Tag Archives: Chirag Sen

Syed Modi International Badminton Championships 2016, Lucknow – India

Syed Modi International 2016

Day6, 31-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth won against HUANG Yuxiang of China 21-13, 14-21, 21-14.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia 14-21, 24-22, 21-8.

Day5, 30-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K Srikanth won against Boonsak Ponsana of Thailand 21-14, 21-7.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR won against KIM Gi Jung [2]\KIM Sa Rang of Korea 25-23, 13-21, 21-17.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea 21-14, 21-16.

Day4, 29-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: www.zimbio.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: www.zimbio.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s GOH Soon Huat 21-17, 18-21, 24-22.
  2. PARUPALLI Kashyap [4] lost to HUANG Yuxiang of China 21-16, 18-21, 21-15.
  3. Harsheel DANI lost to SHI Yuqi of China 21-14, 21-11.

Men’s Doubles:

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar. (Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar.
(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING Denmark 22-20, 11-21, 23-21.
  2. Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR lost to Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia 21-17, 21-13.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI Thailand 23-21, 21-17.

Day3, 28-Jan-2016:

Men’s Singles:

kashyap

Harsheel Dani.

Harsheel Dani.

  1. Shreyansh JAISWAL lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 21-10, 21-18.
  2. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN 21-9, 21-12.
  3. PARUPALLI Kashyap [4] beat China’s ZHU Siyuan 21-19, 21-10.
  4. Harsheel DANI beat Korea’s LEE Dong Keun [7] 21-15, 21-10.

Women’s Doubles:

Ashwini & Jwala Gutta.(Image Courtesy: www.veethi.com).

Ashwini & Jwala Gutta.
(Image Courtesy: www.veethi.com).

  1. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT lost to Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK Netherlands 21-17, 21-17.
  2. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA won against Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI 21-9, 21-10.
  3. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand 21-11, 21-17.
  4. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL lost to Shizuka MATSUO [5]\Mami NAITO of Japan 21-9, 21-11.
  5. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING of Denmark 21-19, 21-6.

Men’s Doubles:

  1. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD lost to Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV 21-14, 21-7.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR India beat Indonesia’s Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI 21-13, 21-14.
  3. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth lost to Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN 21-7, 21-12.

Mixed Doubles:

  1. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India lost to SHIN Baek Cheol [3]\CHAE Yoo Jung of Korea 21-11, 21-9.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia 21-14, 21-17.
  3. Arun VISHNU\Aparna BALAN lost to Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia 21-13, 21-17.

Day2, 27-Jan-2016:

Men’s Singles:

Ajay Jayaram.(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Ajay Jayaram.
(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

sameer verma. (Image Courtesy: www.india.com).

sameer verma.
(Image Courtesy: www.india.com).

Sai Praneeth. (Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Anand Pawar.(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Anand Pawar.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI 21-4, 21-10.
  2. Joo Ven SOONG of Malaysia beat Chinese Taipei’s Tzu Wei WANG 21-18, 21-17.
  3. Misha ZILBERMANof Israel beat Indonesia’s Ginting ANTHONY [16] 23-21, 22-20.
  4. Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN of Malaysia beat R. M. V. Gurusaidutt 21-10, 21-17.
  5. Sho SASAKI [8] of Japan beat Utkarsh ARORA 21-11, 21-6.
  6. GOH Soon Huat of Malaysia beat Aditya PRAKASH 21-11, 21-12.
  7. JEON Hyeok Jin [10] of Korea beat Kaushal DHARMAMER 26-24, 18-21, 21-10.
  8. K. Ajay Kumar beat Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB 21-13, 21-18.
  9. SON Wan Ho [3] of Korea beat Siddharth JAKHAR 21-6, 21-12.
  10. Zulfadli ZULKIFFLI of Malaysia beat Indonesia’s Wibowo KHO HENRIKHO 21-9, 21-10.
  11. Giap Chin GOH Malaysia beat France’s Thomas ROUXEL 15-21, 21-9, 22-20.
  12. Aditya JOSHI beat Satinder MALIK also from India 21-10, 22-20.
  13. Ajay JAYARAM [6] beat India’s Rupinder SINGH 21-14, 21-13.
  14. Shreyansh JAISWAL beat India’s Talar LAA 21-18, 21-15.
  15. Boonsak PONSANA [11 of Thailand beat India’s Siril VERMA 21-8, 21-18.
  16. Pratul JOSHI beat Scotland’s Alistair CASEY 21-12, 19-21, 21-14.
  17. Christie JONATAN of Indonesia beat Sarang LAKHANEE 21-6, 21-16.
  18. HSU Jen Hao [9] of Chinese Taipei beat Subhankar DEY 21-13, 21-18.
  19. Sameer VERMA beat Thailand’s Pannawit THONGNUAM 21-14, 21-11.
  20. HUANG Yuxiang of China beat H. S. Prannoy [5] 21-12, 21-17.
  21. Anand PAWAR defeated Mohit KAMAT 21-10, 21-14.
  22. ZHU Siyuan of China defeated Japan’s Takuma UEDA [13] 21-14, 21-14.
  23. Zi Liang Derek WONG of Singapore defeated Ansal YADAV 21-18, 21-10.
  24. PARUPALLI Kashyap [4] defeated Oscar BANSAL 21-18, 21-11.
  25. Harsheel DANI beat Harshit AGGARWAL also from India 21-11, 21-9.
  26. B. Sai Praneeth [15] beat Iran’s Farzin KHANJANI 21-5, 21-7.
  27. Petr KOUKAL of Czech Republic beat Abhishek YELEGAR 21-13, 19-21, 21-19.
  28. LEE Dong Keun [7] of Korea beat Sachin RAWAT 21-7, 21-13.
  29. Wei Feng CHONG of Malaysia beat Kartik JINDAL 21-19, 21-17.
  30. Tanongsak SAENSOMBOONSUK [14]of Thailand beat Indonesia’s Wisnu Yuli PRASETYO 21-2, 21-15.
  31. SHI Yuqi of China beat Siddharath THAKUR 21-15, 21-4.
  32. Sourabh VARMA beat India’s Rahul Yadav CHITTABOINA 21-12, 21-15.
  33. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Joo Ven SOONG 21-18, 21-14.
  34. K. Ajay Kumar lost to JEON Hyeok Jin [10] of Korea 15-21, 21-13, 21-9.
  35. Shreyansh JAISWAL beat India’s Ajay JAYARAM [6] 21-18, 15-21, 21-15.
  36. Pratul JOSHI lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 11-21, 21-13, 21-16.
  37. PARUPALLI Kashyap [4] beat Singapore’s Zi Liang Derek WONG 21-14, 26-28, 21-17.
  38. Sameer VERMA lost to HUANG Yuxiang of China 19-21, 21-12, 21-17.
  39. Anand PAWAR of India lost to ZHU Siyuan of China 20-22, 21-12, 21-16.
  40. Harsheel DANI beat India’s B. Sai Praneeth [15] 14-21, 21-17, 21-16.
  41. Aditya JOSHI lost to Giap Chin GOH of Malaysia 17-21, 21-16, 21-17.

Women’s Singles:

Sindhu
1 .Natalia PERMINOVA Russia defeated Iran’s Negin AMIRIPOUR 21-10, 16-21, 21-11.
2. HE Bingjiao of China beat Singapore’s Xiaoyu LIANG 21-17, 21-15.
3. Porntip BURANAPRASERTSUK of Thailand defeated Malaysia’s Yen Mei HO 21-19, 21-14.
4. P. C. Thulasi lost to Busanan ONGBUMRUNGPHAN [7] of Thailand 21-14, 21-23, 21-19.
5. Tanvi LAD lost to SUNG Ji Hyun [2] of Korea 21-9, 21-6.
6. VENKATA SINDHU Sindhu [3] beat India’s Mukherjee RIYA 21-6, 21-7.

Men’s Doubles:

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  1. LEE Sheng Mu [8]\TSAI Chia Hsin of Chinese Taipei beat Alwin FRANCIS\KONA Tarun 21-10, 21-16.
  2. V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia defeated Japan’s Hirokatsu HASHIMOTO\Noriyasu HIRATA 21-14, 21-12.
  3. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD defeated Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI\Farzin KHANJANI 21-8, 21-17.
  4. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR defeated Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY 21-16, 21-19.
  5. Bodin ISSARA\Nipitphon PUANGPUAPECH of Thailand defeated Indonesia’s Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO 21-11, 21-13.
  6. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN India defeated U.S.A.’s Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT 21-9, 16-21, 21-9.
  7. Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN of Denmark defeated Thailand’s Puavaranukroh DECHAPOL\Kedren KITTINUPONG 21-13, 21-10.
  8. Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia defeated Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR 21-17, 21-13.
  9. Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI of Indonesia defeated Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB\Abdelrahman KASHKAL 21-7, 21-9.
  10. Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV of Russia beat Germany’s Michael FUCHS\Johannes SCHOETTLER 21-14, 21-16.
  11. KO Sung Hyun [4]\SHIN Baek Cheol of Korea beat Manu ATTRI\B. Sumeeth Reddy 21-18, 21-16.
  12. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth beat G. Gopi Raju\Arjun Kumar Reddy MALGARI 30-29, 14-21, 21-16.
  13. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN defeated Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT of U.S.A. 21-9, 16-21, 21-9.

Mixed Doubles:

Aparna & Arun.(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Aparna & Arun.
(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

  1. Ronald ALEXANDER [8]\Melati Daeva OKTAVIANI of Indonesia beat Aditya NAIR\Smriti NAGARKOTI 21-10, 21-6.
  2. Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia beat Korea’s KIM Gi Jung\SHIN Seung Chan 21-18, 21-14.
  3. Sudket PRAPAKAMOL\Saralee THOUNGTHONGKAM of Thailand beat Chinese Taipei hi-Lin WANG\Chia Hsin LEE 21-16, 21-12.
  4. Phillip CHEW\Jamie SUBANDHI of U.S.A. beat Dinesh CHAUDHRY\Lalita DAHIYA 21-7, 21-9.
  5. Solgyu CHOI [4]\EOM Hye Won of Korea beat Kamaldeep SINGH\Komal ANTIL 21-7, 21-10.
  6. Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia beat Bhaskar CHAKRABORTY\Rachita SAHDEV 21-18, 21-15.
  7. Rodion KARGAEV\Ekaterina BOLOTOVA of Russia beat Egypt’s Abdelrahman KASHKAL\Hadia HOSNY 21-13, 21-11.
  8. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat France’s Ronan LABAR\Emilie LEFEL 21-7, 18-21, 22-20.
  9. Arun VISHNU\Aparna BALAN beat India’s Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha 21-17, 21-18.
  10. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN lost to HE Jiting\DU Yue of China 21-10, 21-9.
  11. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy won against India’s Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani 21-3, 21-11.

Women’s Doubles:

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.(Image Courtesy: www.topnews.in).

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.
(Image Courtesy: www.topnews.in).

  1. CHANG Ye Na [1]\LEE So Hee Korea beat Pooja D.\Kuhoo GARG (Walkover).
  2. DU Yue\LI Yinhui of China beat Malaysia’s Amelia Alicia ANSCELLY\Fie Cho SOONG 21-13, 23-25, 21-18.
  3. Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK of Netherlands beat Sudha Kalyani\Juhi DEWANGAN 21-5, 21-11.
  4. Ekaterina BOLOTOVA\Evgeniya KOSETSKAYA of Russia beat Indonesia’s Della Destiara HARIS\Rosyita Eka PUTRI SARI 21-12, 17-21, 22-20.
  5. GO Ah Ra [7]\YOO Hae Won of Korea beat Gauri ASAJI\Saruni SHARMA 21-6, 21-6.
  6. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT beat Chinese Taipei’s HSU Ya Ching\PAI Yu Po 21-13, 13-21, 21-17.
  7. Jongkolphan KITITHARAKUL\Rawinda PRAJONGJAI of Thailand beat Bulgaria’s Gabriela STOEVA [8]\Stefani STOEVA 21-13, 21-8.
  8. Johanna GOLISZEWSKI\Carla NELTie of Germany beat Egypt’s Nadine ASHRAF\Menna ELTANANY 21-7, 21-5.
  9. JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea beat Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL 21-2, 21-2.
  10. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Sara NAQVI\Riya PILLAI 21-7, 21-11.
  11. Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand beat Malaysia’s Vivian Kah Mun HOO [4]\Khe Wei WOON 21-18, 16-21, 21-13.
  12. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA beat England’s Heather OLVER\Lauren SMITH 21-6, 21-14.
  13. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHi beat Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI 21-15, 21-10.
  14. Anggia Shitta AWANDA\Mahadewi Istirani NI KETUT of Indonesia beat Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA 21-7, 21-14.
  15. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL defeated Farha MATHER\Karishma WADKAR 21-9, 21-14.

Day 1, 26-Jan-2016 (Qualification Rounds):
Mixed Doubles:

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

1. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Utkarsh ARORA\Mohita SAHDEV 21-16, 21-17.
2. Satinder MALIK\Teenu DAHIYA beat Kashish SHARMA\Daksha GAUTAM 21-14, 21-15.
3. Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI beat Vishal THAKRAN\Seema PANCHAL 21-19, 21-14.
4. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Saurabh SHARMA\Pooja D. (Walkover).
5. HE Jiting\DU Yue of China beat Shlok RAMCHANDRAN\Kuhoo GARG 21-16, 21-13.
6. Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN beat Rushikesh MALI\Rucha NIKAM 21-12, 21-10.
7. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat VINAY KUMAR singh\Mukherjee RIYA 21-16, 21-15.
8. K. Nandagopal\J. Meghana beat B. Sumeeth Reddy\S. Poorvisha Ram 21-18, 21-13.
9.  Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
10. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
11. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
12. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.
13. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
14. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
15. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
16. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.

Men’s Doubles: 

Alwyn Francis & Tarun Kona. (Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

Alwyn Francis & Tarun Kona.
(Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

1. Arun GEORGE\Santosh RAVURI beat Abhinav PRAKASH\Ravinder SINGH 22-20, 22-24, 21-14.
2. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTObeat K. Dilshad\P. H. Suraj21-17, 21-18.
3. Mayank BEHAL\Tanveer GILL beat Harinder MALIK\Satinder MALIK21-16, 21-19.
4. HE Jiting\TAN Qiang beat Utkarsh ARORA\Vighnesh DEVLEKAR21-11, 22-20.
5. Arjun M.R.\Chirag SHETTY beat Chandrabhusan TRIPATHI\Brijesh YADAV21-15, 21-8.
6. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Rohan KAPOOR\Saurabh SHARMA22-20, 21-17.
7. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Dinesh CHAUDHRY\Rushikesh MALI21-6, 21-10.
8. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Arjun M.R.\Chirag SHETTY21-14, 21-11.
9. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO beat Mayank BEHAL\Tanveer GILL 21-18, 21-10.
10. HE Jiting\TAN Qiang beat Jishnu SANYAL [4]\Shivam SHARMA 21-18, 21-12.
11. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Arun GEORGE\Santosh RAVURI21-14, 21-19.

Women’s Doubles:

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.(Image Courtesy: www.thehindu.com).

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.
(Image Courtesy: www.thehindu.com).

1. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Komal ANTIL\Lalita DAHIYA 21-3, 21-13.
2. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI21-8, 22-20.
3. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL beat Prabhjyot KOUR\VADDEPALLY Pramada21-10, 21-7.

Women’s Singles:

Ruthvika. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

Ruthvika.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

  1. GADDE Ruthvika Shivani beat Rasika RAJE21-12, 21-5.
  2. Jin Wei GOHbe at Riya PILLAI21-10, 21-6.
  3. Mugdha AGREY beat Harika VELUDURTHI21-16, 21-19.
  4. Negin AMIRIPOUR beat Seema PANCHAL21-13, 21-6.
  5. Sara NAQVI beat Rucha NIKAM21-16, 21-14.
  6. Lekha SHEHANI beat Lalita DAHIYA21-13, 21-12.
  7. Mukherjee RIYA beat Teenu DAHIYA21-1, 21-7.
  8. Kuhoo GARG beat Komal ANTIL21-14, 21-7.
  9. Negin AMIRIPOUR beat Kuhoo GARG18-21, 21-18, 21-13.
  10. Mukherjee RIYA beat Mugdha AGREY21-17, 21-15.
  11. Lekha SHEHANI beat Sara NAQVI21-16, 21-9.

Men’s Singles:

Karan Rajan.(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

Karan Rajan.
(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

  1. Vipul SAINI beat Abhishek SINGH (Walkover).
  2. N. V. S. Vijetha beat Arun Kumar ASHOK KUMAR 21-14, 21-14.
  3. Ansal YADAV beat Ameya OAK (Walkover).
  4. Mayank BEHAL beat Jaswinder SINGH (Walkover).
  5. Rupinder SINGH beat Saurav KAPOOR 21-15, 21-18.
  6. Satinder MALIK beat Aman KUMAR (Walkover).
  7. Utkarsh ARORA beat Ahmad Faheem YARI (Walkover).
  8. Karan Rajan RAJARAJAN beat Siddharth PRATAP SINGH (Walkover).
  9. Siddharth JAKHAR beat Saurav AGRAWAL 21-8, 21-9.
  10. Kartik JINDAL beat Chirag SEN 26-24, 21-19.
  11. Sachin RAWAT beat Parteek MAHAJAN (Walkover).
  12. Ashish SHARMA beat Rajat JOON 21-9, 23-21.
  13. Abhyansh SINGH beat Manish GUPTA 21-19, 22-20.
  14. Ankit MALIK beat Siddhant SALAR 21-18, 22-20.
  15. Rupinder SINGH beat Karan Rajan RAJARAJAN 22-20, 21-18.
  16. Mohit KAMAT beat Vipul SAINI 21-10, 17-21, 21-16.
  17. Ansal YADAV beat N. V. S. Vijetha 19-21, 21-18, 21-18.
  18. Kartik JINDAL beat Abhyansh SINGH 21-16, 21-13.
  19. Satinder MALIK beat Ankit MALIK 21-16, 16-21, 21-16.
  20. Utkarsh ARORA beat Mayank BEHAL 3-2 (Retired).
  21. Sachin RAWAT beat Gurpartap Singh DHALIWAL 23-21, 21-14.
  22. Siddharth JAKHAR beat Ashish SHARMA 21-10, 21-9.
  23. Jin Wei GOHGADDE beat Ruthvika Shivani 21-14, 24-22.

List of Indian Participants:

Men Singles:

  1. Kidambi Srikanth (1).
  2. Parupalli Kashyap (4).
  3. H. S. Prannoy (5).
  4. Ajay Jayaram (6).
  5. B. Sai Praneeth (15).
  6. Harshit Agarwal.
  7. Saurav Agarwal.
  8. Utkarsh Arora.
  9. Oscar Bansal.
  10. Harsheel Dani.
  11. Subhanker Dey.
  12. Adithya Joshi.
  13. Pratul Joshi.
  14. Mohit kamat.
  15. Abishek Yelegar.
  16. Aazad Yadav.
  17. Ansal Yadav.
  18. Siril Verma.
  19. Sameer Verma.
  20. Sourab Verma.
  21. Siddharth Thakur.
  22. Rupinder Singh.
  23. Jaswinder Singh.
  24. Abyansh Singh.
  25. Abishek Singh.
  26. Abhimanyu Singh.
  27. Ashish Sharma.
  28. Chirag Sen.
  29. Siddhant Salar.
  30. Vipul Saini.
  31. Karan Rajan Rajarajan.
  32. Sachin Rawat.
  33. R. M. V. Gurusai Dutt.
  34. Aneet Kumar Repudi.
  35. Aditya Prakash.
  36. Anand Pawar.
  37. Shubham Prajapati.
  38. Ameya Oak.
  39. Arsalan Naqvi.
  40. N. V. S., Vijetha
  41. Kiran Kumar Mekala
  42. Satinder Malik.
  43. Prateek Mahajan.
  44. Ankit Malik.
  45. Talar Laa.
  46. Arun Kumar.
  47. Amar Kumar.
  48. Saurav Kapoor.

Women Singles:
1. Saina Nehwal (1).
2. P. V. Sindhu (3).
3. Mugdha Agrey.
4. Antil.Komal
5. Gauri Asaji.
6.Ruthvika Shivani Gadde.
7. Kuhoo Garg.
8.Vrushali Gummadi.
9.Vaishnavi Iyer.
10. Vaishnavi Kaari.
11.Reshma Karthik.
12.Preethi Konadam.
13.Prabhjyot Kour.
14. Sri Krishna Priya Kudaravalli.
15. Tanvi Lad (4).
16. Shruti Mundada.
17. Smriti Nagarkoti.
18. Sara Naqvi.
19. Rucha Nikam.
20. P. C.Thulasi
21. Seema Panchal.
22. Riya Pillai.
23. Anura Prabhudesai.
24. Rasika Raje.
25. Saili Rane.
26. Riya Mukherjee.
27. Ira Sharma.
28. Pardeshi Shreyanshi.
29. Amolika Sisodiya Singh .
30. Shraddha Srivastava.
31. Sraddha Tiwari.
32. Harika Veludurthi.
33. Karishma Wadkar.

Men Doubles:

  1. Utkarsh Arora\Vighnesh Devlekar.
    2. Manu Attri\B., Sumeeth Reddy.
    3. Mayank Behal\Tanveer Gill.
    4. Kapil Chaudhary\Vinay Kumar Singh (1).
    5. Dinesh Chaudhry\ Rushikesh Mali.
    6. Pranaav Jerry Chopra\Akshay Dewalkar.
    7. Guru Prasad D.\Adarsh Kumar.
    8. Alwin Francis\Tarun Kona.
    9. Gopi Raju G.\Arjun Kumar Reddy Malgari.
    10. Krishna Prasad Garaga\Satwiksairaj Rankireddy.
    11. Arun George\Santosh Ravuri.
    12. Manish Gupta\Pavan Malik.
    13. Dilshad K.\Suraj P. H.
    14. Nandagopal K.\Shlok Ramchandran.
    15. Rohan Kapoor\Saurabh Sharma.
    16. Anilkumar Raju M.\Venkat Gaurav Prasad.
    17. Arjun M.R.\Chirag Shetty.
    18. Harinder Malik\Satinder Malik.
    19. Vineeth S.Manuel\Sanjeeth (3).
    20. AbhinavPrakash\Ravinder Singh.
    21. Jishnu Sanyal\Shivam Sharma (4).
    22. Tushar Sharma\Harsh Singh.
    23. Kamaldeep Singh\Neeraj Vashist.
    24. Chandrabhusan Tripathi\Brijesh Yadav

Women Doubles:

  1. Jwala Gutta\Ashwini Ponappa (6).
  2. Komal ANTIL\Lalita DAHIYA
  3. Gauri ASAJI\Saruni SHARMA.
  4. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT.
  5. Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA.
  6. Pooja D.,\Kuhoo GARG.
  7. Sudha Kalyani D., \Juhi DEWANGAN.
  8. Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL.
  9. GHORPADE, Sanyogita\J., Meghana (1).
  10. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI.
  11. K., Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy.
  12. Prabhjyot KOUR\Pramada VADDEPALLY.
  13. Farha MATHER\Karishma WADKAR.
  14. Shruti MUNDADA\Anura PRABHUDESAI.
  15. Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI.
  16. Dhanya NAIR\Mohita SAHDEV.
  17. Sara NAQVI\Riya PILLAI (2).
  18. Poorvisha Ram S.,\Arathi Sara SUNIL .
  19. Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI.

Mixed Doubles:

  1. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN.
  2. Aditya NAIR [PFQ]\Smriti NAGARKOTI.
  3. Kamaldeep SINGH [PFQ]\Komal ANTIL.
  4. Manu ATTRI\Ashwini PONNAPPA.
  5. Bhaskar CHAKRABORTY [PFQ]\Rachita SAHDEV.
  6. Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani.
  7. Dinesh CHAUDHRY [PFQ]\Lalita DAHIYA.
  8. Arun VISHNU\Aparna BALAN.

Name of the Tournament: Syed Modi International Badminton Championships.

Tournament dates: 26-Jan-2016 to 31-Jan-2016.

Category: Grand Prix Gold.

Venue: BBD U.P. Badminton Academy.

City: Lucknow.

Country: India.

Prize Money: USD120,000/-.

Siril Verma Is the New Junior World No. 1, Chirag Sen No.3

HYDERABAD: Barely four months ago, A.S.S. Siril Verma was accused of age fudging and was doubtful in the Indian team in October. The moment his name was announced as one of the four age fraudsters, Siril ran out of the hotel in disbelief, his mother followed him to save her son from being hit by speeding vehicles on busy Delhi roads.

A couple of days later, Siril was cleared by the All India Institute of Medical Sciences (AIIMS). But the damage had been done. His detractors ripped him apart on social media. Even his friends spoke in hushed tones.

Siril verma. (Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Siril verma.
(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

With his parents and coach standing by him, Siril went on to become the first Indian after Saina Nehwal (2008) to reach the finals of the World Junior Championships in November. Though he lost in the summit clash he won people’s hearts by beating several top-ranked players.

Four months after being accused of age fraud, Siril went on to become the junior world No. 1.

The 16-year-old, who is a member of the Hyderabad Hunters team in the Premier Badminton League, told TOI that he was delighted with the honour.

chirag Sen. (Image Courtesy: dehradun.amarujala.com).

chirag Sen.
(Image Courtesy: dehradun.amarujala.com).

“I am happy to become No. 1. But my aim is to become No. 1 in the senior category as well,” said Siril, who is ahead of Toma Junior Popov of France. Another Indian, Chirag Sen is ranked No. 3.

Recalling the harrowing experience in October, Siril said, “It was unfortunate but I have come out of that. I reached the finals of the Junior Worlds. I should have won the title but I missed it. I was not thinking about the ranking but I knew if I performed consistently the ranking would improve on its own.”
Ask him about his target and he says: “I want to qualify for the 2020 Olympics and win a medal there. I want to perform consistently and win as many titles as possible.”

Siril won the U-15 Asian junior championship in 2013. He also became the first Indian to win the Badminton Asia Youth Championships the same year.

Siril will make his first attempt into the senior category in the forthcoming international level later this month. “I am playing the qualifiers of Syed Modi Grand Prix Gold. Hopefully, I will qualify for the event,” he said.

Practice With Mathias Boe Helped Me Win Title, Accolades Chirag

M.R-Arjun-www.thehindu.com_-300x206

NAGPUR: Chirag partnered with R Satwik Sai Raj of AP to win the men’s doubles crown in the All India Senior Ranking Badminton tournament which concluded at Cochin on Tuesday after practising with the former world No. 1 men’s doubles champion and former All England champion Mathias Boe of Denmark last week.

Boe, however was on his personal visit here and trained at Goregaon Sports Club for a week.

“Playing with Mathias did help me a lot. In fact, he is proving to be a lucky charm for me. Even if I practice 3-4 days with him before any tournament, I win that tournament,” a jubilant Chirag told TOI on Wednesday.

“Mathias is an experienced player. He is a truly world-class doubles player. I got to learn so many things just by watching him closely. Last week, he guided me on many occasions. If I made any mistake, he was there to point it out and correct it quickly. On court he is very fast and playing with him helps me sharpen my game. I was much more confident in Cochin after a brief stint with him,” said Chirag.

When TOI broke the news to Boe about Chirag’s victory in Cochin, he congratulated the promising lad. “That’s a great result for him. Chirag seems to be a natural doubles player and has an excellent future ahead of him,” said Boe from Denmark.

It has been a remarkable week for Chirag and his partner Satwik. For the first time in their career, Chirag and Satwik played together in a tournament. From qualification to championship, the pair of Chirag and Satwik created a history of sorts.

In five days, the teenage duo played eight matches, including three qualifiers, on their way to triumph. In the final, Chirag and Satwik outclassed Jishnu Sanyal and Shivam Sharma 21-17, 21-18. The unseeded pair of Chirag and Satwik caused three big upsets to clinch the title.

Chirag, aged 18, and Satwik at 15, became the youngest men’s doubles champions at a Senior All India tournament with their combined age of only 33 years.

Chirag and MR Arjun of Kerala are the reigning U-19 boys doubles champions. On the advice of national doubles coach Tan Kim Her of Malaysia, Chirag has now decided to play with Satwik.

“I am happy with win but I didn’t feel like celebrating much. Hopefully many more and much bigger ones are still left to be won. At Cochin we were individually stronger that’s why we managed to win despite playing for the first time. Our combination was okay but we both were better individually,” said Chirag.

Chirag Sen trains at the Uday Pawar badminton Academy, Goregaon Sports Club in Mumbai.

It is noteable that Chirag won the National U-19 boys doubles title after training with Boe few months ago.

Lack Of Depth In Women’s Group: Prakash Padukone

TATA OPEN 2015. (Image Courtesy: httpwww.orissadiary.com).

TATA OPEN 2015.
(Image Courtesy: httpwww.orissadiary.com).

MUMBAI: “I am confident about the depth in men’s singles for the next ten years with so many talented youngsters ready to take over from the likes of P Kashyap once they retire. But the same cannot be said about the women’s singles,” said Prakash at the launch of the 8th edition of the USD 15,000 Tata Open India International Challenge here on Tuesday.

“Apart from Saina and Sindhu, there is none of international class at present. The same is true of the pairs events. A lot of work needs to be done in ladies singles, men’s doubles, women’s doubles and mixed doubles,” said the former All England champion.

“There is a lot of talent (among boys) in the smaller centres, which is a very good sign for the growth of the game. According to me, badminton has to be ranked in the top 3 sports in India based on popularity, standard and new courts. We are on the right track,” said Prakash.

“The Tata Open is growing bigger by the day. Next year I am told even Gopi (National coach Pullela Gopichand) is going to conduct a tournament (at this level) and then players will have the chance not to have to travel too much as our tournament will be followed by Gopi’s at Hyderabad and the one in Bangladesh,” he said.

Prakash said his academy (PPBA), which has completed twenty years of existence, has shifted its focus to the younger groups so that there’s no duplication with the Gopichand Academy in Hyderabad which caters to the seniors.

“I am glad that in the junior nationals the under 17 (Lakshya Sen, Arintap Dasgupta) and 19 (Chirag Sen, Ansal Yadav) winners and runners-up are from our academy though they are from different states. Maisnam Meiraba, the Manipur boy who won the U15 title, is also from our academy,” he said.

He, however, put the onus on verification of the correct age of players on the state associations and the Badminton Association of India, saying his academy is “only for training talented players.”

The Bengaluru based academy is conducting the Tata Open at the Cricket Club of India where 200 shuttlers from nine countries, including hosts India are participating. The finals are scheduled on December 13.

The countries that would be represented along with the hosts are Indonesia, Malaysia, Thailand, Vietnam, Singapore, Sri Lanka, Nepal and Uzbekistan.

A total of 144 Indians would take part and the hosts’ challenge in men’s and women’s events. Sameer Verma, world no 53 and Salil Rane, world no 52 are heading the tournament.

World no. 71 Anand Pawar is also to take part in men’s singles along with Malaysian world no. 85 Joo Ven Soong and Thai world no. 95 Khosit Phetpradab.

World no. 80 P. C. Thulasi, who won an earlier edition, is another leading Indian woman player who would be in action along with Malaysian world no. 30 Jing Yi Tee, the top seed, and world no. 39 Pornpawee Chochuwong of Thailand.

In men’s doubles, Thien How Hoon and Khim Wah Lim of Malaysia are the top seeds followed by the second seeded Indian pair of Jerry Chopra and Akshay Dewalkar.

In women’s doubles, a Thai and Malaysian pairs are the top two seeds.

Malaysia will have 28 players in the draw, Singapore 12, Thailand 9 and Indonesia 8, while two players each from Uzbekistan, Lanka and Nepal and one from the Vietnam.

The main draw commences on December 10.

Bhavya Defeated In Round Two Qualifier

MUMBAI: Bhavya Rishi of India lost in the second qualifying round of the women’s singles at the $15,000 Tata Open International Badminton Challenge here on Wednesday.

Bhavya Rishi(Image Courtesy: tadpoles.in).

Bhavya Rishi
(Image Courtesy: tadpoles.in).

Bhavya, in her first round qualifying match defeated Sima Fatma Kusuma of Indonesia in three games 21-19, 20-22, 21-12 in a 52-minute battle, but then the best girl player at the 24th Krishna Khaitan Memorial all India Juniors held in Chandigarh in October lost her second qualifying round to Mugdha Agrey 16-21, 6-13 (retired).

Shreyanshi Pardeshi, another upcoming shuttler, battled for a three-game victory with another Indonesian girl, Guniarti Rafika Mutiara and won won 13-21, 21-14, 21-11 in 30 minutes.

Shreyanshi then won the second qualifying round to win against Harika Veludurthi in two games to enter into the main draw.

However, Vaishnavi Kaari lost to Indonesia’s Erlina Kurnianti in three games for 56-minutes. Other girls who got into the main draw are Mayuri Yadav, Vaishnavi Bhale and Anura Prabhudesai.

Thirteen Indian boys also won the first qualifying round and leading the list was Ashish Sharma who got the better of Jin Lei Chuang of Singapore 20-22, 21-13, 21-13 in 50 minutes.

The others were K Ajay Kumar, Kabir Kanzarkar, Oscar Bansal, Siddharth Jakhar, Ansal Yadav, Talar Laa, Ketan Chahal, C Rohit Yadav, Arun Kumar Ashok, Harshit Aggarwal, Sachin Rawat and Chirag Sen.

Ajay Kumar ousted Kanzarkar, Bansal for Jakhar and Yadav got the better of Laa to enter the men’s main draw.

The main draw commences on Thursday.

BWF-Junior World Championships 2015, Lima – Peru

BWF Junior World Championships 2015

Day 6, 15-Nov-2015, (Finals):

Men’s Singles:

Siril verma

Siril Verma @ The prize distribution ceremony.

1. Siril Verma lost to Chia Hung Lu [6] of Chinese Taipei 17-21, 21-10, 21-7.

Day 5, 14-Nov-2015, (Semi Finals):

Men’s Singles:

Siril verma. (Image Courtesy: www.newzview.com).

Siril verma.
(Image Courtesy: www.newzview.com).

1. Siril Verma won against Adulrach Namkul [14] of Thailand 21-15, 21-14.

Day 4, 13-Nov-2015, (Quarter Finals):

Men’s Singles:

Siril verma. (Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Siril verma.
(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

1. Siril Verma won against Satheishtharan R. [10] of Malaysia 21-15, 21-14.

Day 3, 12-Nov-2015:

Men’s Singles (Round Three):
1. Chirag Sen [15] defeated Denmark’s Mikkel Enghøj 21-16, 21-19.
2. Siril Verma defeated Thailand’s Kantaphon Wangcharoen [9] 21-13, 21-13.

Men’s Singles (Pre-Quarter):

Siril Verma.(Image Courtesy: timesofindia.indiatimes.com).

Siril Verma.
(Image Courtesy: timesofindia.indiatimes.com).

1. Siril Verma won against Anders Antonsen [3] of Denmark 21-12, 18-21, 21-15.
2. Chirag Sen [15] lost to Koki Watanabe of Japan 21-18, 21-9.

Women’s Singles:
1. Gadde Ruthvika Shivani [7] lost to Natsuki Nidaira [11] of Japan 13-21, 21-11, 21-10.

Day 2, 11-Nov-2015:

Men’s Singles (Round Two):

chirag Sen.(Image Courtesy: dehradun.amarujala.com).

chirag Sen.
(Image Courtesy: dehradun.amarujala.com).

1. Siril Verma won against France’s Thomas Baures 21-5, 21-13.
2. Chirag Sen [15] defeated Fethican Degirmenci of Turkey 21-13, 21-10.

Men Doubles (Round One):

Krishna Prasad & Sai__1

Krishna Prasad Garaga & Satwiksairaj Rankireddy.
(Image Courtesy: www.youtube.com).

M.R Arjun & Chirag Sen.(Image Courtesy: www.thehindu.com).

M.R Arjun & Chirag Sen.

1. Arjun M.R./Chirag Shetty won against Brian Duong/Gokul Kalyanasundaram U.S.A 21-13, 21-18.
2. Krishna Prasad Garaga/Satwiksairaj Rankireddy won against Justin Lee/Huaidong Tang of Australia 21-7, 21-10.

Men’s Doubles (Round Two):
1. Krishna Prasad Garaga/Satwiksairaj Rankireddy lost to Yahya Adi Kumara [4]/Yantoni Edy Saputra of Indonesia 21-18, 21-16.
2. Arjun M.R./Chirag Shetty lost to He Jiting [1]/Zheng Siwei of China 21-17, 21-12.

Women’s Singles (Round Two):

Ruthvika Shivani.)Image Courtesy: www.mid-day.com)

Ruthvika Shivani.
(Image Courtesy: www.mid-day.com).

shriyanshi_pardeshi

1. Ruthvika Shivani Gadde [7] defeated Devi Yunita Indah Sari of Indonesia 21-14, 21-12.
2. Vrushali Gummadi lost to Pornpawee Chochuwong [5] of Thailand 21-16, 21-17.
3. Pardeshi Shreyanshi won against Daniela Macias [16] of Peru 21-12, 21-14.

Women Singles (Round Three):

Ruthvika. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

Ruthvika.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

1. Gadde Ruthvika Shivani [7] won against Ga Eun Park of Korea 21-17, 21-12.
2. Pardeshi Shreyanshi lost to Moe Araki of Japan 21-10, 21-11.
3. Anoushka Parikh/Sanjana Santosh lost to Rawimon Iamratanamaetheekul [11]/Supamart Mingchua of Thailand
21-8, 21-13.

Women’s Doubles:

Anoushka Parikh & Sanjana Santhosh.(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com, thefangarage.com).

Anoushka Parikh & Sanjana Santhosh.
(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com, thefangarage.com).

1. J. K Malavika/Karishma Wadkar lost to Ha Na Baek/Ye Rim Shim of Korea 21-6, 21-8.
2. Anoushka Parikh/Sanjana Santosh won against Ines Castillo/Valeria Carolina Wong Lam of Peru 21-5, 21-11.

Mixed Doubles:
No Match.

Day 1, 10-Nov-2015:

Men’s Singles:
1. Siril Verma won against Niels Veenstra of Netherlands 21-7, 21-9.
2. Ansal Yadav lost to Kean Yew Loh [13] of Singapore 21-17, 21-11.

Women’s Singles:

Vrushali Gummadi. (Image Courtesy: www.polkacafe.com).

Vrushali Gummadi.
(Image Courtesy: www.polkacafe.com).

shriyanshi_pardeshi

1. Vrushali Gummadi won against Fatima Beatriz Centeno Fuentes of El Salvador 21-8, 21-4.
2. Pardeshi Shreyanshi won against Chinese Taipei’s I-Ting Lai 21-15, 15-21, 21-7.

Women’s Doubles:

Anoushka Parikh & Sanjana Santhosh.(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com, thefangarage.com).

Anoushka Parikh & Sanjana Santhosh.
(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com, thefangarage.com).

1. Anoushka Parikh/Sanjana Santosh won against Joy Lai/Alice Wu Australia 21-16, 21-19.

Mixed Doubles (Round One):
1. Saurabh Sharma/Ningshi Block Hazarika won against Kevin Nupan/Brenda Gil of Columbia 21-5, 21-6.
2. Satwiksairaj Rankireddy/Ahilya Harjani won against Gregor Dunikowski/Margot Lambert of France 21-7, 21-15.
3. Arjun M.R./Kuhoo Garg lost to Fan Qiuyue/Chen Lu of China 21-16, 21-16.

Mixed Doubles (Round Two):
1. Satwiksairaj Rankireddy/Ahillya Harjani lost to Su Min Lim/Ah Yeong Seong of Korea 21-17, 21-10.

List of Indian Participants:

Men Singles:
1. Chirag Sen.
2. A.S.S. Siril Verma.
3. Ansal Yadav.

Women Singles:
1. Ruthvika Shivani Gdde (7).
2. Vrushali Gummadi.
3. Pardeshi Sheryanshi

Men Doubles:
1. Krishna Prasad Garaga/Satwiksairaj Ranki Reddy.
2. Chirag Shetty/M.R. Arjun.

Women Doubles:
1. J.K. Malavika/Karishma Wadkar.
2. Anoushka Parikh/Sanjana Santhosh.

Mixed Doubles:
1. Kuhoo Garg/M.R. Arjun.
2. Ahillya Harjani/Satwiksairaj Ranki Reddy.
3. Ningshi Block Hazarika/Saurab Sharma.

About the Tournament:

Tournament Name: BWF-Junior World Championships 2015.

Category: BWF Major Event.

Venue: CENTRO DE ALTO RENDIMIENTO “LA VIDENA”.

City: Lima.

Country: Peru.

Events: MS, WS, MD, WD, XD.

Tournament Dates: 10-November-2015 to 15-November-2015.

Prize Money: Not Listed.

Siril Verma In BWF Junior World Championship 2015 Quarters

BWF Junior World Championships 2015

NAGPUR: The dream run of Siril Verma continued in the progressing BWF World Junior (U-19) Badminton Championships at Lima in Peru.

Siril Verma.(Image Courtesy: timesofindia.indiatimes.com).

Siril Verma.
(Image Courtesy: timesofindia.indiatimes.com).

Siril defeated third seed Anders Antonsen of Denmark 21-12, 18-21, 21-15 to enter the men’s singles quarterfinal late on Thursday. The match lasted for 58 minutes.

Siril had the chance to win the second game, but got lost somewhere which made the Danis h player cliam the second game in his favour. However, Siril overcame this situation and registered a thrilling victory over the Danish player.

Earlier in the third round, Siril had upset ninth seed Kantaphon Wangcharoen of Thailand in straight games.

Siril will now clash with the tenth seed R Satheishtharan of Malaysia on Friday for a spot in the semifinals. If Siril wins his quarterfinal match then he is assured of a bronze medal.

Siril trains at the Pullela Gopichand Academy, Hyderabad.

The other Indian singles competitors, Chirag Sen and G Ruthvika Shivani run ended in the pre-quarters.

G Ruthvika Shivani lost to the Eleventh seed Natsuki Nidaira of Japan 13-21, 21-11, 21-10.

Chirag Sen was defeated by another Japanese player Koki Watanabe, seeded No. 15 here 21-18, 21-9.

Siril, Chirag Sail Into Pre-Quarterfinals Of Junior World Championships 2015

BWF Junior World Championships 2015

NAGPUR: A.S.S. Siril Verma and Chirag Sen booked their men’s singles pre-quarterfinals berth respectively in the progressing BWF World Junior (U-19) Badminton Championships at Lima, Peru, on Thursday.

Siril Verma.(Image Courtesy: timesofindia.indiatimes.com).

Siril Verma.
(Image Courtesy: timesofindia.indiatimes.com).

Siril beat France’s Thomas Baures 21-5, 21-13 in his second round encounter on Wednesday and continued his tremondous form where he caused a big upset of the day, by defeating the ninth seed Kantaphon Wangcharoen of Thailand 21-13, 21-13 in 31 minutes.

Siril will now clash with third seed Anders Antonsen of Denmark for a spot in the quarterfinals.

It is noteable that Siril, trains at the Pullela Gopichand Academy, Hyderabad.

 

chirag Sen.(Image Courtesy: dehradun.amarujala.com).

chirag Sen.
(Image Courtesy: dehradun.amarujala.com).

Similarly, Chirag, defeated Fethican Degirmenci of Turkey 21-13, 21-10 in his first round encounter on Wednesday. In the second round Chirag, seeded 15 here gave a fight back and defeated Denmark’s Mikkel Enghoj in straight games.

Chirag will face Koki Watanabe of Japan in the pre-quarters match.

 

 

 

 

Ruthvika Shivani.)Image Courtesy: www.mid-day.com)

Ruthvika Shivani.
)Image Courtesy: www.mid-day.com)

In the women’s singles category, Ruthvika Shivani, seeded 7th here will meet eleventh seed Natsuki Nidaira of Japan in the pre-quarters.

SCG BWF World Junior Championships 2013 Indian Results

SCG BWF World Junior Championships 2013 is conducted by Thailand Badminton Association in Bangkok from 29th October 2013 to 3rd October 2013.

SCG BWF 2013

SCG BWF 2013

Round 4

Women’s Singles

  • Rituparna Das lost to Xiaoyu Liang of Singapore 13-21 8-21
  • Ruthvika Shivani G lost to Akane Yamaguchi of Japan  21-10 21-15

Round 3

Men’s Singles

  • Aditya Joshi lost to Chi Wing Lim of Malaysia 21-12 21-14
  • Arun George lost to Kanta Tsuneyama of Japan 21-17 21-10

Women’s Singles

Rituparna Das

Rituparna Das

Ruthvika Shivani

Ruthvika Shivani

  • Rituparna Das defeated Ng Wing Yung of Hong Kong  21-13 22-20
  • Ruthvika Shivani G defeated Maria Mitsova of Bulgaria 16-21 21-18 13-21

Mixed Doubles

  • Santosh Ravuri and S.Poorvisha Ram lost to Fabian Roth and Jennifer Karnott of Germany 21-11 21-13

Round 2

Men’s Singles

Aditya Joshi

Aditya Joshi

  • Arun George defeated  Justin Teeuwen of Netherlands 21-17 13-21 8-21
  • Harsheel Dani lost to Yusuke Onodera of Japan 23-25  21-14  21-14
  • Aditya Joshi defeated Vallteri Nieminen of Finland 21-18 21-16

Women’s Singles

  • Rituparna Das defeated  Ayako Sakuramoto of Japan 21-5 21-11
  • Ruthvika Shivani G defeated  Theresa Wurm of Germany 21-15 21-12

Women’s Doubles

  • Meghana J and Poorvisha Ram S lost to Rosyita Eka Putri Sari andMapasa Setyana of Indonesia 21-15 21-12

Mixed Doubles

  • Santosh Ravuri and S.Poorvisha Ram defeated  Kahingalage Imesh Hasaranga De Silva and Bhagya Deemanthi Thotahewage De Silva of Srilanka 9-21 24-26
  • Chirag Sen and Kuhoo Garg lost to Marvin Emil Seidel and Lara Kaepplein of Germany 21-14 21-18

Round 1

Men’s Singles

Harsheel-dani

Harsheel-dani

  • Harsheel Dani has selected for next round.
  • Arun George defeated Nicholas Robert Henson Waller of USA 21-1721-14
  • Aditya Joshi has selected for next round.

Women’s Singles

  • Rituparna Das defeated Ekaterina Ekaterina Kut of Russia 21-4 21-6
  • Reshma Karthik lost to Yu Chieh Cheng of Chinese Taipei 17-21 21-14 21-12
  • Ruthvika Shivani G has selected for next round.

Men’s Doubles

  • Shyam Prasad and Shlok Ramchandran lost to Kittiphon Chairojkanjana and Sutichon Pol-Gul of Thanland 21-18  21-16
  • Chaitanya Reddy K and Santosh Ravuri lost to Jae Hwan Kim and Jung Ho Kim of Korea 21-8 21-19

Women’s Doubles

  • Sruthi K.P and Farha Mather lost to Hao Yun Wen and Jing Ya Ye of Chinese Taipei 21-12 21-10
  • Meghana J and Poorvisha Ram S defeated Tsz Kei Chan and King Ling Chow of Hong Kong 21-16 21-17

Mixed Doubles

  • Santosh Ravuri and S.Poorvisha Ram defeated Roberto Zeng and Alena Yuan Wang of USA 21-11 21-8
  • Chirag Sen and Kuhoo Garg selected for next round
  • Sanyam Shukla and  Meghana J defeated Hojiakbar Azimov and Valeriya Mushtakova of Uzbekistan 21-9 21-6

Members Participated from India

Men’s Singles

  • Harsheel Dani
  • Arun George
  • Aditya Joshi

Women’s Singles

  • Rituparna Das
  • G.Ruthvika Shivani
  • Reshma Karthik

Men’s Doubles

  • K.Chaitanya Reddy
  • Santosh Ravuri
  • Shyam Prasad
  • Shlok Ramchandran

Women’s Doubles

  • J.Meghana
  • S.Poorvisha Ram
  • K.P.Sruthi
  • Farha Mather

Mixed Doubles

  • Santosh Ravuri
  • S.Poorvisha Ram
  • Chirag Sen
  • Kuhoo Garg
  • Sanyam Shukla
  • J.Meghana
  • Arun George

Suhandinata Cup 2013 Indian Results

Suhandinata Cup 2013 is conducted by Badminton Association of Thailand in Bangkok  from 23rd to 27th of October 2013.

Suhandinata Cup 2013

Suhandinata Cup 2013

Points

Country          Points Played Won Lost  Matches     Lost   Games  Points

1.   Korea             2    2    2    0    0    10  –    0    20    –   1   435  – 228
2.   India               1    2    1    0    1      5   –   5    11    –  10  356  – 345
3.   South Africa    0   2    0    0    2      0   –  10     0    –   20  202  – 420

Mixed Team – Play Off – Group Z

Men,s Singles

  • Aditya Joshi defeated of Cheuk Yiu Lee of  Hong Kong 15-21 22-20 19-21

Women,s Singles

  • Ruthvika Shivani G defeated of Tsz Yau Ng of Hong Kong 21-14 18-21 21-23

Men,s Doubles

  • Arun George and Santosh Ravuri defeated Yonny Chung and Shing Choi Yeung of Hong Kong 18-21 21-9 21-12

Women,s Doubles

  • Reshma Karthik and Meghana J. defeated of Wing Chiu Tsang of Hong Kong 21-23 11-21

Mixed Team – Group Z1

India and South Africa

Round 1

Men’s Singles

  • Harsheel Dani defeated Michael Jennings of South Africa 21-7 21-6

Women,s Singles

  • Rituparna Das defeated Demi Botha of South Africa 21-9 21-12

Men,s Doubles

  • Santosh Ravuri and Chaitanya Reddy K. defeated of BonganiVon Bodenstein of South Africa 21-16 21-17

Women;s Doubles

  • Poorvisha Ram S and Meghana J defeated of Demi Botha and Anri Schoonees of South Africa 21-17 21-12

Mixed Doubles

  • Santosh Ravuri and Meghana J defeated of Cameron Coetzer and Janke Vd Vyver of South Africa 21-15 21-9

Members Participated from India

Men’s Singles

  • Chirag Sen
  • Shyam Prasad
  • Farha Mather
  • Harsheel Dani

Women Singles

  • K.P.Sruthi
  • Ruthvika Shivani G.
  • Kuhoo Garg
  • Rituparna Das

Men’s Doubles

  • Santosh Ravuri
  • Chaitanya Reddy K.
  • Arun George

Women’s Doubles

  • S.Poorvisha Ram
  • Reshma Karthik
  • Meghana J.
  • Rituparna Das

Mixed Doubles

  • S.Poorvisha Ram
  • Santosh Ravuri
  • Shlok Ramchandran
  • Rituparna Das