Tag Archives: Gachibowli Indoor Stadium

Saina’s Loses The ‘Trump’ Card, Hands Final Berth To Mumbai

PBL. (Image Courtesy: sportzwiki.com).

PBL.
(Image Courtesy: sportzwiki.com).

Mathias Boe. (Image Courtesy: timesofindia.indiatimes.com).

Mathias Boe.
(Image Courtesy: timesofindia.indiatimes.com).

HYDERABAD: Saina Nehwal, the world no .2 and icon player of Awadhe Warriors lost her trump match and handed over a 3-0 victory to Mumbai Rockets in the semifinals of Premier Badminton League at the Gachibowli Indoor Stadium here on Friday.

Needing a victory to keep her team in the contest, Saina failed to come to the party as she lost to Han Li 8-15, 15-13, 15-7 in the fourth match of the semifinals when Awadhe were trailing 1-2.

At this juncture, Saina stepped in to play the trump match to secure two points for her team but, however, found the going tough against the Chinese shuttler.

Saina Nehwal. (Image Courtesy: www.mid-day.com).

Saina Nehwal.
(Image Courtesy: www.mid-day.com).

Sensing that Saina is struggling with her movement, Li sprayed the bird all over the court. Saina struggled to control the pace of the game and even her drops landed into the net. It was disconcerting to watch the champion shuttler gasping for breath on a few occasions, particularly in the third game.

With Saina’s loss Mumbai were not required to play their trump match.

Earlier, mixed doubles pair of Bodin Issara and Christinna Pedersen gave a good start to Awadhe by winning a closely-contested three-game encounter against Vladimir Ivanov and Kamilla Juhl 12-15, 15-13, 15-14. In the contest that went down to the wire, Ivanov played brilliantly right throughout the contest but all the good work was lost in the end as he hit the bird long to concede the winner at 14-14 in the decider.

Men’s singles shuttler H.S. Prannoy brought Mumbai back into the contest. The world No. 33 made a splendid recovery after losing the first game to beat Tananongsak Saensomboonsuk 12-15, 15-7, 15-9.

Mumbai Rockets will face Delhi Acers in the final on Sunday.

Results (2nd Semi Finals):
Mumbai bt Awadhe 4-0: Kamilla Juhl and Ivanov lost to Bodin Issara and Pedersen 15-12, 13-15, 14-15; H.S. Prannoy bt Tanongsak 12-15, 15-7, 15-9; Mathias Boe and Ivanov bt Bodin and Cai Yun 15-10, 12-15, 15-13; Han Li bt Saina Nehwal 15-8, 13-15, 15-7.

PBL: Second Straight Defeat At Home For Hyderabad

PBL. (Image Courtesy: sportzwiki.com).

PBL.
(Image Courtesy: sportzwiki.com).

HYDERABAD: Hyderabad Hunters suffered their second straight defeat at home as they lost to Chennai Smashers 3-4 in the Premier Badminton League at the Gachibowli Indoor Stadium here on Sunday.

Even before Hunters played their trump match, the hosts were out of the contest losing three of the first four matches. Hyderabad’s move to change the mixed doubles combination backfired as Carsten Mogensen and Jwala Gutta failed to put up a fight against Chris Adcock and Pia Zebadiah of Chennai. The match ended in just 16 minutes to silence the Indo-Denmark combination 15-7, 15-7.

Lee Chong Wei got Hyderabad back into the contest with a three game victory over Sony Dwi Kuncoro 15-3, 12-15, 15-8. Needing a victory to keep them in hunt, Hyderabad banked on Parupalli Kashyap. But Kashyap disappointed the home crowd once again losing to Simon Santoso 12-15, 12-15.

P.V. Sindhu.(Image Courtesy:  (zeenews.india.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: (zeenews.india.com).

In the crucial women’s singles, which was also the trump match for Chennai, P.V. Sindhu recovered from a mid-match slump to overcome Kathenthon Supanida 15-8, 14-15, 15-5.

In mixed doubles, Carsten Mogensen and Markis Kido of Hyderabad defeated Chris Adcock and Pranaav Chopra of Chennai 15-12, 15-13. Though they lost the tie, this victory is important because Hyderabad secured two points from this match and the semifinalists are decided on points.

The Indian Premier Badminton League, New Delhi – India

PBL. (Image Courtesy: sportzwiki.com).

PBL 2016.
(Image Courtesy: sportzwiki.com).

Day 16, 17-January-2016 (Finals):

Teams:

Delhi Acers Vs Mumbai Rockets.

Venue: DDA Badminton and Squash Stadium, Delhi.

Result(s):

Delhi Acers Beat Mumbai Rockets.

Delhi Acers - Winners of the PBL-2016.(ImageCourtesy: www.ibnlive.com).

Delhi Acers – Winners of the PBL-2016.
(ImageCourtesy: www.ibnlive.com).

  1. Tommy Sugiarto of Delhi Acers beat H.S. Prannoy of Mumbai Rockets 13-15, 15-9, 15-9.
  2. Han Li of Mumbai Rockets beat PC Thulasi of Delhi Acers 12-15, 15-8, 15-8. (Trump Match – Mumbai).
  3. Rajiv Ouseph of Delhi Acers beat Gurusaidutt of Mumbai Rockets 15-11, 15-6. (Trump match- Delhi).
  4. Koo Keat Kien and Tan Boon Heong of Delhi Acers beat Mathias Boe and Vladimir Ivanov of Mumbai Rockets 14-15, 15-10, 15-14.
  5. Kamilla Juhl Vladimir and Vladimir Ivanov of Mumbai Rockets beat Akshay Dewalkar and Gabrielle Adcock of Delhi Acers 15-6, 15-12.

Day 15, 16-January-2016:

Rest day!(Image Courtesy: games-helper.com).

Day 14, 15-January-2016 (2nd-Semi Final):

Teams:

Awadhe Warriors Vs Mumbai Rockets.

Venue: Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad.

Result(s):

Mumbai Rockets beat Awadhe Warriors (3-0).

H.S. Prannoy.(Image Courtesy: post.jagran.com).

H.S. Prannoy.
(Image Courtesy: post.jagran.com).

  1. Saina Nehwal of Awadhe Warriors lost to Han Li of Mumbai Rockets 8-15, 15-13, 7-15 (Trump Match – Awadhe Warriors).
  2. Bodin Issara and Christinna of Awadhe beat Kamilla Juhl and Vladimir Ivanov of Mumbai Rockets 12-15, 15-13, 15-14.
  3. H.S. Prannoy of Mumbai Rockets beat Tanongsak S of Awadhe 12-15, 15-7, 15-9.
  4. Mathias Boe and Ivanov of Mumbai Rockets beat Bodin and Cai Yun of Mumbai Rockets 15-10, 12-15, 15-13.

Day 13, 14-January-2016 (1st Semi Final):

Teams:

Chennai Smashers Vs Dehi Acers.

Venue: Kanteerava Indoor Stadium, Bangalore.

Result(s):

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Delhi Acers Beat Chennai Samshers (3-2).

  1. P.V. Sindhu of Chennai Smashers beat P.C. Thulasi of Delhi Acers 15-6, 15-7. (Trump Match- Chennai).
  2. Tommy Sugiarto of Delhi Acers defeated Brice Leverdez of Chennai Smashers 15-11, 15-10.
  3. Koo Keat Kien and Tan Boon Heong of Delhi Acers beat  Chris Adcock and Pranav Chopra of Chennai Smashers 15-10, 15-14.
  4. Chris Adcock and Pia Zebadiah of Chennai Smashers beat Gabrielle Adcock and Koo Keat Kien of Delhi Acers 15-9, 15- 14.

Day 12, 13-January-2016:

Teams:

  1. Mumbai Vs Delhi.
  2. Chennai Vs Bengaluru.

Venue: Kanteerava Indoor Stadium, Bangalore.

Result(s):

Delhi Acers Beat Mumbai Rockets (4-1).

pc-thulasi

  1. Akshay Dewalkar and Aparna Balan of Delhi Acers lost to Viladimir Ivanov and Juhl of Mumbai Rockets 13-15, 13-15.
  2. Ruthvika Gadde of Mumbai Rockets lost to P.C. Thulasi of Delhi Acers 11-15, 15-5, 13-15. (Trump Match – Mumbai Rockets).
  3. Tommy Sugiarto of Delhi Acers beat H.S. Prannoy of Mumbai Rockets 15-8, 15-6.
  4. Koon Kiet Kien and Tan Boon Heong of the Delhi Acers beat Viladimir Ivanov and Mathias Boe 11-15, 15-12, 15-10.
  5. Rajiv Ouseph of Delhi Acers defeated R.M.V. Gurusai Dutt of Mumbai Rockets 15-7, 15-10. (Trump Match – Delhi Acers).

Chennai Smashers Beat Bengaluru Top Guns (3-2).

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: www.oneindia.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: www.oneindia.com).

  1. Sony Dwi Kuncoro of Chennai Smashers defeated Sameer Verma 15-10, 10-15, 15-8. (Trump Match- Chennai).
  2. Hoon Thien How and JF Nielse of Bengaluru Top Gins beat Chris Adcoack and Pranaav Chopra of Chennai Smashers 15-7, 15-8.
  3. K. Srikanth of Bengaluru Top Guns defeated Brice Leverdez 15-4, 15-12.
  4. P.V. Sindhu of Chennai Smashers defeated Suo Di of Bengaluru Top Guns 15-12, 15-7.
  5. Chris Adcock and Pia Zebadiah of Chennai Smashers defeated Ashwini Ponnappa and Joaquim Fisher Nilesen of Bengaluru Top Guns 15-14, 15-12. (Trump Match – Bengaluru Top Guns).Day 11, 12-January-2016:
Rest day!(Image Courtesy: games-helper.com).

Rest day!
(Image Courtesy: games-helper.com).

Day 10, 11-January-2016:

Teams:

  1. Mumbai Vs Hyderabad.
  2. Lucknow Vs Chennai.

Venue: Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad.

Result(s):

Mumbai Rockets beat Hyderabad Hunters (41).

R.M.V Gurusai Dutt.(Image Courtesy: www.orissapost.com).

R.M.V Gurusai Dutt.
(Image Courtesy: www.orissapost.com).

H.S. Prannoy. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

H.S. Prannoy.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

  1. Supanida Kathetong of Hyderabad Hunters lost to Liuz Di of Mumbai Rockets 13-15, 15-14, 15-14.
  2. Carsten Mogensen and Markos Kido of Hyderabad Hunters Chayut Triyachart and Vladimir Ivanov of Mumbai Rockets 15-7, 15-14.
  3. Parupalli Kashyap of Hyderabad Hunters lost to H.S. Prannoy of Mumbai Rockets 15-11, 15-13. (Trump Match – Hyderabad Hunters).
  4. Siril Verma of Hyderabad Hunters lost to R.M.V. Gurusaidutt of Mumbai Rockets 15-12, 15-4. (Trump Match – Mumbai Rockets).
  5. Markis Kido and Jwala Gutta of Hyderabad Hunters lost to Vladimir Ivanov and Kamilla Juhl of Mumbai Rockets 15-8, 15-8.

Awadhe Warriors Beat Chennai Smashers.

Sai Praneeth.(Image Courtesy: www.sportstarlive.com).

Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.sportstarlive.com).

  1. Bodin Issara and Christinna Pedersen of Awadhe Warriors won against Chris Adcock and Pia Zebadiah of Chennai Smashers 15-7, 15-10.
  2. Brice Leverdez of Chennai Smashers beat Tanongsak Saensomboonsuk of Awadhe Warriors 15-13, 15-9.
  3. B. Sai Praneeth of Awadhe Warriors beat Sony Dwi Kuncoro of Chennai Smashers 12-15, 15-8, 15-13.
  4. Cai Yun and Hendra Gunawan of Awadhe Warriors beat Toby N.G. and Pranaav Chopra of the Smashers 15-13, 15-11.
  5. P.V. Sindhu of Chennai Smashers beat G. Vrushali of Awadhe Warriors 15-7, 15-3.

Day 9, 10-January-2016:

Teams:

Chennai Vs Hyderabad.

Venue: Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad.

Result(s):

Chennai Smashers Beat Hydeabad Hunters (43).

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

  1. P.V. Sindhu of Chennai Smashers defeated Supanida K of Hyderabad Hunters from Thailand, 15-8, 14-15, 15-5. (Trump Match – Chennai Smashers).
  2. Chris Adcock and Pia Zebadiah of Chennai Smashers defeated Carsten Mogensen and Jwala Gutta of Hyderabad Hunters 15-7, 15-7.
  3. Malaysia Lee Chong Wei of Hyderabad Hunters defeated Sony Dwi Kuncoro of Chennai Smashers 15-3, 12-15, 15-8.
  4. Simon Santoso of Chennai Smashers defeated Parupalli Kashyap of Hyderabad Hunters 12-15, 12-15.
  5. Carsten Mogensen and Markis Kido of Hyderabad Hunters defeated Adcock and Pranav Chopra of Chennai Smashers 15-12, 15-13. (Trump Match- Hyderabad).

Day 8, 09-January-2016:

Teams:

Lucknow Vs Hyderabad.

Venue: Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad.

Result(s):

Awadhe Warriors Beat Hyderabad Hunters (43).

Sai Praneeth. (Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Vrushali Gummadi. (Image Courtesy: www.polkacafe.com).

Vrushali Gummadi.
(Image Courtesy: www.polkacafe.com).

  1. Vrushali G of Awadhe Warriors beat Supanida K of Hyderabad Hunters 15-7, 15-11.
  2. Bodin Issara and Cai Yun of Awadhe Warriors beat Carsten Mogensen and Markis Kido of Hyderabad Hunters 15-10, 15-12. (Trump Match – Lucknow).
  3. Parupalli Kashyap of Hyderabad Hotshots lost to Sai Praneeth of Awadhe Warriors 15-6, 8-15, 5-15.
  4. Lee Chong Wei of Hyderabad Hunters beat Tanongsak S of Awadhe Warriors 15-8, 15-9. (Trump Match – Hyderabad Hunters).
  5. Jwala Gutta and Markis Kido of Hyderabad Hunters defeated Bodin Issara and Christinna of Awadha Warriors 12-15, 15-14, 15-9.

 

Day 7, 08-January-2016:

Teams:

  1. Delhi Vs Bengaluru.

Venue: DDA Badminton and Squash Stadium, Delhi.

Result(s):

Delhi Acers Beat Bengaluru Top Guns (5-2).

Ajay Jayaram

  1. Ajay Jayaram of Delhi Acers beat Sameer Verma of Bengaluru Top Guns 15-11, 15-12.
  2. Koo Keat Kien and Tan Boon Heong of Delhi Acers beat Hoon Thien How and Khim Wah Lim of Bengaluru Top Guns 15-9, 15-10. (Trump match – Delhi Acers).
  3. Rajiv Ouseph of Delhi Acers defeated Kidambi Srikanth of Bengaluru Top Guns 4-15, 15-11, 15-9.
  4. Suo Di of Bengaluru Top Guns defeated Shikha Gautam of the Acers 15-5, 15-6. (Trump Match- Bengaluru Top Guns).
  5. Gabrielle Adcock and Koot Keat Kien of Delhi Acers defeated Ashwini Ponnappa and Khim Wah Lim of Bengaluru Top Guns 15-14, 9-15, 15-12.

Day 6, 07-January-2016:

Teams:

  1. Delhi Vs Hyderabad.

Venue: DDA Badminton and Squash Stadium, Delhi.

Result(s):

Delhi Acers Beat Hyderabad Hunters (4-1).

Jwala Gutta-Markis Kido pair in action against Ashwini Ponnana-oachim Fischer Nielsen.(Image Courtesy: http://timesofindia.indiatimes.com/).

Jwala Gutta-Markis Kido pair.
(Image Courtesy: http://timesofindia.indiatimes.com/).

  1. Tommy Sugiarto of Delhi Acers defeated Lee Chong Wie of Hyderabad Hunters 9-15, 15-10, 15-14. (Trump Match- Hyderabad Hunters).
  2. PC Thulasi of Delhi Acers lost to Supanida Katethong of Hyderabad Hunters 15-12, 9-15, 15-13.
  3. Keat Kien and Tan Boon Heong of Delhi Acers K Nandagopal and Satwik Sai Raj of Hyderabad Hunters 15-7, 14-15, 15-13. (Trump match- Delhi Acers).
  4. Rajiv Ouseph of Delhi Acers defeated Parupalli Kashyap of Hyderabad Hunters 15-9, 15-10.
  5. Jwala Gutta and Markis Kido of Hyderabad Hunters beat Akshay Dewalkar and Gabrielle Adcock of Delhi Acers 15-7, 15-7.

Day 5, 06-January-2016:

Teams:

  1. Lucknow Vs Bangalore.

Venue: Babu Banarasi Das U.P. Badminton Academy, Lucknow.

Result(s):

Awadhe Warriors (Lucknow) Beat Benguluru Top Guns (3-1).

Sameer Verma.(Image Courtesy: www.ibnlive.com).

Sameer Verma.
(Image Courtesy: www.ibnlive.com).

Sain Nehwal.(Image Courtesy: www.ledgergazette.com).

Saina Nehwal.
(Image Courtesy: www.ledgergazette.com).

  1. Ashwini Ponnappa and Kim Wah Lim of Bengaluru Top Guns defeated Bodin Issara and K Maneesha of Awadhe Warriors 15-13, 11-15, 15-13.
  2. Sameer Verma of Bengaluru Top Guns then stunned Sai Praneeth of Awadhe Warriors 15-13, 15-14.
  3. Srikanth Bengaluru Top Guns lost to Tanongsak Saensomboonsuk of Awadhe Warriors 15-11, 15-8. (Trump Match – Bengaluru Top Guns).
  4. Saina of Awadhe Warriors defeated Sou Di of Bengaluru Top Guns15-10, 13-15, 15-8. (Trump Match –  Awadhe Warriors).

Day 4, 05-January-2016:

Teams:

  1. Chennai Vs Delhi.
  2. Mumbai Vs Bengaluru.

Venue: Babu Banarasi Das U.P. Badminton Academy, Lucknow.

Result(s):

Chennai Beat Delhi (4-3).

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Ajay Jayaram.(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Ajay Jayaram.
(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

  1. P.V. Sindhu of Chennai Smashers won against PC Thulasi of Delhi Acers (Trump match – Chennai Smashers).
  2. Chris Adcock and Pranaav Chopra of Chennai Smashers defeated Koo Keat Kien and Tan Boon Heong of Delhi Acers 15-12, 15-14.
  3. Ajay Jayaram of Delhi Acers defeated Simon Santoso of Chennai Smashers 15-6, 15-9.
  4. Chris Adcock and Pia Zebadiah of Chennai Smashers defeated Gabrielle Adcock and Koo Keat Kien of Delhi Acers 14-15, 15-14, 15-14.
  5. Tommy Sugiarto of Delhi Acers defeated Brice Leverdez of Chennai Smashers 15-4, 15-11.

Mumbai Rockets Beat Bengaluru Top Guns (4-3).

Kidambi Srikanth.(Image Courtesy: httpwww.indiansportsnews.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: httpwww.indiansportsnews.com).

guru

  1. Kidambi Srikanth of Bengaluru Top Guns defeated H.S. Prannoy of Mumbai Rockets 15-9, 15-8 (Trump Match – Bengaluru).
  2. Mathias Boe and Ivanov of Mumbai Rockets defeated Lim and How of Bengaluru Top Guns 15-13, 15-11 (Trump Match – Mumbai Rockets).
  3. Ashwini Ponappa and Vladimir Ivanov of Bengaluru Top Guns defeated Li Zi Die and Robert Blair of Mumbai Rockets 12-15, 15-11, 15-9.
  4. Gurusai Dutt of Mumbai Rockets defeated Anand Pawar of Bengaluru Top Guns 15-7, 15-13.
  5. Suo Di of Bengaluru Top Guns defeated Han Li of Mumbai Rockets 15-9, 11-15, 15-7.

Day 3, 04-January-2016:

Teams:

  1. Lucknow Vs Delhi.

Venue: Babu Banarasi Das U.P. Badminton Academy, Lucknow.

Result(s):

Lucknow Beat Delhi (4-3).

Saina Nehwal.(Image Courtesy: www.Timesofindia.Indiatimes.com).

Saina Nehwal.
(Image Courtesy: www.Timesofindia.Indiatimes.com).

B. Sai Praneeth.(Image Courtesy: www.thehindu.com).

B. Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.thehindu.com).

  1. Tommy Sugiarto of Delhi Acers beat Tanongsak Saensomboonsuk of Awadhe Warriors 15-13, 15-11.
  2. Saina of Awadhe Warriors defeated P.C. Thulasi of Delhi Acers 15-9, 15-10 (Trump Match – Awadhe Warriors).
  3. Cai Yun and Bodin Issara of Awadhe Warriors defeated Koo Keat Kien and Tan Boon Heong of Delhi Acers 15-12, 15-14.
  4. S. Sai Praneeth of Awadhe Warriors defeated Rajiv Ouseph of Delhi Acers 15-12, 15-9.
  5. Hendra Gunawa and R. Maneesha of Awadhe Warriors lost to Akshay Dewalkar and Gabrielle Adcock of Delhi Acers 15-14, 13-15, 15-5. (Trump Match – Delhi Acers).

Day 2, 03-January-2016:

Teams:

  1. Hyderabad Vs Bengaluru.
  2. Mumbai Vs Chennai.

Venue: National Sports Club Of India (NSCI), Mumbai.

Result(s):

Hyderabad Beat Bengaluru (3-2).

Perupalli

Parupalli Kashyap.

  1. Supanida Katethong lost to Suo Di 8-15 11-15.
  2. Carsten Mogensen and Markis Kido beat Hoon Thien How and Kim Wah Lim 13-15 15-9 15-14 (Trump Match – Hyderabad).
  3. P Kashyap beat Sameer Verma 15-14 15-13 (Trump match – Bengaluru).
  4. Jwala Gutta and Markis Kido lost to Ashwini Ponnappa and Joachim Fischer Nielsen of Hyderabad Hunters 13-15 13-15.
  5. Lee Chong Wei lost to Kidambi Srikanth 12-15 15-6 7-15.

Chennai Beat Mumbai (4-3).

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

  1. Pia Zebadhia and Chris Adcock of Chennai Smashers beat Kamilla Juhl and Ivanov 15-10, 7-15, 15-11.
  2. Brice Leverdez of Chennai Smashers lost to H.S. Prannoy of Mumbai 15-8, 15-11.
  3. Mathias Boe and Vladimir Ivanov beat Chris Adcock and Pranav Chopra of Chennai 15-10, 9-15, 15-13. (Trump Match – Mumbai Rockets).
  4. P.V. Sindhu of Chennai beat Hani Li 15-8, 11-15, 15-8.
  5. Simon Santoso of Chennai Smashers defeated Gurusai Dutt of Mumbai 15-9, 15-12. (Trump Match – Chennai Smashers)

Day 1, 02-January-2016:

Teams: Mumbai Vs Lucknow

Venue: National Sports Club Of India (NSCI), Mumbai.

Result: Mumbai Rockets beat Awadhe Warriors (2-1).

Gurusai Dutt.(Image Courtesy: www.jagran.com).

Gurusai Dutt.
(Image Courtesy: www.jagran.com).

Ruthvika. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

Ruthvika.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

  1. Gurusai Dutt defeated Sai Praneeth 14-15, 15-10, 15-8.
  2. Mathias Boe and Vladimir Ivanov defeated Cai Yun and Hendra Gunawan 15-11, 15-11 (Trump Match – for Awadhe Warriors).
  3. Ruthvika Gadde defeated G. Vrushali 15-13, 15-10.
  4. Tanongsak S. defeated H.S. Prannoy 15-12, 14-15, 15-14.
  5. Bodin Issara and Christinna Pedersen defeated Mumbai’s Kamilla Juhl and Vladimir Ivanov 15-9, 14-15, 15-14.

The Teams:

Mumbai Rockets

Mumbai Rockets

Mumbai Rockets:

Men Singles:

  1. H.S Prannoy.
  2. R.M.V Gurusai Dutt.

Women Singles:

  1. Ruthvika Shivani Gadde.
  2. Han Li.
  3. Liu Zi Die

Men/Mixed Doubles:

  1. Manu Attri.
  2. Chayut Triyachart.
  3. Viladimir Ivanov
  4. Mathias Boe.

Women/Mixed Doubles:

  1. Kamilla Juhi.

Hyderabad Hunters:

Hyderabad.

Hyderabad Hunters.

Men Singles:

  1. A.S.S. Siril Verma.
  2. Parupalli Kashyap.
  3. Lee Chong Wei.

Women Singles:

  1. Supanida Katethong.

Men/Mixed Doubles:

  1. K. Nandagopal.
  2. R. Satwiksairaj.
  3. Markis Kido.
  4. Carsten Mogensen.

Women/Mixed Doubles:

  1. Jwala Gutta.
  2. Meghana Jakkampudi.

Delhi Acers:

Delhi Acers.

Delhi Acers.

Men Singles:

  1. Ajay Jayaram.
  2. Rajiv Ouseph.
  3. Tommy Sugiarto.

Women Singles:

  1. P.C. Thulasi.
  2. Shika Gautam.

Men/Mixed Doubles:

  1. Akshay Dewalkar.
  2. Ko Keat Kien.
  3. Tan Boon Heong.

Women/MixedDoubles:

  1. Aparna Balan.
  2. Gabrielle Adcock.

Chennai Smashers:

Chennai Smashers.

Chennai Smashers.

Men Singles:

  1. Brice Leverdez.
  2. SonyDwi Kuncoro.
  3. Simon Santoso.

Women Singles:

  1. P.V. Sindhu.
  2. Sri Krishna Priya.

Men/Mixed Doubles:

  1. Pranav jerry Chopra.
  2. Cris Adcock.
  3. Toby NG.

Women/Mixed Doubles:

  1. Sikki Reddy.
  2. Pia Zebaidah.

Bengaluru Topguns:

Bangalore Top Guns.

Bangalore Top Guns.

Men Singles:

  1. Anand Pawar.
  2. Sameer Verma.
  3. Kidambi Srikanth.

Women Singles:

  1. Suo Di.

Men/Mixed Doubles:

  1. B. Sumeeth Reddy.
  2. Kim Wah Lim.
  3. Hoon Thien How.
  4. Joachim Fischer Nielse
  5. Robert Blair.

Women/Mixed Doubles:

  1. Ashwini Ponnappa.

Awadhe Warriors:

Awadhe Warriors.

Awadhe Warriors.

Men Singles:

  1. B. Sai Praneeth.
  2. Sourabh Verma.
  3. Tanongsak Saensomboonsuk (Thailand).

Women Singles:

  1. Saina Nehwal.
  2. G. Vrushali.

Men/Mixed Doubles:

  1. Cai Yun.
  2. Hendra Gunawan.
  3. Bodin Issara.

Women/Mixed Doubles:

  1. K. Maneesha.
  2. Christinna Pedersen.

About the Tournament:

Name of the Tournament: Indian Premier Badminton League.

Tournament Dates: 02-January-2016 to 17-January-2016.

Events: MS,WS,MD,WD,XD.

Teams: (6 Teams: Awadhe Warriors, Bengaluru Topguns, Chennai Smashers, Delhi Acers, Hyderabad Hunters and Mumbai Rockets).

Category: League.

City: New Delhi, Mumbai, Hyderabad, Lucknow, Bangalore.

Country: India.