Tag Archives: DDA Badminton and Squash Stadium

The Indian Premier Badminton League, New Delhi – India

PBL. (Image Courtesy: sportzwiki.com).

PBL 2016.
(Image Courtesy: sportzwiki.com).

Day 16, 17-January-2016 (Finals):

Teams:

Delhi Acers Vs Mumbai Rockets.

Venue: DDA Badminton and Squash Stadium, Delhi.

Result(s):

Delhi Acers Beat Mumbai Rockets.

Delhi Acers - Winners of the PBL-2016.(ImageCourtesy: www.ibnlive.com).

Delhi Acers – Winners of the PBL-2016.
(ImageCourtesy: www.ibnlive.com).

  1. Tommy Sugiarto of Delhi Acers beat H.S. Prannoy of Mumbai Rockets 13-15, 15-9, 15-9.
  2. Han Li of Mumbai Rockets beat PC Thulasi of Delhi Acers 12-15, 15-8, 15-8. (Trump Match – Mumbai).
  3. Rajiv Ouseph of Delhi Acers beat Gurusaidutt of Mumbai Rockets 15-11, 15-6. (Trump match- Delhi).
  4. Koo Keat Kien and Tan Boon Heong of Delhi Acers beat Mathias Boe and Vladimir Ivanov of Mumbai Rockets 14-15, 15-10, 15-14.
  5. Kamilla Juhl Vladimir and Vladimir Ivanov of Mumbai Rockets beat Akshay Dewalkar and Gabrielle Adcock of Delhi Acers 15-6, 15-12.

Day 15, 16-January-2016:

Rest day!(Image Courtesy: games-helper.com).

Day 14, 15-January-2016 (2nd-Semi Final):

Teams:

Awadhe Warriors Vs Mumbai Rockets.

Venue: Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad.

Result(s):

Mumbai Rockets beat Awadhe Warriors (3-0).

H.S. Prannoy.(Image Courtesy: post.jagran.com).

H.S. Prannoy.
(Image Courtesy: post.jagran.com).

  1. Saina Nehwal of Awadhe Warriors lost to Han Li of Mumbai Rockets 8-15, 15-13, 7-15 (Trump Match – Awadhe Warriors).
  2. Bodin Issara and Christinna of Awadhe beat Kamilla Juhl and Vladimir Ivanov of Mumbai Rockets 12-15, 15-13, 15-14.
  3. H.S. Prannoy of Mumbai Rockets beat Tanongsak S of Awadhe 12-15, 15-7, 15-9.
  4. Mathias Boe and Ivanov of Mumbai Rockets beat Bodin and Cai Yun of Mumbai Rockets 15-10, 12-15, 15-13.

Day 13, 14-January-2016 (1st Semi Final):

Teams:

Chennai Smashers Vs Dehi Acers.

Venue: Kanteerava Indoor Stadium, Bangalore.

Result(s):

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Delhi Acers Beat Chennai Samshers (3-2).

  1. P.V. Sindhu of Chennai Smashers beat P.C. Thulasi of Delhi Acers 15-6, 15-7. (Trump Match- Chennai).
  2. Tommy Sugiarto of Delhi Acers defeated Brice Leverdez of Chennai Smashers 15-11, 15-10.
  3. Koo Keat Kien and Tan Boon Heong of Delhi Acers beat  Chris Adcock and Pranav Chopra of Chennai Smashers 15-10, 15-14.
  4. Chris Adcock and Pia Zebadiah of Chennai Smashers beat Gabrielle Adcock and Koo Keat Kien of Delhi Acers 15-9, 15- 14.

Day 12, 13-January-2016:

Teams:

  1. Mumbai Vs Delhi.
  2. Chennai Vs Bengaluru.

Venue: Kanteerava Indoor Stadium, Bangalore.

Result(s):

Delhi Acers Beat Mumbai Rockets (4-1).

pc-thulasi

  1. Akshay Dewalkar and Aparna Balan of Delhi Acers lost to Viladimir Ivanov and Juhl of Mumbai Rockets 13-15, 13-15.
  2. Ruthvika Gadde of Mumbai Rockets lost to P.C. Thulasi of Delhi Acers 11-15, 15-5, 13-15. (Trump Match – Mumbai Rockets).
  3. Tommy Sugiarto of Delhi Acers beat H.S. Prannoy of Mumbai Rockets 15-8, 15-6.
  4. Koon Kiet Kien and Tan Boon Heong of the Delhi Acers beat Viladimir Ivanov and Mathias Boe 11-15, 15-12, 15-10.
  5. Rajiv Ouseph of Delhi Acers defeated R.M.V. Gurusai Dutt of Mumbai Rockets 15-7, 15-10. (Trump Match – Delhi Acers).

Chennai Smashers Beat Bengaluru Top Guns (3-2).

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: www.oneindia.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: www.oneindia.com).

  1. Sony Dwi Kuncoro of Chennai Smashers defeated Sameer Verma 15-10, 10-15, 15-8. (Trump Match- Chennai).
  2. Hoon Thien How and JF Nielse of Bengaluru Top Gins beat Chris Adcoack and Pranaav Chopra of Chennai Smashers 15-7, 15-8.
  3. K. Srikanth of Bengaluru Top Guns defeated Brice Leverdez 15-4, 15-12.
  4. P.V. Sindhu of Chennai Smashers defeated Suo Di of Bengaluru Top Guns 15-12, 15-7.
  5. Chris Adcock and Pia Zebadiah of Chennai Smashers defeated Ashwini Ponnappa and Joaquim Fisher Nilesen of Bengaluru Top Guns 15-14, 15-12. (Trump Match – Bengaluru Top Guns).Day 11, 12-January-2016:
Rest day!(Image Courtesy: games-helper.com).

Rest day!
(Image Courtesy: games-helper.com).

Day 10, 11-January-2016:

Teams:

  1. Mumbai Vs Hyderabad.
  2. Lucknow Vs Chennai.

Venue: Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad.

Result(s):

Mumbai Rockets beat Hyderabad Hunters (41).

R.M.V Gurusai Dutt.(Image Courtesy: www.orissapost.com).

R.M.V Gurusai Dutt.
(Image Courtesy: www.orissapost.com).

H.S. Prannoy. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

H.S. Prannoy.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

  1. Supanida Kathetong of Hyderabad Hunters lost to Liuz Di of Mumbai Rockets 13-15, 15-14, 15-14.
  2. Carsten Mogensen and Markos Kido of Hyderabad Hunters Chayut Triyachart and Vladimir Ivanov of Mumbai Rockets 15-7, 15-14.
  3. Parupalli Kashyap of Hyderabad Hunters lost to H.S. Prannoy of Mumbai Rockets 15-11, 15-13. (Trump Match – Hyderabad Hunters).
  4. Siril Verma of Hyderabad Hunters lost to R.M.V. Gurusaidutt of Mumbai Rockets 15-12, 15-4. (Trump Match – Mumbai Rockets).
  5. Markis Kido and Jwala Gutta of Hyderabad Hunters lost to Vladimir Ivanov and Kamilla Juhl of Mumbai Rockets 15-8, 15-8.

Awadhe Warriors Beat Chennai Smashers.

Sai Praneeth.(Image Courtesy: www.sportstarlive.com).

Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.sportstarlive.com).

  1. Bodin Issara and Christinna Pedersen of Awadhe Warriors won against Chris Adcock and Pia Zebadiah of Chennai Smashers 15-7, 15-10.
  2. Brice Leverdez of Chennai Smashers beat Tanongsak Saensomboonsuk of Awadhe Warriors 15-13, 15-9.
  3. B. Sai Praneeth of Awadhe Warriors beat Sony Dwi Kuncoro of Chennai Smashers 12-15, 15-8, 15-13.
  4. Cai Yun and Hendra Gunawan of Awadhe Warriors beat Toby N.G. and Pranaav Chopra of the Smashers 15-13, 15-11.
  5. P.V. Sindhu of Chennai Smashers beat G. Vrushali of Awadhe Warriors 15-7, 15-3.

Day 9, 10-January-2016:

Teams:

Chennai Vs Hyderabad.

Venue: Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad.

Result(s):

Chennai Smashers Beat Hydeabad Hunters (43).

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

  1. P.V. Sindhu of Chennai Smashers defeated Supanida K of Hyderabad Hunters from Thailand, 15-8, 14-15, 15-5. (Trump Match – Chennai Smashers).
  2. Chris Adcock and Pia Zebadiah of Chennai Smashers defeated Carsten Mogensen and Jwala Gutta of Hyderabad Hunters 15-7, 15-7.
  3. Malaysia Lee Chong Wei of Hyderabad Hunters defeated Sony Dwi Kuncoro of Chennai Smashers 15-3, 12-15, 15-8.
  4. Simon Santoso of Chennai Smashers defeated Parupalli Kashyap of Hyderabad Hunters 12-15, 12-15.
  5. Carsten Mogensen and Markis Kido of Hyderabad Hunters defeated Adcock and Pranav Chopra of Chennai Smashers 15-12, 15-13. (Trump Match- Hyderabad).

Day 8, 09-January-2016:

Teams:

Lucknow Vs Hyderabad.

Venue: Gachibowli Indoor Stadium, Hyderabad.

Result(s):

Awadhe Warriors Beat Hyderabad Hunters (43).

Sai Praneeth. (Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Vrushali Gummadi. (Image Courtesy: www.polkacafe.com).

Vrushali Gummadi.
(Image Courtesy: www.polkacafe.com).

  1. Vrushali G of Awadhe Warriors beat Supanida K of Hyderabad Hunters 15-7, 15-11.
  2. Bodin Issara and Cai Yun of Awadhe Warriors beat Carsten Mogensen and Markis Kido of Hyderabad Hunters 15-10, 15-12. (Trump Match – Lucknow).
  3. Parupalli Kashyap of Hyderabad Hotshots lost to Sai Praneeth of Awadhe Warriors 15-6, 8-15, 5-15.
  4. Lee Chong Wei of Hyderabad Hunters beat Tanongsak S of Awadhe Warriors 15-8, 15-9. (Trump Match – Hyderabad Hunters).
  5. Jwala Gutta and Markis Kido of Hyderabad Hunters defeated Bodin Issara and Christinna of Awadha Warriors 12-15, 15-14, 15-9.

 

Day 7, 08-January-2016:

Teams:

  1. Delhi Vs Bengaluru.

Venue: DDA Badminton and Squash Stadium, Delhi.

Result(s):

Delhi Acers Beat Bengaluru Top Guns (5-2).

Ajay Jayaram

  1. Ajay Jayaram of Delhi Acers beat Sameer Verma of Bengaluru Top Guns 15-11, 15-12.
  2. Koo Keat Kien and Tan Boon Heong of Delhi Acers beat Hoon Thien How and Khim Wah Lim of Bengaluru Top Guns 15-9, 15-10. (Trump match – Delhi Acers).
  3. Rajiv Ouseph of Delhi Acers defeated Kidambi Srikanth of Bengaluru Top Guns 4-15, 15-11, 15-9.
  4. Suo Di of Bengaluru Top Guns defeated Shikha Gautam of the Acers 15-5, 15-6. (Trump Match- Bengaluru Top Guns).
  5. Gabrielle Adcock and Koot Keat Kien of Delhi Acers defeated Ashwini Ponnappa and Khim Wah Lim of Bengaluru Top Guns 15-14, 9-15, 15-12.

Day 6, 07-January-2016:

Teams:

  1. Delhi Vs Hyderabad.

Venue: DDA Badminton and Squash Stadium, Delhi.

Result(s):

Delhi Acers Beat Hyderabad Hunters (4-1).

Jwala Gutta-Markis Kido pair in action against Ashwini Ponnana-oachim Fischer Nielsen.(Image Courtesy: http://timesofindia.indiatimes.com/).

Jwala Gutta-Markis Kido pair.
(Image Courtesy: http://timesofindia.indiatimes.com/).

  1. Tommy Sugiarto of Delhi Acers defeated Lee Chong Wie of Hyderabad Hunters 9-15, 15-10, 15-14. (Trump Match- Hyderabad Hunters).
  2. PC Thulasi of Delhi Acers lost to Supanida Katethong of Hyderabad Hunters 15-12, 9-15, 15-13.
  3. Keat Kien and Tan Boon Heong of Delhi Acers K Nandagopal and Satwik Sai Raj of Hyderabad Hunters 15-7, 14-15, 15-13. (Trump match- Delhi Acers).
  4. Rajiv Ouseph of Delhi Acers defeated Parupalli Kashyap of Hyderabad Hunters 15-9, 15-10.
  5. Jwala Gutta and Markis Kido of Hyderabad Hunters beat Akshay Dewalkar and Gabrielle Adcock of Delhi Acers 15-7, 15-7.

Day 5, 06-January-2016:

Teams:

  1. Lucknow Vs Bangalore.

Venue: Babu Banarasi Das U.P. Badminton Academy, Lucknow.

Result(s):

Awadhe Warriors (Lucknow) Beat Benguluru Top Guns (3-1).

Sameer Verma.(Image Courtesy: www.ibnlive.com).

Sameer Verma.
(Image Courtesy: www.ibnlive.com).

Sain Nehwal.(Image Courtesy: www.ledgergazette.com).

Saina Nehwal.
(Image Courtesy: www.ledgergazette.com).

  1. Ashwini Ponnappa and Kim Wah Lim of Bengaluru Top Guns defeated Bodin Issara and K Maneesha of Awadhe Warriors 15-13, 11-15, 15-13.
  2. Sameer Verma of Bengaluru Top Guns then stunned Sai Praneeth of Awadhe Warriors 15-13, 15-14.
  3. Srikanth Bengaluru Top Guns lost to Tanongsak Saensomboonsuk of Awadhe Warriors 15-11, 15-8. (Trump Match – Bengaluru Top Guns).
  4. Saina of Awadhe Warriors defeated Sou Di of Bengaluru Top Guns15-10, 13-15, 15-8. (Trump Match –  Awadhe Warriors).

Day 4, 05-January-2016:

Teams:

  1. Chennai Vs Delhi.
  2. Mumbai Vs Bengaluru.

Venue: Babu Banarasi Das U.P. Badminton Academy, Lucknow.

Result(s):

Chennai Beat Delhi (4-3).

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Ajay Jayaram.(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Ajay Jayaram.
(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

  1. P.V. Sindhu of Chennai Smashers won against PC Thulasi of Delhi Acers (Trump match – Chennai Smashers).
  2. Chris Adcock and Pranaav Chopra of Chennai Smashers defeated Koo Keat Kien and Tan Boon Heong of Delhi Acers 15-12, 15-14.
  3. Ajay Jayaram of Delhi Acers defeated Simon Santoso of Chennai Smashers 15-6, 15-9.
  4. Chris Adcock and Pia Zebadiah of Chennai Smashers defeated Gabrielle Adcock and Koo Keat Kien of Delhi Acers 14-15, 15-14, 15-14.
  5. Tommy Sugiarto of Delhi Acers defeated Brice Leverdez of Chennai Smashers 15-4, 15-11.

Mumbai Rockets Beat Bengaluru Top Guns (4-3).

Kidambi Srikanth.(Image Courtesy: httpwww.indiansportsnews.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: httpwww.indiansportsnews.com).

guru

  1. Kidambi Srikanth of Bengaluru Top Guns defeated H.S. Prannoy of Mumbai Rockets 15-9, 15-8 (Trump Match – Bengaluru).
  2. Mathias Boe and Ivanov of Mumbai Rockets defeated Lim and How of Bengaluru Top Guns 15-13, 15-11 (Trump Match – Mumbai Rockets).
  3. Ashwini Ponappa and Vladimir Ivanov of Bengaluru Top Guns defeated Li Zi Die and Robert Blair of Mumbai Rockets 12-15, 15-11, 15-9.
  4. Gurusai Dutt of Mumbai Rockets defeated Anand Pawar of Bengaluru Top Guns 15-7, 15-13.
  5. Suo Di of Bengaluru Top Guns defeated Han Li of Mumbai Rockets 15-9, 11-15, 15-7.

Day 3, 04-January-2016:

Teams:

  1. Lucknow Vs Delhi.

Venue: Babu Banarasi Das U.P. Badminton Academy, Lucknow.

Result(s):

Lucknow Beat Delhi (4-3).

Saina Nehwal.(Image Courtesy: www.Timesofindia.Indiatimes.com).

Saina Nehwal.
(Image Courtesy: www.Timesofindia.Indiatimes.com).

B. Sai Praneeth.(Image Courtesy: www.thehindu.com).

B. Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.thehindu.com).

  1. Tommy Sugiarto of Delhi Acers beat Tanongsak Saensomboonsuk of Awadhe Warriors 15-13, 15-11.
  2. Saina of Awadhe Warriors defeated P.C. Thulasi of Delhi Acers 15-9, 15-10 (Trump Match – Awadhe Warriors).
  3. Cai Yun and Bodin Issara of Awadhe Warriors defeated Koo Keat Kien and Tan Boon Heong of Delhi Acers 15-12, 15-14.
  4. S. Sai Praneeth of Awadhe Warriors defeated Rajiv Ouseph of Delhi Acers 15-12, 15-9.
  5. Hendra Gunawa and R. Maneesha of Awadhe Warriors lost to Akshay Dewalkar and Gabrielle Adcock of Delhi Acers 15-14, 13-15, 15-5. (Trump Match – Delhi Acers).

Day 2, 03-January-2016:

Teams:

  1. Hyderabad Vs Bengaluru.
  2. Mumbai Vs Chennai.

Venue: National Sports Club Of India (NSCI), Mumbai.

Result(s):

Hyderabad Beat Bengaluru (3-2).

Perupalli

Parupalli Kashyap.

  1. Supanida Katethong lost to Suo Di 8-15 11-15.
  2. Carsten Mogensen and Markis Kido beat Hoon Thien How and Kim Wah Lim 13-15 15-9 15-14 (Trump Match – Hyderabad).
  3. P Kashyap beat Sameer Verma 15-14 15-13 (Trump match – Bengaluru).
  4. Jwala Gutta and Markis Kido lost to Ashwini Ponnappa and Joachim Fischer Nielsen of Hyderabad Hunters 13-15 13-15.
  5. Lee Chong Wei lost to Kidambi Srikanth 12-15 15-6 7-15.

Chennai Beat Mumbai (4-3).

P.V. Sindhu.(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

P.V. Sindhu.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

  1. Pia Zebadhia and Chris Adcock of Chennai Smashers beat Kamilla Juhl and Ivanov 15-10, 7-15, 15-11.
  2. Brice Leverdez of Chennai Smashers lost to H.S. Prannoy of Mumbai 15-8, 15-11.
  3. Mathias Boe and Vladimir Ivanov beat Chris Adcock and Pranav Chopra of Chennai 15-10, 9-15, 15-13. (Trump Match – Mumbai Rockets).
  4. P.V. Sindhu of Chennai beat Hani Li 15-8, 11-15, 15-8.
  5. Simon Santoso of Chennai Smashers defeated Gurusai Dutt of Mumbai 15-9, 15-12. (Trump Match – Chennai Smashers)

Day 1, 02-January-2016:

Teams: Mumbai Vs Lucknow

Venue: National Sports Club Of India (NSCI), Mumbai.

Result: Mumbai Rockets beat Awadhe Warriors (2-1).

Gurusai Dutt.(Image Courtesy: www.jagran.com).

Gurusai Dutt.
(Image Courtesy: www.jagran.com).

Ruthvika. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

Ruthvika.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

  1. Gurusai Dutt defeated Sai Praneeth 14-15, 15-10, 15-8.
  2. Mathias Boe and Vladimir Ivanov defeated Cai Yun and Hendra Gunawan 15-11, 15-11 (Trump Match – for Awadhe Warriors).
  3. Ruthvika Gadde defeated G. Vrushali 15-13, 15-10.
  4. Tanongsak S. defeated H.S. Prannoy 15-12, 14-15, 15-14.
  5. Bodin Issara and Christinna Pedersen defeated Mumbai’s Kamilla Juhl and Vladimir Ivanov 15-9, 14-15, 15-14.

The Teams:

Mumbai Rockets

Mumbai Rockets

Mumbai Rockets:

Men Singles:

  1. H.S Prannoy.
  2. R.M.V Gurusai Dutt.

Women Singles:

  1. Ruthvika Shivani Gadde.
  2. Han Li.
  3. Liu Zi Die

Men/Mixed Doubles:

  1. Manu Attri.
  2. Chayut Triyachart.
  3. Viladimir Ivanov
  4. Mathias Boe.

Women/Mixed Doubles:

  1. Kamilla Juhi.

Hyderabad Hunters:

Hyderabad.

Hyderabad Hunters.

Men Singles:

  1. A.S.S. Siril Verma.
  2. Parupalli Kashyap.
  3. Lee Chong Wei.

Women Singles:

  1. Supanida Katethong.

Men/Mixed Doubles:

  1. K. Nandagopal.
  2. R. Satwiksairaj.
  3. Markis Kido.
  4. Carsten Mogensen.

Women/Mixed Doubles:

  1. Jwala Gutta.
  2. Meghana Jakkampudi.

Delhi Acers:

Delhi Acers.

Delhi Acers.

Men Singles:

  1. Ajay Jayaram.
  2. Rajiv Ouseph.
  3. Tommy Sugiarto.

Women Singles:

  1. P.C. Thulasi.
  2. Shika Gautam.

Men/Mixed Doubles:

  1. Akshay Dewalkar.
  2. Ko Keat Kien.
  3. Tan Boon Heong.

Women/MixedDoubles:

  1. Aparna Balan.
  2. Gabrielle Adcock.

Chennai Smashers:

Chennai Smashers.

Chennai Smashers.

Men Singles:

  1. Brice Leverdez.
  2. SonyDwi Kuncoro.
  3. Simon Santoso.

Women Singles:

  1. P.V. Sindhu.
  2. Sri Krishna Priya.

Men/Mixed Doubles:

  1. Pranav jerry Chopra.
  2. Cris Adcock.
  3. Toby NG.

Women/Mixed Doubles:

  1. Sikki Reddy.
  2. Pia Zebaidah.

Bengaluru Topguns:

Bangalore Top Guns.

Bangalore Top Guns.

Men Singles:

  1. Anand Pawar.
  2. Sameer Verma.
  3. Kidambi Srikanth.

Women Singles:

  1. Suo Di.

Men/Mixed Doubles:

  1. B. Sumeeth Reddy.
  2. Kim Wah Lim.
  3. Hoon Thien How.
  4. Joachim Fischer Nielse
  5. Robert Blair.

Women/Mixed Doubles:

  1. Ashwini Ponnappa.

Awadhe Warriors:

Awadhe Warriors.

Awadhe Warriors.

Men Singles:

  1. B. Sai Praneeth.
  2. Sourabh Verma.
  3. Tanongsak Saensomboonsuk (Thailand).

Women Singles:

  1. Saina Nehwal.
  2. G. Vrushali.

Men/Mixed Doubles:

  1. Cai Yun.
  2. Hendra Gunawan.
  3. Bodin Issara.

Women/Mixed Doubles:

  1. K. Maneesha.
  2. Christinna Pedersen.

About the Tournament:

Name of the Tournament: Indian Premier Badminton League.

Tournament Dates: 02-January-2016 to 17-January-2016.

Events: MS,WS,MD,WD,XD.

Teams: (6 Teams: Awadhe Warriors, Bengaluru Topguns, Chennai Smashers, Delhi Acers, Hyderabad Hunters and Mumbai Rockets).

Category: League.

City: New Delhi, Mumbai, Hyderabad, Lucknow, Bangalore.

Country: India.