Tag Archives: Bhaskar Chakraborty

Syed Modi International Badminton Championships 2016, Lucknow – India

Syed Modi International 2016

Day6, 31-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth won against HUANG Yuxiang of China 21-13, 14-21, 21-14.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia 14-21, 24-22, 21-8.

Day5, 30-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K Srikanth won against Boonsak Ponsana of Thailand 21-14, 21-7.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR won against KIM Gi Jung [2]\KIM Sa Rang of Korea 25-23, 13-21, 21-17.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea 21-14, 21-16.

Day4, 29-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: www.zimbio.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: www.zimbio.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s GOH Soon Huat 21-17, 18-21, 24-22.
  2. PARUPALLI Kashyap [4] lost to HUANG Yuxiang of China 21-16, 18-21, 21-15.
  3. Harsheel DANI lost to SHI Yuqi of China 21-14, 21-11.

Men’s Doubles:

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar. (Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar.
(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING Denmark 22-20, 11-21, 23-21.
  2. Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR lost to Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia 21-17, 21-13.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI Thailand 23-21, 21-17.

Day3, 28-Jan-2016:

Men’s Singles:

kashyap

Harsheel Dani.

Harsheel Dani.

  1. Shreyansh JAISWAL lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 21-10, 21-18.
  2. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN 21-9, 21-12.
  3. PARUPALLI Kashyap [4] beat China’s ZHU Siyuan 21-19, 21-10.
  4. Harsheel DANI beat Korea’s LEE Dong Keun [7] 21-15, 21-10.

Women’s Doubles:

Ashwini & Jwala Gutta.(Image Courtesy: www.veethi.com).

Ashwini & Jwala Gutta.
(Image Courtesy: www.veethi.com).

  1. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT lost to Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK Netherlands 21-17, 21-17.
  2. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA won against Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI 21-9, 21-10.
  3. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand 21-11, 21-17.
  4. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL lost to Shizuka MATSUO [5]\Mami NAITO of Japan 21-9, 21-11.
  5. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING of Denmark 21-19, 21-6.

Men’s Doubles:

  1. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD lost to Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV 21-14, 21-7.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR India beat Indonesia’s Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI 21-13, 21-14.
  3. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth lost to Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN 21-7, 21-12.

Mixed Doubles:

  1. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India lost to SHIN Baek Cheol [3]\CHAE Yoo Jung of Korea 21-11, 21-9.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia 21-14, 21-17.
  3. Arun VISHNU\Aparna BALAN lost to Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia 21-13, 21-17.

Day2, 27-Jan-2016:

Men’s Singles:

Ajay Jayaram.(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Ajay Jayaram.
(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

sameer verma. (Image Courtesy: www.india.com).

sameer verma.
(Image Courtesy: www.india.com).

Sai Praneeth. (Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Anand Pawar.(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Anand Pawar.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI 21-4, 21-10.
  2. Joo Ven SOONG of Malaysia beat Chinese Taipei’s Tzu Wei WANG 21-18, 21-17.
  3. Misha ZILBERMANof Israel beat Indonesia’s Ginting ANTHONY [16] 23-21, 22-20.
  4. Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN of Malaysia beat R. M. V. Gurusaidutt 21-10, 21-17.
  5. Sho SASAKI [8] of Japan beat Utkarsh ARORA 21-11, 21-6.
  6. GOH Soon Huat of Malaysia beat Aditya PRAKASH 21-11, 21-12.
  7. JEON Hyeok Jin [10] of Korea beat Kaushal DHARMAMER 26-24, 18-21, 21-10.
  8. K. Ajay Kumar beat Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB 21-13, 21-18.
  9. SON Wan Ho [3] of Korea beat Siddharth JAKHAR 21-6, 21-12.
  10. Zulfadli ZULKIFFLI of Malaysia beat Indonesia’s Wibowo KHO HENRIKHO 21-9, 21-10.
  11. Giap Chin GOH Malaysia beat France’s Thomas ROUXEL 15-21, 21-9, 22-20.
  12. Aditya JOSHI beat Satinder MALIK also from India 21-10, 22-20.
  13. Ajay JAYARAM [6] beat India’s Rupinder SINGH 21-14, 21-13.
  14. Shreyansh JAISWAL beat India’s Talar LAA 21-18, 21-15.
  15. Boonsak PONSANA [11 of Thailand beat India’s Siril VERMA 21-8, 21-18.
  16. Pratul JOSHI beat Scotland’s Alistair CASEY 21-12, 19-21, 21-14.
  17. Christie JONATAN of Indonesia beat Sarang LAKHANEE 21-6, 21-16.
  18. HSU Jen Hao [9] of Chinese Taipei beat Subhankar DEY 21-13, 21-18.
  19. Sameer VERMA beat Thailand’s Pannawit THONGNUAM 21-14, 21-11.
  20. HUANG Yuxiang of China beat H. S. Prannoy [5] 21-12, 21-17.
  21. Anand PAWAR defeated Mohit KAMAT 21-10, 21-14.
  22. ZHU Siyuan of China defeated Japan’s Takuma UEDA [13] 21-14, 21-14.
  23. Zi Liang Derek WONG of Singapore defeated Ansal YADAV 21-18, 21-10.
  24. PARUPALLI Kashyap [4] defeated Oscar BANSAL 21-18, 21-11.
  25. Harsheel DANI beat Harshit AGGARWAL also from India 21-11, 21-9.
  26. B. Sai Praneeth [15] beat Iran’s Farzin KHANJANI 21-5, 21-7.
  27. Petr KOUKAL of Czech Republic beat Abhishek YELEGAR 21-13, 19-21, 21-19.
  28. LEE Dong Keun [7] of Korea beat Sachin RAWAT 21-7, 21-13.
  29. Wei Feng CHONG of Malaysia beat Kartik JINDAL 21-19, 21-17.
  30. Tanongsak SAENSOMBOONSUK [14]of Thailand beat Indonesia’s Wisnu Yuli PRASETYO 21-2, 21-15.
  31. SHI Yuqi of China beat Siddharath THAKUR 21-15, 21-4.
  32. Sourabh VARMA beat India’s Rahul Yadav CHITTABOINA 21-12, 21-15.
  33. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Joo Ven SOONG 21-18, 21-14.
  34. K. Ajay Kumar lost to JEON Hyeok Jin [10] of Korea 15-21, 21-13, 21-9.
  35. Shreyansh JAISWAL beat India’s Ajay JAYARAM [6] 21-18, 15-21, 21-15.
  36. Pratul JOSHI lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 11-21, 21-13, 21-16.
  37. PARUPALLI Kashyap [4] beat Singapore’s Zi Liang Derek WONG 21-14, 26-28, 21-17.
  38. Sameer VERMA lost to HUANG Yuxiang of China 19-21, 21-12, 21-17.
  39. Anand PAWAR of India lost to ZHU Siyuan of China 20-22, 21-12, 21-16.
  40. Harsheel DANI beat India’s B. Sai Praneeth [15] 14-21, 21-17, 21-16.
  41. Aditya JOSHI lost to Giap Chin GOH of Malaysia 17-21, 21-16, 21-17.

Women’s Singles:

Sindhu
1 .Natalia PERMINOVA Russia defeated Iran’s Negin AMIRIPOUR 21-10, 16-21, 21-11.
2. HE Bingjiao of China beat Singapore’s Xiaoyu LIANG 21-17, 21-15.
3. Porntip BURANAPRASERTSUK of Thailand defeated Malaysia’s Yen Mei HO 21-19, 21-14.
4. P. C. Thulasi lost to Busanan ONGBUMRUNGPHAN [7] of Thailand 21-14, 21-23, 21-19.
5. Tanvi LAD lost to SUNG Ji Hyun [2] of Korea 21-9, 21-6.
6. VENKATA SINDHU Sindhu [3] beat India’s Mukherjee RIYA 21-6, 21-7.

Men’s Doubles:

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  1. LEE Sheng Mu [8]\TSAI Chia Hsin of Chinese Taipei beat Alwin FRANCIS\KONA Tarun 21-10, 21-16.
  2. V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia defeated Japan’s Hirokatsu HASHIMOTO\Noriyasu HIRATA 21-14, 21-12.
  3. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD defeated Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI\Farzin KHANJANI 21-8, 21-17.
  4. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR defeated Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY 21-16, 21-19.
  5. Bodin ISSARA\Nipitphon PUANGPUAPECH of Thailand defeated Indonesia’s Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO 21-11, 21-13.
  6. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN India defeated U.S.A.’s Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT 21-9, 16-21, 21-9.
  7. Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN of Denmark defeated Thailand’s Puavaranukroh DECHAPOL\Kedren KITTINUPONG 21-13, 21-10.
  8. Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia defeated Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR 21-17, 21-13.
  9. Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI of Indonesia defeated Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB\Abdelrahman KASHKAL 21-7, 21-9.
  10. Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV of Russia beat Germany’s Michael FUCHS\Johannes SCHOETTLER 21-14, 21-16.
  11. KO Sung Hyun [4]\SHIN Baek Cheol of Korea beat Manu ATTRI\B. Sumeeth Reddy 21-18, 21-16.
  12. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth beat G. Gopi Raju\Arjun Kumar Reddy MALGARI 30-29, 14-21, 21-16.
  13. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN defeated Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT of U.S.A. 21-9, 16-21, 21-9.

Mixed Doubles:

Aparna & Arun.(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Aparna & Arun.
(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

  1. Ronald ALEXANDER [8]\Melati Daeva OKTAVIANI of Indonesia beat Aditya NAIR\Smriti NAGARKOTI 21-10, 21-6.
  2. Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia beat Korea’s KIM Gi Jung\SHIN Seung Chan 21-18, 21-14.
  3. Sudket PRAPAKAMOL\Saralee THOUNGTHONGKAM of Thailand beat Chinese Taipei hi-Lin WANG\Chia Hsin LEE 21-16, 21-12.
  4. Phillip CHEW\Jamie SUBANDHI of U.S.A. beat Dinesh CHAUDHRY\Lalita DAHIYA 21-7, 21-9.
  5. Solgyu CHOI [4]\EOM Hye Won of Korea beat Kamaldeep SINGH\Komal ANTIL 21-7, 21-10.
  6. Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia beat Bhaskar CHAKRABORTY\Rachita SAHDEV 21-18, 21-15.
  7. Rodion KARGAEV\Ekaterina BOLOTOVA of Russia beat Egypt’s Abdelrahman KASHKAL\Hadia HOSNY 21-13, 21-11.
  8. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat France’s Ronan LABAR\Emilie LEFEL 21-7, 18-21, 22-20.
  9. Arun VISHNU\Aparna BALAN beat India’s Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha 21-17, 21-18.
  10. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN lost to HE Jiting\DU Yue of China 21-10, 21-9.
  11. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy won against India’s Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani 21-3, 21-11.

Women’s Doubles:

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.(Image Courtesy: www.topnews.in).

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.
(Image Courtesy: www.topnews.in).

  1. CHANG Ye Na [1]\LEE So Hee Korea beat Pooja D.\Kuhoo GARG (Walkover).
  2. DU Yue\LI Yinhui of China beat Malaysia’s Amelia Alicia ANSCELLY\Fie Cho SOONG 21-13, 23-25, 21-18.
  3. Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK of Netherlands beat Sudha Kalyani\Juhi DEWANGAN 21-5, 21-11.
  4. Ekaterina BOLOTOVA\Evgeniya KOSETSKAYA of Russia beat Indonesia’s Della Destiara HARIS\Rosyita Eka PUTRI SARI 21-12, 17-21, 22-20.
  5. GO Ah Ra [7]\YOO Hae Won of Korea beat Gauri ASAJI\Saruni SHARMA 21-6, 21-6.
  6. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT beat Chinese Taipei’s HSU Ya Ching\PAI Yu Po 21-13, 13-21, 21-17.
  7. Jongkolphan KITITHARAKUL\Rawinda PRAJONGJAI of Thailand beat Bulgaria’s Gabriela STOEVA [8]\Stefani STOEVA 21-13, 21-8.
  8. Johanna GOLISZEWSKI\Carla NELTie of Germany beat Egypt’s Nadine ASHRAF\Menna ELTANANY 21-7, 21-5.
  9. JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea beat Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL 21-2, 21-2.
  10. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Sara NAQVI\Riya PILLAI 21-7, 21-11.
  11. Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand beat Malaysia’s Vivian Kah Mun HOO [4]\Khe Wei WOON 21-18, 16-21, 21-13.
  12. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA beat England’s Heather OLVER\Lauren SMITH 21-6, 21-14.
  13. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHi beat Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI 21-15, 21-10.
  14. Anggia Shitta AWANDA\Mahadewi Istirani NI KETUT of Indonesia beat Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA 21-7, 21-14.
  15. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL defeated Farha MATHER\Karishma WADKAR 21-9, 21-14.

Day 1, 26-Jan-2016 (Qualification Rounds):
Mixed Doubles:

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

1. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Utkarsh ARORA\Mohita SAHDEV 21-16, 21-17.
2. Satinder MALIK\Teenu DAHIYA beat Kashish SHARMA\Daksha GAUTAM 21-14, 21-15.
3. Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI beat Vishal THAKRAN\Seema PANCHAL 21-19, 21-14.
4. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Saurabh SHARMA\Pooja D. (Walkover).
5. HE Jiting\DU Yue of China beat Shlok RAMCHANDRAN\Kuhoo GARG 21-16, 21-13.
6. Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN beat Rushikesh MALI\Rucha NIKAM 21-12, 21-10.
7. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat VINAY KUMAR singh\Mukherjee RIYA 21-16, 21-15.
8. K. Nandagopal\J. Meghana beat B. Sumeeth Reddy\S. Poorvisha Ram 21-18, 21-13.
9.  Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
10. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
11. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
12. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.
13. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
14. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
15. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
16. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.

Men’s Doubles: 

Alwyn Francis & Tarun Kona. (Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

Alwyn Francis & Tarun Kona.
(Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

1. Arun GEORGE\Santosh RAVURI beat Abhinav PRAKASH\Ravinder SINGH 22-20, 22-24, 21-14.
2. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTObeat K. Dilshad\P. H. Suraj21-17, 21-18.
3. Mayank BEHAL\Tanveer GILL beat Harinder MALIK\Satinder MALIK21-16, 21-19.
4. HE Jiting\TAN Qiang beat Utkarsh ARORA\Vighnesh DEVLEKAR21-11, 22-20.
5. Arjun M.R.\Chirag SHETTY beat Chandrabhusan TRIPATHI\Brijesh YADAV21-15, 21-8.
6. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Rohan KAPOOR\Saurabh SHARMA22-20, 21-17.
7. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Dinesh CHAUDHRY\Rushikesh MALI21-6, 21-10.
8. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Arjun M.R.\Chirag SHETTY21-14, 21-11.
9. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO beat Mayank BEHAL\Tanveer GILL 21-18, 21-10.
10. HE Jiting\TAN Qiang beat Jishnu SANYAL [4]\Shivam SHARMA 21-18, 21-12.
11. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Arun GEORGE\Santosh RAVURI21-14, 21-19.

Women’s Doubles:

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.(Image Courtesy: www.thehindu.com).

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.
(Image Courtesy: www.thehindu.com).

1. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Komal ANTIL\Lalita DAHIYA 21-3, 21-13.
2. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI21-8, 22-20.
3. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL beat Prabhjyot KOUR\VADDEPALLY Pramada21-10, 21-7.

Women’s Singles:

Ruthvika. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

Ruthvika.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

  1. GADDE Ruthvika Shivani beat Rasika RAJE21-12, 21-5.
  2. Jin Wei GOHbe at Riya PILLAI21-10, 21-6.
  3. Mugdha AGREY beat Harika VELUDURTHI21-16, 21-19.
  4. Negin AMIRIPOUR beat Seema PANCHAL21-13, 21-6.
  5. Sara NAQVI beat Rucha NIKAM21-16, 21-14.
  6. Lekha SHEHANI beat Lalita DAHIYA21-13, 21-12.
  7. Mukherjee RIYA beat Teenu DAHIYA21-1, 21-7.
  8. Kuhoo GARG beat Komal ANTIL21-14, 21-7.
  9. Negin AMIRIPOUR beat Kuhoo GARG18-21, 21-18, 21-13.
  10. Mukherjee RIYA beat Mugdha AGREY21-17, 21-15.
  11. Lekha SHEHANI beat Sara NAQVI21-16, 21-9.

Men’s Singles:

Karan Rajan.(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

Karan Rajan.
(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

  1. Vipul SAINI beat Abhishek SINGH (Walkover).
  2. N. V. S. Vijetha beat Arun Kumar ASHOK KUMAR 21-14, 21-14.
  3. Ansal YADAV beat Ameya OAK (Walkover).
  4. Mayank BEHAL beat Jaswinder SINGH (Walkover).
  5. Rupinder SINGH beat Saurav KAPOOR 21-15, 21-18.
  6. Satinder MALIK beat Aman KUMAR (Walkover).
  7. Utkarsh ARORA beat Ahmad Faheem YARI (Walkover).
  8. Karan Rajan RAJARAJAN beat Siddharth PRATAP SINGH (Walkover).
  9. Siddharth JAKHAR beat Saurav AGRAWAL 21-8, 21-9.
  10. Kartik JINDAL beat Chirag SEN 26-24, 21-19.
  11. Sachin RAWAT beat Parteek MAHAJAN (Walkover).
  12. Ashish SHARMA beat Rajat JOON 21-9, 23-21.
  13. Abhyansh SINGH beat Manish GUPTA 21-19, 22-20.
  14. Ankit MALIK beat Siddhant SALAR 21-18, 22-20.
  15. Rupinder SINGH beat Karan Rajan RAJARAJAN 22-20, 21-18.
  16. Mohit KAMAT beat Vipul SAINI 21-10, 17-21, 21-16.
  17. Ansal YADAV beat N. V. S. Vijetha 19-21, 21-18, 21-18.
  18. Kartik JINDAL beat Abhyansh SINGH 21-16, 21-13.
  19. Satinder MALIK beat Ankit MALIK 21-16, 16-21, 21-16.
  20. Utkarsh ARORA beat Mayank BEHAL 3-2 (Retired).
  21. Sachin RAWAT beat Gurpartap Singh DHALIWAL 23-21, 21-14.
  22. Siddharth JAKHAR beat Ashish SHARMA 21-10, 21-9.
  23. Jin Wei GOHGADDE beat Ruthvika Shivani 21-14, 24-22.

List of Indian Participants:

Men Singles:

  1. Kidambi Srikanth (1).
  2. Parupalli Kashyap (4).
  3. H. S. Prannoy (5).
  4. Ajay Jayaram (6).
  5. B. Sai Praneeth (15).
  6. Harshit Agarwal.
  7. Saurav Agarwal.
  8. Utkarsh Arora.
  9. Oscar Bansal.
  10. Harsheel Dani.
  11. Subhanker Dey.
  12. Adithya Joshi.
  13. Pratul Joshi.
  14. Mohit kamat.
  15. Abishek Yelegar.
  16. Aazad Yadav.
  17. Ansal Yadav.
  18. Siril Verma.
  19. Sameer Verma.
  20. Sourab Verma.
  21. Siddharth Thakur.
  22. Rupinder Singh.
  23. Jaswinder Singh.
  24. Abyansh Singh.
  25. Abishek Singh.
  26. Abhimanyu Singh.
  27. Ashish Sharma.
  28. Chirag Sen.
  29. Siddhant Salar.
  30. Vipul Saini.
  31. Karan Rajan Rajarajan.
  32. Sachin Rawat.
  33. R. M. V. Gurusai Dutt.
  34. Aneet Kumar Repudi.
  35. Aditya Prakash.
  36. Anand Pawar.
  37. Shubham Prajapati.
  38. Ameya Oak.
  39. Arsalan Naqvi.
  40. N. V. S., Vijetha
  41. Kiran Kumar Mekala
  42. Satinder Malik.
  43. Prateek Mahajan.
  44. Ankit Malik.
  45. Talar Laa.
  46. Arun Kumar.
  47. Amar Kumar.
  48. Saurav Kapoor.

Women Singles:
1. Saina Nehwal (1).
2. P. V. Sindhu (3).
3. Mugdha Agrey.
4. Antil.Komal
5. Gauri Asaji.
6.Ruthvika Shivani Gadde.
7. Kuhoo Garg.
8.Vrushali Gummadi.
9.Vaishnavi Iyer.
10. Vaishnavi Kaari.
11.Reshma Karthik.
12.Preethi Konadam.
13.Prabhjyot Kour.
14. Sri Krishna Priya Kudaravalli.
15. Tanvi Lad (4).
16. Shruti Mundada.
17. Smriti Nagarkoti.
18. Sara Naqvi.
19. Rucha Nikam.
20. P. C.Thulasi
21. Seema Panchal.
22. Riya Pillai.
23. Anura Prabhudesai.
24. Rasika Raje.
25. Saili Rane.
26. Riya Mukherjee.
27. Ira Sharma.
28. Pardeshi Shreyanshi.
29. Amolika Sisodiya Singh .
30. Shraddha Srivastava.
31. Sraddha Tiwari.
32. Harika Veludurthi.
33. Karishma Wadkar.

Men Doubles:

  1. Utkarsh Arora\Vighnesh Devlekar.
    2. Manu Attri\B., Sumeeth Reddy.
    3. Mayank Behal\Tanveer Gill.
    4. Kapil Chaudhary\Vinay Kumar Singh (1).
    5. Dinesh Chaudhry\ Rushikesh Mali.
    6. Pranaav Jerry Chopra\Akshay Dewalkar.
    7. Guru Prasad D.\Adarsh Kumar.
    8. Alwin Francis\Tarun Kona.
    9. Gopi Raju G.\Arjun Kumar Reddy Malgari.
    10. Krishna Prasad Garaga\Satwiksairaj Rankireddy.
    11. Arun George\Santosh Ravuri.
    12. Manish Gupta\Pavan Malik.
    13. Dilshad K.\Suraj P. H.
    14. Nandagopal K.\Shlok Ramchandran.
    15. Rohan Kapoor\Saurabh Sharma.
    16. Anilkumar Raju M.\Venkat Gaurav Prasad.
    17. Arjun M.R.\Chirag Shetty.
    18. Harinder Malik\Satinder Malik.
    19. Vineeth S.Manuel\Sanjeeth (3).
    20. AbhinavPrakash\Ravinder Singh.
    21. Jishnu Sanyal\Shivam Sharma (4).
    22. Tushar Sharma\Harsh Singh.
    23. Kamaldeep Singh\Neeraj Vashist.
    24. Chandrabhusan Tripathi\Brijesh Yadav

Women Doubles:

  1. Jwala Gutta\Ashwini Ponappa (6).
  2. Komal ANTIL\Lalita DAHIYA
  3. Gauri ASAJI\Saruni SHARMA.
  4. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT.
  5. Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA.
  6. Pooja D.,\Kuhoo GARG.
  7. Sudha Kalyani D., \Juhi DEWANGAN.
  8. Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL.
  9. GHORPADE, Sanyogita\J., Meghana (1).
  10. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI.
  11. K., Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy.
  12. Prabhjyot KOUR\Pramada VADDEPALLY.
  13. Farha MATHER\Karishma WADKAR.
  14. Shruti MUNDADA\Anura PRABHUDESAI.
  15. Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI.
  16. Dhanya NAIR\Mohita SAHDEV.
  17. Sara NAQVI\Riya PILLAI (2).
  18. Poorvisha Ram S.,\Arathi Sara SUNIL .
  19. Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI.

Mixed Doubles:

  1. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN.
  2. Aditya NAIR [PFQ]\Smriti NAGARKOTI.
  3. Kamaldeep SINGH [PFQ]\Komal ANTIL.
  4. Manu ATTRI\Ashwini PONNAPPA.
  5. Bhaskar CHAKRABORTY [PFQ]\Rachita SAHDEV.
  6. Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani.
  7. Dinesh CHAUDHRY [PFQ]\Lalita DAHIYA.
  8. Arun VISHNU\Aparna BALAN.

Name of the Tournament: Syed Modi International Badminton Championships.

Tournament dates: 26-Jan-2016 to 31-Jan-2016.

Category: Grand Prix Gold.

Venue: BBD U.P. Badminton Academy.

City: Lucknow.

Country: India.

Prize Money: USD120,000/-.

Sara Delhi State Open Ranking Badminton Championship 2015 – Results

Sara Delhi State Open Championship-2015                                        The Prize WInners group photograph.

Sara Delhi State Open Ranking Badminton Championship 2015, Under the aegis of Delhi Capital Badminton association conducted @ the Ludlow castle, gymnasium hall, Delhi concluded on 05-Oct-2015.

The following are the results of the tournament.

Under 13 Category:

Boys Singles:
1 Mayank Choudhary.
2 Chirag Khatri.

Girls Singles:
1 Aashi Rawat.
2 Aditi Bhat.

Boys Doubles:
1 Hariom/Savyasai Tomar.
2 Advit Bhargava/Sataksh Singh.

Girls Doubles:
1 Aashi Rawat/Aditi Bhat.
2 Ishani Waldia/Sana Verma.

Under 15 Category:

Boys Singles:
1 Pushaan Leo Paul.
2 Sachin Joshi.

Girls Singles:
1 Aditi Bhat.
2 Ananya Goel.

Boys Doubles:
1 Manan Shingari/Manish Singh.
2 Harsh Rana/Naman Bhargava.

Girls Doubles:
1 Aditi Bhat/Adya Parashar.
2 Aashi Rawat/Durva Gupta.

Under 17 Category:

Boys Singles:
1 Rahul Patel.
2 Utsav Soi.

Girls Singles:
1 Namita Pathania.
2 Pranjal Taneja.

Boys Doubles:
1 Anant Bhardwaj/Anmol Khosla.
2 Pranay Aggarwal/Rahul Patel.

Girls Doubles:
1 Anamika Kashyap/Pranjal Taneja.
2 Kavya Gandhi/Khushboo Kumar.

Under 19 Category:

Boys Singles:
1 Kaustubh Rawat.
2 Subham Gusain.

Girls Singles:
1 Anamika Kashyap.
2 Namita Pathania.

Boys Doubles:
1 Arjun Gupta/Narendra Koranga.
2 Arjun Sachdeva/Kaustubh Rawat.

Girls Doubles:
1 Kavya Gandhi/Khushboo Kumar.
2 Adya Parashar/Riya Khatri.

Mixed Doubles:
1 Arjun Sachdeva/Pranjal Taneja.
2 Anant Bhardwaj/Khushboo Kumar.

Men/Women Category:

Men’s Singles:
1 Kaustubh Rawat.
2 Bhaskar Chakraborty.

Women’s Singles:
1 Namita Pathania.
2 Gouri Asija.

Men’s Doubles:
1 Jayank Ahuja/Nishant Dua.
2 Bhaskar Chakraborty/Himanshu Kharbanda.

Mixed Doubles:
1 Bhaskar Chakraborty/Noor Chatwal.
2 Sarmukh Singh/Malika Dang.

78th Senior National Badminton Championships-2013 Indian Results

The 78th Senior National Badminton tournament was held in New Delhi from 16th December to 23rd December 2013. We will bring you the Indian Results.

Badminton Association of India

Badminton Association of India

Winners

Mens Singles

K.Srikanth

K.Srikanth

  • Srikhanth.K

Womens Singles

P.V.Sindu

P.V.Sindu

  • Sindhu .P.V

Mens Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar in action

  • Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Womens Doubles

Ashwini Ponnappa and Jwala Gutta

Ashwini Ponnappa and Jwala Gutta

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa

MIXED DOUBLES

  • Arun vishnu and Aparna Balan

Qualified for  Finals

Mens Singles

  • Srikhanth.K
  • GurusaiDutt.R.M.V

Womens Singles

  • Sindhu .P.V
  • Rituparna Das

Mens Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar
  • Manu Attri and Sumeeth Reddy

Womens Doubles

  • Pradnya Gadre and Siki Reddy. N
  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa

Mixed Doubles

  • Arun vishnu and Aparna Balan
  • Tarun.K and Ashwini Ponnappa

 Qualified for Semi Finals

Mens Singles

  • Kashyap.P
  • Srikhanth. K
  • Sai Pranneth.B
  • Gurusaidutt R.M.V

Womens Singles

  • Sayali Gokhale
  • Rituparna Das
  • Arunthathi Panthavarne
  • Sindhu P.V

Mens Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar
  • Rupesh Kumar K.T and Sanave Thomas
  • Alwin Francis and Arun Vishnu
  • Manu Attri and Sumeeth Reddy. B

Womens Doubles

  • Pradnya Gadre and Siki Reddy. N
  • Sindhu P.V and Aparna Balan
  • Prajakta Sawanth and Arathi Sara Sunil
  • Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa

Mixed Doubles

  • Tarun.k and Ashwini Ponnapa
  • Nanda Gopal. K and Siki Reddy. N
  • Chirag Sen and Kuhoo Garg
  • Arun Vishnu and Aparna Balan

Qualified for Quarter Finals

Mens Singles

  • Pranoy .H.S
  • Kashyap.P
  • Anand Pawar
  • Srikhanth.K
  • Sai Pranneth.B
  • Ajay Jayaram
  • Sourabh Varma
  • Gurusaidutt R.M.V

Womens Singles

  • Arathi Sara Sunil
  • Sayali Gokhale
  • TanviLad
  • Rituparna Das

Members Participating List :

Men:s Singles

  • Kashyap P.
  • Gurusaidutt R. M. V.
  • Ajay Jayaram
  • Anand Pawar
  • Srikanth K.
  • Sai Praneeth B.
  • Prannoy H. S.
  • Sourabh Varma
  • Arvind Bhat
  • Anup Sridhar
  • Subhankar Dey
  • Sameer Verma
  • Rohit Yadav C.
  • Abhimanyu Singh
  • Pratul Joshi
  • Oscar Bansal

Womens Singles

  • Saina Nehwal
  • Sindhu P. V.
  • Arundhati Pantawane
  • Tanvi Lad
  • Thulasi P. C.
  • Saili Rane
  • Sayali Gokhale
  • Trupti Murgunde
  • Mudra Dhainje
  • Jacqueline Rose Kunnath
  • Ruthvika Shivani G
  • Mohita Sahdev.
  • Arathi Sara Sunil
  • Neha Pandit
  • Rituparna Das
  • Riya Pillai

Mens Doubles

  • Pranaav Jerry Chopra
  • Akshay Dewalkar
  • Manu Attri
  • Sumeeth Reddy B.
  • Alwin Francis
  • Arun Vishnu
  • Rupesh Kumar K. T.
  • Sanave Thomas
  • Tarun K.
  • Jishnu Sanyal
  • Deepak Khatri
  • Venket Gaurav Pradad
  • Nanda Gopal K.
  • Hemanagendra Babu T.
  • Pranav S.
  • Ram C. Vijay

Womens Doubles

  • Pradnya Gadre
  • Siki Reddy N.
  • Jwala Gutta
  • Ashwini Ponnappa
  • Aparna Balan
  • Sindhu P. V.
  • Sanyogita Ghorpade
  • Maneesha K.
  • Prajakta Sawant
  • Arathi Sara Sunil
  • Varsha Belawadi
  • Nischitha G. M
  • Dhanya Nair.
  • Mohita Sahdev
  • Amrin Mubarak G.
  • Anees Kowser J.

Mixed Doubles

  • Tarun K.
  • Ashwini Ponnappa
  • Arun Vishnu
  • Aparna Balan
  • Nanda Gopal K.
  • Siki Reddy N.
  • Abhinav Manota
  • Rachita Sahdev
  • Sanyam Shukla
  • Sanyogita Ghorpade
  • Pawan Malik
  • Juhi Dewangan
  • Gaurav Kalia
  • Ekata Kalia
  • Prem Singh Chouhan
  • Garima Yadav

Bangladesh International Open Badminton Challenge 2013 Indians Results

The Bangladesh international badminton tournament conducted recently  from 3rd December to 5th December in Dhaka, Bangaladesh . We bring you the Indian results.

bwf-world-championships

bwf-world-championships

Winners

Men:s Singles

Hsu JenHao of China Thaipai

Women: Singles

Pai Hsiao Ma of Thailand

Men:s Doubles

Liang Jui Wei and Liao Kuan Hao of  China Thaipai

Womens:Doubles

prajakta Sawant

prajakta Sawant

Prajakta Sawant and Arathi Sara Sunil of India

Mixed Doubles

Gaurav Venkat and Juhi Dewangan of India

Members participating from India

Men:s Singles

  • Ratikanta  Saha
  • ArunKumar AshokKumar
  • Chetan Anand
  • PremSingh Chouhan
  • Ketan Chahal
  • Subhankar Dev
  • Deepak Khatri
  • Gaurav Venkat
  • Dilshad. K

Women: Singles

  • Saili Rane
  • Dhanya Nair
  • Mohita Sahdev
  • Sanskriti Chhabra
  • Trupti Murgunde
  • Juhi Dewangan
  • Arathi SarA Sunil

Men:s Doubles

  • Jagadish Yadav.
  • Prem Singh Chouhan
  • Shiva Kumar Muthyal
  • Abhishek Ahlawat
  • Gaurav Venka
  • Dilshad  K
  • Sanjeeth.S
  • Ankush Joshi
  • Anilkumar Raju.M
  • Bhaskar Chakraborty
  • Deepak Khatri
  • Sunjith.S

Women:s Doubles

  • Mohita Sahadev
  • Dhanya Nair
  • Kristi Das
  • Arathi Sara Sunil
  • Sanskriti Chhabra
  • Prajakta Sawant

Mixed Doubles

  • Abhijeet Naimpally
  • Abhishek Ahlawat
  • Gaurav Venkat
  • Trupti Murgunde
  • Sanskriti Chhabra
  • Juhi Dewangan