Tag Archives: July 2013

All India Junior Ranking Badminton Tournament 2013 at Cochin – Latest Results

All India Junior Ranking Badminton Tournament 2013- Cochin

 Kerala Badminton Association

Kerala Badminton Association

 

 

 

 

Tournament Results (All Finals)

Under 19

  • Boys Singles: Thirteenth seeded Talar Laa of Air India defeated 12th seeded Manajit Singh of Tripura 21-12, 21-10 to win the Boys Singles Under 19 title. Talar Laa had earlier defeated second seeded Harsheel Dani in the semi finals in a hard fought three setter.
  • Girls Singles: Fourth seeded Ritupurna Das from Andhra Pradesh defeated Revati Devasthale of Maharashtra 21-7, 21-9 to claim the Under 19 Girls Singles title.
  • Boys Doubles: Arun George of Kerala and Aditya Joshi of Air India won the Boys Doubles Under 19 title by defeating second seeded Chaitanya Reddy and Santosh Ravuri of Andhra Pradesh 21-14, 21-19.
  • Girls Doubles: Vaishnavi Iyer of Karnataka and Reshma Kartik of Air India defeated fifth seeded K.P.Sruthi and Farha Mather of Kerala 21-12, 21-18.
  • Mixed Doubles: Second seeded Santosh Ravuri of Andhra Pradesh and Poorvisha Ram of Karnataka defeated Vinay Kumar Singh and Pragya Rai of Uttar Pradesh 21-12, 25-23 to win the Mixed Doubles event in Under 19 category.

Under 17

  • Boys Singles: Unseeded Ansal Yadav of Uttar Pradesh defeated fifth seeded Chirag Sen of Uttar Pradesh 21-15, 14-21, 22-20 to win the Under 17 Boys Singles event. Ansal Yadav had earlier upset top seeded Daniel Farid from Karnataka in the second round, then 16th seeded Kiran Kumar in the third round and 10th seeded Chirag Shetty in the quarter finals.
  • Girls Singles: Third seeded Shriyanshi Pardeshi of Madhya Pradesh defeated 12th seeded Shikha Gautam of Maharashtra 21-12, 21-9 to win the Under 17 Girls Singles crown.
  • Boys Doubles: Second seeded M.R.Arjun of Kerala and Chirag Shetty of Maharashtra won the Boys Doubles Under 17 title by defeating the top seeded pair of Talar Laa of Air India and Chirag Sen of Uttar Pradesh 21-13, 21-10.
  • Girls Doubles: Mahima Aggarwal of Karnataka and Shikha Gautam of Maharashtra defeated seventh seeded D.Pooja of Andhra Pradesh and Karishma Wadkar of Maharashtra 21-17, 21-12 to win the Girls Doubles event.

About the Tournament:

The Kerala Badminton Association will be organizing the All India Junior Ranking Badminton Tournament 2013 from July 30.

At least 700 badminton players from all over the country will be vying for glory in the 13thRSCAll-India Junior Ranking Badminton Tournament to be held at the Regional Sports Centre, Kadavanthara, from Tuesday.

This is the only National level badminton tournament in Kerala.

Prominent international and national junior players including Adithya Joshi, Harsheel Dani, Reshma Karthik, Ruthvika Shivani, Daniel Farid, Rahul Yadav C, Karishma Wadkar, Shyam Prasad, Slok Ramachandran, Arjun MR will the main attraction of the event.

The qualifying rounds will be played on Tuesday and Wednesday, while the main draws will begin on Thursday.

Finals of all the events will be played on August 4.

All India Junior Ranking Badminton Tournament For U17 & U19 YRS

Date: 30th July to 4th August 2013

Online entry

Entry open: Tuesday, July 16, 2013 12:00 AM (GMT -07:00)

Entry deadline: Tuesday, July 16, 2013 11:59 PM (GMT -07:00)

Withdrawal deadline: Tuesday, July 16, 2013 11:59 PM (GMT -07:00)

Venue: Regional Sports Centre, Cochin, Ernakulam

Contact Name: V.Manohar Prabhu

Contact Phone: 09847034629

Address:
ORG.Secretary
Regional Sports Centre,
Kadavanthara,
Kochi – 682 020.
Ph. No.: 0484 – 2204068, 2205071
Fax: 0484 – 2203650, mb:09847034629
E-mail: rsc-cochin@eth.net

Prizes: Prize money shall be Rs:5 lakhs.(Taxes or TDS shall not be deducted from this amount ).
Cash/ online cheque shall be issued before closing of the tournament.

Events:

  • Under 17: Boys Singles, Boys Doubles, Girls Singles, Girls Doubles
  • Under 19: Boys Singles, Boys Doubles, Girls Singles, Girls Doubles, Mixed Doubles

Entry Fees:
Singles events of all categories Rs. 500/- per player
Doubles events of all categories Rs. 1000/- per pair

Shuttles: Details Not Available

Courts: Minimum 6 to 8 courts

Click Here to View More Information about the Tournament

All India Sub Junior Ranking Badminton Tournament 2013 at Durgapur – Latest Results

The All India Sub-Junior Ranking Badminton Tournament 2013 was conducted by the Badminton Association of India from 22nd July to 28th July 2013.

Badminton Association of India

Badminton Association of India

Tournament Results (Finals Only)

All India Sub Junior Ranking Badminton Tournament 2013 in Durgapur, West Bengal

All India Sub Junior Ranking Badminton Tournament 2013 in Durgapur, West Bengal

Under 15:  

Siril Varma from Andhra Pradesh won both the singles and doubles titles.

Siril Varma

Siril Varma

Similarly, Kanika Kanwal from Delhi also won both the singles and doubles tiles.

Kanika Kanwal

Kanika Kanwal

  • Boys Singles: Top seeded Siril Varma A.S.S from Andhra Pradesh defeated second seeded Arintap Dasgupta from West Bengal 21-17, 21-14 to win the Boys Singles Under 15 title.
  • Girls Singles: Top seeded Kanika Kanwal of Delhi defeated second seeded Ashmita Chaliha of Assam 21-12, 21-11.
  • Boys Doubles: Second seeded Siril Varma from Andhra Pradesh and Lakshya Sen from Uttar Pradesh defeated eight seeded Arintap Dasgupta from West Bengal and Kartikey Gulshan Kumar from Delhi 21-16, 21-10.
  • Girls Doubles: Second seeded Ashmita Chaliha of Assam and Kanika Kanwal of Delhi defeated top seeded Akshita Bhandari of Uttar Pradesh and Shreya Bose of Kerala 21-16, 15-21, 21-9 in a tough three setter.

Under 13

  • Boys Singles: Third seeded Angad Borchetia of Assam won the Under 13 Boys Singles by defeating second seeded Akash Yadav of Delhi 21-19, 13-21, 21-18.
  • Girls Singles: Second seeded Akshita A. of Andhra Pradesh defeated Shivani Pathi of Karnataka in straight sets 21-18, 21-14 to win the Under 13 Girls singles title.
  • Boys Doubles: Top seeded Tukum Laa from Arunachal Pradesh and Yash Raikwar from Madhya Pradesh defeated sixth seeded Chayanit Joshi and Dhruv Rawat from Uttar Pradesh 21-9, 21-14.
  • Girls Doubles: Top seeded Unnati Bisht and Himanshi Rawat from Uttar Pradesh defeated Maini Boruah and Chimran Kalita from Assam 21-16, 21-19.

Badminton In India congratulates all the winners and runners of this tournament.

Yonex Canada Open Badminton Championships 2013 – Arvind Bhat loses in the third round

The Yonex Canada Open Badminton Championships 2013 is held from 16th July to 21st July 2013.

Yonex Canada Open Badminton Championships 2013

Yonex Canada Open Badminton Championships 2013

Arvind Bhat is the only Indian participating in it. He is given the 14th seeding in this tournament in the Mens Singles event.

Round 3 – Mens Singles

Arvind Bhat lost a hard fought three setter to fifth seeded Misbun Ramdan Mohmed Misbun from Malaysia 19-21, 21-17, 20-22

It was a close match from the start to finish. In the first set, while the Malaysian jumped up with a 3-0 lead, Arvind caught up well and went on to take the lead and maintain it for most part of the first set. In fact, Arvind led 19-16 at one time and then gave up five consecutive points to lose the first set 21-19.

In the second set, Arvind took the lead from the beginning, but when the Malaysian came back to lead 8-7 at one point, Arvind stepped up the gear and made sure from that point on, he never gave up the lead and closed the game at 21-17.

In the third set, it was a pendulum with each player getting just one or two points and then giving up the lead. The lead changed 12 times during this set and finally when it was 20-all, Misbun held on to his nerves to win 22-20.

Round 2 – Mens Singles

Arvind Bhat

Arvind Bhat

  • Arvind Bhat defeated qualifier Jakob Kryczka from Canada in straight sets 21-10, 21-10. He now faces fifth seeded Misbun Ramdan Mohmed Misbun from Malaysia in the third round.

Round 1 – Mens Singles

  • Arvind Bhat defeated Nathan Osborne of Canada in straight sets 21-13 21-18.

Rajapalayam – Tamil Nadu State Badminton Championships 2013 – Latest News and Results

Tamil Nadu State Badminton Championships is held at Rajapalayam, Tamil Nadu from 11th to 14th July, 2013.

Tamil Nadu Badminton Association

Tamil Nadu Badminton Association

The tournament was inaugurated on 11th July 2013 and is in progress. We bring you the full updates on this tournament. Stay tuned for the updates.

Rajapalayam-Tamil-Nadu-Senior-Badminton-Championships-2013

This tournament is held at Sri Ramana Sports Town Indoor Stadium in Rajapalayam. This tournament was inaugurated on Thursday by Virudhunagar District Collector Hariharan, Ramco Head P.R.Ram Subramania Raja and M.L.A. K. Gopalaswamy.

Over 170 entries have been received from all over Tamil Nadu for this tournament. There is a total prize money worth Rupees 1.25 lakhs for the five events, Mens Singles, Mens Doubles, Womens Singles, Womens Doubles and Mixed Doubles.

Yonex OCBC US Open Badminton Championships 2013 – Latest Results

Orange County Badminton Club in California is conducting the Yonex OCBC US Open Badminton Championships 2013. This tournament is held from 8th July to 13th July 2013.

US Open Badminton Championships

US Open Badminton Championships

We have two Indians participating in this tournament, Arvind Bhat and Anup Sridhar.

Round 2 – Mens Singles

  • Arvind Bhat lost to 15th seeded Henri Hurskainen of Sweden 18-21, 13-21. With this loss, the Indian challenge at the Yonex OCBC US Open has ended.

Round 1 – Mens Singles

Arvind Bhat

Arvind Bhat

  • Arvind Bhat defeated Toby Ng of Canada 21-19 21-15.
  • Anup Sridhar lost to Jen Hao Hso of Chinese Taipei 19-21, 12-21

Dindigul – Tamil Nadu Junior State Badminton Championships 2013 Results

The Tamil Nadu State Junior Championships tournament was held at Dindigul for Under 19 and Under 17 categories from 6th to 9th of July, 2013. The results of this tournament are provided here.

Tamil Nadu Badminton Association

Tamil Nadu Badminton Association

Tournament Results (Finals Only)

Under 19

  • Boys Singles: Karan Rajan of Chennai defeated R.Yogesh of Coimbatore 21-12 21-16
  • Boys Doubles: M.Naveen of Cuddalore and Vembarasan of Chennai defeated Karan Rajan of Chennai and Poun Sharath of Virudunagar 24-22 21-17
  • Girls Singles: Aditi Anand of Coimbatore defeated A.Yogitha of Madurai 21-11 20-22 21-16
  • Girls Doubles: A. Yogitha and S.Kshmaa of Madurai defeated Aditi Anand and S.Anushwara of Coimbatore 21-17 21-17

Under 17

  • Boys Singles: P.T.Harshath of Coimbatore defeated K.Dhanasekaran of Virudachalam 23-21 21-18
  • Boys Doubles: G.Chandramouleeswar of Chennai and K.Pranoy of Cuddalore defeated B.Dhanushkumar of Salem and K.B.Karthikeyan of Chennai 21-19 21-17
  • Girls Singles: S.Sruthi of Chennai defeated Vaishnavi S.Iyer of Chennai 24-22 21-10
  • Girls Doubles: Aditi Anand and S.Anushwara of Coimbatore defeated R.Ashwini Gandhimathi of Virudunagar and Sakthi Maheswari of Tiruchi 18-21 21-19 21-14

Congratulations to all the winners!

Pune – V V Natu Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament 2013 – Latest Results

Poona District Badminton Association, under the auspicious of Maharashtra Badminton Association and Badminton Association of India is conducting the V V Natu Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament in Pune from 17th to 21st of July.

V.V.Natu Memorial All India Senior Badminton Tournament 2013

V.V.Natu Memorial All India Senior Badminton Tournament 2013

21-July-2013 Results (All Finals)

Prandya Gadre made it into a memorable double by winning the womens doubles and mixed doubles.

Pradnya Gadre

Pradnya Gadre

  • Mens Singles: Top seeded Sai Praneeth of Petroleum Board defeated Srikanth K of Andhra Pradesh 21-17, 21-18.
  • Womens Singles: Third seeded P.C.Thulasi of Kerala defeated Sayali Gokhale of Air India 5-1 (Sayali retired when the scores were 5-1 in the first set).
  • Mens Doubles: Third seeded Manu Attri and Sumeeth Reddy of AAI defeated second seeded Tarun Kona and Arun Vishnu 21-12, 21-14.
  • Womens Doubles: Seventh seeded Pradnya Gadre of AAI and Ashwini Ponnappa of Petroleum Board defeated third seeded Siki Reddy of AAI and Aparna Balan of Petroleum Board 21-9, 13-21, 21-17.
  • Mixed Doubles: Fifth seeded Akshay Dewalkar of Air India and Pradnya Gadre of  AAI defeated third seeded Tarun Kona and Ashwini Ponnappa of Petroleum Board 9-21, 21-18, 21-14.

20-July-2013 Results

Mens Singles (Quarter Finals)

  • Top seeded Sai Praneeth defeated fifth seeded Abhimanyu Singh 21-16, 21-6.
  • H.S.Prannoy defeated Anand Pawar in a hard fought three setter 13-21, 21-15, 23-21.
  • Third seeded Gurusaidutt defeated sixth seeded Anup Sridhar 21-13, 21-9.
  • Second seeded Srikanth K. defeated eight seeded Sourabh Varma 22-20, 13-21, 21-17.

Womens Singles (Quarter Finals)

Aditi Mutatkar

Aditi Mutatkar

  • Qualifier Aditi Mutatkar caused the biggest upset of the day by defeating top seeded Arundhati Pantawane in a closely contested three setter, 20-22, 21-16, 21-12.
  • Fourth seeded Sayali Gokhale defeated eight seeded Trupti Murgande 29-30, 21-12, 21-16.
  • Third seeded P.C.Thulasi defeated sixth seeded Riya Pillai 21-18, 21-7
  • Second seeded Tanvi Lad defeated fifth seeded Neha Pandit 16-21, 21-15, 23-21.

Mens Doubles (Semi Finals)

  • Third seeded Manu Attri and Sumeeth B Reddy of AAI defeated Nanda Gopal K of AAI and Hemanagendra Babu of Andhra Pradesh 21-10, 21-18.
  • Second seeded Tarun Kona and Arun Vishnu of Petroleum Board defeated sixth seeded Gopi Raju G of Andhra Pradesh and Shivam Sharma of Uttar Pradesh 21-12, 21-16.

Womens Doubles (Semi Finals)

  • Third seeded Aparna Balan of Petroleum Board and Sikki Reddy of AAI defeated fifth seeded Saili Rane of Air India and Arathi Sara Sunil of Kerala 21-14, 21-6.
  • Seventh seeded Ashwini Ponnappa of Petroleum Board and Pradnya Gadre of AAI defeated fourth seeded Riya Pillai of Maharashtra and Prajakta Sawant of Petroleum Board 21-17, 21-13.

Mixed Doubles (Semi Finals)

  • Fifth seeded Akshay Dewalkar of Air India and Pradnya Gadre of AAI upset top seeded Arun Vishnu and Aparna Balan from Petroleum Board 19-21, 21-11, 21-11.
  • Third seeded Tarun Kona and Ashwini Ponnappa of Petroleum Board defeated sixth seeded Nanda Gopal K of AAI and Meghana of Andhra Pradesh 21-11, 22-20.

Round 2 Upsets

The following are the updates on the matches lost by seeded players in the second round.

Mens Singles

Harsheel Dani

Harsheel Dani

  • Harsheel Dani from Air India defeated 11th seeded Aditya Prakash 21-15, 18-21, 22-20. Harsheel Dani is the player to watch out for – as many agree he is one of the budding future stars for Indian Badminton.
  • Mohit Kamat from Railways defeated 12th seeded Suraj R N from Karnataka 21-12, 21-11
  • Anand Pawar from Air India defeated 7th seeded Subhankar Dey from Maharashtra 21-10, 21-16

Mens Doubles

  • Pranav S and Ram C Vijay from Kerala defeated 7th seeded Manish Gupta and Venket Gaurav Pradad from Chandigarh 21-13, 15-21, 26-24.

Round 1 Upsets

The following are the updates on the matches lost by seeded players in the first round.

Mens Singles

Rahul Yadav

Rahul Yadav

  • Rahul Yadav C. of Andhra Pradesh defeated fourth seeded Shreyansh Jaiswal of Chandigarh 22-20 21-19 in a tough match.
  • Ketan Chahal of Haryana defeated 9th seeded Chetan Anand of Petroleum Board 21-14, 16-21, 21-16.

Womens Singles

  • Aditi Mutatkar of Petroleum Board defeated 7th seeded Saili Rane of Air India 21-12, 21-12.
  • Jacqueline Rose Kunnath of Karnataka defeated 12th seeded Anita Ohlan of Railways 21-17, 21-13.
  • Karishma Wadkar of Maharashtra defeated 16th seeded Nischitha G.M. of Karnataka 21-12, 18-21, 21-8

Mens Doubles

  • Qualifiers Chaitanya Reddy and Santosh Ravuri from Andhra Pradesh defeated fifth seeded Deepak Khatri from Railways and Surendar Rathee from Delhi 21-13, 18-21, 21-14.

Womens Doubles

  • Santoshi Hasini R. and Saleni Y. from Andhra Pradesh defeated 8th seeded Pramada V. from Andhra Pradesh and Garima Yadav of Madhya Pradesh 17-21, 21-18, 21-8.

Mixed Doubles

  • Manikandan M.R. and Suneri of Tamil Nadu upset the 2nd seeded Ram.C.Vijay of Kerala and Nischitha G.M of Karnataka 11-21, 21-14, 21-17.
  • Satinder Malik and Ekata Kalia of Haryana defeated 8th seeded Abhishek Ahlawat and Sanskriti Chhabra of New Delhi 21-18, 16-21, 21-18.

Qualification Rounds

18th July, 2013: The qualifying rounds were completed today. The following are list of players who have qualified for the main draw by winning their qualifying round matches.

Continue reading

Bangalore – 5 Star Sub Junior State Ranking Badminton Tournament 2013

The Karnataka 5 Start State Sub Junior Ranking Badminton Tournament 2013 will be held at Bangalore from 2nd to 7th of July, 2013

Karnataka Badminton Association

Karnataka Badminton Association

A total of 184 players will be competing in the eight events in this state ranking tournament.

Best wishes to all the players.

About the Tournament:

Name: 5 Star Sub Junior State Ranking Badminton Tournament 2013

Dates: 2nd to 7th July, 2013

Venue: Sri Sai Sports and Cultural Association

Address: 1/4 Mallathahalli,New extn, Balaganagdhara Nager
Behind Kanyakumari school,
Kenguntte,Bangalore
560056 Bangalore
Karnataka
India

Contact Phone: 9243134535,9845108744 (M.V.Niranjan)

Email: Details Not Available

Prizes: State Ranking

Events:

  • Under 13: Boys Singles, Boys Doubles, Girls Singles, Girls Doubles
  • Under 15: Boys Singles, Boys Doubles, Girls  Singles, Girls Doubles

Entry Fees: Details Not Available

Eligibility: Everyone in Karnataka

Deadlines: 18th June 2013

Shuttles: Details Not Available

Courts: Eight courts

Other information: None