Bengal team for sub-junior National Badminton

The West Bengal Badminton Association on Monday selected a six-member team to compete in the 28th sub-junior National Badminton Championship to be held in Rohtak.

The main draw of the tournament will be held from September 4-7 and there will be a total of four events boys singles/doubles, girls singles/doubles in two age groups U-13 and U-15.

The Bengal team members accompanied by coach Pranab Das will leave for Rohtak on Tuesday.

Team: Dishanta Debnath, Suraj Chakraborty, Ayan Paul, Manidipa Dey, Uthsava Palit, Pritha Sarkar

Coach: Pranab Das

Assistant Coach: Mrinmoy Pal

Manager: Vidya Sagar Shaw.

Click here to read more

Saina Nehwal to split with Pullela Gopichand, train with Vimal Kumar

HYDERABAD: One of the most successful coach-player partnerships in Indian sport may be coming to an end.

The combination of Pullela Gopichand and Saina Nehwal, which brought laurels to the country and made badminton more than a recreational sport, is reportedly splitting, at least for now.

It is learned that the 2012 Olympic bronze medallist Saina, who has nearly 20 international titles under her belt, has decided to move to Bangalore to train with former India coach Vimal Kumar ahead of the Asian Games.

The 24-year-old had conveyed the decision to Gopi during the World Championships in Denmark last week. The coach told her to go ahead.

Saina Nehwal

Read More

Spain’s Carolina Marin wins World Badminton Championships

Copenhagen: Spaniard Carolina Marin stunned reigning Olympic champion Li Xuerui of China to become the first European in 15 years to clinch the women’s singles title at the World Badminton Championships here on Sunday.
The World No.10, who had defeated India’s P.V. Sindhu in the semi-finals Saturday, drubbed World No.1 Li 17-21, 21-17, 21-18 in an hour and 18 minutes to notch her first victory over the top seed in four meetings.
Danish great Camilla Martin was the last European to win the World Championships in 1999 which were also held here.

carolina-marin_3108getty_63Li failed to clinch the coveted title for the second year in a row after losing in last year’s final as well to Thai Ratchanok Intanon.

The Olympic champion had to settle for the silver while losing semi-finalists Sindhu and Japanese Minatsu Mitani went home with the bronze.

Earlier, South Korean 12th seeds Sung Hyun Ko and Baek Choel Shin upset second seeded countrymen Yong Dae Lee and Yeon Seong Yoo 22-20, 21-23, 21-18 to clinch the men’s doubles title.

Read More

Yonex Sunrise Vietnam GP Open 2014 Indian Results

Yonex Sunrise Vietnam GP Open 2014 will be held at Phan Dinh Phung Stadium, Vietnam which was organized by Hochiminh City Badminton Association from 01st September to 07th September 2014.

Hochiminh City Badminton Association

Events : MS,WS,MD,WD and XD

Pre Quarter Finals

Men’s Singles

Prannoy H.S.

Prannoy H.S.

  • Prannoy H. S. defeated Iskandar Zulkarnain Zainuddin of Malaysia 21-15 21-11
  • Ajay Jayaram lost to Mohamad Arif Abdul Latif of Malaysia 22-20 21-16

Round 2

Men’s Singles

Ajay Jayaram

Ajay Jayaram

  • Ajay Jayaram defeated Hsuan Yi Hsueh of Chinese Taipei 21-15 21-18
  • Prannoy H. S. defeated Soon Huat Goh of Malaysia 25-23 21-15

Round 1

Men’s Singles

  • Ajay Jayaram defeated Joo Ven Soong of Malaysia 22-20 21-14
  • Prannoy H. S. defeated Ivanudin Rifan Fauzin of Indonesia 19-21 21-16 21-12

Men’s Doubles

  • Sanjeeth S. and Jagadish Yadav lost to Wei Chen Liu and Po Han Yang of Chinese Taipei 21-12 21-10

Members Participated from India

  • Chetan Anand
  • Sai Praneeth . B
  • Aparna Balan
  • Arvind Bhat
  • Pranaav Jerry Chopra
  • Akshay Dewalkar
  • Alwin Francis
  • Pradnya Gadre
  • H. S. Prannoy
  • Ajay Jayaram
  • Tanvi Lad
  • Arundhati Pantawane
  • Anand Pawar
  • Sanjeeth S.
  • Prajakta Sawant
  • Arun Vishnu
  • Jagadish Yadav

1st Master’s Delhi State Badminton Tournament 2014 Results

1st Master’s Delhi State Badminton Tournament 2014 will be held in Delhi from 30th August 2014 to 31st August 2014 which was organized by Delhi Capital Badminton Association.

Delhi Badminton Association

Delhi Badminton Association

Results :

Men’s Singles 35

Winner : Vijay Sharma
Runner : Sharad Tewatia
Semi Finalist : Dinesh Thakur
Semi Finalist : Sanjeev Choudhary

Men’s Singles 45

Winner : Rajeev Sharma
Runner : Kawaljeet Singh
Semi Finalist : Dr.Pushkar
Semi Finalist : Sanjeev Kapoor

Men’s Doubles 35

Winners : Dr. Bipalab Misra and Srikant Bakshi
Runners : Rajeev Sharma and Rohit Verrma
Semi Finalist : Arun Gupta and Parminder Singh
Semi Finalist : Amit Mangalam and Susheet Srivastava

Men’s Doubles 45

Winners : Harjeet Singh and Kawaljeet Singh
Runners : Apinder Sabharwal and Rajeev Sharma
Semi Finalist : Dr.Pushkar Sharma and Sanjeev Kapoor
Semi Finalist : Gynesh and Praveen

Players

Men’s Singles 35

  • Vijay Sharma
  • Raj Singh Man
  • Dinesh Thakur
  • Sanjeev Choudhary
  • Kuldeep Malik
  • Ravinder Kumar
  • Sharad Tewatia

Men’s Singles 45

  • Rajeev Sharma
  • Mahesh Kumar
  • Dr.Pushkar
  • Gyanendar Jaiswal
  • Praveen Taneja
  • Sanjeev Kapoor
  • Dhananjay Bhatnagar
  • Kawaljeet Singh

Men’s Doubles 45

  • Harjeet Singh and Kawaljeet Singh
  • Neeraj Madhok and Rajeev Malhan
  • Dr.Pushkar Sharma and Sanjeev Kapoor
  • K Kamal Thappar and Rajeev Harjai
  • Gynesh and Praveen
  • Apinder Sabharwal and Rajeev Sharma
  • Sukhvinder Singh and Sunil Malhotra

Men’s Doubles 35

  • Arun Gupta and Parminder Singh
  • Dinesh Thakur and Sanjeev Choudhary
  • Gyanendar Jaiswal and Praveen Taneja
  • Dr. Bipalab Misra and Srikant Bakshi
  • Gaurav Sharma and Pradeep Sharma
  • Ajay Bhist and Sudhir Kumar
  • Ajay and Kawaljeet Singh
  • Harsh Rawat and Pawandeep Chadha
  • Amit Mangalam and Susheet Srivastava
  • Ashwani and H Ahuja
  • Kuldeep Malik and Sharad Tewatia
  • Amit Sharma and Sandeep
  • Dinesh Bansal and Rajkumar Daga
  • Rajeev Sharma and Rohit Verrma

Li Ning Tamilnadu Junior Inter district and State Championship 2014

Li Ning Tamilnadu Junior Inter district and State Championship 2014 will be held in Coimbatore from 30th August 2014 to 31st August 2014 which was organized by Coimbatore District Association

Badminton Association of India

Badminton Association of India

Tournament Results

Under 17

Boy’s Singles U17

Winner : P.T.Harshath
Runner : R.Hari Vignesh
Semi Finalist : S.Arvindakshan
Semi Finalist : T.Jeyaprabhu Barnaba

Girl’s Singles U17

Winner : A.Yogitaa
Runner : K.Deeptha
Semi Finalist : Lakshmi Priyanka
Semi Finalist : R.Thanushree

Boy’s Doubles U17

Winners : M.Mugandhan and V.Akash
Runners : Kevin Arokia Walter and Srivatsav Duwari
Semi Finalist : B.Adithyan and P.T.Harshath
Semi Finalist : A.Nazeer Khan and J.Manasseh

Girl’s Doubles U17

Winners : P.Keerthana and S.Akshaya
Runners : R.Aswini Gandhimathi and S.Shamitha Devi
Semi Finalist : S.Supraja and V.S.Varshini
Semi Finalist : N.V.Madhumitha and S.Arulmozhi

Under 19

Boy’s Singles U19

Winner : Karan Rajan
Runner : S.Vinit Madhavan
Semi Finalist : P.T.Harshath
Semi Finalist : R.Manikandan

Girl’s Singles U19

Winner : Aditi Anand
Runner : S.Sruthi
Semi Finalist : S.Keshmaa
Semi Finalist : R.Aswini Gandhimathi

Girl’s Doubles U19

Winners : Aditi Anand and S.Sruthi
Runners : A.Yogitaa and B.V.Ramya Tulasi
Semi Finalist : P.Keerthana and S.Sakthi Maheshwari
Semi Finalist : S.Anushwara and S.Keshmaa

Boy’s Doubles U19

Winners : Karan Rajan and S.Pounnsharath Un
Runners : Raj Vishnu and S.Vinit Madhavan
Semi Finalist : B.Dhanush Kumar and K.S.Harish
Semi Finalist : G.Chandramouleshwar and K.Prannoy

Mixed Doubles U19

Winners : S.Vinit Madhavan and S.Keshmaa
Runners : S.Pounnsharath Un and Aditi Anand
Semi Finalist : K.S.Harish and B.V.Ramya Tulasi
Semi Finalist : Dhanus Kumar Un and S.Shamitha Devi

Sensational Sindhu sizzles at World Badminton Championships

HYDERABAD: PV Sindhu created history by becoming the first Indian to bag two (and back-to-back) medals at the World Championships.

A year after she etched her name in the record books as the first Indian girl to win a women’s singles medal, the 19-year-old bettered that by reaching the medal round at the Worlds the medal round at the Worlds in Copenhagen on Friday.

The only other medals India have won at the Worlds was a bronze by Prakash Padukone in the men’s singles in 1983 and another bronze by Jwala Gutta and Ashiwini Ponappa in the women’s doubles in 2011.

P.V.Sindu

P.V.Sindu

The Ballerup Sports Arena witnessed an unexpected twist in the tournament as the Hyderabadi came back after losing the first game to silence Chinese superstar, two-time All England champion and Asiad gold medallist Shixian Wang 19-21, 21-19, 21-15 in a nerve-wracking one hour 25 minute battle, a rarity in the shuttle game.

Her semifinal appearance assures her of at least a bronze medal. Sindhu will take on Carolina Marin of Spain in the semifinal. Marin beat Tai Tzu Ying of Chinese Taipei 19-21, 21-19, 21-11 in a hard-fought tie.

Read More

Badminton: Chen wins world title as Lee falls short again

COPENHAGEN (Reuters) – China’s Chen Long edged out top seed Lee Chong Wei in a thrilling match to win the men’s final at the World Badminton Championships on Sunday, handing the Malaysian world number one his third successive defeat in a world championship decider.

World number two Chen, who had said before the final that Lee was not unbeatable, won 21-19 21-19 to secure his first medal at the world championships. Having also lost two Olympic finals, Lee’s defeat meant that his wait for a first major title goes on.

The first set was a cagey affair with Chen edging it 21-19 and he sprang out to an early lead in the second. Lee fought back but Chen was not to be denied.

chenlongchimen0109e

Read More

Li Ning BWF World Championships 2014 Indian Results

Li Ning BWF World Championships 2014 will be held at Ballerup Super Arena,Denmark from 25th August to 31st August 2014.

bwf-logo

Indian Badminton Players Results

Results on 31st August 2014

Semi Finals

  • PV Sindhu lost to Carolina Marin of Spain 21-17 21-15

Quarter Finals

P.V.Sindu

P.V.Sindu

  • PV Sindhu defeated Shixian Wang of China 19-21 21-19 21-15
  • Saina Nehwal lost to Xuerui Li of China 21-15 21-15

Pre-Quarter Finals

Men’s Singles

  • Srikanth K lost to Long Chen of China 21-12 21-10

Women’s Singles

Saina Nehwal

  • Saina Nehwal defeated Sayaka Takahashi of Japan 14-21 21-18 21-12
  • PV Sindhu defeated Yeon Ju Bae of Korea 19-21 22-20 25-23

Men’s Doubles

  • Manu Attri and Sumeeth Reddy lost to Yong Dae Lee and Yeon Seong Yoo of Korea 21-12 21-17

Round 2

Men’s Singles

K.srikanth

K.srikanth

  • Srikanth K defeated Rajiv Ouseph of England 21-18 21-13
  • Ajay Jayaram lost to Tanongsak Saensomboonsuk of Thailand 21-17 21-14

Women’s Singles

  • Saina Nehwal defeated Natalia Perminova of Russia 21-11 21-9
  • PV Sindhu defeated Olga Golovanova of Russia 21-12 21-17

Men’s Doubles

Manu Attri and Sumeeth Reddy

Manu Attri and Sumeeth Reddy

  • Manu Attri and Sumeeth Reddy defeated Hirokatsu Hashimoto and Noriyasu Hirata of Japan  21-19 21-19
  • Pranav Cherry Chopra and Akshay Dewalkar lost to Ki Jung Kim and Sa Rang Kim of Korea 21-15 21-17

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponappa lost to Qing Tian and Yunlei Zhao of China 21-16 21-8

Mixed Doubles

  • Arun Vishnu and Aparna Balan lost to Michael Fuchs and Birgit Michels of Germany 21-14 21-11

Round 1

Men’s Singles

Ajay Jayaram

Ajay Jayaram

  • Kashyap Parupalli lost to Dieter Domke of Germany 26-24 13-21 21-18
  • Ajay Jayaram selected for Second Round
  • Srikanth K defeated  Iztok Utrosa of Slovenia 21-11 11-21 21-12

Women’s Singles

P.V.Sindhu

P.V.Sindhu

  • PV Sindhu has a bye in round one
  • Saina Nehwal has a bye in round one

Men’s Doubles

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

Pranaav Jerry Chopra and Akshay Dewalkar

  • Pranav Cherry Chopra and Akshay Dewalkar defeated Yun Lung Chan and Chun Hei Lee of Hong Kong  21-19 16-21 22-20
  • Manu Attri and Sumeeth Reddy defeated Nikita Khakimov and Vasily Kuznetsov of Russia 21-19 21-23 21-19

Women’s Doubles

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

Jwala gutta and Ashwini ponnappa

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponappa Selected for Second Round

Mixed Doubles

Arun vishnu and Aparna balan

Arun vishnu and Aparna balan

  • Arun Vishnu and Aparna Balan defeated Hugo Arthuso and Fabiana Silva of Brazil 21-12 21-14
  • Tarun Kona and Ashwini Ponappa lost to Anders Kristiansen and Julie Houmann of Denmark 21-16 27-25

Badminton players Participated from India

Men’s Singles

  • Kashyap Parupalli
  • Srikanth K.
  • Ajay Jayram

Women’s Singles

  • PV Sindhu
  • Saina Nehwal

Men’s Doubles

  • Pranav Cherry Chopra and Akshay Dewalkar
  • Manu Attri and Sumeeth Reddy

Women’s Doubles

  • Jwala Gutta and Ashwini Ponappa
  • Prajakta Sawant and Arathi Sara Sunil

Mixed Doubles

  • Tarun Kona and Ashwini Ponnappa
  • Arun Vishnu and Aparna Balan

20th Ramaiah Rajan Memorial Junior State Ranking Badminton Tournament 2014

20th Ramaiah Rajan Memorial Junior State Ranking Badminton Tournament 2014 will be held at CUCT Bangalore from 23rd to 27th August 2014.

karnataka-badminton

 

Tournament Results

Under 13

Boy’s Singles

Winner : K. Pruthvi Roy
Runner : C. S. Saket
Semi Finalist : Iyer Naren
Semi Finalist : D. S. Saneeth

Girl’s Singles

Winner : Shashidharan Medha
Runner : Jagadish Deetya
Semi Finalist : P. Shroff Keerthana
Semi Finalist : Harish Vijetha

Boy’s Doubles

Winner : Iyer Naren and K. Pruthvi Roy
Runner : Biju Daniel and Maheshwaran A. Ragha
Semi Finalist : V. Suhas and Sharma Vishesh
Semi Finalist : H. V. Santrupth and S. Sujal

Girl’s  Doubles

Winner : P. Shroff Keerthana and Hemanth Tanya
Runner : Jagadish Deetya and Shashidharan Medha
Semi Finalist : Ganesh Anushka and Bharadwaj Kriti
Semi Finalist : Praveen Ananya and Venkat Roshni

Under 15

Boy’s Singles

Winner : Mayuresh Janpandit
Runner : S. Avinash
Semi Finalist : Palaksha Mohitgowda
Semi Finalist : Kallolkar Tejas

Girl’s Singles

Winner : Yatheesh Drithi
Runner : Pathi Shivani
Semi Finalist : C.V. Ramya
Semi Finalist : Shashidharan Medha

Boy’s Doubles

Winner : M. Rohith and M.R. Vikhyath
Runner : Anirudh Rajeev and Mayuresh Janpandit
Semi Finalist : V. Suhas and Sharma Vishesh
Semi Finalist : Bhargav S and Palaksha Mohitgowda

Girl’s Doubles

Winner : Jagadish Deetya and Shashidharan Medha
Runner : B. Malaaika and Vasudevan Prarthana
Semi Finalist : Kopuda Dechamma and Jaiswal Gayathri Rani
Semi Finalist : Ravi Kumar Dhaarini and C.V. Ramya

Results

Pre Quarter finals

Under 15

Boy’s Singles

  • Mayuresh Janpandit beats M Rohith 16-21, 21-17, 21-14
  • Saket CS beats Nikhil Desai 19-21, 21-18, 21-13
  • Mohitgowda Palaksha beats Migil Yogananda 15-21, 21-16, 21-18
  • S Avinash beats Rishab Rajumohan 21-11, 21-12
  • Rajesh Srikar beats Anirudh Rajeev 16-21, 21-16, 14-3 Ret
  • K Pruthvi Roy beats CS Ponnappa 21-17, 22-20
  • Tejas Kallolkar beats Kidiyoor Shamanth Rao 21-6, 23-21
  • Bhargav S beats Daniel Biju 21-10, 21-16

Girl’s Singles

  • Shivani Pathi beats Deetya Jagadish 21-10, 21-12
  • Roshni Venkat beats Aanchal Dhawan 21-13, 21-17
  • Ramya CV beats MV Shishira 21-10, 21-12
  • B Malaaika beats Ranjini Hegde 21-19, 21-16
  • Ananya Praveen beats Sahana R 21-18, 21-18
  • Drithi Yatheesh beats Dechamma Kopuda 21-10, 21-11
  • Prarthana Vasudevan beats Tanya Arora 21-15, 21-12
  • Medha Shashidharan beats Vaishnavi Venkatesh 21-12, 21-6

Under 13

Boy’s Singles

  • Pruthvi Roy beats Tushar Surana 21-12, 21-15
  • Suhas beats Amogh Dharmavaram 21-17, 21-11
  • Naren Iyer beats Suveer Tushar 21-6, 21-10
  • Karukonda Mayur beats Kini Sujnyan 21-18, 22-20
  • HV Santrupth beats Vishesh Sharma 21-18, 21-17
  • DS Saneeth beats Devansh Gulati 21-11, 21-7
  • Daniel Biju beats Sujal S 21-18, 21-16
  • Saket CS beats Aadithya Kumar 21-7, 21-8

Girl’s Singles

  • Medha Shashidharan beats Niyati Prabhu N 21-11, 21-8
  • P Keerthana Shroff w/o Thaly Anusha
  • Kriti Bharadwaj beats Kushi Athreya 21-9, 15-21, 23-21
  • Deetya Jagadish beats Roshni Venkat 18-21, 21-9, 21-15
  • Anushka Ganesh beats Navya Karalingannavar 21-8, 21-8
  • Ananya Praveen beats MN Arundhati 21-13, 21-7
  • Vijetha Harish w/o A Thanushree
  • Tanya Hemanth beats Ria Roy 21-3, 21-9

Boy’s Doubles

  • Prithvi Shet and Tushar Surana lost to V. Suhas and Vishesh Sharma 24-22 21-14
  • Bhuvan Rajesh and F.S. Siraj defeated G.S. Anoop and Ishaque Shreyas 29-27 19-21 21-14
  • Iyer Naren and K. Pruthvi Roy beat Malu Manan and N Yeshwanth 21-4 21-11
  • Hangal Devdutt and Kini Sujnyan defeated Aadithya Kumar and Pawan Alankar 21-15 20-22 21-10
  • Neel Devaya and Pranava beat Manan Mehta and Pratham Sablok Singh 21-18 21-9
  • Manan Mehta and Pratham Sablok Singh beat H. V. Santrupth and S. Sujal 21-11 17-21 21-8
  • MP Neel and Satvik Shankar beat G. S. Sumukh and Suveer Tushar 21-8 21-7
  • Daniel Biju and Maheshwaran A. Raghav beat V Nitesh and Zeeshanul Haque 21-16 21-14