Tag Archives: Ashish SHARMA

Syed Modi International Badminton Championships 2016, Lucknow – India

Syed Modi International 2016

Day6, 31-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth won against HUANG Yuxiang of China 21-13, 14-21, 21-14.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia 14-21, 24-22, 21-8.

Day5, 30-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K Srikanth won against Boonsak Ponsana of Thailand 21-14, 21-7.

Men’s Doubles:

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR won against KIM Gi Jung [2]\KIM Sa Rang of Korea 25-23, 13-21, 21-17.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea 21-14, 21-16.

Day4, 29-Jan-2016:

Men’s Singles:

Kidambi Srikanth. (Image Courtesy: www.zimbio.com).

Kidambi Srikanth.
(Image Courtesy: www.zimbio.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s GOH Soon Huat 21-17, 18-21, 24-22.
  2. PARUPALLI Kashyap [4] lost to HUANG Yuxiang of China 21-16, 18-21, 21-15.
  3. Harsheel DANI lost to SHI Yuqi of China 21-14, 21-11.

Men’s Doubles:

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar. (Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

pranaav jerry Chopra & akshay dewalkar.
(Image Courtesy: www.badmintoninindia.com).

  1. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING Denmark 22-20, 11-21, 23-21.
  2. Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR lost to Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia 21-17, 21-13.

Women’s Doubles:

  1. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI Thailand 23-21, 21-17.

Day3, 28-Jan-2016:

Men’s Singles:

kashyap

Harsheel Dani.

Harsheel Dani.

  1. Shreyansh JAISWAL lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 21-10, 21-18.
  2. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN 21-9, 21-12.
  3. PARUPALLI Kashyap [4] beat China’s ZHU Siyuan 21-19, 21-10.
  4. Harsheel DANI beat Korea’s LEE Dong Keun [7] 21-15, 21-10.

Women’s Doubles:

Ashwini & Jwala Gutta.(Image Courtesy: www.veethi.com).

Ashwini & Jwala Gutta.
(Image Courtesy: www.veethi.com).

  1. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT lost to Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK Netherlands 21-17, 21-17.
  2. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA won against Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI 21-9, 21-10.
  3. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand 21-11, 21-17.
  4. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL lost to Shizuka MATSUO [5]\Mami NAITO of Japan 21-9, 21-11.
  5. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN lost to Mads CONRAD-PETERSEN [3]\Mads Pieler KOLDING of Denmark 21-19, 21-6.

Men’s Doubles:

  1. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD lost to Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV 21-14, 21-7.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR India beat Indonesia’s Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI 21-13, 21-14.
  3. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth lost to Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN 21-7, 21-12.

Mixed Doubles:

  1. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India lost to SHIN Baek Cheol [3]\CHAE Yoo Jung of Korea 21-11, 21-9.
  2. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy lost to Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia 21-14, 21-17.
  3. Arun VISHNU\Aparna BALAN lost to Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia 21-13, 21-17.

Day2, 27-Jan-2016:

Men’s Singles:

Ajay Jayaram.(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

Ajay Jayaram.
(Image Courtesy: www.dnaindia.com).

sameer verma. (Image Courtesy: www.india.com).

sameer verma.
(Image Courtesy: www.india.com).

Sai Praneeth. (Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Sai Praneeth.
(Image Courtesy: www.newindianexpress.com).

Anand Pawar.(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

Anand Pawar.
(Image Courtesy: sports.ndtv.com).

  1. K. Srikanth [1] beat Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI 21-4, 21-10.
  2. Joo Ven SOONG of Malaysia beat Chinese Taipei’s Tzu Wei WANG 21-18, 21-17.
  3. Misha ZILBERMANof Israel beat Indonesia’s Ginting ANTHONY [16] 23-21, 22-20.
  4. Iskandar Zulkarnain ZAINUDDIN of Malaysia beat R. M. V. Gurusaidutt 21-10, 21-17.
  5. Sho SASAKI [8] of Japan beat Utkarsh ARORA 21-11, 21-6.
  6. GOH Soon Huat of Malaysia beat Aditya PRAKASH 21-11, 21-12.
  7. JEON Hyeok Jin [10] of Korea beat Kaushal DHARMAMER 26-24, 18-21, 21-10.
  8. K. Ajay Kumar beat Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB 21-13, 21-18.
  9. SON Wan Ho [3] of Korea beat Siddharth JAKHAR 21-6, 21-12.
  10. Zulfadli ZULKIFFLI of Malaysia beat Indonesia’s Wibowo KHO HENRIKHO 21-9, 21-10.
  11. Giap Chin GOH Malaysia beat France’s Thomas ROUXEL 15-21, 21-9, 22-20.
  12. Aditya JOSHI beat Satinder MALIK also from India 21-10, 22-20.
  13. Ajay JAYARAM [6] beat India’s Rupinder SINGH 21-14, 21-13.
  14. Shreyansh JAISWAL beat India’s Talar LAA 21-18, 21-15.
  15. Boonsak PONSANA [11 of Thailand beat India’s Siril VERMA 21-8, 21-18.
  16. Pratul JOSHI beat Scotland’s Alistair CASEY 21-12, 19-21, 21-14.
  17. Christie JONATAN of Indonesia beat Sarang LAKHANEE 21-6, 21-16.
  18. HSU Jen Hao [9] of Chinese Taipei beat Subhankar DEY 21-13, 21-18.
  19. Sameer VERMA beat Thailand’s Pannawit THONGNUAM 21-14, 21-11.
  20. HUANG Yuxiang of China beat H. S. Prannoy [5] 21-12, 21-17.
  21. Anand PAWAR defeated Mohit KAMAT 21-10, 21-14.
  22. ZHU Siyuan of China defeated Japan’s Takuma UEDA [13] 21-14, 21-14.
  23. Zi Liang Derek WONG of Singapore defeated Ansal YADAV 21-18, 21-10.
  24. PARUPALLI Kashyap [4] defeated Oscar BANSAL 21-18, 21-11.
  25. Harsheel DANI beat Harshit AGGARWAL also from India 21-11, 21-9.
  26. B. Sai Praneeth [15] beat Iran’s Farzin KHANJANI 21-5, 21-7.
  27. Petr KOUKAL of Czech Republic beat Abhishek YELEGAR 21-13, 19-21, 21-19.
  28. LEE Dong Keun [7] of Korea beat Sachin RAWAT 21-7, 21-13.
  29. Wei Feng CHONG of Malaysia beat Kartik JINDAL 21-19, 21-17.
  30. Tanongsak SAENSOMBOONSUK [14]of Thailand beat Indonesia’s Wisnu Yuli PRASETYO 21-2, 21-15.
  31. SHI Yuqi of China beat Siddharath THAKUR 21-15, 21-4.
  32. Sourabh VARMA beat India’s Rahul Yadav CHITTABOINA 21-12, 21-15.
  33. K. Srikanth [1] beat Malaysia’s Joo Ven SOONG 21-18, 21-14.
  34. K. Ajay Kumar lost to JEON Hyeok Jin [10] of Korea 15-21, 21-13, 21-9.
  35. Shreyansh JAISWAL beat India’s Ajay JAYARAM [6] 21-18, 15-21, 21-15.
  36. Pratul JOSHI lost to Boonsak PONSANA [11] of Thailand 11-21, 21-13, 21-16.
  37. PARUPALLI Kashyap [4] beat Singapore’s Zi Liang Derek WONG 21-14, 26-28, 21-17.
  38. Sameer VERMA lost to HUANG Yuxiang of China 19-21, 21-12, 21-17.
  39. Anand PAWAR of India lost to ZHU Siyuan of China 20-22, 21-12, 21-16.
  40. Harsheel DANI beat India’s B. Sai Praneeth [15] 14-21, 21-17, 21-16.
  41. Aditya JOSHI lost to Giap Chin GOH of Malaysia 17-21, 21-16, 21-17.

Women’s Singles:

Sindhu
1 .Natalia PERMINOVA Russia defeated Iran’s Negin AMIRIPOUR 21-10, 16-21, 21-11.
2. HE Bingjiao of China beat Singapore’s Xiaoyu LIANG 21-17, 21-15.
3. Porntip BURANAPRASERTSUK of Thailand defeated Malaysia’s Yen Mei HO 21-19, 21-14.
4. P. C. Thulasi lost to Busanan ONGBUMRUNGPHAN [7] of Thailand 21-14, 21-23, 21-19.
5. Tanvi LAD lost to SUNG Ji Hyun [2] of Korea 21-9, 21-6.
6. VENKATA SINDHU Sindhu [3] beat India’s Mukherjee RIYA 21-6, 21-7.

Men’s Doubles:

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  1. LEE Sheng Mu [8]\TSAI Chia Hsin of Chinese Taipei beat Alwin FRANCIS\KONA Tarun 21-10, 21-16.
  2. V Shem GOH\Wee Kiong TAN of Malaysia defeated Japan’s Hirokatsu HASHIMOTO\Noriyasu HIRATA 21-14, 21-12.
  3. M. Anilkumar Raju\Venkat Gaurav PRASAD defeated Iran’s Vatannejad-Soroush ESKANDARI\Farzin KHANJANI 21-8, 21-17.
  4. Pranaav Jerry CHOPRA\Akshay DEWALKAR defeated Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY 21-16, 21-19.
  5. Bodin ISSARA\Nipitphon PUANGPUAPECH of Thailand defeated Indonesia’s Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO 21-11, 21-13.
  6. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN India defeated U.S.A.’s Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT 21-9, 16-21, 21-9.
  7. Mathias BOE [1]\Carsten MOGENSEN of Denmark defeated Thailand’s Puavaranukroh DECHAPOL\Kedren KITTINUPONG 21-13, 21-10.
  8. Gideon Markus FERNALDI\Kevin Sanjaya SUKAMULJO of Indonesia defeated Kapil CHAUDHARY\Singh VINAY KUMAR 21-17, 21-13.
  9. Angga PRATAMA [5]\Ricky Karanda SUWARDI of Indonesia defeated Egypt’s Ali Ahmed EL KHATEEB\Abdelrahman KASHKAL 21-7, 21-9.
  10. Vladimir IVANOV [6]\Ivan SOZONOV of Russia beat Germany’s Michael FUCHS\Johannes SCHOETTLER 21-14, 21-16.
  11. KO Sung Hyun [4]\SHIN Baek Cheol of Korea beat Manu ATTRI\B. Sumeeth Reddy 21-18, 21-16.
  12. Vineeth MANUEL\S. Sanjeeth beat G. Gopi Raju\Arjun Kumar Reddy MALGARI 30-29, 14-21, 21-16.
  13. K. Nandagopal\Shlok RAMCHANDRAN defeated Phillip CHEW\Sattawat PONGNAIRAT of U.S.A. 21-9, 16-21, 21-9.

Mixed Doubles:

Aparna & Arun.(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Aparna & Arun.
(Image Courtesy: english.manoramaonline.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

  1. Ronald ALEXANDER [8]\Melati Daeva OKTAVIANI of Indonesia beat Aditya NAIR\Smriti NAGARKOTI 21-10, 21-6.
  2. Praveen JORDAN [2]\Debby SUSANTO of Indonesia beat Korea’s KIM Gi Jung\SHIN Seung Chan 21-18, 21-14.
  3. Sudket PRAPAKAMOL\Saralee THOUNGTHONGKAM of Thailand beat Chinese Taipei hi-Lin WANG\Chia Hsin LEE 21-16, 21-12.
  4. Phillip CHEW\Jamie SUBANDHI of U.S.A. beat Dinesh CHAUDHRY\Lalita DAHIYA 21-7, 21-9.
  5. Solgyu CHOI [4]\EOM Hye Won of Korea beat Kamaldeep SINGH\Komal ANTIL 21-7, 21-10.
  6. Peng Soon CHAN [6]\Liu Ying GOH of Malaysia beat Bhaskar CHAKRABORTY\Rachita SAHDEV 21-18, 21-15.
  7. Rodion KARGAEV\Ekaterina BOLOTOVA of Russia beat Egypt’s Abdelrahman KASHKAL\Hadia HOSNY 21-13, 21-11.
  8. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat France’s Ronan LABAR\Emilie LEFEL 21-7, 18-21, 22-20.
  9. Arun VISHNU\Aparna BALAN beat India’s Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha 21-17, 21-18.
  10. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN lost to HE Jiting\DU Yue of China 21-10, 21-9.
  11. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy won against India’s Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani 21-3, 21-11.

Women’s Doubles:

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.(Image Courtesy: www.topnews.in).

Jwala Gutta and Ashwini Ponnappa.
(Image Courtesy: www.topnews.in).

  1. CHANG Ye Na [1]\LEE So Hee Korea beat Pooja D.\Kuhoo GARG (Walkover).
  2. DU Yue\LI Yinhui of China beat Malaysia’s Amelia Alicia ANSCELLY\Fie Cho SOONG 21-13, 23-25, 21-18.
  3. Eefje MUSKENS [3]\Selena PIEK of Netherlands beat Sudha Kalyani\Juhi DEWANGAN 21-5, 21-11.
  4. Ekaterina BOLOTOVA\Evgeniya KOSETSKAYA of Russia beat Indonesia’s Della Destiara HARIS\Rosyita Eka PUTRI SARI 21-12, 17-21, 22-20.
  5. GO Ah Ra [7]\YOO Hae Won of Korea beat Gauri ASAJI\Saruni SHARMA 21-6, 21-6.
  6. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT beat Chinese Taipei’s HSU Ya Ching\PAI Yu Po 21-13, 13-21, 21-17.
  7. Jongkolphan KITITHARAKUL\Rawinda PRAJONGJAI of Thailand beat Bulgaria’s Gabriela STOEVA [8]\Stefani STOEVA 21-13, 21-8.
  8. Johanna GOLISZEWSKI\Carla NELTie of Germany beat Egypt’s Nadine ASHRAF\Menna ELTANANY 21-7, 21-5.
  9. JUNG Kyung Eun [2]\SHIN Seung Chan of Korea beat Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL 21-2, 21-2.
  10. K. Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Sara NAQVI\Riya PILLAI 21-7, 21-11.
  11. Puttita SUPAJIRAKUL\Sapsiree TAERATTANACHAI of Thailand beat Malaysia’s Vivian Kah Mun HOO [4]\Khe Wei WOON 21-18, 16-21, 21-13.
  12. Jwala GUTTA [6]\Ashwini PONNAPPA beat England’s Heather OLVER\Lauren SMITH 21-6, 21-14.
  13. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHi beat Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI 21-15, 21-10.
  14. Anggia Shitta AWANDA\Mahadewi Istirani NI KETUT of Indonesia beat Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA 21-7, 21-14.
  15. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL defeated Farha MATHER\Karishma WADKAR 21-9, 21-14.

Day 1, 26-Jan-2016 (Qualification Rounds):
Mixed Doubles:

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy. (Image Courtesy: www.ongcindia.com).

Pranav Jerry Chopra & Sikki Reddy.
(Image Courtesy: www.ongcindia.com).

1. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Utkarsh ARORA\Mohita SAHDEV 21-16, 21-17.
2. Satinder MALIK\Teenu DAHIYA beat Kashish SHARMA\Daksha GAUTAM 21-14, 21-15.
3. Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI beat Vishal THAKRAN\Seema PANCHAL 21-19, 21-14.
4. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat Saurabh SHARMA\Pooja D. (Walkover).
5. HE Jiting\DU Yue of China beat Shlok RAMCHANDRAN\Kuhoo GARG 21-16, 21-13.
6. Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN beat Rushikesh MALI\Rucha NIKAM 21-12, 21-10.
7. Yogendran KHRISHNAN Malaysia\Prajakta SAWANT India beat VINAY KUMAR singh\Mukherjee RIYA 21-16, 21-15.
8. K. Nandagopal\J. Meghana beat B. Sumeeth Reddy\S. Poorvisha Ram 21-18, 21-13.
9.  Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
10. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
11. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
12. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.
13. Satwiksairaj RANKIREDDY\K. Maneesha beat Satinder MALIK\Teenu DAHIYA 21-10, 21-10.
14. Pranaav Jerry CHOPRA\NELAKURIHI Sikki Reddy beat K. Nandagopal\J. Meghana 21-12, 21-14.
15. HE Jiting\DU Yue beat Kapil CHAUDHARY\Akanshi BALIYAN 21-12, 21-9.
16. Yogendran KHRISHNAN\Prajakta SAWANT beat Brijesh YADAV\Sraddha TIWARI 21-6, 21-16.

Men’s Doubles: 

Alwyn Francis & Tarun Kona. (Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

Alwyn Francis & Tarun Kona.
(Image Courtesy: www.thehindu.com, www.badmintoninindia.com)

1. Arun GEORGE\Santosh RAVURI beat Abhinav PRAKASH\Ravinder SINGH 22-20, 22-24, 21-14.
2. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTObeat K. Dilshad\P. H. Suraj21-17, 21-18.
3. Mayank BEHAL\Tanveer GILL beat Harinder MALIK\Satinder MALIK21-16, 21-19.
4. HE Jiting\TAN Qiang beat Utkarsh ARORA\Vighnesh DEVLEKAR21-11, 22-20.
5. Arjun M.R.\Chirag SHETTY beat Chandrabhusan TRIPATHI\Brijesh YADAV21-15, 21-8.
6. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Rohan KAPOOR\Saurabh SHARMA22-20, 21-17.
7. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Dinesh CHAUDHRY\Rushikesh MALI21-6, 21-10.
8. Alwin FRANCIS\KONA Tarun beat Arjun M.R.\Chirag SHETTY21-14, 21-11.
9. Didit JUANG\Christopher RUSDIANTO beat Mayank BEHAL\Tanveer GILL 21-18, 21-10.
10. HE Jiting\TAN Qiang beat Jishnu SANYAL [4]\Shivam SHARMA 21-18, 21-12.
11. Krishna Prasad GARAGA\Satwiksairaj RANKIREDDY beat Arun GEORGE\Santosh RAVURI21-14, 21-19.

Women’s Doubles:

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.(Image Courtesy: www.thehindu.com).

Poorvisha S. Ram &Arthi Sara Sunil.
(Image Courtesy: www.thehindu.com).

1. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Komal ANTIL\Lalita DAHIYA 21-3, 21-13.
2. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI beat Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI21-8, 22-20.
3. S. Poorvisha Ram\Arathi Sara SUNIL beat Prabhjyot KOUR\VADDEPALLY Pramada21-10, 21-7.

Women’s Singles:

Ruthvika. (Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

Ruthvika.
(Image Courtesy: sportsrediscovered.com).

  1. GADDE Ruthvika Shivani beat Rasika RAJE21-12, 21-5.
  2. Jin Wei GOHbe at Riya PILLAI21-10, 21-6.
  3. Mugdha AGREY beat Harika VELUDURTHI21-16, 21-19.
  4. Negin AMIRIPOUR beat Seema PANCHAL21-13, 21-6.
  5. Sara NAQVI beat Rucha NIKAM21-16, 21-14.
  6. Lekha SHEHANI beat Lalita DAHIYA21-13, 21-12.
  7. Mukherjee RIYA beat Teenu DAHIYA21-1, 21-7.
  8. Kuhoo GARG beat Komal ANTIL21-14, 21-7.
  9. Negin AMIRIPOUR beat Kuhoo GARG18-21, 21-18, 21-13.
  10. Mukherjee RIYA beat Mugdha AGREY21-17, 21-15.
  11. Lekha SHEHANI beat Sara NAQVI21-16, 21-9.

Men’s Singles:

Karan Rajan.(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

Karan Rajan.
(Image Courtesy :www.djarumbadminton.com).

  1. Vipul SAINI beat Abhishek SINGH (Walkover).
  2. N. V. S. Vijetha beat Arun Kumar ASHOK KUMAR 21-14, 21-14.
  3. Ansal YADAV beat Ameya OAK (Walkover).
  4. Mayank BEHAL beat Jaswinder SINGH (Walkover).
  5. Rupinder SINGH beat Saurav KAPOOR 21-15, 21-18.
  6. Satinder MALIK beat Aman KUMAR (Walkover).
  7. Utkarsh ARORA beat Ahmad Faheem YARI (Walkover).
  8. Karan Rajan RAJARAJAN beat Siddharth PRATAP SINGH (Walkover).
  9. Siddharth JAKHAR beat Saurav AGRAWAL 21-8, 21-9.
  10. Kartik JINDAL beat Chirag SEN 26-24, 21-19.
  11. Sachin RAWAT beat Parteek MAHAJAN (Walkover).
  12. Ashish SHARMA beat Rajat JOON 21-9, 23-21.
  13. Abhyansh SINGH beat Manish GUPTA 21-19, 22-20.
  14. Ankit MALIK beat Siddhant SALAR 21-18, 22-20.
  15. Rupinder SINGH beat Karan Rajan RAJARAJAN 22-20, 21-18.
  16. Mohit KAMAT beat Vipul SAINI 21-10, 17-21, 21-16.
  17. Ansal YADAV beat N. V. S. Vijetha 19-21, 21-18, 21-18.
  18. Kartik JINDAL beat Abhyansh SINGH 21-16, 21-13.
  19. Satinder MALIK beat Ankit MALIK 21-16, 16-21, 21-16.
  20. Utkarsh ARORA beat Mayank BEHAL 3-2 (Retired).
  21. Sachin RAWAT beat Gurpartap Singh DHALIWAL 23-21, 21-14.
  22. Siddharth JAKHAR beat Ashish SHARMA 21-10, 21-9.
  23. Jin Wei GOHGADDE beat Ruthvika Shivani 21-14, 24-22.

List of Indian Participants:

Men Singles:

  1. Kidambi Srikanth (1).
  2. Parupalli Kashyap (4).
  3. H. S. Prannoy (5).
  4. Ajay Jayaram (6).
  5. B. Sai Praneeth (15).
  6. Harshit Agarwal.
  7. Saurav Agarwal.
  8. Utkarsh Arora.
  9. Oscar Bansal.
  10. Harsheel Dani.
  11. Subhanker Dey.
  12. Adithya Joshi.
  13. Pratul Joshi.
  14. Mohit kamat.
  15. Abishek Yelegar.
  16. Aazad Yadav.
  17. Ansal Yadav.
  18. Siril Verma.
  19. Sameer Verma.
  20. Sourab Verma.
  21. Siddharth Thakur.
  22. Rupinder Singh.
  23. Jaswinder Singh.
  24. Abyansh Singh.
  25. Abishek Singh.
  26. Abhimanyu Singh.
  27. Ashish Sharma.
  28. Chirag Sen.
  29. Siddhant Salar.
  30. Vipul Saini.
  31. Karan Rajan Rajarajan.
  32. Sachin Rawat.
  33. R. M. V. Gurusai Dutt.
  34. Aneet Kumar Repudi.
  35. Aditya Prakash.
  36. Anand Pawar.
  37. Shubham Prajapati.
  38. Ameya Oak.
  39. Arsalan Naqvi.
  40. N. V. S., Vijetha
  41. Kiran Kumar Mekala
  42. Satinder Malik.
  43. Prateek Mahajan.
  44. Ankit Malik.
  45. Talar Laa.
  46. Arun Kumar.
  47. Amar Kumar.
  48. Saurav Kapoor.

Women Singles:
1. Saina Nehwal (1).
2. P. V. Sindhu (3).
3. Mugdha Agrey.
4. Antil.Komal
5. Gauri Asaji.
6.Ruthvika Shivani Gadde.
7. Kuhoo Garg.
8.Vrushali Gummadi.
9.Vaishnavi Iyer.
10. Vaishnavi Kaari.
11.Reshma Karthik.
12.Preethi Konadam.
13.Prabhjyot Kour.
14. Sri Krishna Priya Kudaravalli.
15. Tanvi Lad (4).
16. Shruti Mundada.
17. Smriti Nagarkoti.
18. Sara Naqvi.
19. Rucha Nikam.
20. P. C.Thulasi
21. Seema Panchal.
22. Riya Pillai.
23. Anura Prabhudesai.
24. Rasika Raje.
25. Saili Rane.
26. Riya Mukherjee.
27. Ira Sharma.
28. Pardeshi Shreyanshi.
29. Amolika Sisodiya Singh .
30. Shraddha Srivastava.
31. Sraddha Tiwari.
32. Harika Veludurthi.
33. Karishma Wadkar.

Men Doubles:

  1. Utkarsh Arora\Vighnesh Devlekar.
    2. Manu Attri\B., Sumeeth Reddy.
    3. Mayank Behal\Tanveer Gill.
    4. Kapil Chaudhary\Vinay Kumar Singh (1).
    5. Dinesh Chaudhry\ Rushikesh Mali.
    6. Pranaav Jerry Chopra\Akshay Dewalkar.
    7. Guru Prasad D.\Adarsh Kumar.
    8. Alwin Francis\Tarun Kona.
    9. Gopi Raju G.\Arjun Kumar Reddy Malgari.
    10. Krishna Prasad Garaga\Satwiksairaj Rankireddy.
    11. Arun George\Santosh Ravuri.
    12. Manish Gupta\Pavan Malik.
    13. Dilshad K.\Suraj P. H.
    14. Nandagopal K.\Shlok Ramchandran.
    15. Rohan Kapoor\Saurabh Sharma.
    16. Anilkumar Raju M.\Venkat Gaurav Prasad.
    17. Arjun M.R.\Chirag Shetty.
    18. Harinder Malik\Satinder Malik.
    19. Vineeth S.Manuel\Sanjeeth (3).
    20. AbhinavPrakash\Ravinder Singh.
    21. Jishnu Sanyal\Shivam Sharma (4).
    22. Tushar Sharma\Harsh Singh.
    23. Kamaldeep Singh\Neeraj Vashist.
    24. Chandrabhusan Tripathi\Brijesh Yadav

Women Doubles:

  1. Jwala Gutta\Ashwini Ponappa (6).
  2. Komal ANTIL\Lalita DAHIYA
  3. Gauri ASAJI\Saruni SHARMA.
  4. Aparna BALAN\Prajakta SAWANT.
  5. Akanshi BALIYAN\Mukherjee RIYA.
  6. Pooja D.,\Kuhoo GARG.
  7. Sudha Kalyani D., \Juhi DEWANGAN.
  8. Teenu DAHIYA\Seema PANCHAL.
  9. GHORPADE, Sanyogita\J., Meghana (1).
  10. Ningshi Block HAZARIKA\Harika VELUDURTHI.
  11. K., Maneesha\NELAKURIHI Sikki Reddy.
  12. Prabhjyot KOUR\Pramada VADDEPALLY.
  13. Farha MATHER\Karishma WADKAR.
  14. Shruti MUNDADA\Anura PRABHUDESAI.
  15. Smriti NAGARKOTI\Parssa NAQVI.
  16. Dhanya NAIR\Mohita SAHDEV.
  17. Sara NAQVI\Riya PILLAI (2).
  18. Poorvisha Ram S.,\Arathi Sara SUNIL .
  19. Amolika SINGH SISODIYA\Sraddha TIWARI.

Mixed Doubles:

  1. Venkat Gaurav PRASAD\Juhi DEWANGAN.
  2. Aditya NAIR [PFQ]\Smriti NAGARKOTI.
  3. Kamaldeep SINGH [PFQ]\Komal ANTIL.
  4. Manu ATTRI\Ashwini PONNAPPA.
  5. Bhaskar CHAKRABORTY [PFQ]\Rachita SAHDEV.
  6. Chandrabhusan TRIPATHI\D. Sudha Kalyani.
  7. Dinesh CHAUDHRY [PFQ]\Lalita DAHIYA.
  8. Arun VISHNU\Aparna BALAN.

Name of the Tournament: Syed Modi International Badminton Championships.

Tournament dates: 26-Jan-2016 to 31-Jan-2016.

Category: Grand Prix Gold.

Venue: BBD U.P. Badminton Academy.

City: Lucknow.

Country: India.

Prize Money: USD120,000/-.

Bhavya Defeated In Round Two Qualifier

MUMBAI: Bhavya Rishi of India lost in the second qualifying round of the women’s singles at the $15,000 Tata Open International Badminton Challenge here on Wednesday.

Bhavya Rishi(Image Courtesy: tadpoles.in).

Bhavya Rishi
(Image Courtesy: tadpoles.in).

Bhavya, in her first round qualifying match defeated Sima Fatma Kusuma of Indonesia in three games 21-19, 20-22, 21-12 in a 52-minute battle, but then the best girl player at the 24th Krishna Khaitan Memorial all India Juniors held in Chandigarh in October lost her second qualifying round to Mugdha Agrey 16-21, 6-13 (retired).

Shreyanshi Pardeshi, another upcoming shuttler, battled for a three-game victory with another Indonesian girl, Guniarti Rafika Mutiara and won won 13-21, 21-14, 21-11 in 30 minutes.

Shreyanshi then won the second qualifying round to win against Harika Veludurthi in two games to enter into the main draw.

However, Vaishnavi Kaari lost to Indonesia’s Erlina Kurnianti in three games for 56-minutes. Other girls who got into the main draw are Mayuri Yadav, Vaishnavi Bhale and Anura Prabhudesai.

Thirteen Indian boys also won the first qualifying round and leading the list was Ashish Sharma who got the better of Jin Lei Chuang of Singapore 20-22, 21-13, 21-13 in 50 minutes.

The others were K Ajay Kumar, Kabir Kanzarkar, Oscar Bansal, Siddharth Jakhar, Ansal Yadav, Talar Laa, Ketan Chahal, C Rohit Yadav, Arun Kumar Ashok, Harshit Aggarwal, Sachin Rawat and Chirag Sen.

Ajay Kumar ousted Kanzarkar, Bansal for Jakhar and Yadav got the better of Laa to enter the men’s main draw.

The main draw commences on Thursday.

V. V. Natu Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament, Pune – Maharashtra

Maharastra Badminton Association

Day 5, 25-October-2015 (Finals):

Results to be updated…

Day 4, 24-October-2015 (Semi Finals):

Results to be updated…

Day 3, 23-October-2015 (Main Draw):

Results to be updated…

Day 2, 22-October-2015 (Qualification Round):

Results to be updated…

Day 1, 21-October-2015 (Qualification Round):

Results to be updated…

Men Singles:

Chetan Anand.(Image Courtesy: www.junglekey.in).

Chetan Anand.
(Image Courtesy: www.junglekey.in).

(Image Courtesy: www.deccanherald.com).

Abhishek Yeligar.
(Image Courtesy: www.deccanherald.com).

  1. Shreyansh Jaiswal
  2. Abhimanyu Singh
  3. Subhankar Dey
  4. Abhishek Yeligar
  5. Rohit Yadav
  6. Ketan Chahal
  7. Aditya Joshi
  8. Kaushal Dharmamer
  9. Neeraj Vashisth
  10. Siddharath Thakur
  11. Ajay Kumar
  12. Rahul Yadav
  13. Pratul Joshi
  14. Kanishq M.
  15. Talar Laa
  16. Srujan Nandaluri
  17. Daniel Farid
  18. Chetan Anand
  19. Sachin Rawat
  20. Harshit Aggarwal
  21. Arshalan Naqvi
  22. Harsheel Dani
  23. Bhaskar Chakraborty
  24. Ansal Yadav
  25. Oscar Bansal
  26. Aazad Yadav
  27. Nigel D’Sa
  28. Vikas Harsha
  29. Ashish Sharma
  30. Rajat Rathore
  31. Amit Sharma
  32. Moheet Kamat
  33. Prateek Mahajan
  34. Shubham Prajapati
  35. Deepak Khatri
  36. Rupinder Singh
  37. Kabir Kanzarkar
  38. Abhishek Sadanand
  39. Utkarsh Arora
  40. Arun Kumar
  41. Velavan V.
  42. Sudhanshu Medsikar
  43. Ameya Oak
  44. Rishabh Deshpande
  45. Arya Bhivpathaki

Men Doubles:

Akshay Dewalkar__1

Sanave Thomas.

Sanave Thomas.

  1. Nanda Gopal K./Shlok Ramchandran
  2. Arjun Kumar Reddy/Hemanagendra Babu
  3. Anil Kumar Raju/Venket Gaurav Prasad
  4. Akshay Dewalkar/Sanave Thomas
  5. Eshan Naqvi/Akshay Raut
  6. Gopi Raju G./Shivam Sharma
  7. Vineeth Manuel/Sanjeeth S.
  8. Dilshad K./Suraj P.
  9. Chaitanya Reddy K./Kabir Kanzarkar
  10. Mohamed Rehan R./Velavan V.
  11. Guru Prasad D./Adarsh Kumar
  12. Arun George/Jishnu Sanyal
  13. Utkarsh Arora/Vighnesh Devlekar
  14. Manikandan M. R./Karan Rajan
  15. Satinder Malik/Anand Tiwari
  16. Pranav S./Sunjith S.
  17. Venkatesh B./Santosh Ravuri
  18. Gaurav Deswal/Abhinav Prakash
  19. Venkatesh Prasad S./Jagdish Yadav
  20. Neeraj Rehman/Kamaldeep Singh
  21. Sameer Bhagwat/Varun Khanwalkar
  22. Nishad Dravid/Abhishek Sanjay Kulkarni

Womes Singles:

Riya Pillai.(ImageCourtesy:www.mid-day.com).

Riya Pillai.
(ImageCourtesy:www.mid-day.com).

Arundhati Pantawane.

Arundhati Pantawane.

Neha pandit.(ImageCourtesy: mybadmintonbook.blogspot.com).

Neha pandit.
(ImageCourtesy: mybadmintonbook.blogspot.com).

Tanvi Lad.(ImageCourtesy: indiaatsports.in).

Tanvi Lad.
(ImageCourtesy: indiaatsports.in).

Saili Rane.(ImageCourtesy: www.mid-day.com).

Saili Rane.
(ImageCourtesy: www.mid-day.com).

  1. Neha Pandit
  2. Tanvi Lad
  3. Saili Rane
  4. Reshma Karthik
  5. Arundhati Pantawane
  6. Sri Krishna Priya
  7. Rasika Raje
  8. Riya Pillai
  9. Revati Devasthale
  10. Mudra Dhainje
  11. Sai Uttejitha Rao
  12. Anura Prabhudesai
  13. Khushboo Patel
  14. Shenan Christian
  15. Kanika Kanwal
  16. Vaishnavi Bhale
  17. Vaishnavi K.
  18. Riya Gajjar
  19. Shruti Mundada
  20. Lalita Dahiya
  21. Purva Barve
  22. Vaishnavi Iyer
  23. Riya Mookerjee

Women Doubles:

  1. Dhanya Nair/Mohita Sahdev
  2. Sanyogita Ghorpade/Meghana J.
  3. Shruti Mundada/Anura Prabhudesai
  4. Shenan Christian/Riya Gajjar
  5. Sruthi K. P./Haritha M. H.
  6. Poorvisha S./Arathi Sara Sunil
  7. Parssa Naqvi/Saruni Sharma
  8. Isha Dash/Farha Mather
  9. Agna Anto/Sneha Santhilal
  10. Sara Naqvi/Riya Pillai
  11. Manasi Gadgil/Vaishnavi Iyer

Mixed Doubles:

Anup Sridhar.(Image Courtesy: www.rediff.com).

Anup Sridhar.
(Image Courtesy: www.rediff.com).

Arathi Sara Sunil.(Image Courtesy: www.thehindu.com)

Arathi Sara Sunil.
(Image Courtesy: www.thehindu.com)

  1. Nanda Gopal K./Meghana J.
  2. Hemanagendra Babu T./Poorvisha S. Ram
  3. Utkarsh Arora/Mohita Sahdev F
  4. Vighnesh Devlekar/Revati Devasthale F
  5. Venket Gaurav Prasad/Juhi Dewangan
  6. Sunjith S./Sruthi K. P.
  7. Gopi Raju G./Harika V.
  8. Vinay Kumar Singh/Riya Mookerjee
  9. Dinesh Choudhary/Jagriti Nashier
  10. Akshay Dewalka /Prajakta Sawant
  11. Anup Sridhar/Arathi Sara Sunil
  12. Dilshad K./Smirti Nagarkoti
  13. Kamaldeep Singh/Lalita Dahiya
  14. Vikranth Kumar K./Saruni Sharma
  15. Neeraj Rehman/Sinymol P. S.
  16. Pranav S./Agna Anto
  17. Rajat Joon/Seema Panchal
  18. M. Manikandan R./Parssa Naqvi
  19. Hardik Makkar/Ningshi Block Hazarika
  20. Ravinder Kumar/Daksha Gautam
  21. Nishad Dravid/Manasi Gadgil

Day 2, 21-October-2015. (Qualifiying Rounds):

To be updated after the match results…

Day 1, 20-October-2015. (Qualifying Rounds):

Men Singles:

Anup Sridhar.(Image Courtesy: www.rediff.com).

Anup Sridhar.
(Image Courtesy: www.rediff.com).

  1. Aman Kumar
  2. Venket Gaurav Prasad
  3. Prem Singh Chouhan
  4. Aswin Paul
  5. Saarang Lakhanee
  6. Kartik Jindal
  7. Kiran Kumar M.
  8. Munawer Mohammed
  9. Aneeth Kumar R.
  10. Arun Kumar
  11. Himanshu Kharbanda
  12. Gurpartap Singh
  13. Gaurav Parmar
  14. Sahil Sipani
  15. Siddharth Pratap Singh
  16. Karan Rajan Bodhit Joshi
  17. Sumit Sharma
  18. Kartikey Gulshan Kumar
  19. Satish Naidu J.
  20. Satinder Malik
  21. Sandeep Kumar T.
  22. Orijit Chaliha
  23. Priyanshu Agarwal
  24. Shubham Kumar
  25. Ujjwal Prakash
  26. Sonu Kumar Sah
  27. Gaurav Sidharth
  28. Hemantkumar Korru
  29. Abhishek Kumar Singh
  30. Mukul Pandey
  31. Juggal Patel
  32. Sai Naga Koteswara
  33. Priyam Singh
  34. Rajiv Singh
  35. Upendra C.
  36. Sujey Tamboli
  37. Himanshu Verma
  38. Yash Yogi
  39. Tushar Badechha
  40. Akshay Jasrotiya
  41. Kawaldeep Singh
  42. Jayank Ahuja
  43. Bharat Bajaj
  44. Gaurav Deswal
  45. Nishant Dua
  46. Suresh Ch.
  47. Jha Gunjan
  48. Shubham Gusain
  49. Vaibhav Jadhav
  50. Narender G.
  51. Dhruv Kumar
  52. Parth Nagpal
  53. Parikshit Parmar
  54. Akshit Pathela
  55. Deepanshu Kumar Sharma
  56. Mayank Ahuja
  57. Rohit Bhaker
  58. Sudhish Venkant G.
  59. Rajat Joon
  60. Khushank Khurana
  61. Sree Avinash K.
  62. Jagadeesh K.
  63. Ravinder Kumar
  64. Gaurav Malhan
  65. Harinder Malik
  66. Vikranth Kumar K.
  67. Ankit Mallik
  68. Randeep Kumar
  69. Divyansh Sangwan
  70. Siddharth M
  71. Karan Choudhary
  72. Anurag M
  73. Anuj Kumar Baraik
  74. Satish Mohanta
  75. Dilshad K.
  76. Mohit M.
  77. Arun Kumar P.
  78. Aswin Satheeshan S.
  79. Ninaad Achalkar
  80. Abilash B.
  81. Vinay Badiger
  82. Manjesh C. S.
  83. Sachin C.
  84. Rohan Somanna C.A.
  85. Balraj Kajla
  86. Zakriya Mohammed
  87. Aniruddha Pai
  88. Rahul Prasad
  89. Kamaldeep Singh
  90. Jaya Jawahar P.
  91. Anup Sridhar
  92. Sameer Subhedar
  93. Siddlingesh Tensinkai
  94. Vicky Rahul
  95. Hrutvik Ambekar
  96. Siddhesh Aroskar
  97. Purushottam Awate
  98. Hargurjeet Singh Babrah
  99. Harshad Bhagwat
  100. Pratik Bode
  101. Abhishek Borate
  102. Arijeet Bose
  103. Vaibhav Chatare
  104. Ankit Damle
  105. Vinayak Dandavate
  106. Ruturaj Deshpande
  107. Shubhanan Deshpande
  108. Siddharth Deshpande
  109. Tushar Dhakad
  110. Aman Farogh Sanjay
  111. Dhiraj Kumar Gaurav
  112. Hrishikesh Gharpure
  113. Aditya Ghongade
  114. Mayank Gole
  115. Chandan Jadhav
  116. Harsh Jagdhane
  117. Satyajeet Jagdhane
  118. Apoorva Javadekar
  119. Amey Joshi
  120. Akshay Kadam
  121. Ninad Kamat
  122. Vineet Kamble
  123. Keith Kate
  124. Sarang Kate
  125. Anjesh Kawle
  126. Amit Khadgi
  127. Tahsin Khan
  128. Jasraj Kripalani
  129. Sachin Kshatriya
  130. Malhar Kulkarni
  131. Shripad Kulkarni
  132. Ajeet Kumbhar
  133. Viplav Kuvale
  134. Sandeep P.
  135. Pranav Lokhande
  136. Sahil Lokhande
  137. Ganesh Mahalle
  138. Chetan Mane
  139. Akshay Manwadkar
  140. Ajay Marathe
  141. Aniruddha Mayekar
  142. Ankush Morey
  143. Firoj Mulani
  144. Soham Navandar
  145. Devashish Navdikar
  146. Raju Ovhal
  147. Shripad Pardeshi
  148. Rishikesh Pathak
  149. Akshat Patil
  150. Narendra Patil
  151. Rohan Patwardhan
  152. Nihar Kumar Pradhan
  153. Akshay Raut
  154. Gaurav Rege
  155. Wasim Shaikh
  156. Uttkarsh Shilwant
  157. Aditya Shirsat
  158. Lokesh Sonawane
  159. Sudarshan Sourot
  160. Rahul Tiwadi
  161. Sudeep Tupakul
  162. Swapnil Ujgaonkar
  163. Advait Vanarse
  164. Siddharth Wagh
  165. Yash Wagh
  166. Akash Chauhan
  167. Rohit Gupta
  168. Atul Jain Palash Jain
  169. Ravi Kushwaha
  170. Alap Mishra
  171. Amrendra Kumar Pandey
  172. Pramesh Patidar
  173. Aman Raikwar
  174. Yash Raikwar
  175. Robin Rajpal
  176. Shivashish Rathore
  177. Jairaj Singh Shaktawat
  178. Arjun Singh
  179. Nipender Singh
  180. Prabhat Sirsat
  181. Anurag Thakkar
  182. Sanjay Thakur
  183. Arpit Verma
  184. Ankur Sangpang Rai
  185. Nihar Ranjan Das
  186. Sushanta Rout
  187. Kashish M
  188. Ribya Jokom
  189. Dileep Kumar Reddivary
  190. Anand Tiwari
  191. Mahendra Varman M.
  192. Ankit Arora
  193. Lekhraj Biloniya
  194. Pradeep Biloniya
  195. Kandarp Chaubey
  196. Drishtant Chaudhary
  197. Vikramaditya Chaufla
  198. Vikrant Chawat
  199. Faiz Ahamed S.
  200. Devang Dalal
  201. Nikhil Jangid
  202. Ankush Joshi
  203. Nazish Khan
  204. Zishan Khan
  205. Mahesh Kumar Khoiwal
  206. Ajay Meena
  207. Piyush Meena
  208. Shailendra Singh Meena
  209. Prateek Saxena
  210. Prashant Sen
  211. Raj Ravi Sharma
  212. Rahul Sukhwal
  213. Rajesh Verma
  214. Apparao S.
  215. Mohamed Roshan Zameer
  216. Navaneeth Bakka
  217. Sayam Bothra
  218. Gopalakrishna Reddy D.
  219. Surya Nikhil S.
  220. Akhileshwar Reddy K.
  221. Gourav Kumar Sharma
  222. Nikhil Reddy M.
  223. Qadeer Moinuddin Mohammed
  224. Vijetha N. V.
  225. Lauhit P.
  226. Vishnuvardhan Goud P.
  227. Santosh Padala
  228. Sri Krishna Sai
  229. Santosh Ravuri
  230. Bharghava Reddy S.
  231. Sagar T.
  232. Sufyan Ansari
  233. Shivansh Goswami
  234. Satyendra Jais
  235. Anuj Kapoor
  236. Vivek Kumar
  237. Ravi Pratap Anand
  238. Anubhav Saxena
  239. Rahul Shah
  240. Jitendra Sharma
  241. Abhishek Singh
  242. Akash Singh
  243. Prateek Singh
  244. Sri Dattathreya Reddy
  245. Umang Kaushik
  246. Jigyashu Pant
  247. Chirag Singh
  248. Himanshu Tiwari
  249. Mohit Tiwari

Men Doubles:

  1. Chetan Anand B. /Raunaq Muradia
  2. Sankar Gopan /Sanjay V. J.
  3. Karthikey K. /Rushikesh Mali
  4. Ketan Chahal /Harinder Malik
  5. Naresh A. /Jayan James
  6. Manish Gupta /Pawan Malik
  7. Vinay Kumar Singh /Brijesh Yadav
  8. Bhaskar Chkraborty Kiran Kumar B.
  9. Himanshu Kharbanda M Kapil Chaudhry
  10. Vinay Kumar Reddy P. /Mohamed Roshan Zameer M
  11. Chandrabhushan Tripathi M /Shiva Kumar M.
  12. Yuvaraj M /Kiran Kumar
  13. Upendra C. /Nikhil Kolhatkar
  14. Mahesh Kumar D. /Siddharath Thakur
  15. Amey Joshi Qual 16/Mahendra Varman M.
  16. Abhishek Singh /Mohit Tiwari
  17. Sudarsan A. K. /Nishant Dua
  18. Rohit Raturi /Mithun M.
  19. Jayank Ahuja /Naveen Kumar S.
  20. Bodhit Joshi Qu/Akshit Pathela
  21. Ravi Raj D. DLI/Jairaj Singh Shaktawat
  22. Shubham Gusain /Khushank Khurana
  23. Parikshit Parmar /Siddharth
  24. Mayank Ahuja /Faiz Ahamed S. A.
  25. Rohit Bhaker Qual/Hardik Makkar M
  26. Narender G. /Arun
  27. Kartik Jindal Qu/Ravi Kushwaha
  28. Rajat Joon /Anuj Kumar Baraik
  29. Ravinder Kumar Jawahar P.
  30. Anurag M Qua/Rahul Prasad
  31. Sree Avinash K. /Siddlingesh Tensinkai
  32. Abilash B. Qual/Gangadhara Rao V.
  33. Vinay Badiger /Sandeep Kumar T. D.
  34. Srujan Nandaluri Qual /Vaibhaav
  35. Sandeep P. /Sudhanshu Medsikar
  36. Prakash Raj S. Qual/Shrishail Mitkari
  37. Hrutvik Ambekar /Akshay Manwadkar
  38. Abdul Bari Ansari Qual/Prashant Bahatre
  39. Siddhesh Aroskar /Apoorva Javadekar
  40. Purushottam Awate /Pranav Lokhande
  41. Harshad Bhagwat Qua/Aniruddha Mayekar
  42. Pratik Bode /Nihar Kumar Pradhan
  43. Abhishek Borate /Malhar Kulkarni
  44. Ankit Damle MAH/Siddharth Deshpande
  45. Ruturaj Deshpande Qua/Ganesh Mahalle
  46. Shubhanan Deshpande /Dileep Kumar Reddivary
  47. Aman Farogh Sanjay MAH/Rohan Patwardhan M
  48. Aditya Gaikwad Qual/Ninad Kamat
  49. Nandan Gajendragadkar /Chetan Mane
  50. Dhiraj Kumar Gaurav /Shripad Kulkarni
  51. Aditya Ghongade /Nihar Kelkar
  52. Chandan Jadhav /Gourav Kumar Sharma
  53. Harsh Jagdhane /Vineet Kamble
  54. Amrendra Kumar Pandey Qual/Narendra Patil
  55. Akshay Kadam /Govind Sahasrabuddhe
  56. Ajeet Kumbhar Qual/Lokesh Sonawane
  57. Gaurav Rege /Rahul Tiwadi
  58. Wasim Shaikh /Yash Wagh
  59. Uttkarsh Shilwant /Prabhat Sirsat
  60. Siddharth Wagh Qual/Nipender Singh
  61. Alap Mishra /Shubham Kumar
  62. Gaurav Parmar /Sai Pavan Karri
  63. Aditya Chandra Qual/Gaurav Sidharth
  64. Dhruv Kapila Qual/Piyush Meena
  65. Ujjwal Prakash /Rajesh Verma
  66. Lekhraj Biloniya /Nikhil Jangid
  67. Pradeep Biloniya /Raj Ravi Sharma
  68. Kandarp Chaubey /Prem Singh Chouhan
  69. Vikramaditya Chaufla /Prateek Saxena
  70. Vikrant Chawat /Gaurav Pratap Singh
  71. Ankush Joshi /Abhimayu Naruka
  72. Nazish Khan /Balu Mahendra S.
  73. Ajay Meena /Sudam Ingole
  74. Radha Krishna B. /Rohit Yadav C.
  75. Aditya Nair / /Balraj Kajla
  76. Sree Bharath B. /Santosh Padala
  77. Rahul Yadav C. /Sri Dattathreya Reddy
  78. Gopalakrishna Reddy D. /Jitendra Sharma
  79. Kiran Kumar M. /Himanshu Verma
  80. Lauhit P. /Vivek Kumar
  81. Sufyan Ansari /Rishabh Shukla
  82. Mukul Pandey Qual /Akash Singh
  83. Anuj Kapoor /Priyam Singh
  84. Gaurav Mishra /Sumit Sharma
  85. Ravi Pratap Anand /Himanshu Tiwari
  86. Juggal Patel /Rupinder Singh
  87. Tushar Badechha /Chirag Singh
  88. Jeevan Bora
  89. Kawaldeep Singh /Apparao S.
  90. Umang Kaushik
  91. Jigyashu Pant /Prashant Suresh Ch.

Women Singles:

  1. Poornima Ch.
  2. Bhakti Dahasahasra
  3. Sara Naqvi
  4. Shikha Gautam
  5. Riya Pawar
  6. Bhavya Rishi
  7. Prashi Joshi
  8. Tanishq M.
  9. Mahima Aggarwal
  10. Seema Panchal
  11. Rachita Sahdev
  12. Rohini Bilawar
  13. Ruth Misha V.
  14. Isha Dash
  15. Prabhjyot Kour
  16. Jyoti Nashier
  17. Ira Sharma
  18. Ayushi Singh
  19. Rupal Anand
  20. Deepali Gupta
  21. Agna Anto
  22. Sinymol P. S.
  23. Ashna Roy
  24. Aswathi S.
  25. Sneha Santhilal
  26. Ruby Singh
  27. Komal Singh Dewan
  28. Harshala Dinkar
  29. Nisha Karamchand
  30. Navya Kadekar
  31. Meghana Kulkarni
  32. Shruthi Keerthi
  33. Navya Rao M
  34. Leena Dhapre
  35. Riya Arolkar
  36. Radhini Bhamre
  37. Vaidehi Choudhari
  38. Pranjal Prabhu Chimulkar
  39. Rucha Nikam
  40. Himanshi Pandey
  41. Varsha Pardeshi
  42. Priyana Patel
  43. Jyot Kaur Rekhi
  44. Charuta Vaidya
  45. Karishma Wadkar
  46. Anjali Rawat
  47. Ruchika Jharbade
  48. Sazia Khan
  49. Anusha Nayak
  50. Aastha Sharma
  51. Pranjali Suresh
  52. Damanpreet Kaur Pahwa
  53. Teenu Dahiya F
  54. Amrin Mubarak G.
  55. Supraja S.
  56. Archana B.
  57. Daksha Gautam
  58. Deepthi T.
  59. Preethi K.
  60. Pranali Karani
  61. Pooja M.
  62. Poorvi Singh
  63. Pramada V.
  64. Juhi Dewangan
  65. Pragya Rai
  66. Bhavana Singh
  67. Saumya Singh
  68. Sheetal Kargeti
  69. Smirti Nagarkoti

Women Doubles:

  1. Sinymol P. S. /Ashna Roy
  2. Lalita Dahiya /Jagriti Nashier
  3. Ningshi Block Hazarika /Harika V.
  4. Nimmi Patel /Anjali Rawat
  5. Daksha Gautam /Rachita Sahdev
  6. Sheetal Kargeti /Jyoti Nashier
  7. Juhi Dewangan /Smirti Nagarkoti
  8. Mahima Aggarwal /Shikha Gautam
  9. Vaishnavi Bhale /Khushboo Patel
  10. Bhakti Dahasahasra /Seema Panchal
  11. Anoushka Parikh /Sanjana Santosh
  12. Navya Rao M /Sheetal Mohandas V.
  13. Harshala Dinkar /Meghana Kulkarni
  14. Deepali Gupta /Pragya Rai
  15. Teenu Dahiya /Meenu Singh
  16. Himanshi Pandey /Jyot Kaur Rekhi
  17. Rohini Bilawar /Anusha Nayak
  18. Najma Khan /Sazia Khan
  19. Damanpreet Kaur Pahwa /Bhavana Singh
  20. Amrin Mubarak G. /Anees Kowser J.
  21. Poornima Ch. /Pooja M.
  22. Preethi K. /Vaishnavi K.
  23. Pranali Karani /Pramada V.
  24. Akanshi Baliyan /Ankita Gupta
  25. Pranjal Prabhu Chimulkar /Saumya Singh

Mixed Doubles:

  1. Jitendra Kumar /Shivangi Verma
  2. Harinder Malik /Meenu Singh
  3. Santosh Ravuri /Haritha M. H.
  4. Bharat Bajaj /Rachita Sahdev
  5. Sahil Sipani /Anoushka Parikh
  6. Chandrabhushan Tripathi 6/Akanshi Baliyan
  7. Vikas Harsha P. 7/Sheetal Mohandas V.
  8. Mohamed Rehan R. /Anees Kowser J.
  9. Kiran Kumar G. /Pranjal Prabhu Chimulkar
  10. Akshit Pathela /Isha Dash
  11. Govind Sahasrabuddhe /Vaishnavi Bhale
  12. Talar Laa /Ankita Gupta
  13. Siddharth M /Shradha Srivastava
  14. Harshit Aggarwal /Mahima Aggarwal
  15. Rohan Somanna C.A. /Shruthi Keerthi
  16. Aditya Nair /Pragya Rai
  17. Karthikey K. /Pramada V.
  18. Zakriya Mohammed /Komal Singh Dewan
  19. Tushar Badechha /Nisha Karamchand
  20. Aman Farogh Sanjay /Riya Arolkar
  21. Akshay Kadam /Himanshi Pandey
  22. Nihar Kelkar Qual/Saumya Singh
  23. Abhishek Sanjay Kulkarni /Saili Rane
  24. Rushikesh Mali /Bhakti Dahasahasra
  25. Narender G. /Deepthi T.
  26. Jairaj Singh Shaktawat /Riya Pawar
  27. Yuvaraj M /Supraja S.
  28. Ravi Raj D. /Shaleni Y.
  29. Mohamed Roshan Zameer /Amrin Mubarak
  30. Gaurav Malhan /Teenu Dahiya
  31. Ankit (Ii) Kumar /Rupal Anand
  32. Ankit Mallik /Prabhjyot Kour
  33. Mohit Tiwari

Name of Tournament: V.V. Natu Memorial All India Senior Ranking Badminton Tournament 2015.

Organized By: Poona District & Metropolitan Badminton Association under the auspices of BAI and MBA.

Dates: 21st to 25th October 2015.

Venue: PE Society’s Modern PDMBA Sports Complex, Off JM Road, Modern High School Compound, Shivaji Nagar, Pune, Maharastra.

Prize Money: Rs. 5 Lakhs (Rupees Three Lakhs only).

2015 BWF World Senior Championships, Helsingborg – Sweden

World Senior Championships 2015 - Sweden

Day 7: (26-Sep-2015): Finals:

vii. (65+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Vidya Bhushan ARORA/Sushil Kumar PATEL of India will lost to Robert J BELL/Royston V LORD of England in the Finals later today after encountering a remarkable fight in the first game. Scores: 21-18, 21-8.

Day 6: (25-Sep-2015): Semi Finals:

Its a remarkable run till now for the Men’s doubles pair from India in the 65+ category to enter into the Semi- FInals of the above tournament.

vii. (65+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Vidya Bhushan ARORA/Sushil Kumar PATEL of India defeated England’s pair of Rodney FORREST/Grahame L MOSCROP in their Men’s Doubles Semi Finals encounter to enter into the finals in a hard fought three game match. Scores 21-18, 16-21, 21-18 .

Day 5: (24-Sep-2015): Quarter-Finals:

iv. (50+ Category):

Women’s Singles:

  1. Manjusha Sudhir SAHASRABUDHE [5/8] a qualifier from India lost to Lone Hagelskjaer KNUDSEN [1], the first seed from Denmark, 21-15, 21-17 in straight games.

v. (55+ Category):

Men’s Singles:

  1. Santhosh Kumar GOPI [9/16] of India lost to Canada’s Jack Keith PRIESTMAN today in gruelling three games. Scores – 21-17, 19-21, 21-19.

Women’s Doubles:

  1. Manik PARANJPE/Kanchan SANE of India lost to Jennifer A COX [1]/Christine M CROSSLEY of England later today in their Women’s Doubles match in straight games. The scores being 21-5, 21-7.

vii. (65+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Vidya Bhushan ARORA/Sushil Kumar PATEL India had a remarkable victory against the Germany’s pair of Peter HONNEN/Claus-Peter LIENIG in their Men’s Doubles Quarter Finals to enter into the semi-Finals. Scores – 24-22, 21-19.

Day 4: (23-Sep-2015):

i. (35+ Category):

Women’s Singles:

  1. Uma Rani PALIT of India lost to Anne-Gaelle DEPAGNE France – 21-9, 21-15.

ii. (40+ Category):

  1.  Soumen BHATTACHARJEE/Hirak Kanti SENGUPTA lost to James A BABINGTON/Philip J SUNDERLAND England – 21-19, 22-20.

iii. (45+ Category):

Men’s Singles:

  1. Kiran Vinayakrao MAKODE lost to LIU En-Horng Chinese Taipei – 21-8, 21-5.

Women’s Singles:

  1. Sangeeta RAJGOPALAN lost to Csilla GONDANE FORIAN [2] Hungary – 21-7, 21-14.

Men’s Doubles:

  1. Arvind GANGANI/Sanjay RAY lost to LIU En-Horng/Chang-Jun WU Chinese Taipei – 21-6, 21-13.

Women’s Doubles:

  1. Manjusha Sudhir SAHASRABUDHE/Suzanne VENGLET lost to Betty BLAIR [3/4]/Debora MILLER England – 21-17, 21-19.

iv. (50+ Category):

Women’s Singles:

  1. Manjusha Sudhir SAHASRABUDHE [5/8] India beat Switzerland’s Bettina VILLARS in thrilling three games. Scores – 21-18, 15-21, 24-22.

v. (55+ Category):

Men’s Singles:

  1. Santhosh Kumar GOPI [9/16] India beat a qualifier from Denmark Birger STEENBERG [5/8]. Scores – 21-19, 21-15.

Women’s Singles:

  1. Manik PARANJPE lost to Khanittha MAENSAMUT Thailand – 21-10, 21-14.
  2. Neera PASRICHA of India lost to Linda WOOD England – 21-7, 21-4.

Men’s Doubles:

  1. Santhosh Kumar GOPI/Oommen George KATTAPURAM lost to Dieter FRICK/Rolf RuSSELER of Germany – 21-13, 21-18.
  2. Arun DHAND/Arun Kumar KAKKAR lost to Bo ELVERS [5/8]/Thomas S. NIELSEN Denmark –  21-8, 21-18.

Women’s Doubles:

  1. Manik PARANJPE/Kanchan SANE India beat Japan’s pair of Fusako ARAKI/Kimiko TSUCHIYA in strainght games. Scores, 21-16, 21-10.
  2. Vandana DEOGIRIKAR/Neera PASRICHA of India lost toTina BENZIN/Lone ODGAARD Denmark – 21-2, 21-8.

vi. (60+ Category):

Men’s Singles:

  1. Shaukat NOOR MOHAMED of India lost a three game battle to Sakae FUKUSHI Japan – 19-21, 21-19, 21-17.

Women’s Singles:

  1. Punita NAGALIA lost to Yasuko KATAITO Japan – 21-9, 21-6.

Men’s Doubles:

  1. Shaukat NOOR MOHAMED/Ashok Kumar SHARMA lost to William HAMBLETT [1]/Graham HOLT England – 21-9, 21-7.

Women’s Doubles:

  1. Sunita DSOUZA/India Punita NAGALIA lost to Angela MICHALOWSKY/Marie-Luise SCHULTA-JANSEN Germany – 21-15, 21-10.
  2. Saroja B R SHETTY/Gowramma VEERALINGA lost to Kiyoko FURUHASHI/Mieko YAMAMOTO Japan – 21-5, 21-12.

vii. (65+ Category):

Men’sSingles:

  1. Hubert MIRANDA of India lost to Johan CROUKAMP [1] South Africa – 21-18, 21-12.

Men’s Doubles:

  1. Vidya Bhushan ARORA/Sushil Kumar PATEL India – beat Van Phuc QUANG/Max VARIN of France in straight games. Scores – 21-18, 21-13.

viii. (70+ Category):

Men’s Singles:

  1. Tze Fah HO [3/4] Malaysia got a walkover from India’s Ralliantawna in the Men’s Singles  category.

Day 3: (22-Sep-2015):

i. (35+ Category):

Men’s Singles:

  1. Ashish SHARMA of India lost to Vadim ITCKOV [1] Russia – 21-17, 21-14.
  2. Lakhwinder PANNU of India lost to Thorsten HUKRIEDE [5/8] Germany – 21-16, 21-16.

Women’s Singles:

  1. Prerana JOSHI India lost to Mayumi BANDO Japan – 21-10, 21-10.
  2. Uma Rani PALIT India beat Germany’s Katrin HOCKEMEYER [5/8] 21-15, 18-21, 21-16.
  3. Nirmala BANGALORE PRAKASH lost to Rebecca PANTANEY [2] England – 21-7, 21-12.

Men’s Doubles:

  1. Joy T ANTONY/Jaison XAVIER lost to Thorsten HUKRIEDE/Ewoud TAN Netherlands – 21-15, 16-21, 21-15.
  2. J. B. S. Vidyadhar/Ravinder SINGH lost to Naruenart CHUAYMAK/Apichai THIRARATSAKUL Thailand – 21-11, 16-21, 21-15.

Women’s Doubles:

  1. Prerana JOSHI, Anika LELE lost to Celine GOMES/Lilas GOULIN France – 21-14, 21-13.
  2. Savithri KOTHA/Sujata Prasad SETTEM lost to Sunniva AMINOFF [3/4] (Sweden)/Claudia VOGELGSANG Germany – 21-7, 21-2.
  3. Heema Kaverappa KODANDERA/India Navya NALLAM lost to Lisbeth T. HAAGENSEN/Helle KaeMPEGAARD Denmark – 21-7, 21-8.
  4. Madhu GYANCHANDANI/Usha Sree PEDDISETTY lost to Nataliia GOLOVKINA [5/8] Ukraine/Tatiana IANUTC Russia – 21-11, 21-1.

ii. (40+ Category):

Men’s Singles:

  1. Vijay SHARMA [9/16] a qualifier from India lost to James A BABINGTON England – 21-17, 21-8.

Men’s Doubles:

  1. Soumen BHATTACHARJEE/Hirak Kanti SENGUPTA India got a walkover from Spain Mario CARULLA [5/8]/Portugal Fernando SILVA.
  2. Tarun CHAUHAN/Anwerkhan PATHAN lost to Andre WIECHMANN/Jochen ZEPMEISEL Germany – 21-19, 21-14.

Women Doubles:

  1. Lalrammawii KHIANGTE/Vanlalruati TOCHHAWNG gave a walkover to Elena EKATERININSKAIA Russia/Fineke SELLES of Netherlands.
  2. Supriya DEVGUN/Asawari PARMAR lost to Sara FOSTER/Sara HALL England – 21-16, 21-13.

iii.  (45+ Category):

Men’s Singles:

  1. Venkata Murali Krishna MUKALA of India gave a walkover to Nauman MAJID of Norway.
  2. Kiran Vinayakrao MAKODE India beat Iceland’s Indridi BJORNSSON 21-14, 21-6.
  3. Jayant DEWANGAN lost to Jonas THORNE [9/16] Sweden – 21-19, 21-14.

Women’s Singles:

  1. Poonam TATWAWADI [5/8] a qualifier lost to Kerstin WENK Germany – 11-21, 21-15, 21-10.
  2. Manjiri MOKTALI lost to Dorota GRZEJDAK [5/8] Poland, 21-6, 21-5.
  3. Sangeeta RAJGOPALAN India beat Germany’s Kathrin TRoGER 14-21, 21-19, 23-21 in a gruelling encounter.

Men’s Doubles:

  1. Venkataraju AKULA [5/8]/B. V. S. K. Lingeswara Rao lost to Oleg GRIGORYEV/Vadim NAZAROV Russia – 21-19, 21-15.
  2. Kiran Vinayakrao MAKODE/Mayur TAWADE lost to Tri CAHYO [3/4]/Eddy HARTONO Indonesia – 21-11, 21-14.
  3. Arvind GANGANI/Sanjay RAY India beat Spain’s Bernardo GALMES/Miguel Angel POLO 21-11, 21-17.

iv.  (50+ Category):

Men’s Singles:

  1. Harjit SINGH India beat Russia’s Sergey RAZUVAYKIN [5/8] a qualifier, 21-17, 18-21, 21-16.
  2. Prabhu Naik Naidu KONA India beat Czech Republic Milos KAMARYT, 21-9, 21-9.

Men’s Doubles:

  1. Sunil DANG/India Harjit SINGH lost to Ertanto KURNIAWAN [3/4]/Effendy WIDJAYA Indonesia –
    21-11, 21-10.
  2. Milind GHATE [3/4]/Amod TILAK lost to Henrik MADSEN/Soeren OELUND Denmark – 21-19, 21-15.
  3. Lovleen KUMAR/India Ram LAKHAN lost to Patrick COMBES/Jean-Michel EDARD France –
    21-10, 17-21, 21-19.

Women’s Singles:

  1. Manjusha Sudhir SAHASRABUDHE [5/8] India beat Russia’s Elena SOLODUKHINA, 21-10, 21-16.
  2. Nagamma MUDDAIAH lost to Sian WILLIAMS [5/8] Ireland – 21-5, 21-8.
  3. Kaveramma CHEMIRA MONNAPPA lost to Ye WANG Germany – 21-7, 21-10.
  4. Sukesha SAGGI of India lost to Pamela PEARD Ireland – 21-5, 21-9.

v.  (55+ Category):

Mixed Doubles:

  1. Ajay MOHTA/India Vandana DEOGIRIKAR lost to Susumu FUJITA/Kimiko TSUCHIYA Japan –
    21-10, 21-6.
  2. Gautam ASHRA/India Manik PARANJPE lost to Patrick DE RUISSEAUX/Rita VERVAET Belgium –
    21-18, 23-21.

Women’s Singles:

  1. Manik PARANJPE India beat Canada’s Mary-Jo RANDALL 9-21, 21-18, 21-19.
  2. Shakuran BEGUM of India gave a walkover to Sirpa KORKIAKOSKI Finland.
  3. Vandana DEOGIRIKAR lost to Ursula HEALE England – 21-11, 21-18.
  4. Neera PASRICHA India got a walkover from China’s Zhonglin TANG.

Men’s Singles:

  1. S. K. PARDESHI lost to Geir ARNEVIK [5/8] a qualifier from Norway – 21-7, 21-8.
  2. Santhosh Kumar GOPI [9/16] India beat Germany’s Dieter FRICK 21-6, 21-8.

vi.  (60+ Category):

Men’s Singles:

  1. Shaukat NOOR MOHAMED India beat Sweden’s Curt INGEDAHL 21-18, 21-17.
  2. Khadak Bahadur SINGH lost a gruelling three game to Soren CHRISTENSEN [5/8] a qualifier from Denmark – 18-21, 21-14, 21-18.

Women’s Singles:

  1. Sunita DSOUZA lost to Marguerite BUTT England – 21-15, 21-8.
  2. Saroja B R SHETTY lost to Marcia JACKSON Canada – 21-7, 21-5.

vii.  (65+ Category):

Men’s Singles:

  1. Vidya Bhushan ARORA lost to Tuomo TENNILä Finland – 21-18, 21-11.

viii.  (70+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Harendra Singh BHAKUNI/Rajendra PAL lost to Tart KORNCHANKUL/Pirachitra SURAKKHAKA Thailand – 21-10, 21-5.

Day 2: (21-Sep-2015):

i. (35+ Category):

Men’s Doubles:

  1. India’s Samir ABBASI/Srikant BAKSHI lost to Gerben BRUIJSTENS/Tjitte WEISTRA of Netherlands – 22-20, 21-19.
  2. Sanjay BHANSALI/Akhil Kumar DHAGAT lost to Tamas GEBHARD/Kristof HORVATH Hungary – 21-8, 21-10.

Women’s Singles:

  1. Deepa GANAPATHY of India lost to Julie PUIGRENIER France – 21-17, 21-11.

Mixed Doubles:

  1. Mohankumar PONNUSAMY/Navya NALLAM lost to Tryggvi NIELSEN/Elsa NIELSEN Iceland – 21-6, 21-10.

ii. (40+ Category):

Men Singles:

  1.  Jaison XAVIER of India lost to Jurgen KOCH [9/16] of Austria – 21-16, 21-14.
  2.  Ajay SALVI lost to Robert SMIERZCHALSKI of Poland – 13-21, 21-10, 21-4.
  3. Vijay SHARMA [9/16] of India defeated Denmark’s Morten AARUP 21-16, 21-10.

Women Singles:

  1. Sheela Krishna NAIR lost to Marielle VAN DER WOERDT Netherlands – 21-10, 21-4.
  2. Dipika MEHTA of India lost to Elsa NIELSEN Iceland – 21-4, 21-2.
  3. Sreedevi GADHILI (India) lost to Georgy VAN SOERLAND-TROUERBACH of Netherlands, 21-4, 21-6.
  4.   Usha Sree PEDDISETTY lost to Elizabeth AUSTIN England – 21-14, 21-7.

Mixed Doubles:

  1. Dipika MEHTA (India)/Katsuhiro SUZUKI (Japan) lost to Aleksandr ANTIPOV/Svetlana ALFEROVA Russia – 21-6, 21-8.
  2. Raja Kumar GATTUPALLI [5/8]/Usha Sree PEDDISETTY of India lost to Arjan REGTIEN/Marielle VAN DER WOERDT Netherlands – 21-11, 21-12.
  3. Srikant BAKSHI/Supriya DEVGUN lost to Fabrice BERNABE/Helene BRETILLON France – 21-19, 21-16.

iii.  (45+ Category):

Men’s Singles:

  1. Kiran Vinayakrao MAKODE India beat Austria’s  Engelbert TOMES 21-3, 21-10.
  2. Venkata Murali Krishna MUKALA India got a walkover from China’s Cheng LIN [9/16].
  3. Jayant DEWANGAN India beat Meelis TAMMIK of Estonia 21-6, 21-8.
  4. Rajeev SHARMA of India lost to Vadim NAZAROV Russia 21-19, 21-8.

Women’s Singles:

  1. Kavita DIXIT lost to Marina KARSTROM Sweden – 21-9, 21-12.

Mixed Doubles:

  1.  Kiran Vinayakrao MAKODE [5/8]/Suzanne VENGLET beat Brian Tim Juul JENSEN/Gitte ANDERSEN Denmark – 21-13, 21-17.

iv. (50+ Category):

Men’s Singles:

  1. Ram LAKHAN [9/16] of India lost to Surachai MAKKASASITHORN Thailand – 21-19, 21-11.
  2. Harjit SINGH India beat Japan’s Noriaki MATSUNARI 21-10, 21-13.
  3. Prabhu Naik Naidu KONA India beat Malaysia’s Soon Cheong LOH 21-15, 24-22.
  4. Niall O’FLYNN Ireland got a walkover from India’s Venkata Satyanarayana AKULA.

Mixed Doubles:

  1. Anand GEORGE REGIS MARY/Lali JOSEPH of India lost to Patrick COMBES/Nadia COMBES France – 21-14, 21-19.
  2. Bibhash CHATTERJEE/Surekha SATAM lost to Pascal NOEL/Anne LEGRAIS-OZBERK France – 21-15, 21-12.
  3. Ram LAKHAN/Manjusha Sudhir SAHASRABUDHE lost to Alan A ALEXANDER [3/4]/Kay VICKERS England – 16-21, 21-11, 21-16.

v. (55+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Santhosh Kumar GOPI/Oommen George KATTAPURAM India got a walkover from China’s Xinyi DANG [5/8]/Zhuqing PENG.
  2. Arun DHAND/Arun Kumar KAKKAR of India beat Sweden’s Anders SVENSSON/Goran TJULIN 21-16, 21-19.
  3.  Sunny ABRAHAM/S. K. PARDESHI of India lost to Seiji ETO/Akira SADA of Japan 19-21, 21-14,  21-12.

Women’s Doubles:

  1.  Geetha JOHRI/Taramati PARMAR of India lost to Martine CORNIER/Christine NOWAKOWSKI France – 21-17, 21-4.
  2. Manik PARANJPE/Kanchan SANE India beat Germany’s Hedwig HERZOG/Christine SCHWoD 22-20, 21-16.
  3.  Manjeet SHARMA (India)/Rita VERVAET (Belgium) lost to Sonja HERMANN (Sweden)/Gitte SCHOU (Denmark) – 21-12, 21-4.

Mixed Doubles:

  1. Gautam ASHRA/Manik PARANJPE of India got a walkover from China’s Xinyi DANG/Xianguo XIE.
  2. S. K. PARDESHI/Geetha JOHRI lost to Attakorn MAENSAMUT/Khanittha MAENSAMUT of Thailand – 21-5, 21-4.

vi. (60+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Shaukat NOOR MOHAMED/Ashok Kumar SHARMA India beat Cheddi LILJESTROM/Lars WINNBERG of Sweden 21-18, 21-18.
  2. Siddharth ACHUTHAN/Leroy Francis D’SA of Inia lost to Arne GJELSTRUP/Christian HANSEN Denmark – 24-22, 21-17.
  3. Krishna Murthy GOLLAPALLI/Raveendranadha Reddy NANDYALA lost to Bernd BEHRENS/Hans-Jürgen GöHLER Germany – 22-20, 21-17.

Mixed Doubles:

  1. Ashok Kumar SHARMA/Sunita DSOUZA of India lost to Graham HOLT/Ann HURST England – 21-15, 21-8.
  2.  H.S. TARKAR/Saroja B R SHETTY lost to Bengt RANDSTROM/Ewa CARLANDER of Sweden –
    21-8, 21-9.
  3. Sushil Kumar PATEL/Punita NAGALIA of India lost to Vladimir ILYENKO/Flera DAYANOVA Russia – 21-18, 21-16.

vii. (65+ Category):

Men’s Doubles:

  1. Vidya Bhushan ARORA/Sushil Kumar PATEL India beat Poland’s Pawel GASZ/Andrzej JANECKI
    21-8, 27-25.

Mixed Doubles:

  1. Hubert MIRANDA/Gowramma VEERALINGA lost to Stefan OHRAS/Kathryn EKENGREN GARTNER of Sweden – 21-13, 24-22.
  2. Darayas SURTI/Sunita DANDEKAR of India lost to Roland KARVESTAD/Lieselotte WENGBERG Sweden – 21-15, 21-9.

Viii: (70+ Category):

Men’s Singles:

  1. Kripa SHANKER of India lost to Daniel ASK of Norway – 21-10, 21-17.
  2. Alfred CHRISTIAN MOTILAL lost to Gerhard WEICHLINGER of Austria – 16-21, 21-18, 21-16.
  3. P. C. S. RAO lost to Roger BALDWIN [5/8] of England – 21-11, 21-5.
  4. Ralliantawna of India beat Heikki JANTTI of Finland 21-12, 21-11.

Day 1: (20-Sep-2015):

i. (35+ Category): Mixed Doubles:

  1. Mohankumar PONNUSAMY/Navya NALLAM India beat Austria’s Georg WALTER/Greece Georgia VERNARDOU 21-10, 21-11 to reach the second round.
  2. Spain’s Fernando HERRERO/ Madhu GYANCHANDANI of India lost to Mark TREBBLE England/Rebecca PANTANEY England 21-8, 21-7.
  3. Senthil VELAN/Tessy Joseph India lost to TESSY Morten RASMUSSEN Denmark/Hanne BERTELSEN Denmark 21-16, 21-13.

Men’s Singles:

  1. Ashish SHARMA India – beat Japan’s MATSUMOTO Masayuki 21-19, 21-15 to enter into the second round.
  2. Lakhwinder PANNU India – defeated Sweden’s Christofer WIKLANDER 21-14, 21-9 to reach the second round.
  3. Samir ABBASI India lost to Oliver COLIN [9/16] Switzerland 21-9, 21-13.

ii. (40+ Category): Mixed Doubles:

  1. Deepak Shashikant PATWARDHAN/ Deepali Nitin JOSHI of India lost to Christofer WIKLANDER Sweden/Marina KARSTROM of Sweden, 21-9, 21-8.

Men’s Singles:

  1. Tarun CHAUHAN India lost to Tor-Gunnar MORSKOGEN of Norway 17-21, 21-16, 21-10.

Men’s Doubles:

  1. Raja Kumar GATTUPALLI/Murali Vardhana Rao MEKA lost to Marcus BJORKSTEN Finland/Teppo SMOLANDER of Finland, 24-22, 12-21, 21-13.
  2. Vishal RALLAN/India Navdeep SINGH lost to Brian Tim Juul JENSEN Denmark Anders STEENKJAER Denmark – 21-16, 21-16.
  3. Soumen BHATTACHARJEE/Hirak Kanti SENGUPTA of India beat Austria’s Harald HOCHGATTERER/Germany’s Rajko KLEINE 21-19, 21-19.
  4. Tarun CHAUHAN/Anwerkhan PATHAN India beat Poland’s Bartosz DROZDOWICZ/ Jozef ORZOL 21-9, 21-5 to reach their second round.

iii.  (45+ Category): Mixed Doubles:

  1. KELSANG K.P. Vasanth Kumar/ Bhagya Ravi Kumar RAJARATHNAM lost to Petri VäNTTINEN/Soile SAVOLAINEN of Finland 21-23, 22-20, 21-18 in a thrilling three game encounter.

Women Doubles:

  1. India’s Vijaya AHLUWALIA/Sukesha SAGGI lost to Doris LEVIN/Anne-Marie WELLENDORPH of Sweden 21-18, 21-12.
  2. Manjusha Sudhir SAHASRABUDHE/Suzanne VENGLET of India beat Finland’s Terhi LUOLA/Soile SAVOLAINEN 22-20, 12-21, 21-19 to enter into the second round.
  3. Sangeeta RAJGOPALAN/Poonam TATWAWADI lost to Ulrika HELLMAN/Tanja KARLSSON Sweden – 21-15, 21-14.
  4. Rajshree Nitin BHAVE/Deepali Nitin JOSHI lost to Marina KARSTROM/Asa STRINDLUND Sweden – 21-9, 21-14 in their first round encounter.

Men’s Doubles:

Mayur-tawade
Mayur TAWADE

  1. Kiran Vinayakrao MAKODE/Mayur TAWADE of India beat Estonia’s Meelis TAMMIK/Einar VEEDE 21-15, 21-17 in straight games to reach their second round.
  2. Arvind GANGANI/Sanjay RAY of India beat Finland’s Mohammad EMRAN/Arto KAUPPINEN 21-15, 21-18.

iv. (50+ Category): Mixed Doubles:

  1. Minoru UEJI/Naoko SAEGUSA of Japan got a walkover from India’s Sudhakar Reddy GUJJULA/ Sukesha SAGGI.
  2. Anand GEORGE REGIS MARY/Lali JOSEPH of India beat Ireland’s Stephen WADDELL/Heather Elizabeth GAULT 21-18, 13-21, 21-10.

Womens Doubles:

  1. Kaveramma CHEMIRA MONNAPPA/Nagamma MUDDAIAH of India lost to Maureen KLEIJWEGT-OSKAM/Jeannette VAN DER WERFF Netherlands, 21-6, 21-10.
  2. Lali JOSEPH/Sunitha SWAMINATHAN lost to Hildegard O`NEILL/Cornelia WINKLER Germany – 21-8, 21-10.
  3. Dilnaz ANKLESARIA/Ulka SANGORE lost to Lyn BOWN/Lynn FRY South Africa 21-15, 21-18.

Men’s Doubles:

  1. Bimol Singh CHINGSHUBAM/Khadak Bahadur SINGHof India lost to Ilkka SALONEN/Tapio VAILAHTI Finland – 21-18, 21-12.
  2.  Sunil DANG/Harjit SINGH India beat Sweden’s Anders PERSSON/Erik SAFSTEN 21-14, 21-15.
  3. Lovleen KUMAR/Ram LAKHAN India beat Estonia’s Rauno KRISTEL/Aavo RAIG 21-15, 24-22 in a thrilling encounter.

v. (55+ Category): Men Singles:

  1. Rajinder Singh BHOGAL lost to Rolf RüSSELER of Germany – 21-6, 21-16.
  2. Santhosh Kumar GOPI [9/16] India beat Norway’s  Arne Bjørn BERGER 21-8, 21-12.
  3. Raj Kumar JAIN of India lost to Krzysztof LATAWSKI of Poland – 21-19, 19-21, 24-22 in a thrilling match.
  4.  S. K. PARDESHI India beat South Africa’s Adan Da Wei FAN 21-11, 21-5.

Men’s Doubles:

  1. Gautam ASHRA/Milind Raghunath PURNAPATRE of India lost to Frank DIETEL/Wolfgang PASLER of Germany – 21-13, 21-11.

vi. (60+ Category): Men Singles:

  1. Manohar BALUSAMY RAJARAM of India lost to Prapatana VASAVID Thailand – 21-12, 21-16.
  2.  Shaukat NOOR MOHAMED of India beat Germany’s Dietmar HECHLER 21-9, 21-15.
  3.  Khadak Bahadur SINGH of India beat Finland’s Juha KAAKINEN 21-11, 21-19.
  4.  Arun Kumar KAKKAR of India lost to Lim Pheng LOO England – 21-16, 21-18.

Men Doubles:

  1. Siddharth ACHUTHAN/Leroy Francis D’SA of India beat Malaysia’s LIM Yow Song/France Joel THEVENON 21-19, 21-13.
  2.  Krishna Murthy GOLLAPALLI/Raveendranadha Reddy NANDYALA of India beat Japan’s Toshio KAWAGUCHI/Yoshio TERASAKI 21-19, 11-21, 21-18.

vii. (65+ Category): Men Singles:

  1. Hubert MIRANDA India beat Denmark’s Birger KOLDSOE 21-8, 21-10.

Women Singles:

  1. Gowramma VEERALINGA lost to Brigitte PRAX of Germany 21-9, 21-8.

Viii: (70+ Category): Men Singles:

  1. Alfred CHRISTIAN MOTILAL India got walkover from Tao XU of China.
  2. P. C. S. RAO of India beat Leslie FRAME of Scotland 21-18, 21-16.

Men Doubles:

  1. Harendra Singh BHAKUNI/Rajendra PAL of India beat Kalevi CONRAD/Vincent HOLMGREN of Sweden 21-13, 21-8.

List of Participants from India: Men Singles: (35+ Age Category):

  1. Ashish SHARMA.
  2. Lakhwinder PANNU.
  3. Samir ABBASI.

(40+ Age Category):

  1. CHAUHAN, Tarun.
  2. Salvi, Ajay.
  3. Sharma, Vijay.
  4. Xaviour, Jaison.

(45+ Age Category):

  1. DEWANGAN, Jayant.
  2. MAKODE, Kiran Vinayakrao.
  3. MISHRA, Sanjay.
  4. MUKALA, Venkata Murali Krishna.
  5. SHARMA, Rajeev.

(50+ Age Category):

  1. AKULA, Venkata Satyanarayana.
  2. KONA, Prabhu Naik Naidu.
  3. LAKHAN, Ram.
  4. SINGH, Harjit.

(55+ Age Category):

  1. BHOGAL, Rajinder Singh.
  2. GOPI, Santhosh Kumar.
  3. JAIN, Raj Kumar.
  4. PARDESHI, S. K.

(60+ Age Category):

  1. ARORA, Vidya Bhushan
  2. MIRANDA, Hubert

(65+ Age Category):

  1. ARORA, Vidya Bhushan.
  2. MIRANDA, Hubert.

(70+ Age Category):

  1. Ralliantawna.
  2. CHRISTIAN MOTILAL, Alfred.
  3. RAO, P. C. S.
  4. SHANKER, Kripa.

Women Singles (35+ Age Category):

  1. BANGALORE PRAKASH, Nirmala.
  2. GANAPATHY, Deepa
  3. JOSHI, Prerana.
  4. PALIT, Uma Rani.

(40+ Age Category):

  1. GADHILI, Sreedevi.
  2. MEHTA, Dipika.
  3. NAIR, Sheela Krishna.
  4. PEDDISETTY, Usha Sree.

(45+ Age Category):

  1. DIXIT, Kavita.
  2. MOKTALI, Manjiri.
  3. RAJGOPALAN, Sangeeta.
  4. TATWAWADI, Poonam.

(50+ Age Category):

  1. CHEMIRA MONNAPPA, Kaveramma.
  2. MUDDAIAH, Nagamma.
  3. SAGGI, Sukesha.
  4. SAHASRABUDHE, Manjusha Sudhir.

(55+ Age Category):

  1. BEGUM, Shakuran.
  2. PARANJPE, Manik.
  3. PASRICHA, Neera.

(60+ Age Category):

  1. DSOUZA, Sunita.
  2. NAGALIA, Punita.
  3. SHETTY, Saroja B R.

(65+ Age Category):

  1. VEERALINGA, Gowramma.

(70+ Age Category):

  1. No Entry.

Men Doubles: (35+ Age Category):

  1. ABBASI, Samir & BAKSHI, Srikant.
  2. ANTONY, Joy T & XAVIER, Jaison.
  3. BHANSALI, Sanjay & DHAGAT, Akhil Kumar.
  4. J. B. S., Vidyadhar & SINGH, Ravinder.

(40+ Age Category):

  1. BHATTACHARJEE, Soumen & SENGUPTA, Hirak Kanti.
  2. CHAUHAN, Tarun & PATHAN, Anwerkhan.
  3. GATTUPALLI, Raja Kumar & MEKA, Murali Vardhana Rao.
  4. RALLAN, Vishal & SINGH, Navdeep.

(45+ Age Category):

  1. AKULA, Venkataraju & B. V. S. K., Lingeswara Rao.
  2. GANGANI, Arvind & RAY, Sanjay.
  3. MAKODE, Kiran Vinayak rao & TAWADE, Mayur.
  4. SHAH, Amol & Partner.

(50+ Age Category):

  1. CHINGSHUBAM, Bimol Singh & SINGH, Khadak Bahadur.
  2. DANG, Sunil & SINGH, Harjit.
  3. GHATE, Milind & TILAK, Amod.
  4. KUMAR, Lovleen & LAKHAN, Ram.
  5. NANGKHEIMAYUN, Amausana Meitei & Partner.

(55+ Age Category):

  1. ABRAHAM, Sunny & PARDESHI, S. K.
  2. ASHRA, Gautam & PURNAPATRE, Milind Raghunath.
  3. CHOPRA, Uman & Partner.
  4. DHAND, Arun & KAKKAR, Arun Kumar.
  5. GOPI, Santhosh Kumar & KATTAPURAM, Oommen George.
  6. KUMAR, Avadhesh & Partner.

(60+ Age Category):

  1. ACHUTHAN, Siddharth & D’SA, Leroy Francis.
  2. CHINGSHNBAH, Binoy Singh & HIJAM, Parun Singh.
  3. GOLLAPALLI, Krishna Murthy & NANDYALA, Raveendranadha Reddy.
  4. NOOR MOHAMED, Shaukat & SHARMA, Ashok Kumar.

(65+ Age Category):

  1. ARORA, Vidya Bhushan & PATEL, Sushil Kumar.
  2. NONGMAITHEM, Labango Singh & RAJ KUMAR, Bijoy Singh.

(70+ Age Category):

  1. BHAKUNI, Harendra Singh & PAL, Rajendra.

Women Doubles: (35+ Age Category):

  1. GYANCHANDANI, Madhu & PEDDISETTY, Usha Sree.
  2. JOSHI, Prerana & LELE, Anika.
  3. KODANDERA, Heema Kaverappa & NALLAM, Navya.
  4. KOTHA, Savithri & SETTEM, Sujata Prasad.
  5. MEHTA, Dipika & partner.

(40+ Age Category):

  1. DEVGUN, Supriya & PARMAR, Asawari.
  2. GADHILI, Sreedevi & SHARMA, Ruchita.
  3. KHIANGTE, Lalrammawii & TOCHHAWNG, Vanlalruati.
  4. SRINIVASAN, Kavithaa & TESSY, Joseph.

(45+ Age Category):

  1. AHLUWALIA, Vijaya & SAGGI, Sukesha.
  2. BHAVE, Rajshree Nitin & JOSHI, Deepali Nitin.
  3. RAJGOPALAN, Sangeeta & TATWAWADI, Poonam.
  4. SAHASRABUDHE, Manjusha Sudhir & VENGLET, Suzanne.

(50+ Age Category):

  1. ANKLESARIA, Dilnaz & SANGORE, Ulka.
  2. CHEMIRA MONNAPPA, Kaveramma & MUDDAIAH, Nagamma.
  3. JOSEPH, Lali & SWAMINATHAN, Sunitha.

(55+ Age Category):

  1. BEGUM, Shakuran.
  2. DEOGIRIKAR, Vandana & PASRICHA, Neera.
  3. JOHRI, Geetha & PARMAR, Taramati.
  4. PARANJPE, Manik & SANE, Kanchan.
  5. SHARMA, Manjeet & Partner.

(60+ Age Category):

  1. DSOUZA, Sunita & NAGALIA, Punita.
  2. SHETTY, Saroja B R & VEERALINGA, Gowramma.

(65+ Age Category):

  1. No Entry.

(70+ Age Category):

  1. No Entry.

Mixed Doubles: (35+ Age Category):

  1. FADNIS, Upendra & LELE, Anika.
  2. PONNUSAMY, Mohankumar & NALLAM, Navya.
  3. VELAN, Senthil & TESSY, Joseph.

(40+ Age Category):

  1. BAKSHI, Srikant & DEVGUN, Supriya.
  2. GATTUPALLI, Raja Kumar & PEDDISETTY, Usha Sree.
  3. MEKA, Murali Vardhana Rao & BOKKISAM, Radhika.
  4. MUKALA, Venkata Murali Krishna & Partner.
  5. PATWARDHAN, Deepak Shashikant & JOSHI, Deepali Nitin.

(45+ Age Category):

  1. KELSANG, K.P. Vasanth Kumar & RAJARATHNAM, Bhagya Ravi Kumar.
  2. MAKODE, Kiran Vinayakrao & VENGLET, Suzanne.
  3. TAWADE, Mayur & SAWANT, Saroj.

(50+ Age Category):

  1. CHATTERJEE, Bibhash & SATAM, Surekha.
  2. GEORGE REGIS MARY, Anand & JOSEPH, Lali.
  3. GUJJULA, Sudhakar Reddy & SAGGI, Sukesha.
  4. LAKHAN, Ram & SAHASRABUDHE, Manjusha Sudhir.

(55+ Age Category):

  1. ASHRA, Gautam & PARANJPE, Manik.
  2. MOHTA, Ajay & DEOGIRIKAR, Vandana.
  3. PARDESHI, S. K. & JOHRI, Geetha.

(60+ Age Category):

  1. PATEL, Sushil Kumar & NAGALIA, Punita.
  2. SHARMA, Ashok Kumar & DSOUZA, Sunita.
  3. TARKAR, H.S. & SHETTY, Saroja B R.
  4. VERMA, Hem Raj & Partner.

(65+ Age Category):

  1. MIRANDA, Hubert & VEERALINGA, Gowramma.
  2. SURTI, Darayas & DANDEKAR, Sunita.

Follow our facebook page too for regular match updates. About the Tournament: BWF World Senior Championships 2015, are held every two years. This is an individual championships with men’s and women’s singles and doubles, and mixed doubles events. The age categories are divided as follows: +35, +40, +45, +50, +55, +60 +65 and +70. The VII 2015 BWF World Senior Championships edition will be held in Helsingborg, Helsingborg Arena, Sweden from  Sunday 20th  –  Saturday 26 September 2015. Medals: All medals will be suitably inscribed by the BWF: Winners: Gold. Runners-up: Silver. Semi- finalists: Bronze.