Tag Archives: C. Rohit Yadav

Bhavya Defeated In Round Two Qualifier

MUMBAI: Bhavya Rishi of India lost in the second qualifying round of the women’s singles at the $15,000 Tata Open International Badminton Challenge here on Wednesday.

Bhavya Rishi(Image Courtesy: tadpoles.in).

Bhavya Rishi
(Image Courtesy: tadpoles.in).

Bhavya, in her first round qualifying match defeated Sima Fatma Kusuma of Indonesia in three games 21-19, 20-22, 21-12 in a 52-minute battle, but then the best girl player at the 24th Krishna Khaitan Memorial all India Juniors held in Chandigarh in October lost her second qualifying round to Mugdha Agrey 16-21, 6-13 (retired).

Shreyanshi Pardeshi, another upcoming shuttler, battled for a three-game victory with another Indonesian girl, Guniarti Rafika Mutiara and won won 13-21, 21-14, 21-11 in 30 minutes.

Shreyanshi then won the second qualifying round to win against Harika Veludurthi in two games to enter into the main draw.

However, Vaishnavi Kaari lost to Indonesia’s Erlina Kurnianti in three games for 56-minutes. Other girls who got into the main draw are Mayuri Yadav, Vaishnavi Bhale and Anura Prabhudesai.

Thirteen Indian boys also won the first qualifying round and leading the list was Ashish Sharma who got the better of Jin Lei Chuang of Singapore 20-22, 21-13, 21-13 in 50 minutes.

The others were K Ajay Kumar, Kabir Kanzarkar, Oscar Bansal, Siddharth Jakhar, Ansal Yadav, Talar Laa, Ketan Chahal, C Rohit Yadav, Arun Kumar Ashok, Harshit Aggarwal, Sachin Rawat and Chirag Sen.

Ajay Kumar ousted Kanzarkar, Bansal for Jakhar and Yadav got the better of Laa to enter the men’s main draw.

The main draw commences on Thursday.

Bahrain International Challenge 2015, Isa Town – Bahrain

Baharain International Series 2015

Day 5, (07-November-2015), Finals:

Men’s Singles:
1. Sameer Verma [11] defeated Zi Liang Derek Wong [4] of Indonesia in straight sets 21-14, 21-10 to clinch the title.

Women’s Singles:
1. Saili Rane lost to Nitchaon Jindapol [5] of Thailand 24-22, 21-10.
Day 4, (06-November-2015), Semi Finals:

Men’s Singles:
1. Sameer Verma [11] defeated Rahul Yadav Chittaboina also from India 21-13, 21-17.

Women’s Singles:
1. Saili Rane won against Gabriela Meilani Moningka of Indonesia 19-21, 21-13, 21-13.

Men’s Doubles:
1. Pranaav Jerry Chopra [2]/Akshay Dewalkar went down fighting to Wannawat Ampunsuwan/Tinn Isriyanate of Thailand 22-24, 21-18, 22-20.

Women’s Doubles:
1. K. Maneesha/Nelakurihi Sikki Reddy lost to Thailand’s Chaladchalam Chayanit/Phataimas Muenwong 21-15, 21-16.

Mixed Doubles:
1. Arun Vishnu [4]/Aparna Balan lost to Danny Bawa Chrisnanta [1]/Yu Yan Vanessa Neo of Indonesia 21-16, 21-19.

Day 3, (05-November-2015), Quarter Finals:

Men’s Singles:
1. Sameer Verma [11] defeated Tien Minh Nguyen [1] of Vietnam 17-21, 21-14, 21-9.
2. R. M. V. Gurusaidutt [2] lost to Martin Giuffre [14] of Canada 21-17, 9-21, 21-18.
3. Rahul Yadav Chittaboina defeated Pratul Joshi also of India 23-21, 12-21, 21-12.

Women’s Singles:
1. Saili Rane defeated Bulgaria’s Petya Nedelcheva [7] 21-18, 16-21, 21-19.

Men’s Doubles:
1. Pranaav Jerry Chopra [2]/Akshay Dewalkar defeated Muhammad Fachrikar/Muhammad Reza Pahlevi Isfahani of Indonesia 25-27, 24-22, 21-8.

Women’s Doubles:
1. Dhanya Nair/Mohita Sahdev lost to Chaladchalam Chayanit/Phataimas Muenwong of Thailand 21-7 21-12.
2. K. Maneesha/Nelakurihi Sikki Reddy won against Thailand’s Natcha Saengchote/Kornkamon Sukklad pair 21-12, 21-17.

Mixed Doubles:
1. Arun Vishnu [4]/Aparna Balan defeated Tinn Isriyanate/Pacharapun Chochuwong of Thailand 21-15, 17-21, 21-19.
2. Pranaav Jerry Chopra/K. Maneesha lost to Bodin Issara/Savitree Amitrapai of Thailand 20-22, 21-17, 21-12.

Day 2, (04-November-2015):

Men’s Singles (First round):
1. Kaushal Dharmamer defeated Indra Bagus Ade Chandra [13] of Italy 21-19, 21-16.

Men’s Singles (Second Round):
1. Subhankar Dey defeated James Varghese of bahrain 21-2, 21-9.
2. Sameer Verma [11] defeated Arjun Karnavar of Bahrain 21-5, 21-2.
3. Pratul Joshi defeated Alen Roj of Slovenia 21-16, 21-17.
4. Rahul Yadav Chittaboina defeated Howard Shu [8] of U.S.A 21-13, 12-21, 21-16.
5. Abhishek Yelegar lost to Maxime Moreels [16] of Belgium 21-19, 21-17.
6. Aditya Joshi defeated Frell Keeyann Gabuelo of Philippines 21-11, 21-9.
7. R. M. V. Gurusaidutt [2] defeated Slovakia’s Jarolim Vicen 21-17, 21-6.

Men’s Singles (Third Round):
1. Sameer Verma [11] defeated Subhankar Dey also from India 21-13, 21-9.
2. Rahul Yadav Chittaboina defeated Ygor Coelho De Oliveira [9] of Brazil 12-21, 22-20, 22-20.
3. Kaushal Dharmamer lost to Tien Minh Nguyen [1] of Vietnam 21-11, 21-12.
4. R. M. V. Gurusaidutt [2] defeated Aditya Joshi 21-11, 21-17.
5. Pratul Joshi defeated Spain’s Pablo Abian [3] 21-18, 17-21, 21-16.

Women’s Singles (First Round):
1. Saili Rane came the better of Turkey’s Ozge Bayrak 21-14, 21-15.
2. Lalita Dahiya lost to Nitchaon Jindapol [5] of Thailand 21-12, 21-8.
3. P. C. Thulasi lost to Iris Wang [2] of U.S.A. 21-16, 21-17.

Women’s Singles (Second Round):
1. Saili Rane defeated U.S.A’s Rong Schafer [3] 21-14, 21-15.

Men’s Doubles (Second Round):
1. Vineeth Manuel/S. Sanjeeth lost to Jaffer Ebrahim/Heri Setiawan of Bahrain 21-15, 21-17.
2. Pranaav Jerry Chopra [2]/Akshay Dewalkar defeated Watchara Buranakuea/Parinyawat Thongnuam Thailand 21-18, 21-18.

Women’s Doubles:
1. Daksha Gautam/Seema Panchal lost to Nadine Ashraf/Menna Eltanany of Egypt 21-11, 18-21, 21-6.
2. K. Maneesha/Nelakurihi Sikki Reddy defeated Zarra Faza Azka/Phita Haningtyas Mentari of Indonesia 21-13, 21-16.
3. Komal Antil/Lalita Dahiya lost to Natcha Saengchote/Kornkamon Sukklad of Thailand 21-5, 21-6.
4. Dhanya Nair/Mohita Sahdev lost to Anza Abdulrahim/Sapna Prabhu of Bahrain 21-4, 21-3.

Mixed Doubles (First Round):
1. Arun Vishnu [4]/Aparna Balan defeated Muhammad Reza Pahlevi Isfahani/Zarra Faza Azka of Indonesia 21-10, 21-12.
2. Dinesh Chaudhry/Lalita Dahiya Retired hurt to Artyom Savatyugin Uzbekistan/Alesia Zaitsava Belarus 2-1.

Day 1, (03-November-2015):

Men’s singles (qualification):

1. Rahul Yadav Chittaboina defeated Nadeem Nahaz of Bahrain 21-11, 21-19.

Men’s Singles (First round):
1. Subhankar Dey defeated Bahrain’s Elyas Jaffar 21-9, 21-8.
2. Sameer Verma [11] defeated Subhash Aroliveettil of Bahrain 21-4, 21-9.
3. Harsheel Dani defeated Vishnu Sreekumar of Bahrain 21-11, 21-12.
4. Pratul Joshi defeated Jacob Maliekal [12] of South Africa 21-17, 21-18.
5. Abhishek Yelegar defeated Uzbekistan’s Oleg Savatugin 21-11, 21-7.
6. C. Rohit Yadav lost to Vladimir Malkov [5] of Russia 21-10, 21-15.
7. Shreyansh Jaiswal lost to Yang Chih Hsun of Chinese Taipei 18-21, 21-18, 21-18.
8. Abhimanyu Singh gave a walkover to Joshua Yap Zhe Bin of Bahrain.
9. Aditya Joshi won against Italy’s Rosario Maddaloni [15] 21-14, 21-15.
10. Rahul Yadav Chittaboina won against Sarang Lakhanee 20-22, 24-22, 21-15.

Women’s singles:
No match.

Men’s Doubles (First Round):
1. M. Anilkumar Raju/Venkat Gaurav Prasad gave a walkover to Pak Chuu Chow/Kay Ee Yeoh of Malaysia.
2. Vineeth Manuel/S. Sanjeeth got a walkover from Aditya Nair/Neeraj Rehman.
3. Pranaav Jerry Chopra [2]/Akshay Dewalkar beat Bahrain’s Arjun Karnavar/Junith Mottil 21-4, 21-7.

Women’s Doubles:
No Match.

Mixed Doubles:
No Match.

List of Participants:

Men Singles:

Baharain-International-Series-2015

(Image Courtesy: www.sakaaltimes.com, mbl2012.htba.in, mybadmintonbook.blogspot.com, www.youtube.com, epaper.timesofindia.com, www.thehindu.com).

  1. C. Rohit Yadav.
  2. Rahul Yadav Chittaboina.
  3. Harsheel Dani.
  4. Subankar Dey.
  5. Kaushal Dharmamer.
  6. Shreyansh Jaiswal.
  7. Aditya Joshi.
  8. Pratul Joshi.
  9. K. Ajay  Kumar.
  10. Sarang Lakhanee.
  11. Anand Pawar.
  12. R. M. V. Gurusai Dutt.
  13. Abhimanuyu Singh.
  14. Sameer Verma.
  15. Abhishek Yelegar.

Women Singles:

Rasika Raje

Rasika Raje, Saili Rane, P. C. Thulasi.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com, www.mid-day.com).

  1. Lalitha Dhayia.
  2. P. C. Thulasi.
  3. Rasika Raje.
  4. Saili Rane.

 Men Doubles:

Image Courtesy: Youtube.com

Manu Attri & B. Sumeet Reddy.
(Image Courtesy: Youtube.com).

(Image Courtesy: www.tribuneindia.com).

Akshay Dewalkar & Pranav Jerry Chopra.
(Image Courtesy: www.tribuneindia.com).

  1. Manu Attri/B. Sumeet Reddy.
  2. Akahay Dewalkar/Pranav Jerry Chopra.
  3. Arun Vishnu/Alwin Francis.
  4. Venkat Gaurav Prasad/M. Anilkumar Raju.
  5. Vineeth Manuel/S. Sanjeeth.
  6. Neeraj Rehman/Aditya nair.

Women Doubles:

Aparna Balan &Prajktha Sawant.

Aparna Balan & Prajktha Sawant.
(ImageCourtesy: www.malabarbadmintonacademy.com, www.indiatimes.com).

  1. Lalitha Dahiya/KomalAntil.
  2. Aparna Balan/Prajaktha Sawant.
  3. Neelakuri Sikki Reddy/K.Maneesha.
  4. Mohita Sahdev/Dhanya Nair.

Mixed Doubles:

Arun Vishnu & Aparna Balan.(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Arun Vishnu & Aparna Balan.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Akshay Dewalkar & Prajaktha Sawant.(ImageCourtesy: knowyourtown.co.in).

Akshay Dewalkar & Prajaktha Sawant.
(ImageCourtesy: knowyourtown.co.in).

Tarun Kona & Sikki Reddy.(Image Courtesy:sportsrediscovered.com).

Tarun Kona & Sikki Reddy.
(Image Courtesy:sportsrediscovered.com).

  1. Lalitha Dahiya/Dinesh Choudhry.
  2. K. Mannesha/Pranav Jerry Chopra.
  3. Prajktha Sawant/Akshay Dewalkar.
  4. Tarun Kona/Neelakuri Sikki Reddy.
  5. S., Poorvisha Ram/T. Hema Nagendra Babu.
  6. Aparna Balan/Arun Vishnu.

Tournament Name: Bahrain International Challenge 2015.

Tournament Dates: 03-November-2015 to 07-November-2015.

Category: International Challenge.

Venue: Shaikh Khalifa Sports City.

City: Isa Town.

Country: Bahrain.

Prizer Money: USD15,000.

Canara Bank All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 Result

Canara Bank All India Senior Ranking Badminton Tournament 2014 will be conducted by Padukone Sports Management under the aegis of Karnataka Badminton Association (KBA) and Badminton Association of India (KBI).

The qualifying rounds will be held till February 5 and over 500 matches are scheduled in five categories to qualify for the eight slots in the singles and four slots in the doubles events.

Former All England champion Prakash Padukone told reporters that as many as 600 players from 22 states will be participating in the event.

BAI will consider the performance of the players in this event for selecting them for various international tournaments in the coming months” Prakash said.

BAI, for the first time, will contribute prize money of Rs 5 lakh for the tournamentPrakash said.

“Yonex, the top Badminton racket and apparel manufacturing company will be the official equipment supplier for the event” Prakash said.

Badminton Association of India

Badminton Association of India

Results updated as of  08-Feb-2014

Winners

Men’s Singles

Anup Sridhar

Anup Sridhar

  • Sourabh Varma(PET) lost to Anup Sridhar(KTK)  21-18 8-21 21-14

Women’s Singles

Tanvi Lad

Tanvi Lad

  • Tanvi Lad(AI) beats Rituparna Das(AP) 21-17 21-19

Men’s Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) 21-9 22-20

Women’s Doubles

  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) beat Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER)  21-19 21-19

Mixed Doubles

Tarun Kona and Ashwini Ponnappa

Tarun Kona and Ashwini Ponnappa

  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) lost to Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) 21-14 21-14

Finals

Men’s Singles

Sourabh Varma

Sourabh Varma

  • Sourabh Varma(PET) beats Sameer Verma(MP) 21-16 21-15
  • Anup Sridhar(KTK) beats A. S. S. Siril Varma(AP) 21-15 18-21 21-13

Women’s Singles

Rituparna Das

Rituparna Das

  • Tanvi Lad(AI) beats Arundhati Pantawane(MAH) 21-13 20-22 21-16
  • Rituparna Das(AP) beat Sayali Gokhale(AI) 21-17 22-20

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-16 21-17
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat  Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER) 21-10 21-11

Women’s Doubles

Arathi Sara Sunil and Prajakta Sawant

Arathi Sara Sunil and Prajakta Sawant

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) 21-11 21-12
  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) beat Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) 21-14 21-17

Mixed Doubles

  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK)  21-14 21-16
  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) 21-13 21-16

Semi Finals

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Subhankar Dey(MAH) 21-17 14-21 21-16
  • Moheet Kamat(RLY) lost to Sameer Verma(MP)   21-12 21-13
  • Arvind Bhat(KTK) lost to A. S. S. Siril Varma(AP) 23-21 21-18
  • Chetan Anand B.(PET) lost to Anup Sridhar(KTK) 21-16 21-11

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Mudra Dhainje(AI) 0-1 Retired
  • Tanvi Lad(AI) beats Neha Pandit(AAI) 22-20 21-14
  • Aditi Mutatkar(PET) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-12 22-20
  • Rituparna Das(AP) beats Rasika Raje(MAH) 21-7 21-18

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG) 21-10 21-13
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP) lost to Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-13 16-21 21-13
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI) 21-18 21-13
  • Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER) beat Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET) 21-17 21-17

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB) 21-8 21-8
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP) 21-13 17-21 21-14
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) lost to Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP)  21-12 21-11
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) beat Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK)  21-17 21-13

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat  Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP) 21-13 21-14
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) beat Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI) 13-21 21-13 21-14
  • Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK) beat Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER) 21-19 13-21 21-19
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)  21-8 21-11

Quarter Finals

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Ashish Sharma(DLI) 21-8 21-17
  • Subhankar Dey(MAH) beats Chirag Sen(AI) 19-21 21-13 21-11
  • Moheet Kamat(RLY) beats Srujan Nandaluri(AP) 21-16 21-11
  • Sameer Verma(MP) beats Aditya Prakash(KTK) 21-19 23-21
  • Shreyansh Jaiswal(CG) lost to Arvind Bhat(KTK) 15-21 21-12 21-13
  • A. S. S. Siril Varma(AP) beats Abhishek Yeligar(KTK) 21-23 21-19 21-6
  • Oscar Bansal(CHG) lost to Chetan Anand B.(PET) 21-14 21-9
  • Talar Laa(AI) lost to Anup Sridhar(KTK) 21-11 21-11

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Trupti Murgunde(PET) 21-11 17-6 Retired
  • Mudra Dhainje(AI) beats Kanthi Visalakshi P.(TN) 21-10 21-18
  • Tanvi Lad(AI) beats Anita Ohlan(RLY) 21-13 21-9
  • Neha Pandit(AAI) beats Vrushali G.(AP) 21-12 16-21 21-11
  • Aditi Mutatkar(PET) beats Shriyanshi Pardeshi(MP) 21-16 21-14
  • Reshma Karthik(AI) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-19 21-7
  • Rasika Raje(MAH) beats Saili Rane(AI) 21-19 21-15
  • Rituparna Das(AP) beats Karishma Wadkar(MAH) 21-9 21-8

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)  beat Adarsh Kumar(KTK) and Vineeth Manuel(KTK) 21-15 21-14
  • Gopi Raju G.(AP) and Shivam Sharma(UP) lost to Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG) 11-21 21-16 21-18
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP) beat Shlok Ramchandran(AI) and Sanyam Shukla(AI) 21-18 21-16
  • Sankeerth B. R.(KTK) and Sahil Sipani(KTK) lost to Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER) 21-10 21-10
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP) beat Arjun M. R. (KER) and Chirag Shetty (MAH) 16-21 21-17 21-17
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Ram C. Vijay(KER) lost to Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI) 21-9 21-17
  • J. B. S. Vidyadhar(AP) and Srujan Nandaluri(AP) beat Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER)21-1715-2121-16
  • Guru Prasad D.(KTK) and Venkatesh Prasad S.(KTK) lost to Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET) 21-17 21-13

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Smirti Nagarkoti(UTR) and Saruni Sharma(UP) 22-20 21-9
  • Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB) beat Kristi Das(ASM) and Dimpal Hazarika(ASM) 21-11 21-6
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat Vaishnavi K.(AP) and Pooja M.(AP) 21-14 13-21 21-10
  • Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP) selected for semi finals
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) beat Rajni(DLI) and Shradha Srivastava(DLI) 21-7 21-15
  • Linymol P. S.(KER) and Sinymol P. S.(KER) lost to Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP) 21-9 21-13
  • Nimmi Patel(GUJ) and Anjali Rawat(GUJ) lost to Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK) 21-14 25-27 21-9
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI) beat Sanyogita Ghorpade(AI) and Maneesha K.(AP) 21-19 21-21 21-15

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET) beat Saurabh Sharma(HAR) and Ningshi Block Hazarika(ASM) 20-12 Retired
  • Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP) beat Arjun Reddy P.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP) 21-19 21-16
  • Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI) beat Abhinav Manota(PUJ) and Rachita Sahdev(PUJ) 21-14 22-20
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET) beat Pranaav Jerry Chopra(PET) and Maneesha K.(AP)18-21 21-13 21-16
  • Shlok Ramchandran(AI) and Meghana J.(AP) lost to Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK) 22-20 21-14
  • Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER) beat Venket Gaurav Pradad(CG) and Juhi Dewangan(CG)21-10 21-11
  • Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK) beat  Mohit Tiwari (UTR) and Swati Sharma (UTR) 14-21 21-9 21-12
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI) beat Gaurav Kalia(HAR) and Ekata Kalia(HAR) 21-16 21-17

Round 2

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET) beats Daniel Farid S.(KTK) 21-8 21-19
  • Ashish Sharma(DLI) beats Love Kumar(PNB) 23-21 15-21 21-17
  • Subhankar Dey(MAH) beats Hirak Jyoti Neog(ASM) 21-9 21-10
  • Prakash Jolly K.(KTK) lost to Chirag Sen(AI)  21-17 21-10
  • Rohan Castelino(KTK) lost to Moheet Kamat(RLY) 22-24 21-14 21-10
  • Srujan Nandaluri(AP) selected for Quarter finals
  • Sameer Verma(MP) beats Manish Gupta(CG)  21-7 21-10
  • Kanishq M.(AP) lost to Aditya Prakash(KTK) 21-15 21-16
  • Shreyansh Jaiswal(CG) beats Akshit Mahajan (HAR) 13-21 21-17 21-16
  • Arvind Bhat(KTK) selected for Quarter finals
  • Abhinav Manota(PNB) lost to A. S. S. Siril Varma(AP) 21-17 21-16
  • Abhishek Yeligar(KTK) beats Singh Abhimanyu(MP) 21-13 22-20
  • Oscar Bansal(CHG) beats Ketan Chahal(HAR) 22-20 21-15
  • Chetan Anand B.(PET) beats C. Rohit Yadav(AAI) 12-21 27-25 21-10
  • Arijeet Bose(MAH) beats Talar Laa(AI) 21-17 21-16
  • Siddharath Thakur(MAH) lost to Anup Sridhar(KTK)  21-9 21-16

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH) beats Ashwini Ponnappa(PET) 21-19 21-18
  • Shikha Gautam(KTK) lost to Trupti Murgunde(PET) 21-12 21-8
  • Mudra Dhainje(AI) beats Sampada Sahasrabuddhe(MAH)  21-8 21-19
  • Kanthi Visalakshi P.(TN) beats Sri Krishna Priya K.(AP) 21-19 17-21 21-17
  • Tanvi Lad(AI) beats Ruth Misha V.(KTK) 21-13 21-10
  • Anita Ohlan(RLY) selected for Quarter finals
  • Neha Pandit(AAI) beats Pooja D. (AP) 21-18 21-8
  • Vrushali G.(AP) beats Sonal More(MAH) 21-14 21-16
  • Sheshadri Sanyal(WB) lost to Aditi Mutatkar(PET) 21-12 21-12
  • Shriyanshi Pardeshi(MP) beats Riya Pillai(MAH)21-1321-16
  • Mahima Aggarwal(KTK) lost to Reshma Karthik(AI)  21-14 21-8
  • Sanchali Dasgupta(UP) lost to Sayali Gokhale(AI) 21-821-14
  • Rasika Raje(MAH) beats Juhi Dewangan(CG) 21-14 21-7
  • Kunnath Jacqueline Rose(KTK) lost to Saili Rane(AI) 21-15 21-11
  • Karishma Wadkar(MAH) beats Mohita Sahdev(AAI) 21-1921-14
  • Ekata Kalia(HAR) lost to Rituparna Das(AP) 21-7 21-18

Members Qualified for First Round

Men’s Singles

  • Sourabh Varma(PET)
  • Daniel Farid S.(KTK)
  •  Ashish Sharma(DLI)
  • Love Kumar(PNB)
  • Subhankar Dey(MAH)
  • Hirak Jyoti Neog(ASM)
  • Prakash Jolly K.(KTK)
  • Chirag Sen(AI)
  • Rohan Castelino(KTK)
  • Moheet Kamat(RLY)
  • Srujan Nandaluri(AP)
  • Saurav Kapoor(HAR)
  • Sameer Verma(MP)
  • Manish Gupta(CG)
  • Kanishq M.(AP)
  • Aditya Prakash(KTK)
  • Shreyansh Jaiswal(CG)
  • Akshit Mahajan (HAR)
  • Ajay Kumar K.(AP)
  • Arvind Bhat(KTK)
  • Abhinav Manota(PNB)
  • A. S. S. Siril Varma(AP)
  • Abhishek Yeligar(KTK)
  • Singh Abhimanyu(MP)
  • Oscar Bansal(CHG)
  • Ketan Chahal(HAR)
  • Chetan Anand B.(PET)
  • C. Rohit Yadav(AAI)
  • Arijeet Bose(MAH)
  • Talar Laa(AI)
  • Siddharath Thakur(MAH)
  • Anup Sridhar(KTK)

Women’s Singles

  • Arundhati Pantawane(MAH)
  • Ashwini Ponnappa(PET)
  • Shikha Gautam(KTK)
  • Trupti Murgunde(PET)
  • Mudra Dhainje(AI)
  • Sampada Sahasrabuddhe(MAH)
  • Kanthi Visalakshi P.(TN)
  • Sri Krishna Priya K.(AP)
  • Tanvi Lad(AI)
  • Ruth Misha V.(KTK)
  • Shruti Mundada(MAH)
  • Anita Ohlan(RLY)
  • Neha Pandit(AAI)
  • Pooja D. (AP)
  • Vrushali G.(AP)
  • Sonal More(MAH)
  • Sheshadri Sanyal(WB)
  • Aditi Mutatkar(PET)
  • Shriyanshi Pardeshi(MP)
  • Reshma Karthik(AI)
  • Riya Pillai(MAH)
  • Mahima Aggarwal(KTK)
  • Sanchali Dasgupta(UP)
  • Sayali Gokhale(AI)
  • Rasika Raje(MAH)
  • Juhi Dewangan(CG)
  • Kunnath Jacqueline Rose(KTK)
  • Saili Rane(AI)
  • Karishma Wadkar(MAH)
  • Mohita Sahdev(AAI)
  • Ekata Kalia(HAR)
  • Rituparna Das(AP)

Men’s Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Akshay Dewalkar (AI)
  • Adarsh Kumar(KTK) and Vineeth Manuel(KTK)
  • Gopi Raju G.(AP) and Shivam Sharma(UP)
  • Prem Singh Chouhan( RAJ) and  Manish Gupta(CG)
  • Manu Attri(AAI) and Sumeeth Reddy B.(AP)
  • Shlok Ramchandran(AI) and Sanyam Shukla(AI)
  • Sankeerth B. R.(KTK) and Sahil Sipani(KTK)
  • Rupesh Kumar K. T.(PET) and Sanave Thomas(KER)
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Hemanagendra Babu T.(AP)
  • Arjun M. R. (KER) and Chirag Shetty (MAH)
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Ram C. Vijay(KER)
  • Tarun K.(PET) and Jishnu Sanyal(AI)
  • J. B. S. Vidyadhar(AP) and Srujan Nandaluri(AP)
  • Bennet Antony(KER) and Suraj P. H.(KER)
  • Guru Prasad D.(KTK) and Venkatesh Prasad S.(KTK)
  • Alwin Francis(KER) and Arun Vishnu(PET)

Women’s Doubles

  • Prajakta Sawant(PET) and Arathi Sara Sunil(KER)
  • Smirti Nagarkoti(UTR) and Saruni Sharma(UP)
  • Amrita Mukherjee(WB) and Sheshadri Sanyal(WB)
  • Kristi Das(ASM) and Dimpal Hazarika(ASM)
  • Varsha Belawadi(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)
  • Vaishnavi K.(AP) and Pooja M.(AP)
  • Haritha M. H.(KER) and Pramada V.(AP)
  • Shruti Mundada(MAH) and Riya Pillai(MAH)
  • Jamuna Rani R.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP)
  •  Rajni(DLI) and Shradha Srivastava(DLI)
  • Linymol P. S.(KER) and Sinymol P. S.(KER)
  • Siki Reddy N.(AAI) and Meghana J.(AP)
  • Nimmi Patel(GUJ) and Anjali Rawat(GUJ)
  • Mahima Aggarwal(KTK) and Shikha Gautam(KTK)
  • Dhanya Nair(RLY) and Mohita Sahdev(AAI)
  • Sanyogita Ghorpade(AI) and Maneesha K.(AP)

Mixed Doubles

  • Tarun K.(PET) and Ashwini Ponnappa(PET)
  • Saurabh Sharma(HAR) and Ningshi Block Hazarika(ASM)
  • Prem Singh Chouhan(RAJ) and Garima Yadav(WP)
  • Arjun Reddy P.(AP) and Leela Lakshmi R.(AP)
  • Sanyam Shukla(AI) and Sanyogita Ghorpade(AI)
  • Abhinav Manota(PUJ) and Rachita Sahdev(PUJ)
  • Sanave Thomas(KER) and Prajakta Sawant (PET)
  • Pranaav Jerry Chopra(PET) and Maneesha K.(AP)
  • Shlok Ramchandran(AI) and Meghana J.(AP)
  • Hemanagendra Babu T.(AP) and Poorvisha S. Ram(KTK)
  • Ram C. Vijay(KER) and Arathi Sara Sunil(KER)
  • Venket Gaurav Pradad(CG) and Juhi Dewangan(CG)
  • Adarsh Kumar(KTK) and Nischitha G. M.(KTK)
  • Mohit Tiwari (UTR) and Swati Sharma (UTR)
  • Nanda Gopal K.(AAI) and Siki Reddy N.(AAI)
  • Gaurav Kalia(HAR) and Ekata Kalia(HAR)