Scotland’s Alistair CASEY 21-12, 19-21, 21-14.
  17. Christie JONATAN of Indonesia beat Sarang LAKHANEE 21-6, 21-16.
  18. HSU Jen Hao [9] of Chinese Taipei beat Subhankar DEY 21-13, 21-18.
  19. Sameer VERMA beat Thailand’s Pannawit THONGNUAM 21-14, 21-11.
  20. HUANG Yuxiang of China beat H. S. Prannoy [5] 21-12, 21-17.
  21. Anand PAWAR defeated Mohit KAMAT 21-10, 21-14.
  22. ZHU Siyuan of China defeated Japan’s Takuma UEDA [13] 21-14, 21-14.
  23. Zi Liang Derek WONG of Singapore defeated Ansal YADAV 21-18, 21-10.
  24. PARUPALLI Kashyap [4] defeated Oscar BANSAL 21-18, 21-11.
  25. Harsheel DANI beat Harshit AGGARWAL also from India 21-11, 21-9.
  26. B. Sai Praneeth [15] beat Iran’s Farzin KHANJANI 21-5, 21-7.
  27. Petr KOUKAL of Czech Republic beat Abhishek YELEGAR 21-13, 19-21, 21-19.
  28. LEE Dong Keun [7] of Korea beat Sachin RAWAT 21-7, 21-13.
  29. Wei Feng CHONG of Malaysia beat Kartik JINDAL 21-19, 21-17.
  30. Tanongsak SAENSOMBOONSUK [14]of Thailand beat Indonesia’s Wisnu Yuli PRASETYO 21-2, 21-15.
  31. SHI Yuqi of China beat Siddharath THAKUR 21-15, 21-4.
  32. Sourabh VARMA beat India’s Rahul Yadav CHITTABOINA 21-12, 21-15.
  33. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Joo Ven SOONG 21-18, 21-14.
  34. K. Ajay Kumar lost to JEON Hyeok Jin [10] of Korea 15-21, 21-13, 21-9.
  35. Shreyansh JAISWAL beat India’s Ajay JAYARAM [6] 21-18, 15-21, 21-15.
  36. Pratul JOSHI lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 11-21, 21-13, 21-16.
  37. PARUPALLI Kashyap [4] beat Singapore’s Zi Liang Derek WONG 21-14, 26-28, 21-17.
  38. Sameer VERMA lost to HUANG Yuxiang of China 19-21, 21-12, 21-17.
  39. Anand PAWAR of India lost to ZHU Siyuan of China 20-22, 21-12, 21-16.
  40. Harsheel DANI beat India’s B. Sai Praneeth [15] 14-21, 21-17, 21-16.
  41. Aditya JOSHI lost to Giap Chin GOH of Malaysia 17-21, 21-16, 21-17.

Women’s Singles:

Sindhu
1 .Natalia PERMINOVA Russia defeated Iran’s Negin AMIRIPOUR 21-10, 16-21, 21-11.
2. HE Bingjiao of China beat Singapore’s Xiaoyu LIANG 21-17, 21-15.
3. Porntip BURANAPRASERTSUK of Thailand defeated Malaysia’s Yen Mei HO 21-19, 21-14.
4. P. C. Thulasi lost to Busanan ONGBUMRUNGPHAN [7] of Thailand 21-14, 21-23, 21-19.
5. Tanvi LAD lost to SUNG Ji Hyun [2] of Korea 21-9, 21-6.
6. VENKATA SINDHU Sindhu [3] beat India’s Mukherjee RIYA 21-6, 21-7.

Men’s Doubles:

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  1. LEE Sheng Mu [8]\TSAI Chia Hsin of Chinese Taipei beat Alwin FRANCIS\KONA Tarun 21-10, 21-16.
  2. V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia defeated Japan’s Hirokatsu HASHIMOTO\Noriyasu HIRATA 21-14, 21-12.
  3. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD defeated Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI\Farzin KHANJANI 21-8, 21-17.
  4. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR defeated Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY 21-16, 21-19.
  5. Bodin ISSARA\Nipitphon PUANGPUAPECH of Thailand defeated Indonesia’s Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO 21-11, 21-13.
  6. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN India defeated U.S.A.’s Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT 21-9, 16-21, 21-9.
  7. Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN of Denmark defeated Thailand’s Puavaranukroh DECHAPOL\Kedren KITTINUPONG 21-13, 21-10.
  8. Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia defeated Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR 21-17, 21-13.
  9. Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI of Indonesia defeated Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB\Abdelrahman KASHKAL 21-7, 21-9.
  10. Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV of Russia beat Germany’s Michael FUCHS\Johannes SCHOETTLER 21-14, 21-16.
  11. KO Sung Hyun [4]\SHIN Baek Cheol of Korea beat Manu ATTRI\B. Sumeeth Reddy 21-18, 21-16.
  12. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth beat G. Gopi Raju\Arjun Kumar Reddy MALGARI 30-29, 14-21, 21-16.
  13. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN defeated Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT of U.S.A. 21-9, 16-21, 21-9.

Mixed Doubles:

Aparna & Arun.(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Aparna & Arun.
(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

  1. Ronald ALEXANDER [8]\Melati Daeva OKTAVIANI of Indonesia beat Aditya NAIR\Smriti NAGARKOTI 21-10, 21-6.
  2. Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia beat Korea’s KIM Gi Jung\SHIN Seung Chan 21-18, 21-14.
  3. Sudket PRAPAKAMOL\Saralee THOUNGTHONGKAM of Thailand beat Chinese Taipei hi-Lin WANG\Chia Hsin LEE 21-16, 21-12.
  4. Phillip CHEW\Jamie SUBANDHI of U.S.A. beat Dinesh CHAUDHRY\Lalita DAHIYA 21-7, 21-9.
  5. Solgyu CHOI [4]\EOM Hye Won of Korea beat Kamaldeep SINGH\Komal ANTIL 21-7, 21-10.
  6. Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia beat Bhaskar CHAKRABORTY\Rachita SAHDEV 21-18, 21-15.
  7. Rodion KARGAEV\Ekaterina BOLOTOVA of Russia beat Egypt’s Abdelrahman KASHKAL\Hadia HOSNY 21-13, 21-11.
  8. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat France’s Ronan LABAR\Emilie LEFEL 21-7, 18-21, 22-20.
  9. Arun VISHNU\Aparna BALAN beat India’s Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha 21-17, 21-18.
  10. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN lost to HE Jiting\DU Yue of China 21-10, 21-9.
  11. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy won against India’s Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani 21-3, 21-11.

Women’s Doubles:

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.(Image Courtesy: www.topnews.in).

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.
(Image Courtesy: www.topnews.in).

  1. CHANG Ye Na [1]\LEE So Hee Korea beat Pooja D.\Kuhoo GARG (Walkover).
  2. DU Yue\LI Yinhui of China beat Malaysia’s Amelia Alicia ANSCELLY\Fie Cho SOONG 21-13, 23-25, 21-18.
  3. Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK of Netherlands beat Sudha Kalyani\Juhi DEWANGAN 21-5, 21-11.
  4. Ekaterina BOLOTOVA\Evgeniya KOSETSKAYA of Russia beat Indonesia’s Della Destiara HARIS\Rosyita Eka PUTRI SARI 21-12, 17-21, 22-20.
  5. GO Ah Ra [7]\YOO Hae Won of Korea beat Gauri ASAJI\Saruni SHARMA 21-6, 21-6.
  6. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT beat Chinese Taipei’s HSU Ya Ching\PAI Yu Po 21-13, 13-21, 21-17.
  7. Jongkolphan KITITHARAKUL\Rawinda PRAJONGJAI of Thailand beat Bulgaria’s Gabriela STOEVA [8]\Stefani STOEVA 21-13, 21-8.
  8. Johanna GOLISZEWSKI\Carla NELTie of Germany beat Egypt’s Nadine ASHRAF\Menna ELTANANY 21-7, 21-5.
  9. JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea beat Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL 21-2, 21-2.
  10. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Sara NAQVI\Riya PILLAI 21-7, 21-11.
  11. Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand beat Malaysia’s Vivian Kah Mun HOO [4]\Khe Wei WOON 21-18, 16-21, 21-13.
  12. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA beat England’s Heather OLVER\Lauren SMITH 21-6, 21-14.
  13. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHi beat Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI 21-15, 21-10.
  14. Anggia Shitta AWANDA\Mahadewi Istirani NI KETUT of Indonesia beat Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA 21-7, 21-14.
  15. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL defeated Farha MATHER\Karishma WADKAR 21-9, 21-14.

Day 1, 26-Jan-2016 (Qualification Rounds):
Mixed Doubles:

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

1. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Utkarsh ARORA\Mohita SAHDEV 21-16, 21-17.
2. Satinder MALIK\Teenu DAHIYA beat Kashish SHARMA\Daksha GAUTAM 21-14, 21-15.
3. Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI beat Vishal THAKRAN\Seema PANCHAL 21-19, 21-14.
4. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Saurabh SHARMA\Pooja D. (Walkover).
5. HE Jiting\DU Yue of China beat Shlok RAMCHANDRAN\Kuhoo GARG 21-16, 21-13.
6. Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN beat Rushikesh MALI\Rucha NIKAM 21-12, 21-10.
7. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat VINAY KUMAR singh\Mukherjee RIYA 21-16, 21-15.
8. K. Nandagopal\J. Meghana beat B. Sumeeth Reddy\S. Poorvisha Ram 21-18, 21-13.
9.  Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
10. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
11. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
12. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.
13. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
14. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
15. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
16. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.

Men’s Doubles: 

Alwyn Francis & Tarun Kona. (Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

Alwyn Francis & Tarun Kona.
(Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

1. Arun GEORGE\Santosh RAVURI beat Abhinav PRAKASH\Ravinder SINGH 22-20, 22-24, 21-14.
2. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTObeat K. Dilshad\P. H. Suraj21-17, 21-18.
3. Mayank BEHAL\Tanveer GILL beat Harinder MALIK\Satinder MALIK21-16, 21-19.
4. HE Jiting\TAN Qiang beat Utkarsh ARORA\Vighnesh DEVLEKAR21-11, 22-20.
5. Arjun M.R.\Chirag SHETTY beat Chandrabhusan TRIPATHI\Brijesh YADAV21-15, 21-8.
6. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Rohan KAPOOR\Saurabh SHARMA22-20, 21-17.
7. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Dinesh CHAUDHRY\Rushikesh MALI21-6, 21-10.
8. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Arjun M.R.\Chirag SHETTY21-14, 21-11.
9. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO beat Mayank BEHAL\Tanveer GILL 21-18, 21-10.
10. HE Jiting\TAN Qiang beat Jishnu SANYAL [4]\Shivam SHARMA 21-18, 21-12.
11. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Arun GEORGE\Santosh RAVURI21-14, 21-19.

Women’s Doubles:

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.(Image Courtesy: www.thehindu.com).

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.
(Image Courtesy: www.thehindu.com).

1. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Komal ANTIL\Lalita DAHIYA 21-3, 21-13.
2. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI21-8, 22-20.
3. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL beat Prabhjyot KOUR\VADDEPALLY Pramada21-10, 21-7.

Women’s Singles:

Ruthvika. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

Ruthvika.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

  1. GADDE Ruthvika Shivani beat Rasika RAJE21-12, 21-5.
  2. Jin Wei GOHbe at Riya PILLAI21-10, 21-6.
  3. Mugdha AGREY beat Harika VELUDURTHI21-16, 21-19.
  4. Negin AMIRIPOUR beat Seema PANCHAL21-13, 21-6.
  5. Sara NAQVI beat Rucha NIKAM21-16, 21-14.
  6. Lekha SHEHANI beat Lalita DAHIYA21-13, 21-12.
  7. Mukherjee RIYA beat Teenu DAHIYA21-1, 21-7.
  8. Kuhoo GARG beat Komal ANTIL21-14, 21-7.
  9. Negin AMIRIPOUR beat Kuhoo GARG18-21, 21-18, 21-13.
  10. Mukherjee RIYA beat Mugdha AGREY21-17, 21-15.
  11. Lekha SHEHANI beat Sara NAQVI21-16, 21-9.

Men’s Singles:

Karan Rajan.(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

Karan Rajan.
(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

  1. Vipul SAINI beat Abhishek SINGH (Walkover).
  2. N. V. S. Vijetha beat Arun Kumar ASHOK KUMAR 21-14, 21-14.
  3. Ansal YADAV beat Ameya OAK (Walkover).
  4. Mayank BEHAL beat Jaswinder SINGH (Walkover).
  5. Rupinder SINGH beat Saurav KAPOOR 21-15, 21-18.
  6. Satinder MALIK beat Aman KUMAR (Walkover).
  7. Utkarsh ARORA beat Ahmad Faheem YARI (Walkover).
  8. Karan Rajan RAJARAJAN beat Siddharth PRATAP SINGH (Walkover).
  9. Siddharth JAKHAR beat Saurav AGRAWAL 21-8, 21-9.
  10. Kartik JINDAL beat Chirag SEN 26-24, 21-19.
  11. Sachin RAWAT beat Parteek MAHAJAN (Walkover).
  12. Ashish SHARMA beat Rajat JOON 21-9, 23-21.
  13. Abhyansh SINGH beat Manish GUPTA 21-19, 22-20.
  14. Ankit MALIK beat Siddhant SALAR 21-18, 22-20.
  15. Rupinder SINGH beat Karan Rajan RAJARAJAN 22-20, 21-18.
  16. Mohit KAMAT beat Vipul SAINI 21-10, 17-21, 21-16.
  17. Ansal YADAV beat N. V. S. Vijetha 19-21, 21-18, 21-18.
  18. Kartik JINDAL beat Abhyansh SINGH 21-16, 21-13.
  19. Satinder MALIK beat Ankit MALIK 21-16, 16-21, 21-16.
  20. Utkarsh ARORA beat Mayank BEHAL 3-2 (Retired).
  21. Sachin RAWAT beat Gurpartap Singh DHALIWAL 23-21, 21-14.
  22. Siddharth JAKHAR beat Ashish SHARMA 21-10, 21-9.
  23. Jin Wei GOHGADDE beat Ruthvika Shivani 21-14, 24-22.

List of Indian Participants:

Men Singles:

  1. Kidambi Srikanth (1).
  2. Parupalli Kashyap (4).
  3. H. S. Prannoy (5).
  4. Ajay Jayaram (6).
  5. B. Sai Praneeth (15).
  6. Harshit Agarwal.
  7. Saurav Agarwal.
  8. Utkarsh Arora.
  9. Oscar Bansal.
  10. Harsheel Dani.
  11. Subhanker Dey.
  12. Adithya Joshi.
  13. Pratul Joshi.
  14. Mohit kamat.
  15. Abishek Yelegar.
  16. Aazad Yadav.
  17. Ansal Yadav.
  18. Siril Verma.
  19. Sameer Verma.
  20. Sourab Verma.
  21. Siddharth Thakur.
  22. Rupinder Singh.
  23. Jaswinder Singh.
  24. Abyansh Singh.
  25. Abishek Singh.
  26. Abhimanyu Singh.
  27. Ashish Sharma.
  28. Chirag Sen.
  29. Siddhant Salar.
  30. Vipul Saini.
  31. Karan Rajan Rajarajan.
  32. Sachin Rawat.
  33. R. M. V. Gurusai Dutt.
  34. Aneet Kumar Repudi.
  35. Aditya Prakash.
  36. Anand Pawar.
  37. Shubham Prajapati.
  38. Ameya Oak.
  39. Arsalan Naqvi.
  40. N. V. S., Vijetha
  41. Kiran Kumar Mekala
  42. Satinder Malik.
  43. Prateek Mahajan.
  44. Ankit Malik.
  45. Talar Laa.
  46. Arun Kumar.
  47. Amar Kumar.
  48. Saurav Kapoor.

Women Singles:
1. Saina Nehwal (1).
2. P. V. Sindhu (3).
3. Mugdha Agrey.
4. Antil.Komal
5. Gauri Asaji.
6.Ruthvika Shivani Gadde.
7. Kuhoo Garg.
8.Vrushali Gummadi.
9.Vaishnavi Iyer.
10. Vaishnavi Kaari.
11.Reshma Karthik.
12.Preethi Konadam.
13.Prabhjyot Kour.
14. Sri Krishna Priya Kudaravalli.
15. Tanvi Lad (4).
16. Shruti Mundada.
17. Smriti Nagarkoti.
18. Sara Naqvi.
19. Rucha Nikam.
20. P. C.Thulasi
21. Seema Panchal.
22. Riya Pillai.
23. Anura Prabhudesai.
24. Rasika Raje.
25. Saili Rane.
26. Riya Mukherjee.
27. Ira Sharma.
28. Pardeshi Shreyanshi.
29. Amolika Sisodiya Singh .
30. Shraddha Srivastava.
31. Sraddha Tiwari.
32. Harika Veludurthi.
33. Karishma Wadkar.

Men Doubles:

  1. Utkarsh Arora\Vighnesh Devlekar.
    2. Manu Attri\B., Sumeeth Reddy.
    3. Mayank Behal\Tanveer Gill.
    4. Kapil Chaudhary\Vinay Kumar Singh (1).
    5. Dinesh Chaudhry\ Rushikesh Mali.
    6. Pranaav Jerry Chopra\Akshay Dewalkar.
    7. Guru Prasad D.\Adarsh Kumar.
    8. Alwin Francis\Tarun Kona.
    9. Gopi Raju G.\Arjun Kumar Reddy Malgari.
    10. Krishna Prasad Garaga\Satwiksairaj Rankireddy.
    11. Arun George\Santosh Ravuri.
    12. Manish Gupta\Pavan Malik.
    13. Dilshad K.\Suraj P. H.
    14. Nandagopal K.\Shlok Ramchandran.
    15. Rohan Kapoor\Saurabh Sharma.
    16. Anilkumar Raju M.\Venkat Gaurav Prasad.
    17. Arjun M.R.\Chirag Shetty.
    18. Harinder Malik\Satinder Malik.
    19. Vineeth S.Manuel\Sanjeeth (3).
    20. AbhinavPrakash\Ravinder Singh.
    21. Jishnu Sanyal\Shivam Sharma (4).
    22. Tushar Sharma\Harsh Singh.
    23. Kamaldeep Singh\Neeraj Vashist.
    24. Chandrabhusan Tripathi\Brijesh Yadav

Women Doubles:

  1. Jwala Gutta\Ashwini Ponappa (6).
  2. Komal ANTIL\Lalita DAHIYA
  3. Gauri ASAJI\Saruni SHARMA.
  4. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT.
  5. Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA.
  6. Pooja D.,\Kuhoo GARG.
  7. Sudha Kalyani D., \Juhi DEWANGAN.
  8. Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL.
  9. GHORPADE, Sanyogita\J., Meghana (1).
  10. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI.
  11. K., Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy.
  12. Prabhjyot KOUR\Pramada VADDEPALLY.
  13. Farha MATHER\Karishma WADKAR.
  14. Shruti MUNDADA\Anura PRABHUDESAI.
  15. Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI.
  16. Dhanya NAIR\Mohita SAHDEV.
  17. Sara NAQVI\Riya PILLAI (2).
  18. Poorvisha Ram S.,\Arathi Sara SUNIL .
  19. Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI.

Mixed Doubles:

  1. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN.
  2. Aditya NAIR [PFQ]\Smriti NAGARKOTI.
  3. Kamaldeep SINGH [PFQ]\Komal ANTIL.
  4. Manu ATTRI\Ashwini PONNAPPA.
  5. Bhaskar CHAKRABORTY [PFQ]\Rachita SAHDEV.
  6. Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani.
  7. Dinesh CHAUDHRY [PFQ]\Lalita DAHIYA.
  8. Arun VISHNU\Aparna BALAN.

Name of the Tournament: Syed Modi International Badminton Championships.

Tournament dates: 26-Jan-2016 to 31-Jan-2016.

Category: Grand Prix Gold.

Venue: BBD U.P. Badminton Academy.

City: Lucknow.

Country: India.

Prize Money: USD120,000/-.

BWF-Junior World Championships 2015, Lima – Peru

BWF Junior World Championships 2015

Day 6, 15-Nov-2015, (Finals):

Men’s Singles:

Siril verma

Siril Verma @ The prize distribution ceremony.

1. Siril Verma lost to Chia Hung Lu [6] of Chinese Taipei 17-21, 21-10, 21-7.

Day 5, 14-Nov-2015, (Semi Finals):

Men’s Singles:

Siril verma. (Image Courtesy: www.newzview.com).

Siril verma.
(Image Courtesy: www.newzview.com).

1. Siril Verma won against Adulrach Namkul [14] of Thailand 21-15, 21-14.

Day 4, 13-Nov-2015, (Quarter Finals):

Men’s Singles:

Siril verma. (Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Siril verma.
(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

1. Siril Verma won against Satheishtharan R. [10] of Malaysia 21-15, 21-14.

Day 3, 12-Nov-2015:

Men’s Singles (Round Three):
1. Chirag Sen [15] defeated Denmark’s Mikkel Enghøj 21-16, 21-19.
2. Siril Verma defeated Thailand’s Kantaphon Wangcharoen [9] 21-13, 21-13.

Men’s Singles (Pre-Quarter):

Siril Verma.(Image Courtesy: timesofindia.indiatimes.com).

Siril Verma.
(Image Courtesy: timesofindia.indiatimes.com).

1. Siril Verma won against Anders Antonsen [3] of Denmark 21-12, 18-21, 21-15.
2. Chirag Sen [15] lost to Koki Watanabe of Japan 21-18, 21-9.

Women’s Singles:
1. Gadde Ruthvika Shivani [7] lost to Natsuki Nidaira [11] of Japan 13-21, 21-11, 21-10.

Day 2, 11-Nov-2015:

Men’s Singles (Round Two):

chirag Sen.(Image Courtesy: dehradun.amarujala.com).

chirag Sen.
(Image Courtesy: dehradun.amarujala.com).

1. Siril Verma won against France’s Thomas Baures 21-5, 21-13.
2. Chirag Sen [15] defeated Fethican Degirmenci of Turkey 21-13, 21-10.

Men Doubles (Round One):

Krishna Prasad & Sai__1

Krishna Prasad Garaga & Satwiksairaj Rankireddy.
(Image Courtesy: www.youtube.com).

M.R Arjun & Chirag Sen.(Image Courtesy: www.thehindu.com).

M.R Arjun & Chirag Sen.

1. Arjun M.R./Chirag Shetty won against Brian Duong/Gokul Kalyanasundaram U.S.A 21-13, 21-18.
2. Krishna Prasad Garaga/Satwiksairaj Rankireddy won against Justin Lee/Huaidong Tang of Australia 21-7, 21-10.

Men’s Doubles (Round Two):
1. Krishna Prasad Garaga/Satwiksairaj Rankireddy lost to Yahya Adi Kumara [4]/Yantoni Edy Saputra of Indonesia 21-18, 21-16.
2. Arjun M.R./Chirag Shetty lost to He Jiting [1]/Zheng Siwei of China 21-17, 21-12.

Women’s Singles (Round Two):

Ruthvika Shivani.)Image Courtesy: www.mid-day.com)

Ruthvika Shivani.
(Image Courtesy: www.mid-day.com).

shriyanshi_pardeshi

1. Ruthvika Shivani Gadde [7] defeated Devi Yunita Indah Sari of Indonesia 21-14, 21-12.
2. Vrushali Gummadi lost to Pornpawee Chochuwong [5] of Thailand 21-16, 21-17.
3. Pardeshi Shreyanshi won against Daniela Macias [16] of Peru 21-12, 21-14.

Women Singles (Round Three):

Ruthvika. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

Ruthvika.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

1. Gadde Ruthvika Shivani [7] won against Ga Eun Park of Korea 21-17, 21-12.
2. Pardeshi Shreyanshi lost to Moe Araki of Japan 21-10, 21-11.
3. Anoushka Parikh/Sanjana Santosh lost to Rawimon Iamratanamaetheekul [11]/Supamart Mingchua of Thailand
21-8, 21-13.

Women’s Doubles:

Anoushka Parikh & Sanjana Santhosh.(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com, thefangarage.com).

Anoushka Parikh & Sanjana Santhosh.
(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com, thefangarage.com).

1. J. K Malavika/Karishma Wadkar lost to Ha Na Baek/Ye Rim Shim of Korea 21-6, 21-8.
2. Anoushka Parikh/Sanjana Santosh won against Ines Castillo/Valeria Carolina Wong Lam of Peru 21-5, 21-11.

Mixed Doubles:
No Match.

Day 1, 10-Nov-2015:

Men’s Singles:
1. Siril Verma won against Niels Veenstra of Netherlands 21-7, 21-9.
2. Ansal Yadav lost to Kean Yew Loh [13] of Singapore 21-17, 21-11.

Women’s Singles:

Vrushali Gummadi. (Image Courtesy: www.polkacafe.com).

Vrushali Gummadi.
(Image Courtesy: www.polkacafe.com).

shriyanshi_pardeshi

1. Vrushali Gummadi won against Fatima Beatriz Centeno Fuentes of El Salvador 21-8, 21-4.
2. Pardeshi Shreyanshi won against Chinese Taipei’s I-Ting Lai 21-15, 15-21, 21-7.

Women’s Doubles:

Anoushka Parikh & Sanjana Santhosh.(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com, thefangarage.com).

Anoushka Parikh & Sanjana Santhosh.
(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com, thefangarage.com).

1. Anoushka Parikh/Sanjana Santosh won against Joy Lai/Alice Wu Australia 21-16, 21-19.

Mixed Doubles (Round One):
1. Saurabh Sharma/Ningshi Block Hazarika won against Kevin Nupan/Brenda Gil of Columbia 21-5, 21-6.
2. Satwiksairaj Rankireddy/Ahilya Harjani won against Gregor Dunikowski/Margot Lambert of France 21-7, 21-15.
3. Arjun M.R./Kuhoo Garg lost to Fan Qiuyue/Chen Lu of China 21-16, 21-16.

Mixed Doubles (Round Two):
1. Satwiksairaj Rankireddy/Ahillya Harjani lost to Su Min Lim/Ah Yeong Seong of Korea 21-17, 21-10.

List of Indian Participants:

Men Singles:
1. Chirag Sen.
2. A.S.S. Siril Verma.
3. Ansal Yadav.

Women Singles:
1. Ruthvika Shivani Gdde (7).
2. Vrushali Gummadi.
3. Pardeshi Sheryanshi

Men Doubles:
1. Krishna Prasad Garaga/Satwiksairaj Ranki Reddy.
2. Chirag Shetty/M.R. Arjun.

Women Doubles:
1. J.K. Malavika/Karishma Wadkar.
2. Anoushka Parikh/Sanjana Santhosh.

Mixed Doubles:
1. Kuhoo Garg/M.R. Arjun.
2. Ahillya Harjani/Satwiksairaj Ranki Reddy.
3. Ningshi Block Hazarika/Saurab Sharma.

About the Tournament:

Tournament Name: BWF-Junior World Championships 2015.

Category: BWF Major Event.

Venue: CENTRO DE ALTO RENDIMIENTO “LA VIDENA”.

City: Lima.

Country: Peru.

Events: MS, WS, MD, WD, XD.

Tournament Dates: 10-November-2015 to 15-November-2015.

Prize Money: Not Listed.

V. V. Natu Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament, Pune – Maharashtra

Maharastra Badminton Association

Day 5, 25-October-2015 (Finals):

Results to be updated…

Day 4, 24-October-2015 (Semi Finals):

Results to be updated…

Day 3, 23-October-2015 (Main Draw):

Results to be updated…

Day 2, 22-October-2015 (Qualification Round):

Results to be updated…

Day 1, 21-October-2015 (Qualification Round):

Results to be updated…

Men Singles:

Chetan Anand.(Image Courtesy: www.junglekey.in).

Chetan Anand.
(Image Courtesy: www.junglekey.in).

(Image Courtesy: www.deccanherald.com).

Abhishek Yeligar.
(Image Courtesy: www.deccanherald.com).

  1. Shreyansh Jaiswal
  2. Abhimanyu Singh
  3. Subhankar Dey
  4. Abhishek Yeligar
  5. Rohit Yadav
  6. Ketan Chahal
  7. Aditya Joshi
  8. Kaushal Dharmamer
  9. Neeraj Vashisth
  10. Siddharath Thakur
  11. Ajay Kumar
  12. Rahul Yadav
  13. Pratul Joshi
  14. Kanishq M.
  15. Talar Laa
  16. Srujan Nandaluri
  17. Daniel Farid
  18. Chetan Anand
  19. Sachin Rawat
  20. Harshit Aggarwal
  21. Arshalan Naqvi
  22. Harsheel Dani
  23. Bhaskar Chakraborty
  24. Ansal Yadav
  25. Oscar Bansal
  26. Aazad Yadav
  27. Nigel D’Sa
  28. Vikas Harsha
  29. Ashish Sharma
  30. Rajat Rathore
  31. Amit Sharma
  32. Moheet Kamat
  33. Prateek Mahajan
  34. Shubham Prajapati
  35. Deepak Khatri
  36. Rupinder Singh
  37. Kabir Kanzarkar
  38. Abhishek Sadanand
  39. Utkarsh Arora
  40. Arun Kumar
  41. Velavan V.
  42. Sudhanshu Medsikar
  43. Ameya Oak
  44. Rishabh Deshpande
  45. Arya Bhivpathaki

Men Doubles:

Akshay Dewalkar__1

Sanave Thomas.

Sanave Thomas.

  1. Nanda Gopal K./Shlok Ramchandran
  2. Arjun Kumar Reddy/Hemanagendra Babu
  3. Anil Kumar Raju/Venket Gaurav Prasad
  4. Akshay Dewalkar/Sanave Thomas
  5. Eshan Naqvi/Akshay Raut
  6. Gopi Raju G./Shivam Sharma
  7. Vineeth Manuel/Sanjeeth S.
  8. Dilshad K./Suraj P.
  9. Chaitanya Reddy K./Kabir Kanzarkar
  10. Mohamed Rehan R./Velavan V.
  11. Guru Prasad D./Adarsh Kumar
  12. Arun George/Jishnu Sanyal
  13. Utkarsh Arora/Vighnesh Devlekar
  14. Manikandan M. R./Karan Rajan
  15. Satinder Malik/Anand Tiwari
  16. Pranav S./Sunjith S.
  17. Venkatesh B./Santosh Ravuri
  18. Gaurav Deswal/Abhinav Prakash
  19. Venkatesh Prasad S./Jagdish Yadav
  20. Neeraj Rehman/Kamaldeep Singh
  21. Sameer Bhagwat/Varun Khanwalkar
  22. Nishad Dravid/Abhishek Sanjay Kulkarni

Womes Singles:

Riya Pillai.(ImageCourtesy:www.mid-day.com).

Riya Pillai.
(ImageCourtesy:www.mid-day.com).

Arundhati Pantawane.

Arundhati Pantawane.

Neha pandit.(ImageCourtesy: mybadmintonbook.blogspot.com).

Neha pandit.
(ImageCourtesy: mybadmintonbook.blogspot.com).

Tanvi Lad.(ImageCourtesy: indiaatsports.in).

Tanvi Lad.
(ImageCourtesy: indiaatsports.in).

Saili Rane.(ImageCourtesy: www.mid-day.com).

Saili Rane.
(ImageCourtesy: www.mid-day.com).

  1. Neha Pandit
  2. Tanvi Lad
  3. Saili Rane
  4. Reshma Karthik
  5. Arundhati Pantawane
  6. Sri Krishna Priya
  7. Rasika Raje
  8. Riya Pillai
  9. Revati Devasthale
  10. Mudra Dhainje
  11. Sai Uttejitha Rao
  12. Anura Prabhudesai
  13. Khushboo Patel
  14. Shenan Christian
  15. Kanika Kanwal
  16. Vaishnavi Bhale
  17. Vaishnavi K.
  18. Riya Gajjar
  19. Shruti Mundada
  20. Lalita Dahiya
  21. Purva Barve
  22. Vaishnavi Iyer
  23. Riya Mookerjee

Women Doubles:

  1. Dhanya Nair/Mohita Sahdev
  2. Sanyogita Ghorpade/Meghana J.
  3. Shruti Mundada/Anura Prabhudesai
  4. Shenan Christian/Riya Gajjar
  5. Sruthi K. P./Haritha M. H.
  6. Poorvisha S./Arathi Sara Sunil
  7. Parssa Naqvi/Saruni Sharma
  8. Isha Dash/Farha Mather
  9. Agna Anto/Sneha Santhilal
  10. Sara Naqvi/Riya Pillai
  11. Manasi Gadgil/Vaishnavi Iyer

Mixed Doubles:

Anup Sridhar.(Image Courtesy: www.rediff.com).

Anup Sridhar.
(Image Courtesy: www.rediff.com).

Arathi Sara Sunil.(Image Courtesy: www.thehindu.com)

Arathi Sara Sunil.
(Image Courtesy: www.thehindu.com)

  1. Nanda Gopal K./Meghana J.
  2. Hemanagendra Babu T./Poorvisha S. Ram
  3. Utkarsh Arora/Mohita Sahdev F
  4. Vighnesh Devlekar/Revati Devasthale F
  5. Venket Gaurav Prasad/Juhi Dewangan
  6. Sunjith S./Sruthi K. P.
  7. Gopi Raju G./Harika V.
  8. Vinay Kumar Singh/Riya Mookerjee
  9. Dinesh Choudhary/Jagriti Nashier
  10. Akshay Dewalka /Prajakta Sawant
  11. Anup Sridhar/Arathi Sara Sunil
  12. Dilshad K./Smirti Nagarkoti
  13. Kamaldeep Singh/Lalita Dahiya
  14. Vikranth Kumar K./Saruni Sharma
  15. Neeraj Rehman/Sinymol P. S.
  16. Pranav S./Agna Anto
  17. Rajat Joon/Seema Panchal
  18. M. Manikandan R./Parssa Naqvi
  19. Hardik Makkar/Ningshi Block Hazarika
  20. Ravinder Kumar/Daksha Gautam
  21. Nishad Dravid/Manasi Gadgil

Day 2, 21-October-2015. (Qualifiying Rounds):

To be updated after the match results…

Day 1, 20-October-2015. (Qualifying Rounds):

Men Singles:

Anup Sridhar.(Image Courtesy: www.rediff.com).

Anup Sridhar.
(Image Courtesy: www.rediff.com).

  1. Aman Kumar
  2. Venket Gaurav Prasad
  3. Prem Singh Chouhan
  4. Aswin Paul
  5. Saarang Lakhanee
  6. Kartik Jindal
  7. Kiran Kumar M.
  8. Munawer Mohammed
  9. Aneeth Kumar R.
  10. Arun Kumar
  11. Himanshu Kharbanda
  12. Gurpartap Singh
  13. Gaurav Parmar
  14. Sahil Sipani
  15. Siddharth Pratap Singh
  16. Karan Rajan Bodhit Joshi
  17. Sumit Sharma
  18. Kartikey Gulshan Kumar
  19. Satish Naidu J.
  20. Satinder Malik
  21. Sandeep Kumar T.
  22. Orijit Chaliha
  23. Priyanshu Agarwal
  24. Shubham Kumar
  25. Ujjwal Prakash
  26. Sonu Kumar Sah
  27. Gaurav Sidharth
  28. Hemantkumar Korru
  29. Abhishek Kumar Singh
  30. Mukul Pandey
  31. Juggal Patel
  32. Sai Naga Koteswara
  33. Priyam Singh
  34. Rajiv Singh
  35. Upendra C.
  36. Sujey Tamboli
  37. Himanshu Verma
  38. Yash Yogi
  39. Tushar Badechha
  40. Akshay Jasrotiya
  41. Kawaldeep Singh
  42. Jayank Ahuja
  43. Bharat Bajaj
  44. Gaurav Deswal
  45. Nishant Dua
  46. Suresh Ch.
  47. Jha Gunjan
  48. Shubham Gusain
  49. Vaibhav Jadhav
  50. Narender G.
  51. Dhruv Kumar
  52. Parth Nagpal
  53. Parikshit Parmar
  54. Akshit Pathela
  55. Deepanshu Kumar Sharma
  56. Mayank Ahuja
  57. Rohit Bhaker
  58. Sudhish Venkant G.
  59. Rajat Joon
  60. Khushank Khurana
  61. Sree Avinash K.
  62. Jagadeesh K.
  63. Ravinder Kumar
  64. Gaurav Malhan
  65. Harinder Malik
  66. Vikranth Kumar K.
  67. Ankit Mallik
  68. Randeep Kumar
  69. Divyansh Sangwan
  70. Siddharth M
  71. Karan Choudhary
  72. Anurag M
  73. Anuj Kumar Baraik
  74. Satish Mohanta
  75. Dilshad K.
  76. Mohit M.
  77. Arun Kumar P.
  78. Aswin Satheeshan S.
  79. Ninaad Achalkar
  80. Abilash B.
  81. Vinay Badiger
  82. Manjesh C. S.
  83. Sachin C.
  84. Rohan Somanna C.A.
  85. Balraj Kajla
  86. Zakriya Mohammed
  87. Aniruddha Pai
  88. Rahul Prasad
  89. Kamaldeep Singh
  90. Jaya Jawahar P.
  91. Anup Sridhar
  92. Sameer Subhedar
  93. Siddlingesh Tensinkai
  94. Vicky Rahul
  95. Hrutvik Ambekar
  96. Siddhesh Aroskar
  97. Purushottam Awate
  98. Hargurjeet Singh Babrah
  99. Harshad Bhagwat
  100. Pratik Bode
  101. Abhishek Borate
  102. Arijeet Bose
  103. Vaibhav Chatare
  104. Ankit Damle
  105. Vinayak Dandavate
  106. Ruturaj Deshpande
  107. Shubhanan Deshpande
  108. Siddharth Deshpande
  109. Tushar Dhakad
  110. Aman Farogh Sanjay
  111. Dhiraj Kumar Gaurav
  112. Hrishikesh Gharpure
  113. Aditya Ghongade
  114. Mayank Gole
  115. Chandan Jadhav
  116. Harsh Jagdhane
  117. Satyajeet Jagdhane
  118. Apoorva Javadekar
  119. Amey Joshi
  120. Akshay Kadam
  121. Ninad Kamat
  122. Vineet Kamble
  123. Keith Kate
  124. Sarang Kate
  125. Anjesh Kawle
  126. Amit Khadgi
  127. Tahsin Khan
  128. Jasraj Kripalani
  129. Sachin Kshatriya
  130. Malhar Kulkarni
  131. Shripad Kulkarni
  132. Ajeet Kumbhar
  133. Viplav Kuvale
  134. Sandeep P.
  135. Pranav Lokhande
  136. Sahil Lokhande
  137. Ganesh Mahalle
  138. Chetan Mane
  139. Akshay Manwadkar
  140. Ajay Marathe
  141. Aniruddha Mayekar
  142. Ankush Morey
  143. Firoj Mulani
  144. Soham Navandar
  145. Devashish Navdikar
  146. Raju Ovhal
  147. Shripad Pardeshi
  148. Rishikesh Pathak
  149. Akshat Patil
  150. Narendra Patil
  151. Rohan Patwardhan
  152. Nihar Kumar Pradhan
  153. Akshay Raut
  154. Gaurav Rege
  155. Wasim Shaikh
  156. Uttkarsh Shilwant
  157. Aditya Shirsat
  158. Lokesh Sonawane
  159. Sudarshan Sourot
  160. Rahul Tiwadi
  161. Sudeep Tupakul
  162. Swapnil Ujgaonkar
  163. Advait Vanarse
  164. Siddharth Wagh
  165. Yash Wagh
  166. Akash Chauhan
  167. Rohit Gupta
  168. Atul Jain Palash Jain
  169. Ravi Kushwaha
  170. Alap Mishra
  171. Amrendra Kumar Pandey
  172. Pramesh Patidar
  173. Aman Raikwar
  174. Yash Raikwar
  175. Robin Rajpal
  176. Shivashish Rathore
  177. Jairaj Singh Shaktawat
  178. Arjun Singh
  179. Nipender Singh
  180. Prabhat Sirsat
  181. Anurag Thakkar
  182. Sanjay Thakur
  183. Arpit Verma
  184. Ankur Sangpang Rai
  185. Nihar Ranjan Das
  186. Sushanta Rout
  187. Kashish M
  188. Ribya Jokom
  189. Dileep Kumar Reddivary
  190. Anand Tiwari
  191. Mahendra Varman M.
  192. Ankit Arora
  193. Lekhraj Biloniya
  194. Pradeep Biloniya
  195. Kandarp Chaubey
  196. Drishtant Chaudhary
  197. Vikramaditya Chaufla
  198. Vikrant Chawat
  199. Faiz Ahamed S.
  200. Devang Dalal
  201. Nikhil Jangid
  202. Ankush Joshi
  203. Nazish Khan
  204. Zishan Khan
  205. Mahesh Kumar Khoiwal
  206. Ajay Meena
  207. Piyush Meena
  208. Shailendra Singh Meena
  209. Prateek Saxena
  210. Prashant Sen
  211. Raj Ravi Sharma
  212. Rahul Sukhwal
  213. Rajesh Verma
  214. Apparao S.
  215. Mohamed Roshan Zameer
  216. Navaneeth Bakka
  217. Sayam Bothra
  218. Gopalakrishna Reddy D.
  219. Surya Nikhil S.
  220. Akhileshwar Reddy K.
  221. Gourav Kumar Sharma
  222. Nikhil Reddy M.
  223. Qadeer Moinuddin Mohammed
  224. Vijetha N. V.
  225. Lauhit P.
  226. Vishnuvardhan Goud P.
  227. Santosh Padala
  228. Sri Krishna Sai
  229. Santosh Ravuri
  230. Bharghava Reddy S.
  231. Sagar T.
  232. Sufyan Ansari
  233. Shivansh Goswami
  234. Satyendra Jais
  235. Anuj Kapoor
  236. Vivek Kumar
  237. Ravi Pratap Anand
  238. Anubhav Saxena
  239. Rahul Shah
  240. Jitendra Sharma
  241. Abhishek Singh
  242. Akash Singh
  243. Prateek Singh
  244. Sri Dattathreya Reddy
  245. Umang Kaushik
  246. Jigyashu Pant
  247. Chirag Singh
  248. Himanshu Tiwari
  249. Mohit Tiwari

Men Doubles:

  1. Chetan Anand B. /Raunaq Muradia
  2. Sankar Gopan /Sanjay V. J.
  3. Karthikey K. /Rushikesh Mali
  4. Ketan Chahal /Harinder Malik
  5. Naresh A. /Jayan James
  6. Manish Gupta /Pawan Malik
  7. Vinay Kumar Singh /Brijesh Yadav
  8. Bhaskar Chkraborty Kiran Kumar B.
  9. Himanshu Kharbanda M Kapil Chaudhry
  10. Vinay Kumar Reddy P. /Mohamed Roshan Zameer M
  11. Chandrabhushan Tripathi M /Shiva Kumar M.
  12. Yuvaraj M /Kiran Kumar
  13. Upendra C. /Nikhil Kolhatkar
  14. Mahesh Kumar D. /Siddharath Thakur
  15. Amey Joshi Qual 16/Mahendra Varman M.
  16. Abhishek Singh /Mohit Tiwari
  17. Sudarsan A. K. /Nishant Dua
  18. Rohit Raturi /Mithun M.
  19. Jayank Ahuja /Naveen Kumar S.
  20. Bodhit Joshi Qu/Akshit Pathela
  21. Ravi Raj D. DLI/Jairaj Singh Shaktawat
  22. Shubham Gusain /Khushank Khurana
  23. Parikshit Parmar /Siddharth
  24. Mayank Ahuja /Faiz Ahamed S. A.
  25. Rohit Bhaker Qual/Hardik Makkar M
  26. Narender G. /Arun
  27. Kartik Jindal Qu/Ravi Kushwaha
  28. Rajat Joon /Anuj Kumar Baraik
  29. Ravinder Kumar Jawahar P.
  30. Anurag M Qua/Rahul Prasad
  31. Sree Avinash K. /Siddlingesh Tensinkai
  32. Abilash B. Qual/Gangadhara Rao V.
  33. Vinay Badiger /Sandeep Kumar T. D.
  34. Srujan Nandaluri Qual /Vaibhaav
  35. Sandeep P. /Sudhanshu Medsikar
  36. Prakash Raj S. Qual/Shrishail Mitkari
  37. Hrutvik Ambekar /Akshay Manwadkar
  38. Abdul Bari Ansari Qual/Prashant Bahatre
  39. Siddhesh Aroskar /Apoorva Javadekar
  40. Purushottam Awate /Pranav Lokhande
  41. Harshad Bhagwat Qua/Aniruddha Mayekar
  42. Pratik Bode /Nihar Kumar Pradhan
  43. Abhishek Borate /Malhar Kulkarni
  44. Ankit Damle MAH/Siddharth Deshpande
  45. Ruturaj Deshpande Qua/Ganesh Mahalle
  46. Shubhanan Deshpande /Dileep Kumar Reddivary
  47. Aman Farogh Sanjay MAH/Rohan Patwardhan M
  48. Aditya Gaikwad Qual/Ninad Kamat
  49. Nandan Gajendragadkar /Chetan Mane
  50. Dhiraj Kumar Gaurav /Shripad Kulkarni
  51. Aditya Ghongade /Nihar Kelkar
  52. Chandan Jadhav /Gourav Kumar Sharma
  53. Harsh Jagdhane /Vineet Kamble
  54. Amrendra Kumar Pandey Qual/Narendra Patil
  55. Akshay Kadam /Govind Sahasrabuddhe
  56. Ajeet Kumbhar Qual/Lokesh Sonawane
  57. Gaurav Rege /Rahul Tiwadi
  58. Wasim Shaikh /Yash Wagh
  59. Uttkarsh Shilwant /Prabhat Sirsat
  60. Siddharth Wagh Qual/Nipender Singh
  61. Alap Mishra /Shubham Kumar
  62. Gaurav Parmar /Sai Pavan Karri
  63. Aditya Chandra Qual/Gaurav Sidharth
  64. Dhruv Kapila Qual/Piyush Meena
  65. Ujjwal Prakash /Rajesh Verma
  66. Lekhraj Biloniya /Nikhil Jangid
  67. Pradeep Biloniya /Raj Ravi Sharma
  68. Kandarp Chaubey /Prem Singh Chouhan
  69. Vikramaditya Chaufla /Prateek Saxena
  70. Vikrant Chawat /Gaurav Pratap Singh
  71. Ankush Joshi /Abhimayu Naruka
  72. Nazish Khan /Balu Mahendra S.
  73. Ajay Meena /Sudam Ingole
  74. Radha Krishna B. /Rohit Yadav C.
  75. Aditya Nair / /Balraj Kajla
  76. Sree Bharath B. /Santosh Padala
  77. Rahul Yadav C. /Sri Dattathreya Reddy
  78. Gopalakrishna Reddy D. /Jitendra Sharma
  79. Kiran Kumar M. /Himanshu Verma
  80. Lauhit P. /Vivek Kumar
  81. Sufyan Ansari /Rishabh Shukla
  82. Mukul Pandey Qual /Akash Singh
  83. Anuj Kapoor /Priyam Singh
  84. Gaurav Mishra /Sumit Sharma
  85. Ravi Pratap Anand /Himanshu Tiwari
  86. Juggal Patel /Rupinder Singh
  87. Tushar Badechha /Chirag Singh
  88. Jeevan Bora
  89. Kawaldeep Singh /Apparao S.
  90. Umang Kaushik
  91. Jigyashu Pant /Prashant Suresh Ch.

Women Singles:

  1. Poornima Ch.
  2. Bhakti Dahasahasra
  3. Sara Naqvi
  4. Shikha Gautam
  5. Riya Pawar
  6. Bhavya Rishi
  7. Prashi Joshi
  8. Tanishq M.
  9. Mahima Aggarwal
  10. Seema Panchal
  11. Rachita Sahdev
  12. Rohini Bilawar
  13. Ruth Misha V.
  14. Isha Dash
  15. Prabhjyot Kour
  16. Jyoti Nashier
  17. Ira Sharma
  18. Ayushi Singh
  19. Rupal Anand
  20. Deepali Gupta
  21. Agna Anto
  22. Sinymol P. S.
  23. Ashna Roy
  24. Aswathi S.
  25. Sneha Santhilal
  26. Ruby Singh
  27. Komal Singh Dewan
  28. Harshala Dinkar
  29. Nisha Karamchand
  30. Navya Kadekar
  31. Meghana Kulkarni
  32. Shruthi Keerthi
  33. Navya Rao M
  34. Leena Dhapre
  35. Riya Arolkar
  36. Radhini Bhamre
  37. Vaidehi Choudhari
  38. Pranjal Prabhu Chimulkar
  39. Rucha Nikam
  40. Himanshi Pandey
  41. Varsha Pardeshi
  42. Priyana Patel
  43. Jyot Kaur Rekhi
  44. Charuta Vaidya
  45. Karishma Wadkar
  46. Anjali Rawat
  47. Ruchika Jharbade
  48. Sazia Khan
  49. Anusha Nayak
  50. Aastha Sharma
  51. Pranjali Suresh
  52. Damanpreet Kaur Pahwa
  53. Teenu Dahiya F
  54. Amrin Mubarak G.
  55. Supraja S.
  56. Archana B.
  57. Daksha Gautam
  58. Deepthi T.
  59. Preethi K.
  60. Pranali Karani
  61. Pooja M.
  62. Poorvi Singh
  63. Pramada V.
  64. Juhi Dewangan
  65. Pragya Rai
  66. Bhavana Singh
  67. Saumya Singh
  68. Sheetal Kargeti
  69. Smirti Nagarkoti

Women Doubles:

  1. Sinymol P. S. /Ashna Roy
  2. Lalita Dahiya /Jagriti Nashier
  3. Ningshi Block Hazarika /Harika V.
  4. Nimmi Patel /Anjali Rawat
  5. Daksha Gautam /Rachita Sahdev
  6. Sheetal Kargeti /Jyoti Nashier
  7. Juhi Dewangan /Smirti Nagarkoti
  8. Mahima Aggarwal /Shikha Gautam
  9. Vaishnavi Bhale /Khushboo Patel
  10. Bhakti Dahasahasra /Seema Panchal
  11. Anoushka Parikh /Sanjana Santosh
  12. Navya Rao M /Sheetal Mohandas V.
  13. Harshala Dinkar /Meghana Kulkarni
  14. Deepali Gupta /Pragya Rai
  15. Teenu Dahiya /Meenu Singh
  16. Himanshi Pandey /Jyot Kaur Rekhi
  17. Rohini Bilawar /Anusha Nayak
  18. Najma Khan /Sazia Khan
  19. Damanpreet Kaur Pahwa /Bhavana Singh
  20. Amrin Mubarak G. /Anees Kowser J.
  21. Poornima Ch. /Pooja M.
  22. Preethi K. /Vaishnavi K.
  23. Pranali Karani /Pramada V.
  24. Akanshi Baliyan /Ankita Gupta
  25. Pranjal Prabhu Chimulkar /Saumya Singh

Mixed Doubles:

  1. Jitendra Kumar /Shivangi Verma
  2. Harinder Malik /Meenu Singh
  3. Santosh Ravuri /Haritha M. H.
  4. Bharat Bajaj /Rachita Sahdev
  5. Sahil Sipani /Anoushka Parikh
  6. Chandrabhushan Tripathi 6/Akanshi Baliyan
  7. Vikas Harsha P. 7/Sheetal Mohandas V.
  8. Mohamed Rehan R. /Anees Kowser J.
  9. Kiran Kumar G. /Pranjal Prabhu Chimulkar
  10. Akshit Pathela /Isha Dash
  11. Govind Sahasrabuddhe /Vaishnavi Bhale
  12. Talar Laa /Ankita Gupta
  13. Siddharth M /Shradha Srivastava
  14. Harshit Aggarwal /Mahima Aggarwal
  15. Rohan Somanna C.A. /Shruthi Keerthi
  16. Aditya Nair /Pragya Rai
  17. Karthikey K. /Pramada V.
  18. Zakriya Mohammed /Komal Singh Dewan
  19. Tushar Badechha /Nisha Karamchand
  20. Aman Farogh Sanjay /Riya Arolkar
  21. Akshay Kadam /Himanshi Pandey
  22. Nihar Kelkar Qual/Saumya Singh
  23. Abhishek Sanjay Kulkarni /Saili Rane
  24. Rushikesh Mali /Bhakti Dahasahasra
  25. Narender G. /Deepthi T.
  26. Jairaj Singh Shaktawat /Riya Pawar
  27. Yuvaraj M /Supraja S.
  28. Ravi Raj D. /Shaleni Y.
  29. Mohamed Roshan Zameer /Amrin Mubarak
  30. Gaurav Malhan /Teenu Dahiya
  31. Ankit (Ii) Kumar /Rupal Anand
  32. Ankit Mallik /Prabhjyot Kour
  33. Mohit Tiwari

Name of Tournament: V.V. Natu Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament 2015.

Organized By: Poona District & Metropolitan Badminton Association under the auspices of BAI and MBA.

Dates: 21st to 25th October 2015.

Venue: PE Society’s Modern PDMBA Sports Complex, Off JM Road, Modern High School Compound, Shivaji Nagar, Pune, Maharastra.

Prize Money: Rs. 5 Lakhs (Rupees Three Lakhs only).

Indian Badminton Players National Rankings for Junior Under-19 as of 5th of August 2013

We are starting a new series here to track the rankings and the progress of Indian Badminton players at the national level. This series will be published in parallel with the Indian Badminton Players World Ranking that is published weekly.

Badminton Association of India

Badminton Association of India

Here is a quick look at the rankings within Top 50 players in badminton national rankings

  • Junior Boys’ U19 Singles: Andhra Pradesh has the most number of Junior Boys’ U19 Singles ranking players in top 50 with 19 players from AP.Maharashtra is a close second with 9 players ranked within top 50 in Junior Boys’ U19 Singles.
  • Junior Boys’ U19 Doubles: Andhra Pradesh has the most number of Junior Boys’ U19 Doubles ranking players in top 50 with 18 players from AP. Maharashtra is a close second with 13 players ranked within top 50 in Junior Boys’ U19 Doubles.
  • Junior Girls’ U19 Singles: Andhra Pradesh leads the pack way ahead with 21 players in top 50 in Junior Girls’ U19 Singles. Maharashtra is at a distant second place with 12 players in top 50 in this category
  • Junior Girls’ U19 Doubles: Andhra Pradesh has the most number of Junior Girls’ U19 Doubles players also, with 29 players in the top 50 in this category.Kerala and Maharashtra are having 14 players each in the Junior Girls’ U19 Doubles in the top 50.
  • Mixed Doubles: Andhra Pradesh leads the pack again with 27 players in top 50. Uttar Pradesh share the second place with 17 players each in the Mixed Doubles category within top 50.

The star of this week is the Andhra Pradesh team for producing the maximum number of players within top 50 rankings in India in all the categories.

Junior Boys’ U19 Singles

Harsheel Dani

Harsheel Dani

Harsheel Dani  continues to top the Junior Boys’ U19 Singles rankings in India.

  • 2: Aditya Joshi remains unchanged on 2nd position.
  • 3: Arun George remains unchanged on 3rd position.
  • 4: Rahul Yadav C. remains unchanged on 4th position.
  • 5: Arshalan Naqvi remains unchanged on 5th position.

Junior Girls’ U19 Singles:

Rituparna Das continues to top the Junior Girls’ U19 Singles rankings in India.

Rituparna Das

Rituparna Das

  • 2: Ruthvika Shivani G. has 2nd position in this week.
  • 3: Reshma Karthik remains unchanged on 3rd position
  • 4: Shriyanshi Pardeshi remains unchanged on 4th position.
  • 5: Rasika Raje remains unchanged on 5th position

Junior Boys’ U19 Doubles:

Shyam Prasad and Shlokh Ramchandran continue to retain their top rankings in Junior Boys’ U19 Doubles at the National level.

  • 2: Sanyam Shukla remains unchanged on 2nd position.Santhosh Ravuri and Chaitanya Reddy K. has moved up two position and is now in second position.
  • 3: Hemanagendra Babu T remains unchanged on 3rd position
  • 4: Gangadhara Rao V. has moved up one position from 5th to 4th position
  • 5: Kawaldeep Singh and Rupinder Singh are on 5th position

Junior Girls’ U19 Doubles:

Poorvisha S. R. continue to retain their top rankings in Junior Girls’ U19 Doubles at the National level.

  • 2: Meghana J.remains unchanged 2nd position this time.
  • 3:Ruthvika Shivani G. remains unchanged 3rd position this time.
  • 4: Maneesha K. remains unchanged 4th position this time.
  • 5: Pooja M. remains unchanged 5th position this time.

Mixed Doubles:

Meghana J. is the top ranking players in Mixed Doubles in India. They continue to retain their top position.

meghana-j

Meghana J

  • 2: Poorvisha S.R is now ranked second in India in mixed doubles.
  • 3: Vinay Kumar Singh has moved up one position from 4th to 3rd position.
  • 4: Hemanagendra Babu T. has dropped one position from 3rd to 4th position.
  • 5: Ningshi Block Hazarika remains unchanged on fifth position this time.

Congratulations to all the players and best wishes to do well in future.

For full details of all rankings please visit Badminton Association of India website

Indian Badminton Players National Rankings for Junior Under-19 as of 22nd of July 2013

We are starting a new series here to track the rankings and the progress of Indian Badminton players at the national level. This series will be published in parallel with the Indian Badminton Players World Ranking that is published weekly.

Badminton Association of India

Badminton Association of India

Here is a quick look at the rankings within Top 50 players in badminton national rankings

  • Junior Boys’ U19 Singles: Andhra Pradesh has the most number of Junior Boys’ U19 Singles ranking players in top 50 with 14 players from AP.Uttar Pradesh,Uttarakhand,Kerala and Bihar have 6 players in the Junior Boys’ U19 Singles in the top 50.
  • Junior Boys’ U19 Doubles: Andhra Pradesh has the most number of Junior Boys’ U19 Doubles ranking players in top 50 with 16 players from AP. Maharashtra is a close second with 10 players ranked within top 50 in Junior Boys’ U19 Doubles.
  • Junior Girls’ U19 Singles: Andhra Pradesh leads the pack way ahead with 18 players in top 50 in Junior Girls’ U19 Singles. Maharashtra is at a distant second place with 12 players in top 50 in this category
  • Junior Girls’ U19 Doubles: Andhra Pradesh has the most number of Junior Girls’ U19 Doubles players also, with 27 players in the top 50 in this category.Kerala has 14 players each in the Junior Girls’ U19 Doubles in the top 50.
  • Mixed Doubles: Andhra Pradesh leads the pack again with 15 players in top 50. Uttar Pradesh share the second place with 11 players each in the Mixed Doubles category within top 50.

The star of this week is the Andhra Pradesh team for producing the maximum number of players within top 50 rankings in India in all the categories.

Junior Boys’ U19 Singles

Harsheel Dani

Harsheel Dani

  • 1: Harsheel Dani remains unchanged on 1st position.
  • 2: Aditya Joshi remains unchanged on 2nd position.
  • 3: Arun George remains unchanged on 3rd position.
  • 4: Rahul Yadav C. remains unchanged on 4th position.
  • 5: Arshalan Naqvi remains unchanged on 5th position.

Junior Girls’ U19 Singles:

Rituparna Das continues to top the Junior Girls’ U19 Singles rankings in India.

Rituparna Das

Rituparna Das

  • 2: Ruthvika Shivani G. has 2nd position in this week.
  • 3: Reshma Karthik remains unchanged on 3rd position
  • 4: Shriyanshi Pardeshi remains unchanged on 4th position.
  • 5: Rasika Raje remains unchanged on 5th position

Junior Boys’ U19 Doubles:

Shyam Prasad and Shlokh Ramchandran continue to retain their top rankings in Junior Boys’ U19 Doubles at the National level.

  • 2: Sanyam Shukla remains unchanged on 2nd position
  • 3: Hemanagendra Babu T remains unchanged on 3rd position
  • 4: Santosh Ravuri and Chaitanya Reddy K. are in 4th position
  • 5: Gangadhara Rao V. also unchanged on 5th position

Junior Girls’ U19 Doubles:

Poorvisha S. R. continue to retain their top rankings in Junior Girls’ U19 Doubles at the National level.

  • 2: Meghana J.remains unchanged 2nd position this time.
  • 3:Ruthvika Shivani G. remains unchanged 3rd position this time.
  • 4: Maneesha K. remains unchanged 4th position this time.
  • 5: Pooja M. remains unchanged 5th position this time.

Mixed Doubles:

Meghana J. is the top ranking players in Mixed Doubles in India. They continue to retain their top position.

meghana-j

Meghana J

  • 2: Poorvisha S.R is now ranked second in India in mixed doubles.
  • 3: Hemanagendra Babu T. has 3rd position in this time.
  • 4: Vinay Kumar Singh has 4th position in this time.
  • 5: Kaustav Deka and Ningshi Block Hazarika are in the fifth position this time

Congratulations to all the players and best wishes to do well in future.

For full details of all rankings please visit Badminton Association of India website