Tag Archives: K

Syed Modi International Badminton Championships 2016, Lucknow – India

Syed Modi International 2016

Day6, 31-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth won against HUANG Yuxiang of China 21-13, 14-21, 21-14.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia 14-21, 24-22, 21-8.

Day5, 30-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K Srikanth won against Boonsak Ponsana of Thailand 21-14, 21-7.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR won against KIM Gi Jung [2]\KIM Sa Rang of Korea 25-23, 13-21, 21-17.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea 21-14, 21-16.

Day4, 29-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: www.zimbio.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: www.zimbio.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s GOH Soon Huat 21-17, 18-21, 24-22.
  2. PARUPALLI Kashyap [4] lost to HUANG Yuxiang of China 21-16, 18-21, 21-15.
  3. Harsheel DANI lost to SHI Yuqi of China 21-14, 21-11.

Men’s Doubles:

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar. (Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar.
(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING Denmark 22-20, 11-21, 23-21.
  2. Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR lost to Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia 21-17, 21-13.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI Thailand 23-21, 21-17.

Day3, 28-Jan-2016:

Men’s Singles:

kashyap

Harsheel Dani.

Harsheel Dani.

  1. Shreyansh JAISWAL lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 21-10, 21-18.
  2. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN 21-9, 21-12.
  3. PARUPALLI Kashyap [4] beat China’s ZHU Siyuan 21-19, 21-10.
  4. Harsheel DANI beat Korea’s LEE Dong Keun [7] 21-15, 21-10.

Women’s Doubles:

Ashwini & Jwala Gutta.(Image Courtesy: www.veethi.com).

Ashwini & Jwala Gutta.
(Image Courtesy: www.veethi.com).

  1. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT lost to Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK Netherlands 21-17, 21-17.
  2. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA won against Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI 21-9, 21-10.
  3. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand 21-11, 21-17.
  4. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL lost to Shizuka MATSUO [5]\Mami NAITO of Japan 21-9, 21-11.
  5. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING of Denmark 21-19, 21-6.

Men’s Doubles:

  1. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD lost to Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV 21-14, 21-7.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR India beat Indonesia’s Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI 21-13, 21-14.
  3. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth lost to Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN 21-7, 21-12.

Mixed Doubles:

  1. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India lost to SHIN Baek Cheol [3]\CHAE Yoo Jung of Korea 21-11, 21-9.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia 21-14, 21-17.
  3. Arun VISHNU\Aparna BALAN lost to Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia 21-13, 21-17.

Day2, 27-Jan-2016:

Men’s Singles:

Ajay Jayaram.(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Ajay Jayaram.
(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

sameer verma. (Image Courtesy: www.india.com).

sameer verma.
(Image Courtesy: www.india.com).

Sai Praneeth. (Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Anand Pawar.(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Anand Pawar.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI 21-4, 21-10.
  2. Joo Ven SOONG of Malaysia beat Chinese Taipei’s Tzu Wei WANG 21-18, 21-17.
  3. Misha ZILBERMANof Israel beat Indonesia’s Ginting ANTHONY [16] 23-21, 22-20.
  4. Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN of Malaysia beat R. M. V. Gurusaidutt 21-10, 21-17.
  5. Sho SASAKI [8] of Japan beat Utkarsh ARORA 21-11, 21-6.
  6. GOH Soon Huat of Malaysia beat Aditya PRAKASH 21-11, 21-12.
  7. JEON Hyeok Jin [10] of Korea beat Kaushal DHARMAMER 26-24, 18-21, 21-10.
  8. K. Ajay Kumar beat Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB 21-13, 21-18.
  9. SON Wan Ho [3] of Korea beat Siddharth JAKHAR 21-6, 21-12.
  10. Zulfadli ZULKIFFLI of Malaysia beat Indonesia’s Wibowo KHO HENRIKHO 21-9, 21-10.
  11. Giap Chin GOH Malaysia beat France’s Thomas ROUXEL 15-21, 21-9, 22-20.
  12. Aditya JOSHI beat Satinder MALIK also from India 21-10, 22-20.
  13. Ajay JAYARAM [6] beat India’s Rupinder SINGH 21-14, 21-13.
  14. Shreyansh JAISWAL beat India’s Talar LAA 21-18, 21-15.
  15. Boonsak PONSANA [11 of Thailand beat India’s Siril VERMA 21-8, 21-18.
  16. Pratul JOSHI beat Scotland’s Alistair CASEY 21-12, 19-21, 21-14.
  17. Christie JONATAN of Indonesia beat Sarang LAKHANEE 21-6, 21-16.
  18. HSU Jen Hao [9] of Chinese Taipei beat Subhankar DEY 21-13, 21-18.
  19. Sameer VERMA beat Thailand’s Pannawit THONGNUAM 21-14, 21-11.
  20. HUANG Yuxiang of China beat H. S. Prannoy [5] 21-12, 21-17.
  21. Anand PAWAR defeated Mohit KAMAT 21-10, 21-14.
  22. ZHU Siyuan of China defeated Japan’s Takuma UEDA [13] 21-14, 21-14.
  23. Zi Liang Derek WONG of Singapore defeated Ansal YADAV 21-18, 21-10.
  24. PARUPALLI Kashyap [4] defeated Oscar BANSAL 21-18, 21-11.
  25. Harsheel DANI beat Harshit AGGARWAL also from India 21-11, 21-9.
  26. B. Sai Praneeth [15] beat Iran’s Farzin KHANJANI 21-5, 21-7.
  27. Petr KOUKAL of Czech Republic beat Abhishek YELEGAR 21-13, 19-21, 21-19.
  28. LEE Dong Keun [7] of Korea beat Sachin RAWAT 21-7, 21-13.
  29. Wei Feng CHONG of Malaysia beat Kartik JINDAL 21-19, 21-17.
  30. Tanongsak SAENSOMBOONSUK [14]of Thailand beat Indonesia’s Wisnu Yuli PRASETYO 21-2, 21-15.
  31. SHI Yuqi of China beat Siddharath THAKUR 21-15, 21-4.
  32. Sourabh VARMA beat India’s Rahul Yadav CHITTABOINA 21-12, 21-15.
  33. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Joo Ven SOONG 21-18, 21-14.
  34. K. Ajay Kumar lost to JEON Hyeok Jin [10] of Korea 15-21, 21-13, 21-9.
  35. Shreyansh JAISWAL beat India’s Ajay JAYARAM [6] 21-18, 15-21, 21-15.
  36. Pratul JOSHI lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 11-21, 21-13, 21-16.
  37. PARUPALLI Kashyap [4] beat Singapore’s Zi Liang Derek WONG 21-14, 26-28, 21-17.
  38. Sameer VERMA lost to HUANG Yuxiang of China 19-21, 21-12, 21-17.
  39. Anand PAWAR of India lost to ZHU Siyuan of China 20-22, 21-12, 21-16.
  40. Harsheel DANI beat India’s B. Sai Praneeth [15] 14-21, 21-17, 21-16.
  41. Aditya JOSHI lost to Giap Chin GOH of Malaysia 17-21, 21-16, 21-17.

Women’s Singles:

Sindhu
1 .Natalia PERMINOVA Russia defeated Iran’s Negin AMIRIPOUR 21-10, 16-21, 21-11.
2. HE Bingjiao of China beat Singapore’s Xiaoyu LIANG 21-17, 21-15.
3. Porntip BURANAPRASERTSUK of Thailand defeated Malaysia’s Yen Mei HO 21-19, 21-14.
4. P. C. Thulasi lost to Busanan ONGBUMRUNGPHAN [7] of Thailand 21-14, 21-23, 21-19.
5. Tanvi LAD lost to SUNG Ji Hyun [2] of Korea 21-9, 21-6.
6. VENKATA SINDHU Sindhu [3] beat India’s Mukherjee RIYA 21-6, 21-7.

Men’s Doubles:

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  1. LEE Sheng Mu [8]\TSAI Chia Hsin of Chinese Taipei beat Alwin FRANCIS\KONA Tarun 21-10, 21-16.
  2. V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia defeated Japan’s Hirokatsu HASHIMOTO\Noriyasu HIRATA 21-14, 21-12.
  3. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD defeated Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI\Farzin KHANJANI 21-8, 21-17.
  4. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR defeated Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY 21-16, 21-19.
  5. Bodin ISSARA\Nipitphon PUANGPUAPECH of Thailand defeated Indonesia’s Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO 21-11, 21-13.
  6. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN India defeated U.S.A.’s Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT 21-9, 16-21, 21-9.
  7. Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN of Denmark defeated Thailand’s Puavaranukroh DECHAPOL\Kedren KITTINUPONG 21-13, 21-10.
  8. Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia defeated Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR 21-17, 21-13.
  9. Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI of Indonesia defeated Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB\Abdelrahman KASHKAL 21-7, 21-9.
  10. Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV of Russia beat Germany’s Michael FUCHS\Johannes SCHOETTLER 21-14, 21-16.
  11. KO Sung Hyun [4]\SHIN Baek Cheol of Korea beat Manu ATTRI\B. Sumeeth Reddy 21-18, 21-16.
  12. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth beat G. Gopi Raju\Arjun Kumar Reddy MALGARI 30-29, 14-21, 21-16.
  13. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN defeated Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT of U.S.A. 21-9, 16-21, 21-9.

Mixed Doubles:

Aparna & Arun.(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Aparna & Arun.
(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

  1. Ronald ALEXANDER [8]\Melati Daeva OKTAVIANI of Indonesia beat Aditya NAIR\Smriti NAGARKOTI 21-10, 21-6.
  2. Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia beat Korea’s KIM Gi Jung\SHIN Seung Chan 21-18, 21-14.
  3. Sudket PRAPAKAMOL\Saralee THOUNGTHONGKAM of Thailand beat Chinese Taipei hi-Lin WANG\Chia Hsin LEE 21-16, 21-12.
  4. Phillip CHEW\Jamie SUBANDHI of U.S.A. beat Dinesh CHAUDHRY\Lalita DAHIYA 21-7, 21-9.
  5. Solgyu CHOI [4]\EOM Hye Won of Korea beat Kamaldeep SINGH\Komal ANTIL 21-7, 21-10.
  6. Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia beat Bhaskar CHAKRABORTY\Rachita SAHDEV 21-18, 21-15.
  7. Rodion KARGAEV\Ekaterina BOLOTOVA of Russia beat Egypt’s Abdelrahman KASHKAL\Hadia HOSNY 21-13, 21-11.
  8. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat France’s Ronan LABAR\Emilie LEFEL 21-7, 18-21, 22-20.
  9. Arun VISHNU\Aparna BALAN beat India’s Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha 21-17, 21-18.
  10. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN lost to HE Jiting\DU Yue of China 21-10, 21-9.
  11. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy won against India’s Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani 21-3, 21-11.

Women’s Doubles:

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.(Image Courtesy: www.topnews.in).

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.
(Image Courtesy: www.topnews.in).

  1. CHANG Ye Na [1]\LEE So Hee Korea beat Pooja D.\Kuhoo GARG (Walkover).
  2. DU Yue\LI Yinhui of China beat Malaysia’s Amelia Alicia ANSCELLY\Fie Cho SOONG 21-13, 23-25, 21-18.
  3. Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK of Netherlands beat Sudha Kalyani\Juhi DEWANGAN 21-5, 21-11.
  4. Ekaterina BOLOTOVA\Evgeniya KOSETSKAYA of Russia beat Indonesia’s Della Destiara HARIS\Rosyita Eka PUTRI SARI 21-12, 17-21, 22-20.
  5. GO Ah Ra [7]\YOO Hae Won of Korea beat Gauri ASAJI\Saruni SHARMA 21-6, 21-6.
  6. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT beat Chinese Taipei’s HSU Ya Ching\PAI Yu Po 21-13, 13-21, 21-17.
  7. Jongkolphan KITITHARAKUL\Rawinda PRAJONGJAI of Thailand beat Bulgaria’s Gabriela STOEVA [8]\Stefani STOEVA 21-13, 21-8.
  8. Johanna GOLISZEWSKI\Carla NELTie of Germany beat Egypt’s Nadine ASHRAF\Menna ELTANANY 21-7, 21-5.
  9. JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea beat Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL 21-2, 21-2.
  10. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Sara NAQVI\Riya PILLAI 21-7, 21-11.
  11. Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand beat Malaysia’s Vivian Kah Mun HOO [4]\Khe Wei WOON 21-18, 16-21, 21-13.
  12. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA beat England’s Heather OLVER\Lauren SMITH 21-6, 21-14.
  13. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHi beat Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI 21-15, 21-10.
  14. Anggia Shitta AWANDA\Mahadewi Istirani NI KETUT of Indonesia beat Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA 21-7, 21-14.
  15. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL defeated Farha MATHER\Karishma WADKAR 21-9, 21-14.

Day 1, 26-Jan-2016 (Qualification Rounds):
Mixed Doubles:

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

1. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Utkarsh ARORA\Mohita SAHDEV 21-16, 21-17.
2. Satinder MALIK\Teenu DAHIYA beat Kashish SHARMA\Daksha GAUTAM 21-14, 21-15.
3. Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI beat Vishal THAKRAN\Seema PANCHAL 21-19, 21-14.
4. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Saurabh SHARMA\Pooja D. (Walkover).
5. HE Jiting\DU Yue of China beat Shlok RAMCHANDRAN\Kuhoo GARG 21-16, 21-13.
6. Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN beat Rushikesh MALI\Rucha NIKAM 21-12, 21-10.
7. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat VINAY KUMAR singh\Mukherjee RIYA 21-16, 21-15.
8. K. Nandagopal\J. Meghana beat B. Sumeeth Reddy\S. Poorvisha Ram 21-18, 21-13.
9.  Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
10. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
11. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
12. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.
13. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
14. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
15. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
16. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.

Men’s Doubles: 

Alwyn Francis & Tarun Kona. (Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

Alwyn Francis & Tarun Kona.
(Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

1. Arun GEORGE\Santosh RAVURI beat Abhinav PRAKASH\Ravinder SINGH 22-20, 22-24, 21-14.
2. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTObeat K. Dilshad\P. H. Suraj21-17, 21-18.
3. Mayank BEHAL\Tanveer GILL beat Harinder MALIK\Satinder MALIK21-16, 21-19.
4. HE Jiting\TAN Qiang beat Utkarsh ARORA\Vighnesh DEVLEKAR21-11, 22-20.
5. Arjun M.R.\Chirag SHETTY beat Chandrabhusan TRIPATHI\Brijesh YADAV21-15, 21-8.
6. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Rohan KAPOOR\Saurabh SHARMA22-20, 21-17.
7. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Dinesh CHAUDHRY\Rushikesh MALI21-6, 21-10.
8. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Arjun M.R.\Chirag SHETTY21-14, 21-11.
9. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO beat Mayank BEHAL\Tanveer GILL 21-18, 21-10.
10. HE Jiting\TAN Qiang beat Jishnu SANYAL [4]\Shivam SHARMA 21-18, 21-12.
11. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Arun GEORGE\Santosh RAVURI21-14, 21-19.

Women’s Doubles:

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.(Image Courtesy: www.thehindu.com).

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.
(Image Courtesy: www.thehindu.com).

1. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Komal ANTIL\Lalita DAHIYA 21-3, 21-13.
2. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI21-8, 22-20.
3. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL beat Prabhjyot KOUR\VADDEPALLY Pramada21-10, 21-7.

Women’s Singles:

Ruthvika. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

Ruthvika.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

  1. GADDE Ruthvika Shivani beat Rasika RAJE21-12, 21-5.
  2. Jin Wei GOHbe at Riya PILLAI21-10, 21-6.
  3. Mugdha AGREY beat Harika VELUDURTHI21-16, 21-19.
  4. Negin AMIRIPOUR beat Seema PANCHAL21-13, 21-6.
  5. Sara NAQVI beat Rucha NIKAM21-16, 21-14.
  6. Lekha SHEHANI beat Lalita DAHIYA21-13, 21-12.
  7. Mukherjee RIYA beat Teenu DAHIYA21-1, 21-7.
  8. Kuhoo GARG beat Komal ANTIL21-14, 21-7.
  9. Negin AMIRIPOUR beat Kuhoo GARG18-21, 21-18, 21-13.
  10. Mukherjee RIYA beat Mugdha AGREY21-17, 21-15.
  11. Lekha SHEHANI beat Sara NAQVI21-16, 21-9.

Men’s Singles:

Karan Rajan.(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

Karan Rajan.
(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

  1. Vipul SAINI beat Abhishek SINGH (Walkover).
  2. N. V. S. Vijetha beat Arun Kumar ASHOK KUMAR 21-14, 21-14.
  3. Ansal YADAV beat Ameya OAK (Walkover).
  4. Mayank BEHAL beat Jaswinder SINGH (Walkover).
  5. Rupinder SINGH beat Saurav KAPOOR 21-15, 21-18.
  6. Satinder MALIK beat Aman KUMAR (Walkover).
  7. Utkarsh ARORA beat Ahmad Faheem YARI (Walkover).
  8. Karan Rajan RAJARAJAN beat Siddharth PRATAP SINGH (Walkover).
  9. Siddharth JAKHAR beat Saurav AGRAWAL 21-8, 21-9.
  10. Kartik JINDAL beat Chirag SEN 26-24, 21-19.
  11. Sachin RAWAT beat Parteek MAHAJAN (Walkover).
  12. Ashish SHARMA beat Rajat JOON 21-9, 23-21.
  13. Abhyansh SINGH beat Manish GUPTA 21-19, 22-20.
  14. Ankit MALIK beat Siddhant SALAR 21-18, 22-20.
  15. Rupinder SINGH beat Karan Rajan RAJARAJAN 22-20, 21-18.
  16. Mohit KAMAT beat Vipul SAINI 21-10, 17-21, 21-16.
  17. Ansal YADAV beat N. V. S. Vijetha 19-21, 21-18, 21-18.
  18. Kartik JINDAL beat Abhyansh SINGH 21-16, 21-13.
  19. Satinder MALIK beat Ankit MALIK 21-16, 16-21, 21-16.
  20. Utkarsh ARORA beat Mayank BEHAL 3-2 (Retired).
  21. Sachin RAWAT beat Gurpartap Singh DHALIWAL 23-21, 21-14.
  22. Siddharth JAKHAR beat Ashish SHARMA 21-10, 21-9.
  23. Jin Wei GOHGADDE beat Ruthvika Shivani 21-14, 24-22.

List of Indian Participants:

Men Singles:

  1. Kidambi Srikanth (1).
  2. Parupalli Kashyap (4).
  3. H. S. Prannoy (5).
  4. Ajay Jayaram (6).
  5. B. Sai Praneeth (15).
  6. Harshit Agarwal.
  7. Saurav Agarwal.
  8. Utkarsh Arora.
  9. Oscar Bansal.
  10. Harsheel Dani.
  11. Subhanker Dey.
  12. Adithya Joshi.
  13. Pratul Joshi.
  14. Mohit kamat.
  15. Abishek Yelegar.
  16. Aazad Yadav.
  17. Ansal Yadav.
  18. Siril Verma.
  19. Sameer Verma.
  20. Sourab Verma.
  21. Siddharth Thakur.
  22. Rupinder Singh.
  23. Jaswinder Singh.
  24. Abyansh Singh.
  25. Abishek Singh.
  26. Abhimanyu Singh.
  27. Ashish Sharma.
  28. Chirag Sen.
  29. Siddhant Salar.
  30. Vipul Saini.
  31. Karan Rajan Rajarajan.
  32. Sachin Rawat.
  33. R. M. V. Gurusai Dutt.
  34. Aneet Kumar Repudi.
  35. Aditya Prakash.
  36. Anand Pawar.
  37. Shubham Prajapati.
  38. Ameya Oak.
  39. Arsalan Naqvi.
  40. N. V. S., Vijetha
  41. Kiran Kumar Mekala
  42. Satinder Malik.
  43. Prateek Mahajan.
  44. Ankit Malik.
  45. Talar Laa.
  46. Arun Kumar.
  47. Amar Kumar.
  48. Saurav Kapoor.

Women Singles:
1. Saina Nehwal (1).
2. P. V. Sindhu (3).
3. Mugdha Agrey.
4. Antil.Komal
5. Gauri Asaji.
6.Ruthvika Shivani Gadde.
7. Kuhoo Garg.
8.Vrushali Gummadi.
9.Vaishnavi Iyer.
10. Vaishnavi Kaari.
11.Reshma Karthik.
12.Preethi Konadam.
13.Prabhjyot Kour.
14. Sri Krishna Priya Kudaravalli.
15. Tanvi Lad (4).
16. Shruti Mundada.
17. Smriti Nagarkoti.
18. Sara Naqvi.
19. Rucha Nikam.
20. P. C.Thulasi
21. Seema Panchal.
22. Riya Pillai.
23. Anura Prabhudesai.
24. Rasika Raje.
25. Saili Rane.
26. Riya Mukherjee.
27. Ira Sharma.
28. Pardeshi Shreyanshi.
29. Amolika Sisodiya Singh .
30. Shraddha Srivastava.
31. Sraddha Tiwari.
32. Harika Veludurthi.
33. Karishma Wadkar.

Men Doubles:

  1. Utkarsh Arora\Vighnesh Devlekar.
    2. Manu Attri\B., Sumeeth Reddy.
    3. Mayank Behal\Tanveer Gill.
    4. Kapil Chaudhary\Vinay Kumar Singh (1).
    5. Dinesh Chaudhry\ Rushikesh Mali.
    6. Pranaav Jerry Chopra\Akshay Dewalkar.
    7. Guru Prasad D.\Adarsh Kumar.
    8. Alwin Francis\Tarun Kona.
    9. Gopi Raju G.\Arjun Kumar Reddy Malgari.
    10. Krishna Prasad Garaga\Satwiksairaj Rankireddy.
    11. Arun George\Santosh Ravuri.
    12. Manish Gupta\Pavan Malik.
    13. Dilshad K.\Suraj P. H.
    14. Nandagopal K.\Shlok Ramchandran.
    15. Rohan Kapoor\Saurabh Sharma.
    16. Anilkumar Raju M.\Venkat Gaurav Prasad.
    17. Arjun M.R.\Chirag Shetty.
    18. Harinder Malik\Satinder Malik.
    19. Vineeth S.Manuel\Sanjeeth (3).
    20. AbhinavPrakash\Ravinder Singh.
    21. Jishnu Sanyal\Shivam Sharma (4).
    22. Tushar Sharma\Harsh Singh.
    23. Kamaldeep Singh\Neeraj Vashist.
    24. Chandrabhusan Tripathi\Brijesh Yadav

Women Doubles:

  1. Jwala Gutta\Ashwini Ponappa (6).
  2. Komal ANTIL\Lalita DAHIYA
  3. Gauri ASAJI\Saruni SHARMA.
  4. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT.
  5. Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA.
  6. Pooja D.,\Kuhoo GARG.
  7. Sudha Kalyani D., \Juhi DEWANGAN.
  8. Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL.
  9. GHORPADE, Sanyogita\J., Meghana (1).
  10. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI.
  11. K., Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy.
  12. Prabhjyot KOUR\Pramada VADDEPALLY.
  13. Farha MATHER\Karishma WADKAR.
  14. Shruti MUNDADA\Anura PRABHUDESAI.
  15. Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI.
  16. Dhanya NAIR\Mohita SAHDEV.
  17. Sara NAQVI\Riya PILLAI (2).
  18. Poorvisha Ram S.,\Arathi Sara SUNIL .
  19. Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI.

Mixed Doubles:

  1. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN.
  2. Aditya NAIR [PFQ]\Smriti NAGARKOTI.
  3. Kamaldeep SINGH [PFQ]\Komal ANTIL.
  4. Manu ATTRI\Ashwini PONNAPPA.
  5. Bhaskar CHAKRABORTY [PFQ]\Rachita SAHDEV.
  6. Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani.
  7. Dinesh CHAUDHRY [PFQ]\Lalita DAHIYA.
  8. Arun VISHNU\Aparna BALAN.

Name of the Tournament: Syed Modi International Badminton Championships.

Tournament dates: 26-Jan-2016 to 31-Jan-2016.

Category: Grand Prix Gold.

Venue: BBD U.P. Badminton Academy.

City: Lucknow.

Country: India.

Prize Money: USD120,000/-.

2015 BWF World Senior Championships, Helsingborg – Sweden

World Senior Championships 2015 - Sweden

Day 7: (26-Sep-2015): Finals:

vii. (65+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Vidya Bhushan ARORA/Sushil Kumar PATEL of India will lost to Robert J BELL/Royston V LORD of England in the Finals later today after encountering a remarkable fight in the first game. Scores: 21-18, 21-8.

Day 6: (25-Sep-2015): Semi Finals:

Its a remarkable run till now for the Men’s doubles pair from India in the 65+ category to enter into the Semi- FInals of the above tournament.

vii. (65+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Vidya Bhushan ARORA/Sushil Kumar PATEL of India defeated England’s pair of Rodney FORREST/Grahame L MOSCROP in their Men’s Doubles Semi Finals encounter to enter into the finals in a hard fought three game match. Scores 21-18, 16-21, 21-18 .

Day 5: (24-Sep-2015): Quarter-Finals:

iv. (50+ Category):

Women’s Singles:

  1. Manjusha Sudhir SAHASRABUDHE [5/8] a qualifier from India lost to Lone Hagelskjaer KNUDSEN [1], the first seed from Denmark, 21-15, 21-17 in straight games.

v. (55+ Category):

Men’s Singles:

  1. Santhosh Kumar GOPI [9/16] of India lost to Canada’s Jack Keith PRIESTMAN today in gruelling three games. Scores – 21-17, 19-21, 21-19.

Women’s Doubles:

  1. Manik PARANJPE/Kanchan SANE of India lost to Jennifer A COX [1]/Christine M CROSSLEY of England later today in their Women’s Doubles match in straight games. The scores being 21-5, 21-7.

vii. (65+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Vidya Bhushan ARORA/Sushil Kumar PATEL India had a remarkable victory against the Germany’s pair of Peter HONNEN/Claus-Peter LIENIG in their Men’s Doubles Quarter Finals to enter into the semi-Finals. Scores – 24-22, 21-19.

Day 4: (23-Sep-2015):

i. (35+ Category):

Women’s Singles:

  1. Uma Rani PALIT of India lost to Anne-Gaelle DEPAGNE France – 21-9, 21-15.

ii. (40+ Category):

  1.  Soumen BHATTACHARJEE/Hirak Kanti SENGUPTA lost to James A BABINGTON/Philip J SUNDERLAND England – 21-19, 22-20.

iii. (45+ Category):

Men’s Singles:

  1. Kiran Vinayakrao MAKODE lost to LIU En-Horng Chinese Taipei – 21-8, 21-5.

Women’s Singles:

  1. Sangeeta RAJGOPALAN lost to Csilla GONDANE FORIAN [2] Hungary – 21-7, 21-14.

Men’s Doubles:

  1. Arvind GANGANI/Sanjay RAY lost to LIU En-Horng/Chang-Jun WU Chinese Taipei – 21-6, 21-13.

Women’s Doubles:

  1. Manjusha Sudhir SAHASRABUDHE/Suzanne VENGLET lost to Betty BLAIR [3/4]/Debora MILLER England – 21-17, 21-19.

iv. (50+ Category):

Women’s Singles:

  1. Manjusha Sudhir SAHASRABUDHE [5/8] India beat Switzerland’s Bettina VILLARS in thrilling three games. Scores – 21-18, 15-21, 24-22.

v. (55+ Category):

Men’s Singles:

  1. Santhosh Kumar GOPI [9/16] India beat a qualifier from Denmark Birger STEENBERG [5/8]. Scores – 21-19, 21-15.

Women’s Singles:

  1. Manik PARANJPE lost to Khanittha MAENSAMUT Thailand – 21-10, 21-14.
  2. Neera PASRICHA of India lost to Linda WOOD England – 21-7, 21-4.

Men’s Doubles:

  1. Santhosh Kumar GOPI/Oommen George KATTAPURAM lost to Dieter FRICK/Rolf RuSSELER of Germany – 21-13, 21-18.
  2. Arun DHAND/Arun Kumar KAKKAR lost to Bo ELVERS [5/8]/Thomas S. NIELSEN Denmark –  21-8, 21-18.

Women’s Doubles:

  1. Manik PARANJPE/Kanchan SANE India beat Japan’s pair of Fusako ARAKI/Kimiko TSUCHIYA in strainght games. Scores, 21-16, 21-10.
  2. Vandana DEOGIRIKAR/Neera PASRICHA of India lost toTina BENZIN/Lone ODGAARD Denmark – 21-2, 21-8.

vi. (60+ Category):

Men’s Singles:

  1. Shaukat NOOR MOHAMED of India lost a three game battle to Sakae FUKUSHI Japan – 19-21, 21-19, 21-17.

Women’s Singles:

  1. Punita NAGALIA lost to Yasuko KATAITO Japan – 21-9, 21-6.

Men’s Doubles:

  1. Shaukat NOOR MOHAMED/Ashok Kumar SHARMA lost to William HAMBLETT [1]/Graham HOLT England – 21-9, 21-7.

Women’s Doubles:

  1. Sunita DSOUZA/India Punita NAGALIA lost to Angela MICHALOWSKY/Marie-Luise SCHULTA-JANSEN Germany – 21-15, 21-10.
  2. Saroja B R SHETTY/Gowramma VEERALINGA lost to Kiyoko FURUHASHI/Mieko YAMAMOTO Japan – 21-5, 21-12.

vii. (65+ Category):

Men’sSingles:

  1. Hubert MIRANDA of India lost to Johan CROUKAMP [1] South Africa – 21-18, 21-12.

Men’s Doubles:

  1. Vidya Bhushan ARORA/Sushil Kumar PATEL India – beat Van Phuc QUANG/Max VARIN of France in straight games. Scores – 21-18, 21-13.

viii. (70+ Category):

Men’s Singles:

  1. Tze Fah HO [3/4] Malaysia got a walkover from India’s Ralliantawna in the Men’s Singles  category.

Day 3: (22-Sep-2015):

i. (35+ Category):

Men’s Singles:

  1. Ashish SHARMA of India lost to Vadim ITCKOV [1] Russia – 21-17, 21-14.
  2. Lakhwinder PANNU of India lost to Thorsten HUKRIEDE [5/8] Germany – 21-16, 21-16.

Women’s Singles:

  1. Prerana JOSHI India lost to Mayumi BANDO Japan – 21-10, 21-10.
  2. Uma Rani PALIT India beat Germany’s Katrin HOCKEMEYER [5/8] 21-15, 18-21, 21-16.
  3. Nirmala BANGALORE PRAKASH lost to Rebecca PANTANEY [2] England – 21-7, 21-12.

Men’s Doubles:

  1. Joy T ANTONY/Jaison XAVIER lost to Thorsten HUKRIEDE/Ewoud TAN Netherlands – 21-15, 16-21, 21-15.
  2. J. B. S. Vidyadhar/Ravinder SINGH lost to Naruenart CHUAYMAK/Apichai THIRARATSAKUL Thailand – 21-11, 16-21, 21-15.

Women’s Doubles:

  1. Prerana JOSHI, Anika LELE lost to Celine GOMES/Lilas GOULIN France – 21-14, 21-13.
  2. Savithri KOTHA/Sujata Prasad SETTEM lost to Sunniva AMINOFF [3/4] (Sweden)/Claudia VOGELGSANG Germany – 21-7, 21-2.
  3. Heema Kaverappa KODANDERA/India Navya NALLAM lost to Lisbeth T. HAAGENSEN/Helle KaeMPEGAARD Denmark – 21-7, 21-8.
  4. Madhu GYANCHANDANI/Usha Sree PEDDISETTY lost to Nataliia GOLOVKINA [5/8] Ukraine/Tatiana IANUTC Russia – 21-11, 21-1.

ii. (40+ Category):

Men’s Singles:

  1. Vijay SHARMA [9/16] a qualifier from India lost to James A BABINGTON England – 21-17, 21-8.

Men’s Doubles:

  1. Soumen BHATTACHARJEE/Hirak Kanti SENGUPTA India got a walkover from Spain Mario CARULLA [5/8]/Portugal Fernando SILVA.
  2. Tarun CHAUHAN/Anwerkhan PATHAN lost to Andre WIECHMANN/Jochen ZEPMEISEL Germany – 21-19, 21-14.

Women Doubles:

  1. Lalrammawii KHIANGTE/Vanlalruati TOCHHAWNG gave a walkover to Elena EKATERININSKAIA Russia/Fineke SELLES of Netherlands.
  2. Supriya DEVGUN/Asawari PARMAR lost to Sara FOSTER/Sara HALL England – 21-16, 21-13.

iii.  (45+ Category):

Men’s Singles:

  1. Venkata Murali Krishna MUKALA of India gave a walkover to Nauman MAJID of Norway.
  2. Kiran Vinayakrao MAKODE India beat Iceland’s Indridi BJORNSSON 21-14, 21-6.
  3. Jayant DEWANGAN lost to Jonas THORNE [9/16] Sweden – 21-19, 21-14.

Women’s Singles:

  1. Poonam TATWAWADI [5/8] a qualifier lost to Kerstin WENK Germany – 11-21, 21-15, 21-10.
  2. Manjiri MOKTALI lost to Dorota GRZEJDAK [5/8] Poland, 21-6, 21-5.
  3. Sangeeta RAJGOPALAN India beat Germany’s Kathrin TRoGER 14-21, 21-19, 23-21 in a gruelling encounter.

Men’s Doubles:

  1. Venkataraju AKULA [5/8]/B. V. S. K. Lingeswara Rao lost to Oleg GRIGORYEV/Vadim NAZAROV Russia – 21-19, 21-15.
  2. Kiran Vinayakrao MAKODE/Mayur TAWADE lost to Tri CAHYO [3/4]/Eddy HARTONO Indonesia – 21-11, 21-14.
  3. Arvind GANGANI/Sanjay RAY India beat Spain’s Bernardo GALMES/Miguel Angel POLO 21-11, 21-17.

iv.  (50+ Category):

Men’s Singles:

  1. Harjit SINGH India beat Russia’s Sergey RAZUVAYKIN [5/8] a qualifier, 21-17, 18-21, 21-16.
  2. Prabhu Naik Naidu KONA India beat Czech Republic Milos KAMARYT, 21-9, 21-9.

Men’s Doubles:

  1. Sunil DANG/India Harjit SINGH lost to Ertanto KURNIAWAN [3/4]/Effendy WIDJAYA Indonesia –
    21-11, 21-10.
  2. Milind GHATE [3/4]/Amod TILAK lost to Henrik MADSEN/Soeren OELUND Denmark – 21-19, 21-15.
  3. Lovleen KUMAR/India Ram LAKHAN lost to Patrick COMBES/Jean-Michel EDARD France –
    21-10, 17-21, 21-19.

Women’s Singles:

  1. Manjusha Sudhir SAHASRABUDHE [5/8] India beat Russia’s Elena SOLODUKHINA, 21-10, 21-16.
  2. Nagamma MUDDAIAH lost to Sian WILLIAMS [5/8] Ireland – 21-5, 21-8.
  3. Kaveramma CHEMIRA MONNAPPA lost to Ye WANG Germany – 21-7, 21-10.
  4. Sukesha SAGGI of India lost to Pamela PEARD Ireland – 21-5, 21-9.

v.  (55+ Category):

Mixed Doubles:

  1. Ajay MOHTA/India Vandana DEOGIRIKAR lost to Susumu FUJITA/Kimiko TSUCHIYA Japan –
    21-10, 21-6.
  2. Gautam ASHRA/India Manik PARANJPE lost to Patrick DE RUISSEAUX/Rita VERVAET Belgium –
    21-18, 23-21.

Women’s Singles:

  1. Manik PARANJPE India beat Canada’s Mary-Jo RANDALL 9-21, 21-18, 21-19.
  2. Shakuran BEGUM of India gave a walkover to Sirpa KORKIAKOSKI Finland.
  3. Vandana DEOGIRIKAR lost to Ursula HEALE England – 21-11, 21-18.
  4. Neera PASRICHA India got a walkover from China’s Zhonglin TANG.

Men’s Singles:

  1. S. K. PARDESHI lost to Geir ARNEVIK [5/8] a qualifier from Norway – 21-7, 21-8.
  2. Santhosh Kumar GOPI [9/16] India beat Germany’s Dieter FRICK 21-6, 21-8.

vi.  (60+ Category):

Men’s Singles:

  1. Shaukat NOOR MOHAMED India beat Sweden’s Curt INGEDAHL 21-18, 21-17.
  2. Khadak Bahadur SINGH lost a gruelling three game to Soren CHRISTENSEN [5/8] a qualifier from Denmark – 18-21, 21-14, 21-18.

Women’s Singles:

  1. Sunita DSOUZA lost to Marguerite BUTT England – 21-15, 21-8.
  2. Saroja B R SHETTY lost to Marcia JACKSON Canada – 21-7, 21-5.

vii.  (65+ Category):

Men’s Singles:

  1. Vidya Bhushan ARORA lost to Tuomo TENNILä Finland – 21-18, 21-11.

viii.  (70+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Harendra Singh BHAKUNI/Rajendra PAL lost to Tart KORNCHANKUL/Pirachitra SURAKKHAKA Thailand – 21-10, 21-5.

Day 2: (21-Sep-2015):

i. (35+ Category):

Men’s Doubles:

  1. India’s Samir ABBASI/Srikant BAKSHI lost to Gerben BRUIJSTENS/Tjitte WEISTRA of Netherlands – 22-20, 21-19.
  2. Sanjay BHANSALI/Akhil Kumar DHAGAT lost to Tamas GEBHARD/Kristof HORVATH Hungary – 21-8, 21-10.

Women’s Singles:

  1. Deepa GANAPATHY of India lost to Julie PUIGRENIER France – 21-17, 21-11.

Mixed Doubles:

  1. Mohankumar PONNUSAMY/Navya NALLAM lost to Tryggvi NIELSEN/Elsa NIELSEN Iceland – 21-6, 21-10.

ii. (40+ Category):

Men Singles:

  1.  Jaison XAVIER of India lost to Jurgen KOCH [9/16] of Austria – 21-16, 21-14.
  2.  Ajay SALVI lost to Robert SMIERZCHALSKI of Poland – 13-21, 21-10, 21-4.
  3. Vijay SHARMA [9/16] of India defeated Denmark’s Morten AARUP 21-16, 21-10.

Women Singles:

  1. Sheela Krishna NAIR lost to Marielle VAN DER WOERDT Netherlands – 21-10, 21-4.
  2. Dipika MEHTA of India lost to Elsa NIELSEN Iceland – 21-4, 21-2.
  3. Sreedevi GADHILI (India) lost to Georgy VAN SOERLAND-TROUERBACH of Netherlands, 21-4, 21-6.
  4.   Usha Sree PEDDISETTY lost to Elizabeth AUSTIN England – 21-14, 21-7.

Mixed Doubles:

  1. Dipika MEHTA (India)/Katsuhiro SUZUKI (Japan) lost to Aleksandr ANTIPOV/Svetlana ALFEROVA Russia – 21-6, 21-8.
  2. Raja Kumar GATTUPALLI [5/8]/Usha Sree PEDDISETTY of India lost to Arjan REGTIEN/Marielle VAN DER WOERDT Netherlands – 21-11, 21-12.
  3. Srikant BAKSHI/Supriya DEVGUN lost to Fabrice BERNABE/Helene BRETILLON France – 21-19, 21-16.

iii.  (45+ Category):

Men’s Singles:

  1. Kiran Vinayakrao MAKODE India beat Austria’s  Engelbert TOMES 21-3, 21-10.
  2. Venkata Murali Krishna MUKALA India got a walkover from China’s Cheng LIN [9/16].
  3. Jayant DEWANGAN India beat Meelis TAMMIK of Estonia 21-6, 21-8.
  4. Rajeev SHARMA of India lost to Vadim NAZAROV Russia 21-19, 21-8.

Women’s Singles:

  1. Kavita DIXIT lost to Marina KARSTROM Sweden – 21-9, 21-12.

Mixed Doubles:

  1.  Kiran Vinayakrao MAKODE [5/8]/Suzanne VENGLET beat Brian Tim Juul JENSEN/Gitte ANDERSEN Denmark – 21-13, 21-17.

iv. (50+ Category):

Men’s Singles:

  1. Ram LAKHAN [9/16] of India lost to Surachai MAKKASASITHORN Thailand – 21-19, 21-11.
  2. Harjit SINGH India beat Japan’s Noriaki MATSUNARI 21-10, 21-13.
  3. Prabhu Naik Naidu KONA India beat Malaysia’s Soon Cheong LOH 21-15, 24-22.
  4. Niall O’FLYNN Ireland got a walkover from India’s Venkata Satyanarayana AKULA.

Mixed Doubles:

  1. Anand GEORGE REGIS MARY/Lali JOSEPH of India lost to Patrick COMBES/Nadia COMBES France – 21-14, 21-19.
  2. Bibhash CHATTERJEE/Surekha SATAM lost to Pascal NOEL/Anne LEGRAIS-OZBERK France – 21-15, 21-12.
  3. Ram LAKHAN/Manjusha Sudhir SAHASRABUDHE lost to Alan A ALEXANDER [3/4]/Kay VICKERS England – 16-21, 21-11, 21-16.

v. (55+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Santhosh Kumar GOPI/Oommen George KATTAPURAM India got a walkover from China’s Xinyi DANG [5/8]/Zhuqing PENG.
  2. Arun DHAND/Arun Kumar KAKKAR of India beat Sweden’s Anders SVENSSON/Goran TJULIN 21-16, 21-19.
  3.  Sunny ABRAHAM/S. K. PARDESHI of India lost to Seiji ETO/Akira SADA of Japan 19-21, 21-14,  21-12.

Women’s Doubles:

  1.  Geetha JOHRI/Taramati PARMAR of India lost to Martine CORNIER/Christine NOWAKOWSKI France – 21-17, 21-4.
  2. Manik PARANJPE/Kanchan SANE India beat Germany’s Hedwig HERZOG/Christine SCHWoD 22-20, 21-16.
  3.  Manjeet SHARMA (India)/Rita VERVAET (Belgium) lost to Sonja HERMANN (Sweden)/Gitte SCHOU (Denmark) – 21-12, 21-4.

Mixed Doubles:

  1. Gautam ASHRA/Manik PARANJPE of India got a walkover from China’s Xinyi DANG/Xianguo XIE.
  2. S. K. PARDESHI/Geetha JOHRI lost to Attakorn MAENSAMUT/Khanittha MAENSAMUT of Thailand – 21-5, 21-4.

vi. (60+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Shaukat NOOR MOHAMED/Ashok Kumar SHARMA India beat Cheddi LILJESTROM/Lars WINNBERG of Sweden 21-18, 21-18.
  2. Siddharth ACHUTHAN/Leroy Francis D’SA of Inia lost to Arne GJELSTRUP/Christian HANSEN Denmark – 24-22, 21-17.
  3. Krishna Murthy GOLLAPALLI/Raveendranadha Reddy NANDYALA lost to Bernd BEHRENS/Hans-Jürgen GöHLER Germany – 22-20, 21-17.

Mixed Doubles:

  1. Ashok Kumar SHARMA/Sunita DSOUZA of India lost to Graham HOLT/Ann HURST England – 21-15, 21-8.
  2.  H.S. TARKAR/Saroja B R SHETTY lost to Bengt RANDSTROM/Ewa CARLANDER of Sweden –
    21-8, 21-9.
  3. Sushil Kumar PATEL/Punita NAGALIA of India lost to Vladimir ILYENKO/Flera DAYANOVA Russia – 21-18, 21-16.

vii. (65+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Vidya Bhushan ARORA/Sushil Kumar PATEL India beat Poland’s Pawel GASZ/Andrzej JANECKI
    21-8, 27-25.

Mixed Doubles:

  1. Hubert MIRANDA/Gowramma VEERALINGA lost to Stefan OHRAS/Kathryn EKENGREN GARTNER of Sweden – 21-13, 24-22.
  2. Darayas SURTI/Sunita DANDEKAR of India lost to Roland KARVESTAD/Lieselotte WENGBERG Sweden – 21-15, 21-9.

Viii: (70+ Category):

Men’s Singles:

  1. Kripa SHANKER of India lost to Daniel ASK of Norway – 21-10, 21-17.
  2. Alfred CHRISTIAN MOTILAL lost to Gerhard WEICHLINGER of Austria – 16-21, 21-18, 21-16.
  3. P. C. S. RAO lost to Roger BALDWIN [5/8] of England – 21-11, 21-5.
  4. Ralliantawna of India beat Heikki JANTTI of Finland 21-12, 21-11.

Day 1: (20-Sep-2015):

i. (35+ Category): Mixed Doubles:

  1. Mohankumar PONNUSAMY/Navya NALLAM India beat Austria’s Georg WALTER/Greece Georgia VERNARDOU 21-10, 21-11 to reach the second round.
  2. Spain’s Fernando HERRERO/ Madhu GYANCHANDANI of India lost to Mark TREBBLE England/Rebecca PANTANEY England 21-8, 21-7.
  3. Senthil VELAN/Tessy Joseph India lost to TESSY Morten RASMUSSEN Denmark/Hanne BERTELSEN Denmark 21-16, 21-13.

Men’s Singles:

  1. Ashish SHARMA India – beat Japan’s MATSUMOTO Masayuki 21-19, 21-15 to enter into the second round.
  2. Lakhwinder PANNU India – defeated Sweden’s Christofer WIKLANDER 21-14, 21-9 to reach the second round.
  3. Samir ABBASI India lost to Oliver COLIN [9/16] Switzerland 21-9, 21-13.

ii. (40+ Category): Mixed Doubles:

  1. Deepak Shashikant PATWARDHAN/ Deepali Nitin JOSHI of India lost to Christofer WIKLANDER Sweden/Marina KARSTROM of Sweden, 21-9, 21-8.

Men’s Singles:

  1. Tarun CHAUHAN India lost to Tor-Gunnar MORSKOGEN of Norway 17-21, 21-16, 21-10.

Men’s Doubles:

  1. Raja Kumar GATTUPALLI/Murali Vardhana Rao MEKA lost to Marcus BJORKSTEN Finland/Teppo SMOLANDER of Finland, 24-22, 12-21, 21-13.
  2. Vishal RALLAN/India Navdeep SINGH lost to Brian Tim Juul JENSEN Denmark Anders STEENKJAER Denmark – 21-16, 21-16.
  3. Soumen BHATTACHARJEE/Hirak Kanti SENGUPTA of India beat Austria’s Harald HOCHGATTERER/Germany’s Rajko KLEINE 21-19, 21-19.
  4. Tarun CHAUHAN/Anwerkhan PATHAN India beat Poland’s Bartosz DROZDOWICZ/ Jozef ORZOL 21-9, 21-5 to reach their second round.

iii.  (45+ Category): Mixed Doubles:

  1. KELSANG K.P. Vasanth Kumar/ Bhagya Ravi Kumar RAJARATHNAM lost to Petri VäNTTINEN/Soile SAVOLAINEN of Finland 21-23, 22-20, 21-18 in a thrilling three game encounter.

Women Doubles:

  1. India’s Vijaya AHLUWALIA/Sukesha SAGGI lost to Doris LEVIN/Anne-Marie WELLENDORPH of Sweden 21-18, 21-12.
  2. Manjusha Sudhir SAHASRABUDHE/Suzanne VENGLET of India beat Finland’s Terhi LUOLA/Soile SAVOLAINEN 22-20, 12-21, 21-19 to enter into the second round.
  3. Sangeeta RAJGOPALAN/Poonam TATWAWADI lost to Ulrika HELLMAN/Tanja KARLSSON Sweden – 21-15, 21-14.
  4. Rajshree Nitin BHAVE/Deepali Nitin JOSHI lost to Marina KARSTROM/Asa STRINDLUND Sweden – 21-9, 21-14 in their first round encounter.

Men’s Doubles:

Mayur-tawade
Mayur TAWADE

  1. Kiran Vinayakrao MAKODE/Mayur TAWADE of India beat Estonia’s Meelis TAMMIK/Einar VEEDE 21-15, 21-17 in straight games to reach their second round.
  2. Arvind GANGANI/Sanjay RAY of India beat Finland’s Mohammad EMRAN/Arto KAUPPINEN 21-15, 21-18.

iv. (50+ Category): Mixed Doubles:

  1. Minoru UEJI/Naoko SAEGUSA of Japan got a walkover from India’s Sudhakar Reddy GUJJULA/ Sukesha SAGGI.
  2. Anand GEORGE REGIS MARY/Lali JOSEPH of India beat Ireland’s Stephen WADDELL/Heather Elizabeth GAULT 21-18, 13-21, 21-10.

Womens Doubles:

  1. Kaveramma CHEMIRA MONNAPPA/Nagamma MUDDAIAH of India lost to Maureen KLEIJWEGT-OSKAM/Jeannette VAN DER WERFF Netherlands, 21-6, 21-10.
  2. Lali JOSEPH/Sunitha SWAMINATHAN lost to Hildegard O`NEILL/Cornelia WINKLER Germany – 21-8, 21-10.
  3. Dilnaz ANKLESARIA/Ulka SANGORE lost to Lyn BOWN/Lynn FRY South Africa 21-15, 21-18.

Men’s Doubles:

  1. Bimol Singh CHINGSHUBAM/Khadak Bahadur SINGHof India lost to Ilkka SALONEN/Tapio VAILAHTI Finland – 21-18, 21-12.
  2.  Sunil DANG/Harjit SINGH India beat Sweden’s Anders PERSSON/Erik SAFSTEN 21-14, 21-15.
  3. Lovleen KUMAR/Ram LAKHAN India beat Estonia’s Rauno KRISTEL/Aavo RAIG 21-15, 24-22 in a thrilling encounter.

v. (55+ Category): Men Singles:

  1. Rajinder Singh BHOGAL lost to Rolf RüSSELER of Germany – 21-6, 21-16.
  2. Santhosh Kumar GOPI [9/16] India beat Norway’s  Arne Bjørn BERGER 21-8, 21-12.
  3. Raj Kumar JAIN of India lost to Krzysztof LATAWSKI of Poland – 21-19, 19-21, 24-22 in a thrilling match.
  4.  S. K. PARDESHI India beat South Africa’s Adan Da Wei FAN 21-11, 21-5.

Men’s Doubles:

  1. Gautam ASHRA/Milind Raghunath PURNAPATRE of India lost to Frank DIETEL/Wolfgang PASLER of Germany – 21-13, 21-11.

vi. (60+ Category): Men Singles:

  1. Manohar BALUSAMY RAJARAM of India lost to Prapatana VASAVID Thailand – 21-12, 21-16.
  2.  Shaukat NOOR MOHAMED of India beat Germany’s Dietmar HECHLER 21-9, 21-15.
  3.  Khadak Bahadur SINGH of India beat Finland’s Juha KAAKINEN 21-11, 21-19.
  4.  Arun Kumar KAKKAR of India lost to Lim Pheng LOO England – 21-16, 21-18.

Men Doubles:

  1. Siddharth ACHUTHAN/Leroy Francis D’SA of India beat Malaysia’s LIM Yow Song/France Joel THEVENON 21-19, 21-13.
  2.  Krishna Murthy GOLLAPALLI/Raveendranadha Reddy NANDYALA of India beat Japan’s Toshio KAWAGUCHI/Yoshio TERASAKI 21-19, 11-21, 21-18.

vii. (65+ Category): Men Singles:

  1. Hubert MIRANDA India beat Denmark’s Birger KOLDSOE 21-8, 21-10.

Women Singles:

  1. Gowramma VEERALINGA lost to Brigitte PRAX of Germany 21-9, 21-8.

Viii: (70+ Category): Men Singles:

  1. Alfred CHRISTIAN MOTILAL India got walkover from Tao XU of China.
  2. P. C. S. RAO of India beat Leslie FRAME of Scotland 21-18, 21-16.

Men Doubles:

  1. Harendra Singh BHAKUNI/Rajendra PAL of India beat Kalevi CONRAD/Vincent HOLMGREN of Sweden 21-13, 21-8.

List of Participants from India: Men Singles: (35+ Age Category):

  1. Ashish SHARMA.
  2. Lakhwinder PANNU.
  3. Samir ABBASI.

(40+ Age Category):

  1. CHAUHAN, Tarun.
  2. Salvi, Ajay.
  3. Sharma, Vijay.
  4. Xaviour, Jaison.

(45+ Age Category):

  1. DEWANGAN, Jayant.
  2. MAKODE, Kiran Vinayakrao.
  3. MISHRA, Sanjay.
  4. MUKALA, Venkata Murali Krishna.
  5. SHARMA, Rajeev.

(50+ Age Category):

  1. AKULA, Venkata Satyanarayana.
  2. KONA, Prabhu Naik Naidu.
  3. LAKHAN, Ram.
  4. SINGH, Harjit.

(55+ Age Category):

  1. BHOGAL, Rajinder Singh.
  2. GOPI, Santhosh Kumar.
  3. JAIN, Raj Kumar.
  4. PARDESHI, S. K.

(60+ Age Category):

  1. ARORA, Vidya Bhushan
  2. MIRANDA, Hubert

(65+ Age Category):

  1. ARORA, Vidya Bhushan.
  2. MIRANDA, Hubert.

(70+ Age Category):

  1. Ralliantawna.
  2. CHRISTIAN MOTILAL, Alfred.
  3. RAO, P. C. S.
  4. SHANKER, Kripa.

Women Singles (35+ Age Category):

  1. BANGALORE PRAKASH, Nirmala.
  2. GANAPATHY, Deepa
  3. JOSHI, Prerana.
  4. PALIT, Uma Rani.

(40+ Age Category):

  1. GADHILI, Sreedevi.
  2. MEHTA, Dipika.
  3. NAIR, Sheela Krishna.
  4. PEDDISETTY, Usha Sree.

(45+ Age Category):

  1. DIXIT, Kavita.
  2. MOKTALI, Manjiri.
  3. RAJGOPALAN, Sangeeta.
  4. TATWAWADI, Poonam.

(50+ Age Category):

  1. CHEMIRA MONNAPPA, Kaveramma.
  2. MUDDAIAH, Nagamma.
  3. SAGGI, Sukesha.
  4. SAHASRABUDHE, Manjusha Sudhir.

(55+ Age Category):

  1. BEGUM, Shakuran.
  2. PARANJPE, Manik.
  3. PASRICHA, Neera.

(60+ Age Category):

  1. DSOUZA, Sunita.
  2. NAGALIA, Punita.
  3. SHETTY, Saroja B R.

(65+ Age Category):

  1. VEERALINGA, Gowramma.

(70+ Age Category):

  1. No Entry.

Men Doubles: (35+ Age Category):

  1. ABBASI, Samir & BAKSHI, Srikant.
  2. ANTONY, Joy T & XAVIER, Jaison.
  3. BHANSALI, Sanjay & DHAGAT, Akhil Kumar.
  4. J. B. S., Vidyadhar & SINGH, Ravinder.

(40+ Age Category):

  1. BHATTACHARJEE, Soumen & SENGUPTA, Hirak Kanti.
  2. CHAUHAN, Tarun & PATHAN, Anwerkhan.
  3. GATTUPALLI, Raja Kumar & MEKA, Murali Vardhana Rao.
  4. RALLAN, Vishal & SINGH, Navdeep.

(45+ Age Category):

  1. AKULA, Venkataraju & B. V. S. K., Lingeswara Rao.
  2. GANGANI, Arvind & RAY, Sanjay.
  3. MAKODE, Kiran Vinayak rao & TAWADE, Mayur.
  4. SHAH, Amol & Partner.

(50+ Age Category):

  1. CHINGSHUBAM, Bimol Singh & SINGH, Khadak Bahadur.
  2. DANG, Sunil & SINGH, Harjit.
  3. GHATE, Milind & TILAK, Amod.
  4. KUMAR, Lovleen & LAKHAN, Ram.
  5. NANGKHEIMAYUN, Amausana Meitei & Partner.

(55+ Age Category):

  1. ABRAHAM, Sunny & PARDESHI, S. K.
  2. ASHRA, Gautam & PURNAPATRE, Milind Raghunath.
  3. CHOPRA, Uman & Partner.
  4. DHAND, Arun & KAKKAR, Arun Kumar.
  5. GOPI, Santhosh Kumar & KATTAPURAM, Oommen George.
  6. KUMAR, Avadhesh & Partner.

(60+ Age Category):

  1. ACHUTHAN, Siddharth & D’SA, Leroy Francis.
  2. CHINGSHNBAH, Binoy Singh & HIJAM, Parun Singh.
  3. GOLLAPALLI, Krishna Murthy & NANDYALA, Raveendranadha Reddy.
  4. NOOR MOHAMED, Shaukat & SHARMA, Ashok Kumar.

(65+ Age Category):

  1. ARORA, Vidya Bhushan & PATEL, Sushil Kumar.
  2. NONGMAITHEM, Labango Singh & RAJ KUMAR, Bijoy Singh.

(70+ Age Category):

  1. BHAKUNI, Harendra Singh & PAL, Rajendra.

Women Doubles: (35+ Age Category):

  1. GYANCHANDANI, Madhu & PEDDISETTY, Usha Sree.
  2. JOSHI, Prerana & LELE, Anika.
  3. KODANDERA, Heema Kaverappa & NALLAM, Navya.
  4. KOTHA, Savithri & SETTEM, Sujata Prasad.
  5. MEHTA, Dipika & partner.

(40+ Age Category):

  1. DEVGUN, Supriya & PARMAR, Asawari.
  2. GADHILI, Sreedevi & SHARMA, Ruchita.
  3. KHIANGTE, Lalrammawii & TOCHHAWNG, Vanlalruati.
  4. SRINIVASAN, Kavithaa & TESSY, Joseph.

(45+ Age Category):

  1. AHLUWALIA, Vijaya & SAGGI, Sukesha.
  2. BHAVE, Rajshree Nitin & JOSHI, Deepali Nitin.
  3. RAJGOPALAN, Sangeeta & TATWAWADI, Poonam.
  4. SAHASRABUDHE, Manjusha Sudhir & VENGLET, Suzanne.

(50+ Age Category):

  1. ANKLESARIA, Dilnaz & SANGORE, Ulka.
  2. CHEMIRA MONNAPPA, Kaveramma & MUDDAIAH, Nagamma.
  3. JOSEPH, Lali & SWAMINATHAN, Sunitha.

(55+ Age Category):

  1. BEGUM, Shakuran.
  2. DEOGIRIKAR, Vandana & PASRICHA, Neera.
  3. JOHRI, Geetha & PARMAR, Taramati.
  4. PARANJPE, Manik & SANE, Kanchan.
  5. SHARMA, Manjeet & Partner.

(60+ Age Category):

  1. DSOUZA, Sunita & NAGALIA, Punita.
  2. SHETTY, Saroja B R & VEERALINGA, Gowramma.

(65+ Age Category):

  1. No Entry.

(70+ Age Category):

  1. No Entry.

Mixed Doubles: (35+ Age Category):

  1. FADNIS, Upendra & LELE, Anika.
  2. PONNUSAMY, Mohankumar & NALLAM, Navya.
  3. VELAN, Senthil & TESSY, Joseph.

(40+ Age Category):

  1. BAKSHI, Srikant & DEVGUN, Supriya.
  2. GATTUPALLI, Raja Kumar & PEDDISETTY, Usha Sree.
  3. MEKA, Murali Vardhana Rao & BOKKISAM, Radhika.
  4. MUKALA, Venkata Murali Krishna & Partner.
  5. PATWARDHAN, Deepak Shashikant & JOSHI, Deepali Nitin.

(45+ Age Category):

  1. KELSANG, K.P. Vasanth Kumar & RAJARATHNAM, Bhagya Ravi Kumar.
  2. MAKODE, Kiran Vinayakrao & VENGLET, Suzanne.
  3. TAWADE, Mayur & SAWANT, Saroj.

(50+ Age Category):

  1. CHATTERJEE, Bibhash & SATAM, Surekha.
  2. GEORGE REGIS MARY, Anand & JOSEPH, Lali.
  3. GUJJULA, Sudhakar Reddy & SAGGI, Sukesha.
  4. LAKHAN, Ram & SAHASRABUDHE, Manjusha Sudhir.

(55+ Age Category):

  1. ASHRA, Gautam & PARANJPE, Manik.
  2. MOHTA, Ajay & DEOGIRIKAR, Vandana.
  3. PARDESHI, S. K. & JOHRI, Geetha.

(60+ Age Category):

  1. PATEL, Sushil Kumar & NAGALIA, Punita.
  2. SHARMA, Ashok Kumar & DSOUZA, Sunita.
  3. TARKAR, H.S. & SHETTY, Saroja B R.
  4. VERMA, Hem Raj & Partner.

(65+ Age Category):

  1. MIRANDA, Hubert & VEERALINGA, Gowramma.
  2. SURTI, Darayas & DANDEKAR, Sunita.

Follow our facebook page too for regular match updates. About the Tournament: BWF World Senior Championships 2015, are held every two years. This is an individual championships with men’s and women’s singles and doubles, and mixed doubles events. The age categories are divided as follows: +35, +40, +45, +50, +55, +60 +65 and +70. The VII 2015 BWF World Senior Championships edition will be held in Helsingborg, Helsingborg Arena, Sweden from  Sunday 20th  –  Saturday 26 September 2015. Medals: All medals will be suitably inscribed by the BWF: Winners: Gold. Runners-up: Silver. Semi- finalists: Bronze.