Tag Archives: H.S.Prannoy

Saina, Sindhu To Compete In 12th SAG

Mr. Akilesh Das Gupta.

Mr. Akilesh Das Gupta.

SHILLONG: World’s top-ranked players Saina Nehwal, P.V. Sindhu and a host of renowned shuttlers have been named to represent the country in the upcoming 12th SAG scheduled to be held here.

In a release by Dr. Akhilesh Das Gupta, President BAI and Chairman GTCC, listed the players, which includes Saina, Sindhu, Parupalli Kashyap, Kidambi Srikanth, HS Prannoy, Ajay Jayaram.

The team championship for men and women will be held on league basis on February 6 and 7. The semifinals and the finals will be held on February 8.

The individual events, men’s singles and doubles, women’s singles and doubles and mixed doubles will be held on February 9 and 10.

Eight men’s teams and seven women’s teams are participating in the team event.

The squad:
Mens singles: Parupalli Kashyap, Kidambi Srikanth, H.S. Prannoy, Ajay Jayaram.

Women’s singles: Saina Nehwal, P.V. Sindhu, Ruthvika Shivani, P.C. Thulasi.

Men’s doubles: Manu Atri and Sumeeth Reddy, Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar.

Women’s doubles: Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa, Sikki Reddy and K Maneesha.

Coaches: Tan Kim Her, Vijaydeep Singh, Amrish Shinde, Ravikanth Singla.

Syed Modi International Badminton Championships 2016, Lucknow – India

Syed Modi International 2016

Day6, 31-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth won against HUANG Yuxiang of China 21-13, 14-21, 21-14.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia 14-21, 24-22, 21-8.

Day5, 30-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K Srikanth won against Boonsak Ponsana of Thailand 21-14, 21-7.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR won against KIM Gi Jung [2]\KIM Sa Rang of Korea 25-23, 13-21, 21-17.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea 21-14, 21-16.

Day4, 29-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: www.zimbio.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: www.zimbio.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s GOH Soon Huat 21-17, 18-21, 24-22.
  2. PARUPALLI Kashyap [4] lost to HUANG Yuxiang of China 21-16, 18-21, 21-15.
  3. Harsheel DANI lost to SHI Yuqi of China 21-14, 21-11.

Men’s Doubles:

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar. (Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar.
(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING Denmark 22-20, 11-21, 23-21.
  2. Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR lost to Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia 21-17, 21-13.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI Thailand 23-21, 21-17.

Day3, 28-Jan-2016:

Men’s Singles:

kashyap

Harsheel Dani.

Harsheel Dani.

  1. Shreyansh JAISWAL lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 21-10, 21-18.
  2. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN 21-9, 21-12.
  3. PARUPALLI Kashyap [4] beat China’s ZHU Siyuan 21-19, 21-10.
  4. Harsheel DANI beat Korea’s LEE Dong Keun [7] 21-15, 21-10.

Women’s Doubles:

Ashwini & Jwala Gutta.(Image Courtesy: www.veethi.com).

Ashwini & Jwala Gutta.
(Image Courtesy: www.veethi.com).

  1. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT lost to Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK Netherlands 21-17, 21-17.
  2. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA won against Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI 21-9, 21-10.
  3. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand 21-11, 21-17.
  4. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL lost to Shizuka MATSUO [5]\Mami NAITO of Japan 21-9, 21-11.
  5. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING of Denmark 21-19, 21-6.

Men’s Doubles:

  1. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD lost to Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV 21-14, 21-7.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR India beat Indonesia’s Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI 21-13, 21-14.
  3. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth lost to Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN 21-7, 21-12.

Mixed Doubles:

  1. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India lost to SHIN Baek Cheol [3]\CHAE Yoo Jung of Korea 21-11, 21-9.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia 21-14, 21-17.
  3. Arun VISHNU\Aparna BALAN lost to Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia 21-13, 21-17.

Day2, 27-Jan-2016:

Men’s Singles:

Ajay Jayaram.(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Ajay Jayaram.
(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

sameer verma. (Image Courtesy: www.india.com).

sameer verma.
(Image Courtesy: www.india.com).

Sai Praneeth. (Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Anand Pawar.(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Anand Pawar.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI 21-4, 21-10.
  2. Joo Ven SOONG of Malaysia beat Chinese Taipei’s Tzu Wei WANG 21-18, 21-17.
  3. Misha ZILBERMANof Israel beat Indonesia’s Ginting ANTHONY [16] 23-21, 22-20.
  4. Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN of Malaysia beat R. M. V. Gurusaidutt 21-10, 21-17.
  5. Sho SASAKI [8] of Japan beat Utkarsh ARORA 21-11, 21-6.
  6. GOH Soon Huat of Malaysia beat Aditya PRAKASH 21-11, 21-12.
  7. JEON Hyeok Jin [10] of Korea beat Kaushal DHARMAMER 26-24, 18-21, 21-10.
  8. K. Ajay Kumar beat Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB 21-13, 21-18.
  9. SON Wan Ho [3] of Korea beat Siddharth JAKHAR 21-6, 21-12.
  10. Zulfadli ZULKIFFLI of Malaysia beat Indonesia’s Wibowo KHO HENRIKHO 21-9, 21-10.
  11. Giap Chin GOH Malaysia beat France’s Thomas ROUXEL 15-21, 21-9, 22-20.
  12. Aditya JOSHI beat Satinder MALIK also from India 21-10, 22-20.
  13. Ajay JAYARAM [6] beat India’s Rupinder SINGH 21-14, 21-13.
  14. Shreyansh JAISWAL beat India’s Talar LAA 21-18, 21-15.
  15. Boonsak PONSANA [11 of Thailand beat India’s Siril VERMA 21-8, 21-18.
  16. Pratul JOSHI beat Scotland’s Alistair CASEY 21-12, 19-21, 21-14.
  17. Christie JONATAN of Indonesia beat Sarang LAKHANEE 21-6, 21-16.
  18. HSU Jen Hao [9] of Chinese Taipei beat Subhankar DEY 21-13, 21-18.
  19. Sameer VERMA beat Thailand’s Pannawit THONGNUAM 21-14, 21-11.
  20. HUANG Yuxiang of China beat H. S. Prannoy [5] 21-12, 21-17.
  21. Anand PAWAR defeated Mohit KAMAT 21-10, 21-14.
  22. ZHU Siyuan of China defeated Japan’s Takuma UEDA [13] 21-14, 21-14.
  23. Zi Liang Derek WONG of Singapore defeated Ansal YADAV 21-18, 21-10.
  24. PARUPALLI Kashyap [4] defeated Oscar BANSAL 21-18, 21-11.
  25. Harsheel DANI beat Harshit AGGARWAL also from India 21-11, 21-9.
  26. B. Sai Praneeth [15] beat Iran’s Farzin KHANJANI 21-5, 21-7.
  27. Petr KOUKAL of Czech Republic beat Abhishek YELEGAR 21-13, 19-21, 21-19.
  28. LEE Dong Keun [7] of Korea beat Sachin RAWAT 21-7, 21-13.
  29. Wei Feng CHONG of Malaysia beat Kartik JINDAL 21-19, 21-17.
  30. Tanongsak SAENSOMBOONSUK [14]of Thailand beat Indonesia’s Wisnu Yuli PRASETYO 21-2, 21-15.
  31. SHI Yuqi of China beat Siddharath THAKUR 21-15, 21-4.
  32. Sourabh VARMA beat India’s Rahul Yadav CHITTABOINA 21-12, 21-15.
  33. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Joo Ven SOONG 21-18, 21-14.
  34. K. Ajay Kumar lost to JEON Hyeok Jin [10] of Korea 15-21, 21-13, 21-9.
  35. Shreyansh JAISWAL beat India’s Ajay JAYARAM [6] 21-18, 15-21, 21-15.
  36. Pratul JOSHI lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 11-21, 21-13, 21-16.
  37. PARUPALLI Kashyap [4] beat Singapore’s Zi Liang Derek WONG 21-14, 26-28, 21-17.
  38. Sameer VERMA lost to HUANG Yuxiang of China 19-21, 21-12, 21-17.
  39. Anand PAWAR of India lost to ZHU Siyuan of China 20-22, 21-12, 21-16.
  40. Harsheel DANI beat India’s B. Sai Praneeth [15] 14-21, 21-17, 21-16.
  41. Aditya JOSHI lost to Giap Chin GOH of Malaysia 17-21, 21-16, 21-17.

Women’s Singles:

Sindhu
1 .Natalia PERMINOVA Russia defeated Iran’s Negin AMIRIPOUR 21-10, 16-21, 21-11.
2. HE Bingjiao of China beat Singapore’s Xiaoyu LIANG 21-17, 21-15.
3. Porntip BURANAPRASERTSUK of Thailand defeated Malaysia’s Yen Mei HO 21-19, 21-14.
4. P. C. Thulasi lost to Busanan ONGBUMRUNGPHAN [7] of Thailand 21-14, 21-23, 21-19.
5. Tanvi LAD lost to SUNG Ji Hyun [2] of Korea 21-9, 21-6.
6. VENKATA SINDHU Sindhu [3] beat India’s Mukherjee RIYA 21-6, 21-7.

Men’s Doubles:

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  1. LEE Sheng Mu [8]\TSAI Chia Hsin of Chinese Taipei beat Alwin FRANCIS\KONA Tarun 21-10, 21-16.
  2. V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia defeated Japan’s Hirokatsu HASHIMOTO\Noriyasu HIRATA 21-14, 21-12.
  3. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD defeated Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI\Farzin KHANJANI 21-8, 21-17.
  4. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR defeated Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY 21-16, 21-19.
  5. Bodin ISSARA\Nipitphon PUANGPUAPECH of Thailand defeated Indonesia’s Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO 21-11, 21-13.
  6. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN India defeated U.S.A.’s Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT 21-9, 16-21, 21-9.
  7. Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN of Denmark defeated Thailand’s Puavaranukroh DECHAPOL\Kedren KITTINUPONG 21-13, 21-10.
  8. Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia defeated Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR 21-17, 21-13.
  9. Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI of Indonesia defeated Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB\Abdelrahman KASHKAL 21-7, 21-9.
  10. Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV of Russia beat Germany’s Michael FUCHS\Johannes SCHOETTLER 21-14, 21-16.
  11. KO Sung Hyun [4]\SHIN Baek Cheol of Korea beat Manu ATTRI\B. Sumeeth Reddy 21-18, 21-16.
  12. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth beat G. Gopi Raju\Arjun Kumar Reddy MALGARI 30-29, 14-21, 21-16.
  13. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN defeated Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT of U.S.A. 21-9, 16-21, 21-9.

Mixed Doubles:

Aparna & Arun.(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Aparna & Arun.
(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

  1. Ronald ALEXANDER [8]\Melati Daeva OKTAVIANI of Indonesia beat Aditya NAIR\Smriti NAGARKOTI 21-10, 21-6.
  2. Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia beat Korea’s KIM Gi Jung\SHIN Seung Chan 21-18, 21-14.
  3. Sudket PRAPAKAMOL\Saralee THOUNGTHONGKAM of Thailand beat Chinese Taipei hi-Lin WANG\Chia Hsin LEE 21-16, 21-12.
  4. Phillip CHEW\Jamie SUBANDHI of U.S.A. beat Dinesh CHAUDHRY\Lalita DAHIYA 21-7, 21-9.
  5. Solgyu CHOI [4]\EOM Hye Won of Korea beat Kamaldeep SINGH\Komal ANTIL 21-7, 21-10.
  6. Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia beat Bhaskar CHAKRABORTY\Rachita SAHDEV 21-18, 21-15.
  7. Rodion KARGAEV\Ekaterina BOLOTOVA of Russia beat Egypt’s Abdelrahman KASHKAL\Hadia HOSNY 21-13, 21-11.
  8. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat France’s Ronan LABAR\Emilie LEFEL 21-7, 18-21, 22-20.
  9. Arun VISHNU\Aparna BALAN beat India’s Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha 21-17, 21-18.
  10. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN lost to HE Jiting\DU Yue of China 21-10, 21-9.
  11. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy won against India’s Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani 21-3, 21-11.

Women’s Doubles:

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.(Image Courtesy: www.topnews.in).

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.
(Image Courtesy: www.topnews.in).

  1. CHANG Ye Na [1]\LEE So Hee Korea beat Pooja D.\Kuhoo GARG (Walkover).
  2. DU Yue\LI Yinhui of China beat Malaysia’s Amelia Alicia ANSCELLY\Fie Cho SOONG 21-13, 23-25, 21-18.
  3. Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK of Netherlands beat Sudha Kalyani\Juhi DEWANGAN 21-5, 21-11.
  4. Ekaterina BOLOTOVA\Evgeniya KOSETSKAYA of Russia beat Indonesia’s Della Destiara HARIS\Rosyita Eka PUTRI SARI 21-12, 17-21, 22-20.
  5. GO Ah Ra [7]\YOO Hae Won of Korea beat Gauri ASAJI\Saruni SHARMA 21-6, 21-6.
  6. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT beat Chinese Taipei’s HSU Ya Ching\PAI Yu Po 21-13, 13-21, 21-17.
  7. Jongkolphan KITITHARAKUL\Rawinda PRAJONGJAI of Thailand beat Bulgaria’s Gabriela STOEVA [8]\Stefani STOEVA 21-13, 21-8.
  8. Johanna GOLISZEWSKI\Carla NELTie of Germany beat Egypt’s Nadine ASHRAF\Menna ELTANANY 21-7, 21-5.
  9. JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea beat Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL 21-2, 21-2.
  10. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Sara NAQVI\Riya PILLAI 21-7, 21-11.
  11. Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand beat Malaysia’s Vivian Kah Mun HOO [4]\Khe Wei WOON 21-18, 16-21, 21-13.
  12. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA beat England’s Heather OLVER\Lauren SMITH 21-6, 21-14.
  13. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHi beat Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI 21-15, 21-10.
  14. Anggia Shitta AWANDA\Mahadewi Istirani NI KETUT of Indonesia beat Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA 21-7, 21-14.
  15. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL defeated Farha MATHER\Karishma WADKAR 21-9, 21-14.

Day 1, 26-Jan-2016 (Qualification Rounds):
Mixed Doubles:

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

1. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Utkarsh ARORA\Mohita SAHDEV 21-16, 21-17.
2. Satinder MALIK\Teenu DAHIYA beat Kashish SHARMA\Daksha GAUTAM 21-14, 21-15.
3. Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI beat Vishal THAKRAN\Seema PANCHAL 21-19, 21-14.
4. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Saurabh SHARMA\Pooja D. (Walkover).
5. HE Jiting\DU Yue of China beat Shlok RAMCHANDRAN\Kuhoo GARG 21-16, 21-13.
6. Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN beat Rushikesh MALI\Rucha NIKAM 21-12, 21-10.
7. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat VINAY KUMAR singh\Mukherjee RIYA 21-16, 21-15.
8. K. Nandagopal\J. Meghana beat B. Sumeeth Reddy\S. Poorvisha Ram 21-18, 21-13.
9.  Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
10. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
11. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
12. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.
13. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
14. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
15. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
16. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.

Men’s Doubles: 

Alwyn Francis & Tarun Kona. (Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

Alwyn Francis & Tarun Kona.
(Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

1. Arun GEORGE\Santosh RAVURI beat Abhinav PRAKASH\Ravinder SINGH 22-20, 22-24, 21-14.
2. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTObeat K. Dilshad\P. H. Suraj21-17, 21-18.
3. Mayank BEHAL\Tanveer GILL beat Harinder MALIK\Satinder MALIK21-16, 21-19.
4. HE Jiting\TAN Qiang beat Utkarsh ARORA\Vighnesh DEVLEKAR21-11, 22-20.
5. Arjun M.R.\Chirag SHETTY beat Chandrabhusan TRIPATHI\Brijesh YADAV21-15, 21-8.
6. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Rohan KAPOOR\Saurabh SHARMA22-20, 21-17.
7. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Dinesh CHAUDHRY\Rushikesh MALI21-6, 21-10.
8. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Arjun M.R.\Chirag SHETTY21-14, 21-11.
9. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO beat Mayank BEHAL\Tanveer GILL 21-18, 21-10.
10. HE Jiting\TAN Qiang beat Jishnu SANYAL [4]\Shivam SHARMA 21-18, 21-12.
11. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Arun GEORGE\Santosh RAVURI21-14, 21-19.

Women’s Doubles:

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.(Image Courtesy: www.thehindu.com).

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.
(Image Courtesy: www.thehindu.com).

1. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Komal ANTIL\Lalita DAHIYA 21-3, 21-13.
2. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI21-8, 22-20.
3. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL beat Prabhjyot KOUR\VADDEPALLY Pramada21-10, 21-7.

Women’s Singles:

Ruthvika. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

Ruthvika.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

  1. GADDE Ruthvika Shivani beat Rasika RAJE21-12, 21-5.
  2. Jin Wei GOHbe at Riya PILLAI21-10, 21-6.
  3. Mugdha AGREY beat Harika VELUDURTHI21-16, 21-19.
  4. Negin AMIRIPOUR beat Seema PANCHAL21-13, 21-6.
  5. Sara NAQVI beat Rucha NIKAM21-16, 21-14.
  6. Lekha SHEHANI beat Lalita DAHIYA21-13, 21-12.
  7. Mukherjee RIYA beat Teenu DAHIYA21-1, 21-7.
  8. Kuhoo GARG beat Komal ANTIL21-14, 21-7.
  9. Negin AMIRIPOUR beat Kuhoo GARG18-21, 21-18, 21-13.
  10. Mukherjee RIYA beat Mugdha AGREY21-17, 21-15.
  11. Lekha SHEHANI beat Sara NAQVI21-16, 21-9.

Men’s Singles:

Karan Rajan.(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

Karan Rajan.
(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

  1. Vipul SAINI beat Abhishek SINGH (Walkover).
  2. N. V. S. Vijetha beat Arun Kumar ASHOK KUMAR 21-14, 21-14.
  3. Ansal YADAV beat Ameya OAK (Walkover).
  4. Mayank BEHAL beat Jaswinder SINGH (Walkover).
  5. Rupinder SINGH beat Saurav KAPOOR 21-15, 21-18.
  6. Satinder MALIK beat Aman KUMAR (Walkover).
  7. Utkarsh ARORA beat Ahmad Faheem YARI (Walkover).
  8. Karan Rajan RAJARAJAN beat Siddharth PRATAP SINGH (Walkover).
  9. Siddharth JAKHAR beat Saurav AGRAWAL 21-8, 21-9.
  10. Kartik JINDAL beat Chirag SEN 26-24, 21-19.
  11. Sachin RAWAT beat Parteek MAHAJAN (Walkover).
  12. Ashish SHARMA beat Rajat JOON 21-9, 23-21.
  13. Abhyansh SINGH beat Manish GUPTA 21-19, 22-20.
  14. Ankit MALIK beat Siddhant SALAR 21-18, 22-20.
  15. Rupinder SINGH beat Karan Rajan RAJARAJAN 22-20, 21-18.
  16. Mohit KAMAT beat Vipul SAINI 21-10, 17-21, 21-16.
  17. Ansal YADAV beat N. V. S. Vijetha 19-21, 21-18, 21-18.
  18. Kartik JINDAL beat Abhyansh SINGH 21-16, 21-13.
  19. Satinder MALIK beat Ankit MALIK 21-16, 16-21, 21-16.
  20. Utkarsh ARORA beat Mayank BEHAL 3-2 (Retired).
  21. Sachin RAWAT beat Gurpartap Singh DHALIWAL 23-21, 21-14.
  22. Siddharth JAKHAR beat Ashish SHARMA 21-10, 21-9.
  23. Jin Wei GOHGADDE beat Ruthvika Shivani 21-14, 24-22.

List of Indian Participants:

Men Singles:

  1. Kidambi Srikanth (1).
  2. Parupalli Kashyap (4).
  3. H. S. Prannoy (5).
  4. Ajay Jayaram (6).
  5. B. Sai Praneeth (15).
  6. Harshit Agarwal.
  7. Saurav Agarwal.
  8. Utkarsh Arora.
  9. Oscar Bansal.
  10. Harsheel Dani.
  11. Subhanker Dey.
  12. Adithya Joshi.
  13. Pratul Joshi.
  14. Mohit kamat.
  15. Abishek Yelegar.
  16. Aazad Yadav.
  17. Ansal Yadav.
  18. Siril Verma.
  19. Sameer Verma.
  20. Sourab Verma.
  21. Siddharth Thakur.
  22. Rupinder Singh.
  23. Jaswinder Singh.
  24. Abyansh Singh.
  25. Abishek Singh.
  26. Abhimanyu Singh.
  27. Ashish Sharma.
  28. Chirag Sen.
  29. Siddhant Salar.
  30. Vipul Saini.
  31. Karan Rajan Rajarajan.
  32. Sachin Rawat.
  33. R. M. V. Gurusai Dutt.
  34. Aneet Kumar Repudi.
  35. Aditya Prakash.
  36. Anand Pawar.
  37. Shubham Prajapati.
  38. Ameya Oak.
  39. Arsalan Naqvi.
  40. N. V. S., Vijetha
  41. Kiran Kumar Mekala
  42. Satinder Malik.
  43. Prateek Mahajan.
  44. Ankit Malik.
  45. Talar Laa.
  46. Arun Kumar.
  47. Amar Kumar.
  48. Saurav Kapoor.

Women Singles:
1. Saina Nehwal (1).
2. P. V. Sindhu (3).
3. Mugdha Agrey.
4. Antil.Komal
5. Gauri Asaji.
6.Ruthvika Shivani Gadde.
7. Kuhoo Garg.
8.Vrushali Gummadi.
9.Vaishnavi Iyer.
10. Vaishnavi Kaari.
11.Reshma Karthik.
12.Preethi Konadam.
13.Prabhjyot Kour.
14. Sri Krishna Priya Kudaravalli.
15. Tanvi Lad (4).
16. Shruti Mundada.
17. Smriti Nagarkoti.
18. Sara Naqvi.
19. Rucha Nikam.
20. P. C.Thulasi
21. Seema Panchal.
22. Riya Pillai.
23. Anura Prabhudesai.
24. Rasika Raje.
25. Saili Rane.
26. Riya Mukherjee.
27. Ira Sharma.
28. Pardeshi Shreyanshi.
29. Amolika Sisodiya Singh .
30. Shraddha Srivastava.
31. Sraddha Tiwari.
32. Harika Veludurthi.
33. Karishma Wadkar.

Men Doubles:

  1. Utkarsh Arora\Vighnesh Devlekar.
    2. Manu Attri\B., Sumeeth Reddy.
    3. Mayank Behal\Tanveer Gill.
    4. Kapil Chaudhary\Vinay Kumar Singh (1).
    5. Dinesh Chaudhry\ Rushikesh Mali.
    6. Pranaav Jerry Chopra\Akshay Dewalkar.
    7. Guru Prasad D.\Adarsh Kumar.
    8. Alwin Francis\Tarun Kona.
    9. Gopi Raju G.\Arjun Kumar Reddy Malgari.
    10. Krishna Prasad Garaga\Satwiksairaj Rankireddy.
    11. Arun George\Santosh Ravuri.
    12. Manish Gupta\Pavan Malik.
    13. Dilshad K.\Suraj P. H.
    14. Nandagopal K.\Shlok Ramchandran.
    15. Rohan Kapoor\Saurabh Sharma.
    16. Anilkumar Raju M.\Venkat Gaurav Prasad.
    17. Arjun M.R.\Chirag Shetty.
    18. Harinder Malik\Satinder Malik.
    19. Vineeth S.Manuel\Sanjeeth (3).
    20. AbhinavPrakash\Ravinder Singh.
    21. Jishnu Sanyal\Shivam Sharma (4).
    22. Tushar Sharma\Harsh Singh.
    23. Kamaldeep Singh\Neeraj Vashist.
    24. Chandrabhusan Tripathi\Brijesh Yadav

Women Doubles:

  1. Jwala Gutta\Ashwini Ponappa (6).
  2. Komal ANTIL\Lalita DAHIYA
  3. Gauri ASAJI\Saruni SHARMA.
  4. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT.
  5. Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA.
  6. Pooja D.,\Kuhoo GARG.
  7. Sudha Kalyani D., \Juhi DEWANGAN.
  8. Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL.
  9. GHORPADE, Sanyogita\J., Meghana (1).
  10. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI.
  11. K., Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy.
  12. Prabhjyot KOUR\Pramada VADDEPALLY.
  13. Farha MATHER\Karishma WADKAR.
  14. Shruti MUNDADA\Anura PRABHUDESAI.
  15. Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI.
  16. Dhanya NAIR\Mohita SAHDEV.
  17. Sara NAQVI\Riya PILLAI (2).
  18. Poorvisha Ram S.,\Arathi Sara SUNIL .
  19. Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI.

Mixed Doubles:

  1. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN.
  2. Aditya NAIR [PFQ]\Smriti NAGARKOTI.
  3. Kamaldeep SINGH [PFQ]\Komal ANTIL.
  4. Manu ATTRI\Ashwini PONNAPPA.
  5. Bhaskar CHAKRABORTY [PFQ]\Rachita SAHDEV.
  6. Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani.
  7. Dinesh CHAUDHRY [PFQ]\Lalita DAHIYA.
  8. Arun VISHNU\Aparna BALAN.

Name of the Tournament: Syed Modi International Badminton Championships.

Tournament dates: 26-Jan-2016 to 31-Jan-2016.

Category: Grand Prix Gold.

Venue: BBD U.P. Badminton Academy.

City: Lucknow.

Country: India.

Prize Money: USD120,000/-.

PBL 2016: Delhi Win Over Mumbai For Title

PBL. (Image Courtesy: sportzwiki.com).

PBL.
(Image Courtesy: sportzwiki.com).

NEW DELHI: Rajeev Ouseph, An Indian-origin British shuttler for Delhi Acers brought curtains over the Premier Badminton League late on Sunday evening with his Trump match to overcome RMV Gurusaidutt’s challenge 15-11, 15-6 to help Delhi win the PBL title 4-3.

Earlier, Mumbai Rockets were up with H.S. Prannoy when Delhi Acer’s top player Tommy Sugiarto put up a great comback to equal scores with Mumbai Rockets. Tommy not only overcame stiff challenge from Prannoy to keep his all win record in the league this year unscathed, he also had to overlook court invasion by dancing girls during breaks. To counter Prannoy’s powerful smashes, Sugiarto kept on probing his backhand and the result started showing. Prannoy didn’t have a Plan to outwit the Indonesian in his third game, as he was tired in the third game. Sugiarto won 13-15, 15-9, 15-9.

The mixed doubles pair of Kamilla Juhl and Vladimor Ivanov had given Mumbai the lead after quickly seeing off the meek challenge from Akshay Dewalkar and Giselle Adcock at the Siri Fort Complex.

Koo Kiet Kien and Tan Boon Heong, Delhi Acers’ men’s doubles pair from Malaysia, increased the lead when they got the better of Mathia Boe and Vladimir Ivanov 14-15, 15-10, 15-14. Down 1-2, Mumbai showed their trump card with Han Li challenging Delhi’s P.C. Thulasi. Li, the only Chinese representative in the final, lost the first game but managed to outclass in the next two to win 1215, 15-8, 15-8, thus giving Mumbai the advantage at 3-2.

Bollywood stars Akshay Kumar, Abhishek Bachchan and Ritesh Deshmukh added fun to the atmosphere with their presence. They even tried their hands at a doubles game with P.V. Sindhu and Jwala Gutta as the ‘main actors’ waited in the green room for the fun time to end.

Results: Kamilla JuhlVladimor Ivanov (MR) bt Akshay DiwalkarGiselle Adcock (DA) 15-6, 15-12. Tommy Sugiarto (DA) bt HS Prannoy (MR) 13-15, 15-9, 15-9. Koo Kiet Kien Tan Boon Heong (DA) bt Mathias Boe Vladimir Ivanov (MR) 14-15, 15-10, 15-14. Han Li (MR) bt P.C. Thulasi (DA) 12-15, 15-8, 15-8. Rajiv Ouseph (DA) bt Gurusaidutt (MR) 15-11, 15-6.

BAI Unveiled Premier Badminton League 2016 Trophy

PBL. (Image Courtesy: sportzwiki.com).

PBL.
(Image Courtesy: sportzwiki.com).

NEW DELHI: Badminton Association of India unveiled the trophy presented on Sunday to the winner of the Premier Badminton League 2016, the Delhi Acers!

For the first time, trophies will be presented to both the winner as well as the runner-up team. While the height of the winner’s trophy is 36″ (Gold Finish), the runner-up trophy will be 28″ (Silver Finish) and made of sterling silver.

The trophy is designed to stir up interest for badminton as it glorifies the shuttlecock which symbolises the sport. It celebrates and depicts the many facets of a sportsman and his journey from struggle to victory.

Speaking on the occasion, BAI President and PBL chairman Akhilesh Das Gupta said, “Presenting the trophy brings immense pleasure and it reflects the success of BAI’s endeavour to take the sport to the next level. The Trophy is indeed a very unique piece as it was crafted specially by Chief Designer of Ravissant, who are the best in hot enamelling.

“The Winning Team will feel proud to hold the magnificent trophy and will inspire the finalists tomorrow to compete for the beauties that the designers have created on our behalf.”

Speaking ahead of the summit clash tomorrow, H. S. Prannoy of Mumbai Rockets said, “Till now, the Star Sports PBL has been very competitive as all the teams have the best players but the final battle will tomorrow between two best teams of the League. The Trophy looks very exhilarating and its worth fighting for it.”

Delhi Acers’ Ajay Jayaram said, “It has been a awesome journey in the League and we played like a winner. Now we need to overcome the last hurdle tomorrow. Though we will have the home advantage but we can’t ignore the strengths of Mumbai Rockets, who defeated mighty Awadhe warriors yesterday. My whole team like the trophy as its very beautiful.”

The trophy is designed by the Chief Designer and exclusively handcrafted by Master Craftsman at Ravissant who is known for its exquisite and state of the art silverware across the world.

Victor Far East Malaysia Masters 2016, Penang – Malaysia

Malaysia masters 2016

24-Jan-2015 (Finals):

Women’s Singles:

P. V. Sindhu. (Image Courtesy: indianexpress.com).

P. V. Sindhu.
(Image Courtesy: indianexpress.com).

  1. P.V. Sindhu won against Kristy Gilmour of Scotland 21-15, 21-9..

23-Jan-2015 (Semi Finals):
Men’s Singles:

1. Srikanth lost against ISKANDAR ZULKARNAIN Zainuddin of Malaysia 27-25, 21-9.

Women’s Singles:

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: www.oneindia.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: www.oneindia.com).

  1. P.V. Sindhu won against Sung JI HYUN [1] of Korea 21-19, 12-21, 21-10.

22-Jan-2015:

Men’s Singles:
(Quarter Finals):

Srikanth.(ImageCourtesy: -www.freepressjournal.in_.jpg).

Srikanth.
(ImageCourtesy: -www.freepressjournal.in_.jpg).

  1. Srikanth won against HUANG Yuxiang of China 21-15, 21-14.
  2. Ajay Jayaram lost to against Lee Chong Wei 21-16, 21-16.

Women’s Singles:
(Quarter Finals):

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

  1. P.V. Sindhu won against Lindaweni FANETRI of Indonesia 21-10, 21-10.

21-Jan-2016:
Men’s Singles:
(Round Three):

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: www.zimbio.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: www.zimbio.com).

Ajay__1

  1. Srikanth won against Boonsak Ponsana 21-17, 21-10.
  2. Ajay Jayaram won against Zulfadli ZULKIFFLI of Malaysia 11-21, 21-8, 22-20.

Women’s Singles:
(Round Two):

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: www.enewsinsight.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: www.enewsinsight.com).

  1. P.V. Sindhu won against Kaori IMABEPPU of Japan 21-13, 13-21, 21-14.

Mixed Doubles:
(Round Two):

  1. Jwala GUTTA\Ashwini PONNAPPA lost to Shizuka MATSUO\Mami NAITO of Japan 21-14, 21-17.

20-Jan-2016:
Men’s Singles:
(Round One):

Ajay Jayaram.(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Ajay Jayaram.
(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Sai Praneeth.(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

K. Srikanth. (Im age Courtesy: www.newdelhitimes.com).

K. Srikanth.
(Im age Courtesy: www.newdelhitimes.com).

sameer verma. (Image Courtesy: www.india.com).

sameer verma.
(Image Courtesy: www.india.com).

Subankar Dey.(Image Courtesy: www.sakaaltimes.com).

Subankar Dey.
(Image Courtesy: www.sakaaltimes.com).

1.Ajay JAYARAM [10] beat Japan’s Takuma UEDA 21-19, 21-11.
2. Subhankar DEY beat Thailand’s Kantaphon WANGCHAROEN 21-19, 21-16.
3. Sameer VERMA beat Japan’s Sho SASAKI [12] 21-18, 21-18.
4. K. Srikanth [2] beat Malaysia’s Wei Feng CHONG 21-17, 21-11.
5. B. Sai Praneeth defeated Malaysia’s Shahzan Shah MISFAHUL 21-13, 21-15.

(Round Two):

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Jayaram
1. K. Srikanth [2] won against Christie JONATAN of Indonesia 21-16, 21-15.
2. Ajay JAYARAM [10] won against Czech Republic’s Petr KOUKAL 21-17, 21-17.
3. B. Sai Praneeth lost to Tommy SUGIARTO [3] of Indonesia 21-14, 10-21, 21-18.
4. Sameer VERMA lost to GOH Soon Huat of Malaysia 7-21, 21-13, 21-16.
5. Subhankar DEY lost to XUE Song of China 16-21, 21-11, 21-19.

Women’s Singles:
(Round One):

P.V. Sindhu. (Image Courtesy: zeenews.india.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: zeenews.india.com).

  1. P.V. Sindhu Defeated Sabrina JAQUET of Switzerland 21-17, 21-16.

Mixed Doubles:
(Round One):

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.(Image Courtesy: www.topnews.in).

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.
(Image Courtesy: www.topnews.in).

  1. Jwala GUTTA\Ashwini PONNAPPA defeated Malaysia’s Mei Kuan CHOW\LEE Meng Yean 21-14, 14-21, 25-23.

19-Jan-2016, Qualification Rounds:

Mixed Doubles:

  1. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India lost to HE Jiting\DU Yue of China21-10, 21-11.

Women’s Singles:

  1. Saili RANE lost to Yin Fun LIM Malaysia 12-21, 21-19, 18-17 (Retired).

Men’s Doubles (Round One):

  1. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN won against Amrullo BAKHSHULLAEV\Artyom SAVATYUGIN of Uzbekisthan (Walkover).

Men’s Doubles (Round Two):

  1. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN lost to HE Jiting\TAN Qiang of China 18-21, 22-20, 21-15.

List of Indian Participants: 

Men Singles:

images (1)

Sameer Verma.(Image Courtesy: www.youtube.com).

Sameer Verma.
(Image Courtesy: www.youtube.com).

Sourab verma. (Image Courtesy: www.badmintoncentral.com).

Sourab verma.
(Image Courtesy: www.badmintoncentral.com).

  1. Kidambi Srikanth (2).
  2. Parupalli Kashyap (6).
  3. H.S. Prannoy (9).
  4. B. Sai Praneeth.
  5. Subhanker Dey (2).
  6. Ajay Jayaram (10).
  7. Pratul Joshi.
  8. Sameer verma.
  9. Sourab Verma.

Women Singles:

Saili Rane.(Image Courtesy: mbl2012.htba.in).

Saili Rane.
(Image Courtesy: mbl2012.htba.in).

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: www.topnews.in).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: www.topnews.in).

  1. Kuhoo Garg.
  2. Saili Rane.
  3. P.V. Sindhu (3).

Men Doubles:

Manu Attri & B. Sumeet Reddy.(Image Courtesy: Youtube.com).

Manu Attri & B. Sumeet Reddy.
(Image Courtesy: Youtube.com).

Tarun Kona & Alwyn Francis.(www.badmintoninindia.com).

Tarun Kona & Alwyn Francis.
(www.badmintoninindia.com).

Akshay Dewalkar & Pranav Jerry Chopra.(ImageCourtesy: badmintoninindia.com).

Akshay Dewalkar & Pranav Jerry Chopra.
(ImageCourtesy: badmintoninindia.com).

Shlok-Ramchandran & Nandagopal.(ImageCourtesy: mbl2012.htba_.in).

Shlok-Ramchandran & Nandagopal.
(ImageCourtesy: mbl2012.htba_.in).

M.R Arjun & Chirag Sen.(Image Courtesy: www.thehindu.com).

M.R Arjun & Chirag Sen.(Image Courtesy: www.thehindu.com).

  1. B. Sumeeth Reddy\Manu Attri.
  2. Akshey Dewalkar\Pranav Jerry Chopra.
  3. Tarun Kona\Alwin Francis.
  4. K. Nandhagopal\Shlok Ramachandran.
  5. Rohan Kapoor\Saurab Sharma.
  6. M. Anilkumar Raju\Venkata Gourav Prasad.
  7. M.R. Arjun\Chirag Shetty.
  8. Vineeth Manuel\S. Sanjeeth.

Women Doubles:

Jwala Gutta & Ashwini Ponnappa.(Image Courtesy: www.topnews.in).

Jwala Gutta & Ashwini Ponnappa.
(Image Courtesy: www.topnews.in).

  1. Ashwini Ponappa\Jwala Gutta.
  2. K. Maneesha\Neelakuri Sikki Reddy.
  3. Danya Nair\ Mohita Sahdev.

Mixed Doubles:

  1. Manu Attri\Ashwini Ponappa.
  2. Pranav Jerry Chopra\ Sikki Reddy.
  3. Satwiksairaj Ranki Reddy\k. Maneesha.
  4. Shlok Ramachandran\Kuhoo Garg.
  5. Venkat Gaurav Prasad\Juhi Dewangan

Name of the Tournament: Victor Far East Malaysia Masters

Tournament Dates: 19-January-2016 to 24-January-2016.

Category: Grand Prix Gold.

Venue: Standium SPICE.

City: Penang.

Country: Malaysia.

Prize Money: USD120,000/-.

PBL-2016: Mumbai Rockets Beat Awadhe Warriors To Enter PBL Final, Will Face Delhi Acers

PBL. (Image Courtesy: sportzwiki.com).

PBL.
(Image Courtesy: sportzwiki.com).

HYDERABAD: Mumbai Rockets stormed into the final with an emphatic 3-0 win in the second semi-finals of the Premier Badminton League (PBL) at the Gachibowli indoor stadium on Friday.

The Mumbai side would now take on the Delhi Acers in the summit clash at the Siri Forts Sports Complex in the Capital on Sunday.

Mumbai won the Men’s Singles, Men’s Doubles and also the Women’s Singles, in which Saina played for Awadhe, to bag four points. Awadhe got one point with its win in the Mixed Doubles, but with World No. 2 Saina Nehwal suffered a crushing defeat in Awadhe Warriors’ Trump match the last match of the tie, second Men’s Singles, which was the Trump match of Mumbai, was abandoned.

It was Mumbai’s Han Li from China who pulled off the sensational 15-8, 13-15 and 15-7 victory over Saina who is currently ranked world no. 2 in Women’s Singles.

Saina Nehwal. (ImageCourtesy: www.livemint.com).

Saina Nehwal.
(ImageCourtesy: www.livemint.com).

Saina lost the first game 8-15 to Han Li but the Indian managed to win the second game 15-13 after a hard-fought battle. In the decider, Han Li sensed Saina was not able to move properly, capitalized on it and won the third game and the match against saina.

In the mixed doubles match, Awadhe’s Bodin Issara and Christinna Pedersen pair beat Kamilla Juhl and Vladimir Ivanov of Mumbai 12-15, 15-13 and 15-14 in a close battle with both sides trying to outsmart each other.

 

H.S. Prannoy.(Image Courtesy: post.jagran.com).

H.S. Prannoy.
(Image Courtesy: post.jagran.com).

After winning the match, Prannoy said: “A good win for my team after losing the first match. I had an unfortunate start and lost the first game. However, with my team’s support and motivation, I came back strongly with better strategies.

“Tanongsak is very good player and challenged me many times in the match today and which I enjoyed. I just played my attacking game and reduced my errors. Happy to level the scores for my team.”

Mumbai’s Mathias Boe and Ivanov defeated Awadhe’s Bodin and Cai in the Men’s Doubles 15-10, 12-15 and 15-13. The Men’s Doubles was also a close match with both sides leaving no stones unturned to take an advantage. The Mumbai pair, however, prevailed over their rivals in the end.

With each team winning one game each, the third game was a close contest. Though Awadhe took an early lead, but the Mumbai players fought back steadily, but Awadhe took the credit in the end.

Saina’s Loses The ‘Trump’ Card, Hands Final Berth To Mumbai

PBL. (Image Courtesy: sportzwiki.com).

PBL.
(Image Courtesy: sportzwiki.com).

Mathias Boe. (Image Courtesy: timesofindia.indiatimes.com).

Mathias Boe.
(Image Courtesy: timesofindia.indiatimes.com).

HYDERABAD: Saina Nehwal, the world no .2 and icon player of Awadhe Warriors lost her trump match and handed over a 3-0 victory to Mumbai Rockets in the semifinals of Premier Badminton League at the Gachibowli Indoor Stadium here on Friday.

Needing a victory to keep her team in the contest, Saina failed to come to the party as she lost to Han Li 8-15, 15-13, 15-7 in the fourth match of the semifinals when Awadhe were trailing 1-2.

At this juncture, Saina stepped in to play the trump match to secure two points for her team but, however, found the going tough against the Chinese shuttler.

Saina Nehwal. (Image Courtesy: www.mid-day.com).

Saina Nehwal.
(Image Courtesy: www.mid-day.com).

Sensing that Saina is struggling with her movement, Li sprayed the bird all over the court. Saina struggled to control the pace of the game and even her drops landed into the net. It was disconcerting to watch the champion shuttler gasping for breath on a few occasions, particularly in the third game.

With Saina’s loss Mumbai were not required to play their trump match.

Earlier, mixed doubles pair of Bodin Issara and Christinna Pedersen gave a good start to Awadhe by winning a closely-contested three-game encounter against Vladimir Ivanov and Kamilla Juhl 12-15, 15-13, 15-14. In the contest that went down to the wire, Ivanov played brilliantly right throughout the contest but all the good work was lost in the end as he hit the bird long to concede the winner at 14-14 in the decider.

Men’s singles shuttler H.S. Prannoy brought Mumbai back into the contest. The world No. 33 made a splendid recovery after losing the first game to beat Tananongsak Saensomboonsuk 12-15, 15-7, 15-9.

Mumbai Rockets will face Delhi Acers in the final on Sunday.

Results (2nd Semi Finals):
Mumbai bt Awadhe 4-0: Kamilla Juhl and Ivanov lost to Bodin Issara and Pedersen 15-12, 13-15, 14-15; H.S. Prannoy bt Tanongsak 12-15, 15-7, 15-9; Mathias Boe and Ivanov bt Bodin and Cai Yun 15-10, 12-15, 15-13; Han Li bt Saina Nehwal 15-8, 13-15, 15-7.

PBL: Delhi Acers power past Mumbai Rockets

BENGALURU: Delhi Acers’ Tommy Sugiarto, the 2014 world championships bronze medalist, appeared to struggle in his initial stages, failing to match the aggression of Mumbai Rockets’ H.S. Prannoy in their Premier Badminton League match on Wednesday but, however got to rhythm and won Prannoy 15-8, 15-6 at the Sree Kanteerava stadium.

P. C. Thulasi. (Image Courtesy: www.thehindu.com).

P. C. Thulasi.
(Image Courtesy: www.thehindu.com).

In the day’s opening match, Mumbai’s imposing mixed-doubles duo of Vladimir Ivanov and Kamilla Rytter Juhl were given a tough fight by Akshay Dewalkar and Aparna Balan. The Indian pair was comfortably ahead at 13-9 in the opening game, before the Russian and his Danish partner pulled away for a 15-13, 15-11 win.

Rajiv Ouseph won the trump match against R. M. V. Gurusaidutt comfortably 15-7, 15-10 in the fifth match of the tie, as Delhi Acers pulled off a 4-1 win against Mumbai Rockets

P.C. Thulasi of Delhi Acers beat Ruthvika Shivani 15-11, 8-15, and 15-13 in an exciting encounter. “This is a confidence booster win for our team, it was a Trump match for Mumbai and after winning the first set I lost focus in the 2nd and paid the price. Luckily I held my nerves in the third and managed to win a vital point for our team,” she said.

The Delhi Acers won 5-0 to go top of the table with 20 points ahead of Mumbai Rockets after their final league clash.

PBL: Mumbai Rockets Down Hyderabad Hunters

PBL. (Image Courtesy: sportzwiki.com).

PBL.
(Image Courtesy: sportzwiki.com).

HYDERABAD: Out of the six teams competing for a podium finish in the progressing PBL 2016, Hyderabad Hunters became the first team to exit the Premier Badminton League (PBL).

The Hyderabad Hunters lost four out of their five matches in the league.

while Awadhe Warriors and Delhi Acers with each 17 points on the table assured their place in the semifinals.

R.M.V Gurusai Dutt.(Image Courtesy: www.orissapost.com).

R.M.V Gurusai Dutt.
(Image Courtesy: www.orissapost.com).

H.S. Prannoy. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

H.S. Prannoy.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

 

 

 

 

 

 

Earlier, needing a big win to qualify for the knockouts, Hyderabad started off on a strong note winning the first two matches but suffered a big loss when Parupalli Kasyap lost the trump match against H.S. Prannoy of Mumbai Rockets 11-15, 13-15. Later, R.M.V. Gurusaidutt won the trump match for Mumbai with a convincing 15-12, 15-4 victory against A.S.S. Siril Verma, for Hyderabad Hunters. The mixed doubles team of Vladimir Ivanov and Kamilla Juhl made it 4-1 for Mumbai as they defeated Markis Kido and Jwala Gutta 15-8, 15-8.

With this loss Hyderabad finished their league engagements with one victory and four losses. With a total tally of 11 points, Hyderabad are virtually out of PBL. Mumbai with 13 points have a very good chance of qualifying for the semifinals.

Hyderabad were signing on a low note even before start of the tournament as the star player of PBL, Lee Chong Wei, left for Malaysia late on Sunday as he was given permission by his federation to stay only till January 10 2016.

Results:
Mumbai Rockets bt Hyderabad Hunters 4-1(K Supanida (HH) bt Liu Zi Die (MR) 1315, 15-14, 15-14; Carsten Mogensen\Markis Kido (HH) bt T Chayut\Vladimir Ivanov 15-7, 15-14; HS Prannoy (MR) bt P Kashyap (HH) 15-11, 15-13; RMV Gurusaidutt (MR) bt ASS Siril Verma 15-12, 15-4; V Ivanov\Kamilla Juhl 15-8, 15-8).

Badminton Player Arundhati Ties knot With Arun Vishnu

Arundhati Pantawane Weds Arun Vishnu.(ImageCourtesy: www.nagpurtoday.in).

Arundhati Pantawane Weds Arun Vishnu.
(Image Courtesy: www.nagpurtoday.in).

NAGPUR: India’s top international shuttlers Arundhati Pantawane and Arun Vishnu got married by tying the nuptial knot at the VCA Jamtha Club House on Saturday.

Ranchi National Games gold medallist Arundhati of Nagpur and Kerala’s multiple-time national doubles champion Arun were engaged at Calicut last year. Arundhati and Arun have been training together at the Gopichand Badminton Academy for nearly a decade now. They were going steady for the last several years before they decided to form a permanent ‘doubles pair’.

The Arundhati-Arun wedding took place in the morning, while reception was held in the evening. Several badminton players including national champion Rituparna Das, Tanvi Lad, Aditya Joshi, Shlok Ramchandran, Arun’s men’s doubles partner Alwyn Francis, Poorvisha Ram and many trainees of Gopichand Academy attended the wedding.

The wedding clashed with the opening of Premier Badminton League (PBL) which forced other Indian stars to miss their friend’s big day. Mentor of new couple and chief national coach Gopichand had come to Nagpur on Thursday but he had to leave for Mumbai on Friday for the PBL. Gopichand along with H.S. Prannoy, Sameer Verma, Kidambi Nandagopal, Sourabh Verma, K Maneesha and other top shuttlers wished Arundhati-Arun by flying to Nagpur but left next day to participate in the PBL.

The newly wed couple will settle in Hyderabad and will continue to play competitive badminton for the next three-four years.

In India, there are already several examples of badminton players getting married to their practice partners. Pullela Gopichand married to former national champion P.V.V Laxmi, Uday Pawar to Sujatha, Madhumita Bisht to Vikram Singh, Sagar Chopda to Sayali Gokhale, Trupti Murgunde to Abhijeet Naimpally, to name the few.